рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Ринковий механізм регулювання національної економіки

Ринковий механізм регулювання національної економіки - раздел Философия, НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА Ринковий Механізм Є Фундаментальною Економічною Категорію, З...

Ринковий механізм є фундаментальною економічною категорію, зякої, напевне, i починається комплексне дослідження економічних систем та різних типів національної економіки як комплексного, динамічного та цілісного явища соціально-економічної реальності.

Еволюція поглядів на його сутність та форми прояву відбувалась одночасно зрозвитком самого ринку, ускладненням суспільно-економічних відносин між людьми, регіонами, територіями та державами.

Класична політична економія трактує ринковий механізмяк таку

форму організації суспільного виробництва, яка базується на принципах вільного ціноутворення, вільної конкуренції, вільного i стихійного переливу капіталу між галузями, вільної взаємодії між попитом i пропозицією. Це найоптимальніший спосіб регулювання економічних відносин між людьми, оскільки вони виступають у цих відносинах рівноправними i вільними від будь-якого тиску, вони не здатні впливати на об’єктивні закономірності розвитку ринку (принципи економічної свободи i демократії).

П. Самуельсон та В.Нордхаус визначають ринковий механізм як форму організації господарства, за якої індивідуальні споживачі i виробники взаємодіють шляхом ринку з метою вирішення проблем економіки, серед яких однією з головних є вирішення проблем обмеженості ресурсів та зростання потреб суспільства.

В.Варга описує ринковий механізм як механізм пристосування пропозиції до існуючого попиту. Він є рухом через ряд спроб i помилок до загальної рівноваги в ціні, збалансованості пропорцій суспільного виробництва.

Ф. Хайек зазначає, що ринковий механізм дає змогу використовувати розсіяне та невидиме знання для формування надіндивідуальних схем взаємодії між суб’єктами економічної системи. Він є основою саморегулювання економічних відносин між людьми, оскільки створює необхідне інформаційне середовище для ведення господарської діяльності. Попит, пропозиція, ціна i сили конкуренції є більш інформативними, ніж будь-який індивід. Ринковий механізм опосередковує поділ праці, поширює інформацію, сприяє перерозподілу ресурсів, очищує суспільне виробництво від економічно слабких одиниць.

Сучасні науковці визначають ринковий механізм як:

· способи взаємозв’язку i взаємодії основних елементів ринку: попиту, пропозиції, ціни, конкуренції та економічних законів, що мають об’єктивну сутність;

· сукупність взаємопов’язаних економічних законів, елементів, що утворюють (тобто форм їх прояву) спосіб організації ринкової економіки як саморегульованої системи;

· це механізми формування цін, розподілу i перерозподілу ресурсів та благ, взаємодія продавців та споживачів товару, регулювання обсягу i структури інвестицій, попиту i пропозиції на блага, механізм стимулювання НТП, розвитку продуктивних сил i виробничих відносин у суспільстві;

· форма організації суспільного виро6ництва, за якої індивідуальні споживачі i виробники взаємодіють між собою з метою вирішення трьох основних проблемних питань економіки: що, для кого i як виробляти? Відповідно до наведених визначень, можна зробити висновок, що ринковий механізм містить у собі наступні складові:

· Систему принципів i правил, за якими взаємодіють суб’єкти ринку (індивідуальні споживачі i виро6ники) — закони i закономірності економічних відносин.

· Сукупність основних форм зовнішнього прояву закономірностей ринку та інструментів її реалізації: ціни, попиту, пропозиції i конкуренції.

· Межі дії ринкового механізмуохоплюють увесь процес суспільного
виробництва (власне виробництво, обмін, споживання та розподіл).

· Мету діїзадоволення всезростаючих потреб усіх членів суспільства з урахуванням проблем обмеженості економічних ресурсів та встановлення пропорцій між сферами, галузями та окремими виробниками благ. Тобто мета ринкового регулювання — це забезпечення максимального взаємоузгодження інтересів усіх агентів ринкових відносин у певній економічній системі суспільства та прагнення утримувати баланс її стану.

Економічні законивідображають стійкі, постійно повторювані внутрішні, сутнісні, необхідні, причинно-наслідкові, якісні i кількісні взаємозв’язки між економічними явищами i процесами що їм властиві.

Економічна наука доводить, що закони економіки не є тотожними законам природи чи тим, що встановлюються власне людьми.

Економічні закони - це:

· закони розвитку суспільної життєдіяльності, господарської діяльності людей;

· вони носять історично визначений характер - вони трансформуються, еволюціонують разом з еволюцією людського суспільства;

· вони не існують поза межами людської діяльності, суспільства;

· їх трансформації найчастіше супроводжуються складними соціально-економічними та політичними перетвореннями;

· вони носять об'єктивний характер, тобто не залежать від волі i свідомості людей - вони відображають рівень пізнання людиною навколишнього світу та сутності оточуючих її явищ. Проте суб’єктивні бачення індивідів, їх думки, ідеї, пізнання законів i дії людей відповідно природі суспільних законів суттєво впливають на реалізацію законів економіки, тобто ефективний розвиток економічної системи. У своїй сукупності економічні закони є системою економічних законів розвитку людського суспільства. У її структурі виділяють три групи законів:

Всезагальні закони економічного розвитку - характерні усім без винятку економічних системам у всі історичні періоди, оскільки виражають процес поступального розвитку суспільного виробництва: закон економії часу, закон зростання потреб, закон суспільного поділу праці, закон адекватності рівня розвитку продуктивних сил виробничим відносинам та ін.

Особливі економічні закони - характерні лише для певних історичних епох у силу певних осо6ливостей розвитку суспільного виробництва: закон вартості, закон товарного виробництва, закон переважного росту виробництва засобів виробництва тощо.

Специфічні економічні закони - діють лише у певних економічних системах, то6то відображають осо6ливості розвитку певних форм господарювання: закони розподілу за рабовласницького ладу, за капіталістичного чи феодального ладу, закон доданої вартості та ін.

Закони економічного розвитку знаходять своє відображення у всезагальних законах розвитку живих систем: закон синергії, закон упорядкованості, закон самозбереження, закон розвитку, закон онтогенезу.

Закон синергії визначає, що сума властивостей системи не рівна сумі властивостей її елементів, відповідно її функції не зводяться до простої суми функцій, які виконують її елементи. Різниця між сумою властивостей економічної системи та її властивостями її елементів веде до синергічного ефекту - ефект творчої, активної, динамічної взаємодії її елементів. Наявність синергічного ефекту свідчить про рівень організованості системи.

Закон упорядкованості твердить, що головним елементом зв'язку між елементами системи є інформація. Вона за6езпечуе стійкі взаємозв’язки між елементами системи, забезпечує їх упорядкованість, визначає напрямки руху, організованість у всьому, стійкість функціональних взаємозв'язків між елементами системи.

.Закон самозбереження будь-яка система прагне зберігати як цілісне утворення, і, відповідно, більш економно розпоряджатись своїми ресурсами.

Закон розвитку визначає, що будь-яка система не є статичною, вона перебуває у процесі постійного руху. Рух - об’єктивна, незворотня закономірна зміна матерії i свідомості.

Закон онтогенезу - кожна система проходить усі стадії економічного розвитку - від зародження до занепаду (переходу у новий якісний стан).

Закони економічного розвитку суспільства не діють окремо один від одного, усі вони як елементи єдиної системи економічних законів виступають діалектичним началом, що визначає межі i напрямки людської життєдіяльності у процесі її історичного розвитку.

Незалежно від того, які явища i процеси, покладені в основу того чи іншого закону, якими вихідними категоріями він оперує для дослідження свого об'єкту, усі вони мають спільні форми та інструменти свого реального прояву. До цих елементів належать ціна, прибуток, заробітна плата, процент, рента, попит, пропозиція i конкуренція. Саме вони є основною формою прояву i рушійною силою еволюції законів економічного розвитку соціально-економічних систем.

Так, ціновий механізм ринку є об’єднуючим началом основних його суб’єктів - продавців та споживачів. Він встановлює принципи, правила та обмеження у їх взаємодії, приводить до руху процеси суспільного виробництва, стимулює здійснювати операції обміну і, таким, чином, зберігає цілісність економічних взаємовідносин між визначеними ринковими агентами.

Проявляється ціновий механізм через функції, які виконує ціна в системі економічних відносин. Сама по собі, взята поза процесами виробництва, обміну, споживання та розподілу, вона є абстрактним вираженням процесів обміну між ринковими агентами. До основних функцій ціни слід віднести:

· Вимірювальну за допомогою цін продавець здатен спрогнозувати суму свого прибутку за виготовлене благо, а покупець - визначити необхідну для отримання блага суму витрат.

· Порівняльну - полягає у тому, що за допомогою цін можна порівнювати цінності i корисність різних товарів, визначати внесок товаровиробників та працівників у виготовлення певного товару.

Обліку – ціна відображає усі необхідні дані про товар: матеріально-речовий внесок, внесок людської праці, якісні показники тощо. Ця функція дає реальну можливість прогнозувати, контролювати процеси суспільного виробництва на усіх його стадіях.

· 3асобу розподілу — рівень цін допомагає диференціювати за різними показниками суб’єктів господарювання та споживачів, а також визначати кількісні та якісні параметри використання та виробництва благ, необхідних суспільству, окремим його групам та індивідам.

· Інформаційну — ціна несе у собі інформаційні потоки про необхідність тих чи інших благ, ресурсів різним агентам ринку, про можливі канали їх руху, і, таким чином, веде до збалансування пропорцій в національній економіці.

· Стимулюючу (стримуючу) — ціни здатні активізувати виробничі процеси або гальмувати їх в залежності від ринкової кон'юнктури. Так, чим вища ціна, тим 6ільше товаровиробник готовий виробляти певне благо i просувати його на ринок. Тут діє механізм бажання отримати більший дохід i прибуток за рахунок збільшення, в першу чергу, витрат власної праці.

· Соціальну — ціна показує рівень та обсяги споживання товарів та послуг, рівень заощаджень i напрямки руху товарних та грошових потоків в національній економіці.

· Обмежуючу — ціни здатні обмежувати попит споживачів і виробництво.

Функції ціни об’єктивуються i простежуються у її тісній взаємодії з інструментами попиту i пропозиції - майже всі економічні проблеми зводяться до проблем врівноваження взаємовідносин між попитом ї пропозицією за допомогою цінового механізму.

Попитце платоспроможна потреба або ж та кількість товарів i послуг, яку хочуть i можуть придбати покупці за певною ціною протягом певного періоду.

Економічна наука виділяє різні види попиту. Кожен з них дає можливості проаналізувати реальний стан національної економіки:

· Попит на фактори виробництвапопит виробництва;

· Попит на предмети споживанняпопит населення;

· Дійсний попит такий, що реально заявляється на товари та послуги;

· Реалізований попитчастина дійсного попиту, яка вже реалізована на ринку;

· Незадоволений попитнереалізована частина дійсного попиту в наслідок відсутності необхідних споживачам товарів чи невідповідності їх якісних характеристик бажаним для споживачів;

· Спекулятивнийпов'язаний з висковими інфляційними очікуваннями;

· Нераціональний пов'язаний з нераціональною поведінкою покупців на ринку;

· Платіжездатний попиттой, що реально забезпечений можливостями покупців на ринку придбати ті чи інші товари та послуги;

· Екзогенний попитвикликаний діями уряду чи іншими зовнішніми до даного ринку силами;

· Ендогенний попитформується в самому суспільстві за рахунок факторів, що визначаються в ньому.

3 позицій залежності між попитом i ціною він виступає як множина співвідношень цін i відповідних кількостей товару, що за них можна придбати. Кількість товарів прийнято називати обсягом попиту.

Між ціною та обсягом попиту існує обернений зв'язок, який описується законом попиту:

Обсяг nonuтy скорочується зі зростанням ціни i зростає зі зниженням ціни. Тобто споживач при зниженні цін здатен і бажає купувати більш товарів, а зі збільшенням цін на них він здатен обмежувати свої бажання щодо купівлі даного товару.

Дія закону попиту пояснюється двома ефектами:

1. Ефект доходу зі зростанням цін реальний дохід споживачів за інших рівних умов скорочується, а коли ціна падає, купівельна спроможність споживачів зростає, тому вони можуть купувати більше даного товару на зекономлену суму від сукупного доходу.

Реальний дохідце та кількість товарів та послуг, які особа може прид6ати за свій номінальний дохід, скоригований на рівень цін.

2. Ефект заміщення - зміни ціни змушують покупця надавати перевагу більш дешевим товарам аналогічного типу (товари-замінники).

Сам попит, як співвідношення цін i кількостей товару, що можна придбати за них, має наступне графічне вїдо6раження (рис.5.1.1). А можливі варіанти його зміни можна графічно зобразити наступним чином (рис.5.1.2.).

Рис. 5.1.1. Крива поnиту Рис. 5.1.2. Крива змін попиту

де Q— кількість певного товару

Р- ціна на певний товар

Величина попиту та характер його змін визначається впливом ряд) факторів:

· смаки i уподобання споживачів;

· доходи споживачів;

· ціни взаємопов’язаних товарів (товари-замінники та доповнювані);

· кількість споживачів на ринку;

· очікування споживачів відносно майбутніх цін та доходів;

· сезонні коливання попиту.

Реакцію споживачів на зміну ціни та вказаних факторів характеризує показник еластичності попиту.

Еластичність попиту показує, на скільки відсотків змінилась вели чина попиту від зміни ціни або іншого чинника на 1% (5.1.1-5.1.3).

цінова еластичність попиту (5.1.1)

- цінова еластичність попиту (5.1.2)

- еластичність попиту за доходом (5.1.3

де Q — кількість товару,

Р— ціна на даний товар,

У— величина реального доходу населення.

Пропозиція — це така кількість товарів i послуг, яку товаровиробники

готові продати на певному ринку за певного рівня цін у конкретний період. На відміну від оберненої залежності між попитом і ціною, між ціною

та пропозицією існує прямий взаємозв’язок, що виражається дією закон) пропозиції:

3а інших рівних умов зростання ціни товару веде до збільшення обсягів продукції; яку можуть i хочуть вивезти на ринок виробники. Збільшення рівня цін за інших незмінних умов окрім ціни веде до збільшення доходу i прибутків підприємця, що стимулює його до нарощення темпів i обсягів виробництва.

Графічно дію закону пропозиції можна представити наступним чином (рис. 5.1.3.), а зміну пропозиції під дією цінового фактору зображено на рис.5.1. 4.

P P

Рис. 5.1.3. Крива пропозиції Рис. 5.1.4. Зміна кривої попиту

На пропозицію крім цінового фактору, впливає також ряд нецінових:

· ціни на ресурси (впливають на витрати на виготовлення товару, тобто закладаються у його собівартість);

· технології виробництва;

· кількість продавців на ринку;

· податки та субсидії;

· зміни цін інших товарів;

· очікування зміни цін;

· сезонні коливання.

Еластичність пропозиції описується аналогічно до еластичності попиту (5.1.4.).

 

- еластичність пропозиції (5.1.4)

В результаті взаємодії попиту i пропозиції (покупців i споживачів) під дією, в першу чергу, цінового фактору в ідеальному варіанті на ринку встановлюється так звана рівноважна ціна.

Рівноважна ціна — це такий стан на ринку, при якому інтереси споживачів та виробників збігаються, тобто споживачі готові купувати продукцію, а виробники мають намір постачати її на ринок в тому ж обсязі i за такого рівня цін.

Графічно ціну рівноваги визначає точка перетину кривих попиту i пропозиції (рис. 5.1.5.).

Рівноважна ціна встановлюється в наслідок постійного коливання цін на ринку, на які також впливає ряд економічних та неекономічних чинників. За умов, коли ціна вища за рівноважну, виникає. надлишок товарів у продавців, а якщо нижча - дефіцит. За умов зміни інших чинників змінюється і структура попиту та пропозиції, і, відповідно, рівноважна ціна.

 

На макроекономічному рівні ринковий механізм аналогічно до мікро- та мезорівнів координується механізмами сукупного попиту та сукупної пропозиції, тобто його кінцевою метою е встановлення макроекономічної рівноваги на рівні господарської системи держави загалом.

Сукупний попит (AD) - це сума планових витрат на придбання кінцевою продукції в межах національної економіки загалом за певний період або сума всіх витрат на кінцеві товари та послуги, вироблені в економіці.

Його структура залежить від цінового фактору та таких основних нецінових факторів:

· розмірів доходів населення;

· намірів людей на майбутнє;

· очікування інфляції;

· рівня податків;

· рівня урядових витрат;

· грошової пропозиції та ін.

Графічно криву, сукупного попиту можна представити у вигляді кривої, кожна точка якої зображає залежність між обсягом товарів i послуг, які планується закупити за відповідного рівня цін (рис.5.1.6.). Рух кривої сукупного попиту означає зміни у його структурі при зміні цін чи інших вказаних чинників (рис.5.1.7.).

Крива сукупного попиту зміщується: праворуч (тобто від ADI до A) при збільшенні одного чи кількох із зазначених факторів, а вліво (з Aдо AD3) - при їх скороченні.

Скупний попит вимірюється наступним чином:

AD = споживчий попит + інвестиції +

+ державний попит + попит на експорт з боку іноземців (5.1.5.)

AD = кількість грошей у обігу х(швидкість їх обігу / рівень цін) (5.1.6.)

 

Рис. 5.1.6. Крива сукупного попиту Рис. 5.1.7. 3міни кривої сукупного попиту

Сукупна пропозиція (AS) - загальна кількість товарів та послуг, вироблених в економці. Показниками, що реально відо6ражають її рівень є валовий внутрішній продукт (ВВП) i валовий національний продукт (ВНП). Крива су,купної пропозиції показує, який обсяг сукупного випуску продукції пропонує виробник за означеного рівня цін. Складається з трьох відрізків: горизонтального (кейнсіанського), проміжного та класичного (вертикального) (рис. 5.1.8.): 3міни у структурі сукупної пропозиції, відповідно, зображено на рис. 5.1.9. Q

Рис. 5.1.8. Крива сукупної пропозиції Рис. 5.1.9. Зміни сукупної пропозиції

Відрізки на кривій сукупної пропозиції відображають різний стан національної економіки (рис.5.1.8.):

1. - кейнсіанський або горизонтальний (QQ1) - характеризує період спаду національної економіки з низьким рівнем зайнятості, надмірним використанням усіх факторів виробництва, ціни на які залишаються незмінними, тобто в економіці спостерігається також i перевиробництво.

- проміжний (Q1) - виражає періоди піднесення національної економіки, тобто підвищення рівня зайнятості, зниження темпів перевиробництва, налагодження диспропорцій в економіці, проте зі зростанням рівня цін на товари, послуги та засо6и виробництва.

3. - вертикальний або класичний -(Q2Q) - характеризує рівень повної зайнятості у національній економіці, діяльності усіх її сфер та галузей на повну потужність, тому зміни рівня цін не викликають зростання реального обсягу національного виробництва (ВВІІ або ВПП).

Точка перетину кривих сукупного попиту та сукупної пропозиції визначає рівень макроекономічної рівноваги національної економіки (рис. 5.1.10).

Q

Рис. 5.1.10. Крива макроекономічної рівноваги

Макроекономічна рівновага може бути повною або частковою.

Повна макроекономічна рівновага - це показник узгодженого розвитку усіх сфер та галузей національної економіки. Основою загальної економічної рівноваги е відповідність між сукупним попитом i сукупною пропозицією на всі товари i послуги на усіх ринках (ро6очої сили, засобів виробництва, предметів споживання).

Часткова макроекономічна рівновага - це показник, який виражає узгодженість між певними параметрами макроекономічного розвитку, наприклад, між виробництвом i споживанням, інвестиціями i заощадженнями на певних ринках тощо.

Основи теорії макроекономічної рівноваги були закладені швейцарським економістом i математиком Л.Вальрасом. Проте його модель не знайшла свого практичного вираження i залишалась гіпотетичною протягом тривалого періоду часу. Макроекономічна рівновага у Вальраса була суто теоретичною, ідеальною моделлю. Відповідно до дії „теорії Вальраса" суб’єкти економіки не мають ніяких надходжень коштів з зовнішніх джерел i „відкладеного попиту". Саме тому за незмінної ціни попит i пропозиція будуть збігатися на всіх ринках, а значить автоматично i на єдиному ринку. Свої погляди Вальрас виразив системою рівнянь:

Q= D (Р...А, М) - для nonumy, (5.1.7.)

Q= S (Р .. . А, М) - для пропозиції; (5.1.8.)

де Q- обсяги продажу даного товару,

D- функція попиту на даний товар,

S- функція пропозиції на даний товар,

Р - ціна одиниці товару,

А- реальні наявні у суб’єктів активи,

М - запас готівки.

Теорія загальної рівноваги була доповнена Д..M. Кейнсом у періоди затяжної депресії (30-ті рр. ХХ ст.). Саме довів, рівновага між сукупним попитом i сукупною пропозицією може порушуватись, наприклад, в наслідок зменшення попиту на розмір заощаджень, що зумовлює особливий інтерес підприємців в кредитованих інвестиціях. Відповідно рівність між сукупними попитом i пропозицією буде досягатись зa умови рівності між заощадженнями та інвестиціями, що досягається досить рідко i не на всіх ринках одночасно.

Рівновага AS i AD:

1) на горизонтальному відрізку (ASAD1) зумовлена залученням недовикористаних ресурсів;

2) на проміжному відрізку (ASAD2) відбувається в наслідок того, що зміни цін виключають недовиробництво чи перевиробництво;

3) на вертикальному відрізку (ASAD3) видно, що збільшення AS неможливе через максимальне використання ресурсів, що зумовлює зростання цін.

Якщо AS = const, то на кейнсіанському відрізку зміщення кривої AD праворуч збільшує реальний обсяг національного виробництва та зайнятість без змін ціни; на проміжному - зростання попиту збільшує i реальні обсяги виробництва i ціни; на класичному - зростання попиту супроводжується зростанням ціни, але без змін в реальних обсягах виробництва.

Більш детально питання можливих варіантів зміни макроекономічної рівноваги досліджуються в курсах „Економічна теорія" та „Макроекономіка".

Ключовим інструментом, який виражає сутність ринкових відносин між суб’єктами економіки, є конкуренція.

Конкуренція - це суперництво між ринковими суб’єктами за найбільш вигідні умови виробництва, реалізації i купівлі товарів. Вона виступає як об’єктивний економічний закон ринкової економіки, зовнішньою примусовою силою, що змушує виробників підвищувати ефективність виробництва, якість продукції, урізноманітнювати асортимент товарів, збільшувати нагромадження i розширювати виробництво, а споживачів вимагати підвищення якості вказаних параметрів для найбільш повного задоволення власних потреб. Конкуренція створює постійну загрозу того, що при випуску неякісної чи дорогої продукції якийсь інший виробник переходить споживача, доходи i призведе даного виробника до розорення.

Як зазначає більшість економістів, без конкуренції ринок не спроможний координувати обсяги i структуру пропозиції та попиту, тобто встановлення загальних пропорцій розвитку національної економіки. Ринкова економіка i є саморегульованою системою лише тому, що їй властивий інструмент - конкурентна боротьба.

Конкуренція - це рушійна сила будь-яких економічних відносин, в які вступають суб’єкти ринку.

Роль конкуренції у стимулюванні та за6езпеченні розвитку національної економіки визначає її сутність:

· вона є одним з найбільш дієвих інструментів стимулювання НТІІ та впровадження його досягнень у виробництво; дає можливості зіставляти ефективність виро6ництва різних товаровиробників, виявляти та стимулювати найбільш дієздатних та звільнятися від тих виробників, які не здатні задовольняти прийняти в країні та за її межами параметри виробничих процесів, якості продукції тощо;

· за її допомогою формується оптимальна структура національної економіки за галузями, сферами економіки, рівнями її функціонування;

· вона підпорядковує товарне виробництво загальнонаціональним суспільним інтересам, забезпечує пріоритет покупця над виробником;

· забезпечує рівновагу на ринку ціни через механізм суперництва;

· вона сприяє ефективному використанню i перерозподілу ресурсів.
Існує багато видів i форм конкурентної боротьби, головні з них:

1. За суб’єктами конкурентної боротьби:

· Конкуренція продавців - це такий вид конкурентної бороть6и, який ведеться за найкращу позицію на ринку.

· Конкуренція покупців - виникає, коли попит на товари більший за пропозицію на них. Кожен покупець прагне отримати певний товар за об’єктивними чи власними суб’єктивними причинами (якість, звичка, характер, відсутність товарів-замінників тощо).

2. За галузевими ознаками:

· Внутрішньогалузева конкуренція - це форма економічного суперництва між. товаровиробниками однієї галузі виро6ництва за найбільш вигідні умови виробництва i збуту готовою продукції. Вона сприяє впровадженню у виро6ництво нової техніки i технології.

· Міжгалузева конкуренція - це суперництво між товаровиробниками різних галузей виробництва переважно за найбільш вигідні умови переливу капіталів. Вона сприяє встановленню середньої норми прибутку у галузях національної економіки.

3. За умовами формування та впливом на загальну ринкову ситуацію розрізняють:

· Вільна (досконала) конкуренція - це така форма організації ринкових відносин, за якої на ньому діє велика кількість продавців та покупців, що знаходяться у рівних стартових умовах. Відповідно, входи i виходи з ринку певного блага є вільними для будь-якого суб’єкта господарювання. Основою вільної конкуренції є дрібна приватна власність на засоби виробництва, що не дозволяє концентрувати значну ринкову та економічну владу в руках одного чи кількох суб’єктів господарювання. Вони з об’єктивною необхідністю підкоряються єдиним „ринковим правилам гри".

· Монопольна конкуренція - це вид недосконалої конкуренції, форма організації ринкових відносин, за якої на ринку може існувати значна кількість покупців i навіть продавців. За таких умов купівля-продаж здійснюється не за однією ціною, а за певним діапазоном цін. При цьому підприємець-монополіст мас можливості впливати на рівень цін на ринку даного товару, обмежувати число бажаючих увійти на нього методами цінової та нецінової конкурентної боротьби,тобто представники даного ринку вже не знаходяться в рівних умовах. Серед числа дрібних та середніх приватних власників у силу різних причин економічного та соціального характеру (насамперед, через прагнення збільшувати ринкову та економічну владу окремими виробниками та через об’єктивну необхідність віднайдення оптимальних пропорцій між виробництвом та ускладненням структури потреб i їх збільшенням їх носіїв) з'являються групи великих власників, які об’єднують засоби виробництва i власні ресурси для реагування на вказані проблеми. Вони поляризують дію ринкового механізму: частина економічної i ринкової влади так само є розпорошеною серед числа дрібних та середніх власників, а частина - зосереджується у руках крупних суб’єктів господарювання (корпоративна, колективна та державна власність).

4. За рівнем дотримання правил конкурентної боротьби:

· Добросовісна конкуренція, коли суб’єкти ринкових відносин дотримуються правових i певних етичних норм у своїй діяльності.

· Недобросовісна - коли застосовують шпигунство, переманювання покупців, неправдиву рекламу тощо, тобто такі методи конкурентної бороть6и, що дозволяють обходити загальноприйняті i встановлені „правила гри".

За допомогою вказаних інструментів ринковий механізм виконує ряд важливих функцій, що не притаманні окремим суб’єктам економіки:

· Інтеграційну - забезпечує взаємозв’язок між усіма економічними су6'ектами національної економіки. Ринок поєднує виробників i споживачів, що спілкуються мовою цін i вирішують основні питання економічного розвитку національної економіки.

· Інформаційну - полягає у поширенні знань, відомостей, що необхідні для постійного відтворення суспільного виробництва національної економіки (насамперед, через ціновий інструмент).

· Регулюючу - випливає зі взаємодії всіх інструментів ринкового механізму. При їх раціональній та оптимальній взаємодії формуються найбільш вигідні для національної економіки пропорції у розподілі економічних ресурсів i благ.

· Розвитку - ринковий механізм діє як об’єктивна, незалежна від волі і свідомості людей сила, він саморозвивається в ході еволюції товарного господарства і, відповідно, впливає на його структуру, стратегію i способи її реалізації у подальшому розвитку національних економік.

· Стимулюючу - на основі ринкового механізму розробляються i використовуються найбільш передові у техніко-технологічному значенні способи виробництва, зменшуються виробничі витрати, відбувається пошук i впровадження альтернативних економічних ресурсів, формується система високотехнологічної та високоякісної продукції. Також за допомогою цієї функції ринковий механізм забезпечує зведення індивідуальних цілей товаровиробників до суспільно значимих, тобто таких, вирішення яких визначає подальший розвиток національної економіки.

Таким чином можна зробити висновок про те, що ринкові відносини довели свою ефективність протягом усього історичного розвитку товарного господарства. Й досі вони не мають реальної альтернати завдяки об’єктивній та закономірній дії інструментів ринку. Проте ринок довів i свою обмеженість у вирішенні цілого спектру важливих для суспільства проблем.

Недоліки механізму ринкового саморегулювання:

· ринок повільно реагує на потребу в докорінній структурній перебудові
економіки, яка вимагає великих витрат i не дає швидких результатів;

· ринок не завжди підтримує саме існування некомерційних галузей
людської діяльності (загальна освіта, фундаментальна наука тощо);

· ринок досить часто призводить до нерівномірного розподілу доходів та жорсткої стратифікації суспільства;

· ринок не може попередити кризові явища та монопольні тенденції в економіці та швидко реагувати на їх зміни;

· циклічні коливання за умов дії лише ринкового механізму носять довготривалий характер i економіка важко піддається вирівнюванню.

Ці проблеми закладені в самій природі ринкового механізму, що діє в умовах відособлених між собою товаровиробників i споживачів. Їх плани досить часто не співпадають зі стратегією загальнонаціонального соціально-економічного розвитку. Ось чому на певному етапі розвитку суспільства його суб’єкти перейшли до утворення таких регуляторів економіки, які б могли не лише адаптуватись до дії об’єктивних ринкових законів, а частково згладжувати їх недоліки. До таких регуляторів у сучасних економічних системах слід віднести державу та корпоративну форму організації економічних відносин.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА

НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА атверджено Міністерством освіти i науки України як підручник для... МІСТ... Передмова...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Ринковий механізм регулювання національної економіки

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЕКОНОМІКА
3атверджено Міністерством освіти i науки України як підручник для студентів вищих навчальних закладів   Київ «Каравела» 2008 УДК 330.1(075.8)

ПЕРЕДМОВА
Сучасне суспільство перебуває у стані якісної радикальної трансформації, що проявляється процесами глобалізації, інтеграції, інформатизації усіх аспектів його життєдіяльності. Зміни, в яких перебув

Предмет i задачі курсу
Аналіз наукової літератури свідчить, що термін „національна економіка" не має однозначного тлумачення вченими-економістами, а в економічних словниках та енциклопедіях його визначення взагалі в

Основні економічні показники національної економіки
Національна економіка - це сукупність всіх галузей, господарських комплексів і регіонів країни, об’єднаних в єдине ціле різноманітними економічними зв’язками; історично

Індекс глобальної конкурентоспроможності деяких країн у 2006-2007 рр.
Країии Загальний Ранг ВВП надушу населення (2005р.)   Індекс 2005-2006 рр.

Моделі національних економік
Вихідним поняттям для аналізу сучасних моделей національних економік є дефініція „економічна система суспільства". Економічна система суспільства та модель національної економіки співвідносять

Особливості формування та розвитку національної економіки України
Національна господарська система України пройшла у своєму розвитку ті ж стадії, що й інші економічні системи: виникнення, формоутворення (формування власних засад відтворення) та розвитку. На остан

Таблиця 1.5.1.
Джерела приросту фінансового потенціалу банківської системи України та напрямки його використання, щорічний приріст, млрд. грн. Показники

Щорічні темпи приросту реальних обсягів фінансових
ресурсів у банківській системі України (%) Показники

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Що вивчає національна економіка: а. Використання обмежених ресурсів суспільства та управління ними. b. Досліджує питання розвитку окремих галузей народного гос

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. А.Смит. Исследование о природе и причинах богатства народов. - М., Соцэкгиз, 1962. - 684 с. 2. Ватаманюк З.Г., Панчишин С.М. та ін. Економічна теорія: макро- i мікроекономіка. Навч. пос

НАЦІОЕАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Основні поняття i терміни • Вичерпні природні ресурси; • Нефінансові невироблені активи; • Еконо

Поняття та склад потенціалу національної економіки
У наш час поняття «економічний потенціал», незважаючи на досить широке розповсюдження в науковій літературі, не має однозначного тлумачення. Найбільш поширеним є наступне. Економічний по

Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал (ПРП) країни є важливим фактором розміщення й розвитку її продуктивних сил. Це поняття, що визначається кількістю, якістю, сполученням приро

Земельний фонд України станом на 1 січня 2005 р.
Види основних угідь Площа земель всього тис. га % до аг. площі Сільськогосподарські землі

Запаси корисних копалин в Україні
Вид корисних копалин Одиниця Виміру Запаси за категоріями Кількість родовищ А+В+С, С,

Демографічний та трудовий потенціал
Населення країни – чинник її комплексного економічного та соціального розвитку. Його роль особливо зростає в густозаселених регіонах з недостатніми природними ресурсами.

Науково-технічний потенціал
Сучасний період розвитку України характеризує етап прискореного науково-технічного прогресу. Підйом розвитку національної економіки за рахунок науково-технічного прогресу (НТП) на чергову хвилю зро

Інформаційний потенціал
Інформацію завжди вважали важливою, невід’ємною складовою життя людини. Проте до середини ХХ ст. ця категорія не була об’єктом пильної громадської уваги та аналізу з точки зору її впливу на особист

Виробничий потенціал
Спроможність галузей господарства країни виробляти товари та послуги для населення та виробництва називають виробничим потенціалом. В Україні провідного складовою еко

Зовнішньоекономічний потенціал
Територіальний поділ праці -- об’єктивний процес виробничої спеціалізації економічних районів чи країн i посилення міжрайонної або міждержавної кооперації, обміну

Екологічний потенціал
На порозі нового тисячоліття в Україні, як і в усьому світі, проблеми охорони природи були такими ж важливими, як i у ХХ ст. Природа частими повенями, надзвичайної сили цунамі, посухами, закликала

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Економічний потенціал - це: а. маса вироблених у країні протягом року предметів споживання та наданих населенню послуг; Ь. величина накопичени

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Статистичний щорічник України за 2005 рік. Державний комітет статистики України. - К.: Консультант, 2006. - 575 с. 2. Розміщення продуктивних сил i регіональна економіка: Навч. посібник

Розділ III. ГОСПОДАРСЬКИЙ КОМПЛЕКС НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ I ЙОГО СТРУКТУРА
Основні поняття i терміни • Агропромисловий комплекс, • Міжгалузевий комплекс; • Будівельний

Будівельний комплекс
Будівельний комплекс - це сукупність галузей матеріального виробництва i проектно-пошукових робіт, які забезпечують капітальне будівництво. До складу будівельного компле

Будівельний комплекс
Будівельний комплекс - це сукупність галузей матеріального виробництва i проектно-пошукових робіт, які забезпечують капітальне будівництво. До складу будівельного компле

Соціальна інфраструктура
Соціальна інфраструктура - це сукупність, або комплекс галузей, призначенням яких у суспільному поділі праці є задоволення потреб населення у соціально-культурн

ТЕСТОВІЗАВДАННЯ
1. . Технологічний підхід до виділення міжгалузевих комплексів передбачає: а досконале вивчення технології виробництва товарів та послуг; bгрупув

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. www.ukrstat.gov.ua. розділ Транспорт і зв'язок. Дані станом лютий 2007 року. 2. Моніторинг макроекономічних та галузевих показників звичайної діяльності залізниць України / Наук.

Розділ IV. ЧИННИКИ P03BVITKY НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Основні поняття i терміни • Економічне зростання; • Екстенсивний тип економічного • Економічний розвиток;

Світові темпи економічного зростання
Періоди Зростання випуску прод~ к- ції на душу населення, ; о Раннє Середньовіччя 500-1000 рр.

Динаміка ВВП України, у % до попереднього року
  Роки Зміна ВВП,% - 4,0 - 8,7

Типи та способи економічного зростання
Економічне зростання залежить від багатьох чинників, їх кількісних та якісних характеристик. За ознакою сутнісного впливу на економічне зростання спостерігаються кількісний та якісний впливи фактор

Фактори економічного зростання
В будь-якому суспільстві прагнення до розвитку невпинне. При цьому основною проблемою забезпечення економічного зростання є з'ясування чинників впливу i по6удова моделей та механізмів збільшення об

ТЕСТОВІЗАВДАННЯ
1. По відношенню до економічного розвитку економічне зростанняє: а. визначальним фактором;складовою; b. показником кількісних змін в економіці; показником якісних

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Аналітична економія: макроекономіка i мікроекономіка: Навч. посіб. У 2-х кн. Кн. 1: Вступ до аналітичної економії. Макроекономіка / [С.М. Панчишин, П.І. Островерх, В.Б. Буняк та ін.]; За ред. С.

Корпоративне регулювання в господарській системі національної економіки
Аналіз сучасної економічної думки та практики господарювання розвинених держав свідчить, що важливим елементом системи регулювання економіки - розподілу i використання обмежених ресурсів є корпорат

Державне регулювання економіки: бюджетне, податкове, фінансово-кредитне регулювання
Інститут держави як явище суспільного характеру вже досить тривалий період знаходиться під пильною увагою вчених. Найбільшу цікавість завжди викликали питання про те, які саме функції повинні бути

Мале підприємництво та важелі його державного регулювання в Україні
Поняття малий бізнес в економічній літературі чітко не визначено. Але доведено, що він є невід’ємною складовою світової ринкової господарської системи як найбільш масова, динамічна, гнучка форма ді

Роль малого підприємництва в національній економіці
МАЛЕ ПІДПРИЕМНИЦТВО це: — провідний сектор ринкової економіки; — основа дрібнотоварного виробництва; визначає

Переваги та недоліки малого бізнесу
Переваги малого бізнесу Недоліки малого бізнесу 1. Низькі витрати на управління. Малі підприємства є тією частиною економіки, де н

Стан розвитку малого i середнього підприємництва (МСП) у різних країнах світу у 2005 р.
Країна Кількість МСП, тис. Кількість МСП на 1000 чол. населення Зайнято в МСП млн. чол. ЧасткаМСП У заг

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Сучасні науковці визначають ринковий механізм як (можливо кілька варіантів відповідей): а. Способи взаємозв'язку i взаємодії основних елементів ринку: попиту, пропозиці

Перерахуйте основні нецінові фактори впливу на величину попиту.
5. Рівноважна ціна встановлюється на ринку, коли: a. Попит на товари та послуги перевищує пропозицію на них в.Пропозиція товару перевищує попит на нього

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. А.В. Сірко. Корпоративний сектор: структура, місце та роль в сучасній економіці // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2004. - № 4 (17). - С. 17-24. 2. А. Смит. Исследование

Розділ VI. ПРОГРАМУВАННЯ ТА ПРОГНО3УВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Основні поняття i терміни І • Аналітичний метод прогнозування; • Прогнозування цілі розвитку

Суть державного програмування, види програм. Цільові комплексні програми розвитку національної економіки
Практично в усіх країнах з ринковою економікою здійснюється розробка державних програм. Програмування національної економіки з'явилося у світовій практиці в 30-ті р. ХХ ст. Першими на цей шлях стал

Програми економічного й соціального розвитку. Міжнародні програми
Програма економічного й соціального розвитку — це адресний документ, у якому передбачається комплекс взаємопов'язаних з ресурсами, виконавцями й термінами здійснення заходів щодо найефективн

Прогноз та прогнозування національної економіки
Використання прогнозів національної економіки стає дедалі інтенсивнішим, починаючи 3 1960—х рр. У США недержавні організації розробляли прогнози, засновані на моделі Уортона, з 1963 р.; у Великій Б

Принципи та методи прогнозування національної економіки
Процес розробки та укладання прогнозів називається прогнозуванням. Прогнозування - це наукове, обґрунтоване системою встановлених причинно-наслідкових зв'язків i закономірнос

Економічного і соціального прогнозування
Критерій Види моделей   Факторні   Структурні

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Державна програма економічного й соціального розвитку може складатися: а. на довгострокову перспективу; b.на середньострокову перспективу; а. на насту

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Закон України «Про пріоритетні напрями розвитку науки i техніки» № 2623-ІІІ від 11 липня 2001 р. // Відомості Верховної Ради (ВРР). – 2001. – № 48. 2. Закон України «Про державне прогно

Концепція сталого розвитку
Соціальне життя є складним та багатогранним i поєднує в собі якісно різні сторони – економіку, політику, культуру, етнонаціональні відносини, екологію, мораль, право тощо. І те, що є прогресивним в

Принципи, показники та етапи сталого розвитку
Вирішення питань сталого розвитку передбачає необхідність вироблення та дотримання принципів здійснення цього процесу. В основі сталого розвитку лежить принцип справедливого розподілу

Національні можливості забезпечення сталого розвитку в Україні
Всесвітня конференція в Ріо-де-Жанейро (1992 р.) прийняла документ "Порядок денний на ХХІ століття", який є глобальним планом дій із забезпечення сталого розвитку. Він включає більше ста

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2003 р. № 634 «Про затвердження Комплексної програми реалізації на національному рівні рішень, прийнятих на Всесвітньому самміті зі сталого роз

Світове господарство: структура, тенденції розвитку. Показники відкритості економіки
Ефективність будь-якої національної економіки залежить не лише від результатів її внутрішньої діяльності, а й від її участі у світових економічних відносинах, степеня її інтеграції у світове

Форми ї механізми інтеграції національної економіки у світове господарство
Світовий розподіл праці є рушійною силою інтеграційних процесів. Необхідність здійснення обмінних операцій між країнами зумовила формування міжнародних економічних відносин як окремої економічної к

Цілі формування ВЕЗ та шляхи їх реалізації
Цілі формування ВЕЗ Шляхи реалізації 1. Насичення внутрішнього ринку високоякісною продукцією (у першу чергу імортозамінюючими тов

Особливості територіального i функціонального підходів до створення ВЕ3
Критерії Підходи до створенняВЕЗ Територіальний Функціональний 1. Суб’єкт Підприємст

Економічна інтеграція України у світове господарство
Історичні джерела свідчать, що Україна завжди була невід'ємною частиною світового господарства. Вибір Володимиром Мономахом віри для своєї держави шляхом опитування купців про переваги того чи іншо

України за етапами історичного розвитку
Період Сфера діяльності Форма власності Формування Доходів Київська Русь Торгівля, кредитні

Галузеві пріоритети розвитку вільних економічних зон України
ВЕЗ Дата початку/ закінчення термі - ну дії Розташування Пріоритетні види діяльності Фактичні сфери

Співставлення напрямів розвитку держави i сфер нововведень України на початку 21-го століття
Провідні напрями розвитку економіки держави Сфери інтенсивних нововведень Напрям Річний темп зростання, %

Основні акценти управління національними економіками провідних країн світу
Держава Основний акцент (спрямованість держави) Рушійна сила управління Акценти державного Регулювання

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Особливості національної економіки України за часів козаччини: а. національної економіки не існувало; Ь. основним джерелом прибутків були податки i торгівля;

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Александрова Е. Специальные экономические зоны в мировом хозяйстве / Внешнеэкономическая деятельность. - 1997. - № 10. - С. 19. 2. Міжнародна конвенція 1973 р. про спрощення та гармоніз

Розділ ІХ. НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА I ЕКОНОМІЧНА БЕ3ПЕКА
Основні поняття i терміни • Безпека страхового ринку; • Критерії економічної безпеки; • Безпека фондового ринк

Сутність економічної 6еsпеки національної економіки
Безпека як система корінних, типових властивостей будь-якої країни втілює в собі усі сфери різних галузей життєдіяльності й розвитку людини, суспільства, держави i природи. В цілому, безпеку

Методологічні аспекти визначення рівня економічної безпеки
Основою для оцінки загрози витрат від їх вплину є критерії економічної безпеки, що можуть бути якісними або кількісними. Критерії, у свою чергу, виражаються показниками економічної безпеки. Таким ч

Механізм забезпечення економічної безпеки національної економіки
Державна діяльність із забезпечення економічної безпеки країни передбачає наступні заходи: · створення інформаційної бази для об’єктивного i всебічного моніторингу економіки й суспі

Тестові завдання
1. Економічна безпека виступає складовою частиною: а. бюджетної безпеки; b. енергетичної безпеки; с. національної безпеки; d. виробничої безпеки

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги