ВЛАСТИВОСТІ І ХАРАКТЕР ЗАЛЯГАННЯ НАФТИ, ГАЗУ І ЗВ’ЯЗАНОЇ ВОДИ В ПЛАСТОВИХ УМОВАХ

У процесі формування рідких і газоподібних вуглеводнів в пастці проходить диференціація газу, нафти і води за їх густиною. Газ займає найбільш підвищену частину пласта – колектора, утворюючи газову шапку, нижче розташовується нафта, а ще нижче – вода.

В залежності від кількісних співвідношень рідких і газоподібних вуглеводнів, що поступили в пастку, а також від величини тиску в продуктивних пластах можуть утворюватись поклади, які являють собою однофазову або двофазову систему.

В умовах підвищених пластових тисків, при кількісній перевазі рідких вуглеводнів, весь вуглеводневий газ розчиниться в нафті, утворюючи однофазовий нафтовий поклад. При значній перевазі газоподібних вуглеводнів над рідкими, в умовах високих тисків і температур, висококиплячі фракції вуглеводнів можуть розчинятися в газоподібних, утворюючи однофазовий так званий газоконденсатний поклад.

У пластових умовах повного гравітаційного розподілу газу, нафти і води не відбувається і частина води (зв’язана вода), що утримується молекулярними силами і силами поверхневого натягу залишається в газо - і нафтонасичених частинах пласта.

Нафта і газ за хімічним складом є дуже складними сумішами вуглеводнів, властивості яких в пластових умовах значно відрізняються від їх властивостей, що визначені по зразках, відібраних на денній поверхні.

Слід врахувати, що в процесі розробки нафтових і газових покладів по мірі відбору флюїдів з продуктивних пластів проходить зменшення пластового тиску і, як наслідок цього процесу, зміна властивостей вуглеводнів, котрі залишилися у пласті. В зв’язку з цим для розуміння явищ, що проходять в надрах, необхідно вивчати не тільки властивості нафтовміщуючих порід, але і фізичні властивості рідин і газів, що містяться в них.