Пошуковий етап

Пошукові роботи направлені на забезпечення необхідних умов для приросту розвіданих запасів нафти і газу. Він розділяється на стадію виявлення і підготовки об'єктів для пошукового буріння і стадію пошуку родовищ (покладів) нафти і газу.

Стадія виявлення і підготовки об'єктів для пошукового буріння.На цій стадії створюється фонд перспективних локальних об'єктів і оцінюються їх ресурси для вибору і визначення черговості їх введення в глибоке буріння. Стадія ділиться на підстадії: виявлення об'єктів; підготовка до пошукового буріння.

На підстадії виявлення об'єктів роботи ведуться на окремих площах в межах нафтогазоперспективних зон і зон нафтогазонакопичення з метою:

- виявлення умов залягання і інших геолого-геофізичних властивостей нафтогазоносних і нафтогазоперспективних комплексів; виділення перспективних пасток;

- кількісної оцінки ресурсів у виявлених пастках; вибору об'єктів і визначення черговості їх підготовки до пошукового буріння.

Типовий комплекс на цій підстадії включає:

- дешифрування матеріалів аерофото- і космічних зйомок локального і детального рівнів генералізації;

- структурно-геологічна і структурно-геоморфологічна зйомки масштабів 1:100000 і 1:50 000;

- гравірозвідку, магніторозвідку і електророзвідку в різних модифікаціях в тих же масштабах;

- сейсморозвідку;

- спеціалізовані роботи і дослідження по прогнозуванню геологічного розрізу і прямим пошукам для виявлення об'єктів - АТЗ.

За цими матеріалами, зокрема, складаються геологічні профілі, тимчасові (мал. 5), сейсмогеологічні, геоелектричні і інші розрізи; геолого-геофізичні розрізи свердловин з виділенням продуктивних, маркіруючих і опорних горизонтів; структурні схеми по цільових горизонтах з виділенням першочергових об'єктів для постановки детальних робіт; інформаційна карта по обліку виявлених нафтогазоперспективних структур і АТЗ.

Виявлені пастки служать об'єктами робіт на підстадії підготовки об'єктів для пошукового буріння, що проводяться з метою:

- деталізації виявлених перспективних пасток, що дозволяє прогнозувати просторове положення передбачуваних покладів;

- вибору місць закладання пошукових свердловин на підготовлених об'єктах;

- оцінки ресурсів на об'єктах, підготовлених для глибокого буріння;

- вибору об'єктів і визначення черговості їх введення в пошукове буріння.

Для підготовки об'єктів до пошукового буріння типовий комплекс включає:

- детальну сейсморозвідку в масштабах 1:50000 і 1:25000 з бурінням параметричних свердловин до першої жорсткої межі;

- детальну електророзвідку, високоточну гравірозвідку в тих же масштабах;

- спеціалізовані роботи і дослідження по прогнозуванню геологічного розрізу і прямим пошукам для підготовки АТЗ;

- структурне буріння;

- у виняткових випадках - буріння глибоких параметричних свердловин.

На основі цих досліджень складаються структурні карти по вивчених цільових горизонтах в масштабі зйомки з нанесенням на них рекомендованих точок закладання свердловин; карти АТЗ, суміщені із структурними картами по продуктивних або близьких до них горизонтах з вказівкою значень параметрів АТЗ, нанесенням контурів передбачуваних покладів і рекомендованих точок закладання свердловин; вертикальні розрізи об'єктів АТЗ з виділенням передбачуваних покладів (рис. 7.2); прогнозні геолого-геофізичні розрізи, що характеризують літологічний склад і товщину відкладів; схеми розповсюдження параметрів, використаних для оцінки ресурсів.


Рисонук 7.2 - Аномалії типу поклад в діапазоні глибини залягання верхньодагинских відкладів Східно-Катанглійській площі за даними обробки результатів електророзвідки (по А. А. Матерко-завивання).

Значення параметра δρк.н, %: 1-60, 2-40-60, 3-20-40, 4-0-20; 5-точки ВЕЗ; 6-межі відбиваючих товщ; 7-розривні порушення

 

Стадія пошуку родовищ (покладів). Об'єктами робіт на цій стадії є пастки, які підготовлені для пошукового буріння. Відповідно до інструкції підставою для постановки пошукового буріння служить наявність підготовленої до нього структури (пастки) і підрахованих перспективних ресурсів категорії С3.

Пошукове буріння може проводитися на розвіданих родовищах, на тих, що розробляються, з метою пошуку покладів в не розкритих раніше горизонтах і пластах, продуктивних на інших родовищах.

Завдання на цій стадії зводяться до:

- виявлення в розрізі нафтогазоносних і нафтогазоперспективних комплексів покладів нафти і газу;

- визначення геолого-геофізичних властивостей (параметрів) горизонтів і пластів;

- виділення, випробування нафтогазонасичених пластів і горизонтів, отримання промислових припливів нафти і газу, вивчення властивостей флюїдів і ємнісно-фільтраційних властивостей пластів; підрахунку запасів відкритих покладів;

- вибір об'єктів для проведення детальних і оціночних бурових робіт.

Типовим комплексом на стадії пошуку родовищ (покладів) передбачаються:

- буріння і випробування пошукових свердловин;

- геохімічні, гідрогеологічні і гідродинамічні та інші види досліджень свердловин в процесі буріння і випробування;

- геофізичні дослідження свердловин;

- відбір керна, шламу, проб води, нафти, газу і їх лабораторне вивчення;

- деталізаційна свердловинна і наземна (морська) сейсморозвідка;

- спеціалізовані роботи і дослідження по прогнозуванню геологічного розрізу і положення контурів покладів.

Стадія пошуку родовищ (покладів), а разом з нею і пошуковий етап завершується або отриманням першого промислового притоку нафти і газу, або обґрунтуванням безперспективності об'єкту, що вивчається. Проте в районах де ведеться видобуток нафти і газу, а також на дрібних об'єктах на пошуковому етапі разом із завданнями пошуку можуть спільно вирішуватися завдання стадії оцінки родовищ (покладів) наступного розвідувального етапу.