рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Розділ IV. ЧИННИКИ P03BVITKY НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ

Розділ IV. ЧИННИКИ P03BVITKY НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ - раздел Философия, НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА Основні Поняття I Терміни •...

Основні поняття i терміни
• Економічне зростання; • Екстенсивний тип економічного
• Економічний розвиток; зростання;
• Інтенсивний тип економічного • Показники економічного зростання;
зростання; • Способи економічного зростання;
• Моделі економічного зростання; • Чинники економічного зростаиня.

 

4.1. Економічне зростання як категорія національної економіки

У найзагальнішому вигляді розвиток визначається як необоротна, спрямована, якісна, закономірна зміна об’єктів 6удь-якої природи. Розвиток - це рух, який призводить не лише до кількісних змін, а й породжує нову якість. Спрямованість розвитку характеризує його векторний характер. Розвиток породжується внутрішніми причинами, які відповідають природі о6'екта, а не суто зовнішніми обставинами, хоча й мають значний вплив на нього. Однак, рушійна сила розвитку будь-якого об’єкта лежить всередині нього самого. Причиною розвитку е внутрішні суперечності об’єкта.

За характером та швидкістю змін розрізняють два протилежних різновиди розвитку - еволюція і революція.

Еволюція - вид розвитку поступовим характером змін.

Революція - стрімкий вид розвитку із раптовим переходом у нову якість. Ці види розвитку відрізняються механізмами дії закону переходу кількісних змін у якісні.

За направленістю виділяють два напрями процесів розвитку - npoгpeсивний та регресивний.

Прогрес - це рух об’єкта, що розвивається, уперед, по висхідній траєкторії, від нижчого до вищого, від гіршого до кращого, від менш досконалого до більш досконалого.

Регрес - рух об’єкта назад, по висхідній траєкторії, від вищого до нижчого, від кращого до гіршого, його деградація.

Динаміка економічних процесів проявляється в різних напрямах руху - розвитку чи занепаду, які, в свою чергу, можуть мати різні форми.

Економічний розвиток - це перехід від одного стану економіки до іншого, якій характеризується розширеним виробництвом нових товарів i послуг з використанням нових технологій. Економічний розвиток є багатофакторним процесом, який відображає зміни в усіх сферах господарського життя країни.

Для оцінки цього рівня використовують систему показників, яка включає.:

· валовий внутрішній продукт на душу населення;

· показники ефективності функціонування економіки, що обчислюються на базі ВВП;

· виробництво основних видів продукції на душу населення;

· рівень та якість життя населення.

Інтегральним показником економічного розвитку є індекс людського розвитку. Цей показник розраховується як середньозважена величина від індексів чотирьох показників - очікуваної тривалості життя, рівня грамотності дорослого населення, рівня охоплення населення початковою, середньою та вищою освітою, рівня виро6ництва реального ВВП на душу населення із врахуванням купівельної спроможності.

Співставлення індексу людського розвитку кожної країни із світовими показниками дає можливість визначити її порівняльний індекс та місце. Якщо цей індекс менший за 0,5, то країна має низький рівень людського розвитку; від 0,5 до 0,8 - середній рівень; 0,8 i 6ільше - високий. Україна за індексом людського розвитку (менше 0,8) входить до першої сотні країн світу.

3гідно «3віту ООН про людський розвиток - 2005», Україна перемістилася з 70-го в 2004 р. на 78-е місце в 2005 р., посівши місце між Саудівською Аравією та Перу. У цей же час найкраща за цим показником пострадянська країна - Естонія - посідає 38 місце у світі, Росія - 62, Білорусь - 67. Лідерами рейтингу у 2005 році стали Норвегія, Ісландія, Австралія, Люксембург i Канада.

Однією 3 форм розвитку є економічне зростання, яке має позитивну динаміку. Воно не тотожне економічному розвитку. Економічне зростання є частковим випадком розвитку, може мати різний кількісний та якісний характер змін. Категорії розвитку та економічного зростання співвідносяться як загальне i часткове. Поняття розвитку є більш ширшим та змістовнішим, оскільки характеризує здатність підвищувати якість життя за рахунок сукупності факторів, в тому числі i економічного зростання.

Економічне зростання може відбуватися i без економічного розвитку, але економічний розвиток неможливий без економічного зростання.

Проблема економічного зростання є найважливішою про6лемою економічної теорії та практики на сучасному етапі.

Категорію економічного зростання досліджували економісти ще в XVIII-ХІХ ст. (Ж.Б.Сей, І. фон Тюнен та ін.), а в кінці 30-х років ХХ ст. вивчення цієї проблеми виділилось в окремий напрямок.

Основоположниками теорії зростання вважаються американський економіст Е.Домар i англієць Р.Харрод. Вивчення цього процесу у сучасній економічній теорії проходить за трьома основними напрямами.

Перший напрям - це неокласичні теорії зростання, в основі яких лежать положення про ринкову саморегуляцію, розроблені А.Маршаллом i Л.Вальрасом. Провідним ідеологом цього напряму сьогодні вважають М.Фрідмена.

Другий напрям - це неокейнсіанські теорії, які поєднують декілька течій (Д.Тобін, О.Сімомура, С.Фудзіно).

Третій напрям спирається на праці К.Маркса, Й.Шумпетера, Дж. Ст. Мілля.

У представників усіх напрямів немає чітких меж між теоріями зростання i теоріями рівноваги циклів i криз, проблемами відтворення, теорії i практики державного регулювання, що відображає зв'язок економічного зростання з багатьма іншими процесами економічного розвитку.

На сьогодні не існує єдиного тлумачення категорії економічного зростання. Суть економічного зростання визначається по-різному. Одні вчені визначають економічне зростання як з6ільшення загальною о6сягу валового національного продукту за певний період а6о як збільшення чистого національного продукту на душу населення. Інші дослідники вважають, що економічне зростання має місце тоді, коли разом із збільшенням населення відбувається аналогічне за темпами зростання національного доходу. Деякі економісти ототожнюють економічне зростання 3 розвитком економіки взагалі (зростання продуктивних сил,суспільного продукту, добробyтy населення тощо). Однак переважає думка, що економічне зростання - це такий економічний розвиток, коли протягом певного періоду кількісно i якісно зростає суспільне виробництво.

Деякі трактування категорії "економічне зростання" наведено на рис.4.1.1.

Економічне зростання національної економіки - це такий її розвиток, який призводить до з6ільшення реального національного доходу за певний період. Тому досягнення певного рівня економічного зростання є однією з головних макроекономічних цілей держави.

Ефективність 6удь-якої системи господарювання можна оцінювати на основі характеристик економічного зростання. Воно проявляється у збільшенні потенційного i реального обсягів продукції, доходу та 6агатства нації. Економічне зростання має певні якісні та кількісні характеристики. Його якісний характер відо6ражае реальний приріст сукупності споживчих вартостей та їх відповідність суспільним потребам. Кількісний характер економічного зростання знаходить свій вираз у рівнях та темпах розвитку національного господарства.

Зміст категорії економічного зростання можна виразити через оцінку змін основних макроекономічних показників.

  Економічнезростання    
     
   
Реальний приріст обсягу валового внутрішнього продукту в результаті збільшення кількості факторів виробництва чи вдосконалення техніки i технології .,  
   
   
Збільшення реального обсягу валового внутрішнього продукту на душу населення `  
   
   
3більшення потенційного обсягу виробництва через вдосконалення його факторів    
   
   
А.Томпсон: це кількісне i якісне вдосконалення продукту i факторів економічного зростання  
   
   
П.Самуєльсон: це збільшення реального обсягу продукції на душу населення .  
   
   
Сучасні теорії: це збільшення виробничих можливостей суспільства; це темпи зростання економічного добробуту чи національного доходу на душу населення  

Рис. 4.1.1. Деякі визначення категорії „ економічне зростання "

Оцінка змін економічного зростання, як правило, відображається відносними величинами - індексів та темпів. Індекси показують співвідношення рівнів показників за певний період.

Індекс зростання - це відношення приросту певного показника за звітний період до цього ж показника базового періоду Динаміка економічного зростання визначається його темпами.

Темп зростання показує кількісне зростання суспільного продукту.

Можна виділити два підходи до оцінки та розуміння змісту категорії економічного зростання - на основі абсолютних i на основі питомих показників.

Перший підхід базується на абсолютних оцінках динаміки розвитку країни в цілому ї пов’язує економічне зростання із збільшенням реального валового внутрішнього продукту за певний період часу. Таке тлумачення цього поняття використовується при дослідженні макроекономічних проблем оцінки рівня розвитку країни, формування її бюджету тощо.

Явище економічного зростання за першим підходом до його розуміння графічно можна показати двома способами - на основі кривої пропозиції та кривої виро6ницих можливостей (рис. 4.1.2, 4.1.3).

В класичному варіанті крива пропозиції відображає зв'язок між ціною (Р) i кількістю продукції (Q), яку виробник готовий виро6ити та продати за певного рівня цін. Економічне зростання супроводжується зростанням виробництва товарів i може бути відображене графічно переміщенням кривої пропозиції вправо (показано стрілкою) із положення SІ в положення S2

 

Ціна, Р

 

 

Випуск, Q

Рис.4.1.2. Економічне зростання як переміщення кривої пропозиції

Економічне зростання як з6ільшення кількості товарів i послуг, які створює національна економіка, може також бути відображене як зміна параметрів кривої виробничих можливостей (рис.4.1.3.).

Якщо припустити, що у відносно короткому періоді технологія та організація виробництва, обсяги та комбінація ресурсів незмінні, то кількість виро6ничих благ можна описати кривою виробничих можливостей АВ, яка характеризує обсяги співвідношень виробництва предметів споживання (Qk) та засо6ів виро6ництва (Qp). Вона може бути використана для характеристики варіантів виробничої комбінації ,удь-яких двох змінних (товарів). Крива АВ окреслює i відображає межу виробничих можливостей підприємств, будь-яка точка на ній показує конкретні о6сяги випуску засобів виробництва та предметів споживання (або того чи іншого товару) в певному співвідношенні із граничними абсолютними значеннями Q : Qki або Qp1 О. Неповне чи нераціональне використання ресурсів призведе до зменшення можливих обсягів виробництва. В той же час, збільшення обсягів виробництва понад теперішні виробничі можливості потребує кількісних чи якісних змін у застосовуваних ресурсах чи інших факторах впливу, тобто економічного зростання. Це буде характеризувати уже нові економічні можливості, які на графіку відображені кривою трансформації CD. Нарощування виробничих можливостей відбувається під впливом певних чинників економічного зростання, а її крива відображає взаємодію цих чинників.

 

 

Засоби виробництва

 
 


Qp

Q

 

Q

Qk г

 

Рис.4.1.3. Зображення економічного зростання
як кривої виробничих можливостей

Другий підхід до розуміння економічного зростання базується на питомих оцінках динаміки розвитку країни з врахуванням кількості її населення i виражає його через зростанням обсягу валового внутрішнього продукту на душу населення за певний період часу. Це дає можливість досліджувати соціально-економічні проблеми до6робуту, оцінки рівня життя тощо.

Якщо у певний період ВВТІ відтворюється у тих самих обсягах, що й у попередньому періоді, то це свідчить про нульове економічне зростання. Якщо в розрахунковому періоді обсяг ВВП скорочується, то відбулося від’ємне зростання, i якщо ВВП зріс, то має місце власне (додатне) зростання.

Економічне зростання перш за все проявляється у зростанні обсягів виробництва. Залежно від цілей економічного аналізу розміри виробництва можна виразити різними макроекономічними показниками – валовим внутрішнім продуктом (ВВП), валовим національним продуктом (ВНП), національним доходом (НД). Однак, основним показником національного виробництва е валовий внутрішній продукт (ВВП), на 6азі якого визначаються основні показники економічного зростання. При цьому оцінюється динаміка змін ВВП за певний період, як правило за рік, в цілому або на душу населення. Темпи економічного зростання розраховують відношенням абсолютного приросту ВВП до його початкового значення. до основних показників економічного зростання належать:

1. Індекс економічного зростання ВВП – розраховується як відношення ВВП звітного періоду до цього ж показника базового періоду i показує, у скільки разів він змінюється:

Ізр = ВВІІI/ ВВПО, (4.1.1.)

де Ізр – індекс економічного зростання;

ВВП1 – валовий внутрішній продукт звітного року, грн.;

ВВПО – валовий внутрішній продукт базового року, грн.

2. Темп економічного зростання (npupocmу) ВВІІ (Тпр) –визначається як відношення абсолютного приросту ВВП до його початкового значення i показує процентну зміну ВВП:

Тпр = [ (ВВП1 – ВВПО/ ВВПо ]*х 100, % (4.1.2.)

3. Темп приросту ВВП на душу населення – розраховується як відношення абсолютного приросту ВВП у розрахунку на душу населення до початкового значення цього показника:

Qki

Тпр/осіб =[(ВВП1/осіб- ВВПо/осіб/ ВВПо/осіб] * 100 °/о (4.1.3.)

де Тпр/осі6 – темп економічного зростання у розрахунку на душу населення, %;

ВВПІ/осі6 – валовий внутрішній продукт у розрахунку на душу населення даного періоду, грн.;

ВВПО%осіб - валовий внутрішній продукт у розрахунку на душу населення базового періоду, грн.

На величину цього показника впливає не тільки зміна обсягів ВВП, але й чисельності населення.

Економічне зростання економіки в цілому пов'язане із збільшенням річного обсягу виробництва товарів i послуг як в цілому, так i в окремих галузях. Тому економічне зростання можна визначити за показником валового національного продукту (ВНП) національного господарства а6о темпах зростання виробництва по окремих галузях виробництва в цілому i на душу населення.

Категорія економічного зростання відноситься до динамічних понять i відо6ражаеться різними динамічними характеристиками. Можна визначити декілька ознак, які дають можливість здійснити класифікацію окремих видів економічного зростання.

• 3а ознакою перервності змін виділяють безперервне та перервне економічне зростання.

· За ознакою поступовості змін характеризують пропорційне i непропорційне економічне зростання.

· За напрямком змін розрізняють власне (додатне) економічне зростання та спад (від’ємне економічне зростання).

· За кількісною ознакою динаміки змін розрізняють економічне зростання з високими та низькими темпами.

Темпи економічного зростання найчастіше виступають основним критерієм економічного розвитку. Однак, високі темпи економічного зростання не завжди свідчать про прискорений економічний розвиток країни

І, навпаки, зниження темпів зростання а6о навіть нульові його темпи не означають припинення економічного розвитку.

Проте в основному темпи економічного зростання визначають динаміку всіх інших економічних показників. Тільки безперервне економічне зростання дає можливість країні зайняти передові позиції в світі.

На основі показника темпів економічного зростання можна зробити висновок, що сучасна ринкова економіка функціонує ефективніше, ніж економіка попередніх періодів (табл.4.1.1).

Таблиця 4.1.1.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА

НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА атверджено Міністерством освіти i науки України як підручник для... МІСТ... Передмова...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Розділ IV. ЧИННИКИ P03BVITKY НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЕКОНОМІКА
3атверджено Міністерством освіти i науки України як підручник для студентів вищих навчальних закладів   Київ «Каравела» 2008 УДК 330.1(075.8)

ПЕРЕДМОВА
Сучасне суспільство перебуває у стані якісної радикальної трансформації, що проявляється процесами глобалізації, інтеграції, інформатизації усіх аспектів його життєдіяльності. Зміни, в яких перебув

Предмет i задачі курсу
Аналіз наукової літератури свідчить, що термін „національна економіка" не має однозначного тлумачення вченими-економістами, а в економічних словниках та енциклопедіях його визначення взагалі в

Основні економічні показники національної економіки
Національна економіка - це сукупність всіх галузей, господарських комплексів і регіонів країни, об’єднаних в єдине ціле різноманітними економічними зв’язками; історично

Індекс глобальної конкурентоспроможності деяких країн у 2006-2007 рр.
Країии Загальний Ранг ВВП надушу населення (2005р.)   Індекс 2005-2006 рр.

Моделі національних економік
Вихідним поняттям для аналізу сучасних моделей національних економік є дефініція „економічна система суспільства". Економічна система суспільства та модель національної економіки співвідносять

Особливості формування та розвитку національної економіки України
Національна господарська система України пройшла у своєму розвитку ті ж стадії, що й інші економічні системи: виникнення, формоутворення (формування власних засад відтворення) та розвитку. На остан

Таблиця 1.5.1.
Джерела приросту фінансового потенціалу банківської системи України та напрямки його використання, щорічний приріст, млрд. грн. Показники

Щорічні темпи приросту реальних обсягів фінансових
ресурсів у банківській системі України (%) Показники

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Що вивчає національна економіка: а. Використання обмежених ресурсів суспільства та управління ними. b. Досліджує питання розвитку окремих галузей народного гос

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. А.Смит. Исследование о природе и причинах богатства народов. - М., Соцэкгиз, 1962. - 684 с. 2. Ватаманюк З.Г., Панчишин С.М. та ін. Економічна теорія: макро- i мікроекономіка. Навч. пос

НАЦІОЕАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Основні поняття i терміни • Вичерпні природні ресурси; • Нефінансові невироблені активи; • Еконо

Поняття та склад потенціалу національної економіки
У наш час поняття «економічний потенціал», незважаючи на досить широке розповсюдження в науковій літературі, не має однозначного тлумачення. Найбільш поширеним є наступне. Економічний по

Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал (ПРП) країни є важливим фактором розміщення й розвитку її продуктивних сил. Це поняття, що визначається кількістю, якістю, сполученням приро

Земельний фонд України станом на 1 січня 2005 р.
Види основних угідь Площа земель всього тис. га % до аг. площі Сільськогосподарські землі

Запаси корисних копалин в Україні
Вид корисних копалин Одиниця Виміру Запаси за категоріями Кількість родовищ А+В+С, С,

Демографічний та трудовий потенціал
Населення країни – чинник її комплексного економічного та соціального розвитку. Його роль особливо зростає в густозаселених регіонах з недостатніми природними ресурсами.

Науково-технічний потенціал
Сучасний період розвитку України характеризує етап прискореного науково-технічного прогресу. Підйом розвитку національної економіки за рахунок науково-технічного прогресу (НТП) на чергову хвилю зро

Інформаційний потенціал
Інформацію завжди вважали важливою, невід’ємною складовою життя людини. Проте до середини ХХ ст. ця категорія не була об’єктом пильної громадської уваги та аналізу з точки зору її впливу на особист

Виробничий потенціал
Спроможність галузей господарства країни виробляти товари та послуги для населення та виробництва називають виробничим потенціалом. В Україні провідного складовою еко

Зовнішньоекономічний потенціал
Територіальний поділ праці -- об’єктивний процес виробничої спеціалізації економічних районів чи країн i посилення міжрайонної або міждержавної кооперації, обміну

Екологічний потенціал
На порозі нового тисячоліття в Україні, як і в усьому світі, проблеми охорони природи були такими ж важливими, як i у ХХ ст. Природа частими повенями, надзвичайної сили цунамі, посухами, закликала

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Економічний потенціал - це: а. маса вироблених у країні протягом року предметів споживання та наданих населенню послуг; Ь. величина накопичени

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Статистичний щорічник України за 2005 рік. Державний комітет статистики України. - К.: Консультант, 2006. - 575 с. 2. Розміщення продуктивних сил i регіональна економіка: Навч. посібник

Розділ III. ГОСПОДАРСЬКИЙ КОМПЛЕКС НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ I ЙОГО СТРУКТУРА
Основні поняття i терміни • Агропромисловий комплекс, • Міжгалузевий комплекс; • Будівельний

Будівельний комплекс
Будівельний комплекс - це сукупність галузей матеріального виробництва i проектно-пошукових робіт, які забезпечують капітальне будівництво. До складу будівельного компле

Будівельний комплекс
Будівельний комплекс - це сукупність галузей матеріального виробництва i проектно-пошукових робіт, які забезпечують капітальне будівництво. До складу будівельного компле

Соціальна інфраструктура
Соціальна інфраструктура - це сукупність, або комплекс галузей, призначенням яких у суспільному поділі праці є задоволення потреб населення у соціально-культурн

ТЕСТОВІЗАВДАННЯ
1. . Технологічний підхід до виділення міжгалузевих комплексів передбачає: а досконале вивчення технології виробництва товарів та послуг; bгрупув

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. www.ukrstat.gov.ua. розділ Транспорт і зв'язок. Дані станом лютий 2007 року. 2. Моніторинг макроекономічних та галузевих показників звичайної діяльності залізниць України / Наук.

Світові темпи економічного зростання
Періоди Зростання випуску прод~ к- ції на душу населення, ; о Раннє Середньовіччя 500-1000 рр.

Динаміка ВВП України, у % до попереднього року
  Роки Зміна ВВП,% - 4,0 - 8,7

Типи та способи економічного зростання
Економічне зростання залежить від багатьох чинників, їх кількісних та якісних характеристик. За ознакою сутнісного впливу на економічне зростання спостерігаються кількісний та якісний впливи фактор

Фактори економічного зростання
В будь-якому суспільстві прагнення до розвитку невпинне. При цьому основною проблемою забезпечення економічного зростання є з'ясування чинників впливу i по6удова моделей та механізмів збільшення об

ТЕСТОВІЗАВДАННЯ
1. По відношенню до економічного розвитку економічне зростанняє: а. визначальним фактором;складовою; b. показником кількісних змін в економіці; показником якісних

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Аналітична економія: макроекономіка i мікроекономіка: Навч. посіб. У 2-х кн. Кн. 1: Вступ до аналітичної економії. Макроекономіка / [С.М. Панчишин, П.І. Островерх, В.Б. Буняк та ін.]; За ред. С.

Ринковий механізм регулювання національної економіки
Ринковий механізм є фундаментальною економічною категорію, зякої, напевне, i починається комплексне дослідження економічних систем та різних типів національної економіки як комплек

Корпоративне регулювання в господарській системі національної економіки
Аналіз сучасної економічної думки та практики господарювання розвинених держав свідчить, що важливим елементом системи регулювання економіки - розподілу i використання обмежених ресурсів є корпорат

Державне регулювання економіки: бюджетне, податкове, фінансово-кредитне регулювання
Інститут держави як явище суспільного характеру вже досить тривалий період знаходиться під пильною увагою вчених. Найбільшу цікавість завжди викликали питання про те, які саме функції повинні бути

Мале підприємництво та важелі його державного регулювання в Україні
Поняття малий бізнес в економічній літературі чітко не визначено. Але доведено, що він є невід’ємною складовою світової ринкової господарської системи як найбільш масова, динамічна, гнучка форма ді

Роль малого підприємництва в національній економіці
МАЛЕ ПІДПРИЕМНИЦТВО це: — провідний сектор ринкової економіки; — основа дрібнотоварного виробництва; визначає

Переваги та недоліки малого бізнесу
Переваги малого бізнесу Недоліки малого бізнесу 1. Низькі витрати на управління. Малі підприємства є тією частиною економіки, де н

Стан розвитку малого i середнього підприємництва (МСП) у різних країнах світу у 2005 р.
Країна Кількість МСП, тис. Кількість МСП на 1000 чол. населення Зайнято в МСП млн. чол. ЧасткаМСП У заг

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Сучасні науковці визначають ринковий механізм як (можливо кілька варіантів відповідей): а. Способи взаємозв'язку i взаємодії основних елементів ринку: попиту, пропозиці

Перерахуйте основні нецінові фактори впливу на величину попиту.
5. Рівноважна ціна встановлюється на ринку, коли: a. Попит на товари та послуги перевищує пропозицію на них в.Пропозиція товару перевищує попит на нього

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. А.В. Сірко. Корпоративний сектор: структура, місце та роль в сучасній економіці // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2004. - № 4 (17). - С. 17-24. 2. А. Смит. Исследование

Розділ VI. ПРОГРАМУВАННЯ ТА ПРОГНО3УВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Основні поняття i терміни І • Аналітичний метод прогнозування; • Прогнозування цілі розвитку

Суть державного програмування, види програм. Цільові комплексні програми розвитку національної економіки
Практично в усіх країнах з ринковою економікою здійснюється розробка державних програм. Програмування національної економіки з'явилося у світовій практиці в 30-ті р. ХХ ст. Першими на цей шлях стал

Програми економічного й соціального розвитку. Міжнародні програми
Програма економічного й соціального розвитку — це адресний документ, у якому передбачається комплекс взаємопов'язаних з ресурсами, виконавцями й термінами здійснення заходів щодо найефективн

Прогноз та прогнозування національної економіки
Використання прогнозів національної економіки стає дедалі інтенсивнішим, починаючи 3 1960—х рр. У США недержавні організації розробляли прогнози, засновані на моделі Уортона, з 1963 р.; у Великій Б

Принципи та методи прогнозування національної економіки
Процес розробки та укладання прогнозів називається прогнозуванням. Прогнозування - це наукове, обґрунтоване системою встановлених причинно-наслідкових зв'язків i закономірнос

Економічного і соціального прогнозування
Критерій Види моделей   Факторні   Структурні

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Державна програма економічного й соціального розвитку може складатися: а. на довгострокову перспективу; b.на середньострокову перспективу; а. на насту

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Закон України «Про пріоритетні напрями розвитку науки i техніки» № 2623-ІІІ від 11 липня 2001 р. // Відомості Верховної Ради (ВРР). – 2001. – № 48. 2. Закон України «Про державне прогно

Концепція сталого розвитку
Соціальне життя є складним та багатогранним i поєднує в собі якісно різні сторони – економіку, політику, культуру, етнонаціональні відносини, екологію, мораль, право тощо. І те, що є прогресивним в

Принципи, показники та етапи сталого розвитку
Вирішення питань сталого розвитку передбачає необхідність вироблення та дотримання принципів здійснення цього процесу. В основі сталого розвитку лежить принцип справедливого розподілу

Національні можливості забезпечення сталого розвитку в Україні
Всесвітня конференція в Ріо-де-Жанейро (1992 р.) прийняла документ "Порядок денний на ХХІ століття", який є глобальним планом дій із забезпечення сталого розвитку. Він включає більше ста

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2003 р. № 634 «Про затвердження Комплексної програми реалізації на національному рівні рішень, прийнятих на Всесвітньому самміті зі сталого роз

Світове господарство: структура, тенденції розвитку. Показники відкритості економіки
Ефективність будь-якої національної економіки залежить не лише від результатів її внутрішньої діяльності, а й від її участі у світових економічних відносинах, степеня її інтеграції у світове

Форми ї механізми інтеграції національної економіки у світове господарство
Світовий розподіл праці є рушійною силою інтеграційних процесів. Необхідність здійснення обмінних операцій між країнами зумовила формування міжнародних економічних відносин як окремої економічної к

Цілі формування ВЕЗ та шляхи їх реалізації
Цілі формування ВЕЗ Шляхи реалізації 1. Насичення внутрішнього ринку високоякісною продукцією (у першу чергу імортозамінюючими тов

Особливості територіального i функціонального підходів до створення ВЕ3
Критерії Підходи до створенняВЕЗ Територіальний Функціональний 1. Суб’єкт Підприємст

Економічна інтеграція України у світове господарство
Історичні джерела свідчать, що Україна завжди була невід'ємною частиною світового господарства. Вибір Володимиром Мономахом віри для своєї держави шляхом опитування купців про переваги того чи іншо

України за етапами історичного розвитку
Період Сфера діяльності Форма власності Формування Доходів Київська Русь Торгівля, кредитні

Галузеві пріоритети розвитку вільних економічних зон України
ВЕЗ Дата початку/ закінчення термі - ну дії Розташування Пріоритетні види діяльності Фактичні сфери

Співставлення напрямів розвитку держави i сфер нововведень України на початку 21-го століття
Провідні напрями розвитку економіки держави Сфери інтенсивних нововведень Напрям Річний темп зростання, %

Основні акценти управління національними економіками провідних країн світу
Держава Основний акцент (спрямованість держави) Рушійна сила управління Акценти державного Регулювання

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Особливості національної економіки України за часів козаччини: а. національної економіки не існувало; Ь. основним джерелом прибутків були податки i торгівля;

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Александрова Е. Специальные экономические зоны в мировом хозяйстве / Внешнеэкономическая деятельность. - 1997. - № 10. - С. 19. 2. Міжнародна конвенція 1973 р. про спрощення та гармоніз

Розділ ІХ. НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА I ЕКОНОМІЧНА БЕ3ПЕКА
Основні поняття i терміни • Безпека страхового ринку; • Критерії економічної безпеки; • Безпека фондового ринк

Сутність економічної 6еsпеки національної економіки
Безпека як система корінних, типових властивостей будь-якої країни втілює в собі усі сфери різних галузей життєдіяльності й розвитку людини, суспільства, держави i природи. В цілому, безпеку

Методологічні аспекти визначення рівня економічної безпеки
Основою для оцінки загрози витрат від їх вплину є критерії економічної безпеки, що можуть бути якісними або кількісними. Критерії, у свою чергу, виражаються показниками економічної безпеки. Таким ч

Механізм забезпечення економічної безпеки національної економіки
Державна діяльність із забезпечення економічної безпеки країни передбачає наступні заходи: · створення інформаційної бази для об’єктивного i всебічного моніторингу економіки й суспі

Тестові завдання
1. Економічна безпека виступає складовою частиною: а. бюджетної безпеки; b. енергетичної безпеки; с. національної безпеки; d. виробничої безпеки

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги