Комплексне вивчення продуктивних відкладів в пошукових і розвідувальних свердловинах

Інструкція передбачає вимоги по комплексному вивченню продуктивних відкладень на родовищах нафти і газу в пошукових і розвідувальних свердловинах в процесі буріння свердловин, дослідження керна, проведення промислово-геофізичних, випробовувальних робіт і гідродинамічних досліджень, аналізу проб нафти, газу, конденсату і підземних вод з метою встановлення геологічної будови покладів, підрахунку запасів і підготовки родовища до промислового освоєння.

Вимоги до буріння свердловин.Буріння пошукових свердловин проводиться відповідно до проекту. Буріння розвідувальних свердловин повинне здійснюватися з урахуванням даних по раніше пробурених свердловинах, особливо при розвідці продуктивних пластів, не витриманих по товщині, з різкою мінливістю властивостей ємнісно-фільтраційних властивостей і тектонічних порушень.

В процесі буріння пошукових і розвідувальних свердловин з нафтогазоносних і перспективних на нафту і газ відкладів слід проводити відбір керна в кількості, що забезпечує вивчення мінливості літології і фізичних властивостей колекторів за площею і по розрізу, що дозволить надійно інтерпретувати матеріали геофізичних досліджень свердловин. Норма відбору, винесення і детальної лабораторних досліджень керна регламентуються діючою «Інструкцією по відбору, документації, обробці, зберіганню, скороченню і ліквідації керна свердловин колонкового і розвідувального буріння».

У необхідних випадках слід практикувати буріння свердловин з суцільним відбором керна по продуктивному пласту і відбором зразків порід для лабораторних досліджень через 0,1-0,25 м товщини пласта, застосовувати промивальні рідини на безводній основі для підвищення інформативності відібраного керна і збереження природних ємнісно-фільтраційних властивостей порід привибійної зони.

Необхідний комплекс досліджень по свердловинах.Цей комплекс передбачає:

- детальне і комплексне вивчення керна з метою визначення літологічних особливостей, мінерального складу і місткостей ємнісно-фільтраційних властивостей порід-колекторів продуктивного пласта і покришок. Разом з колекторськими властивостями на тих же зразках слід визначати геофізичні параметри для отримання еталонних (петрофізичних) залежностей між геофізичними параметрами і колекторськими властивостями, які є основою інтерпретації матеріалів геофізичних досліджень свердловин;

- раціональний комплекс геофізичних досліджень свердловин (ГДС), за даними якого проводиться літологічне розчленовування розрізу, виділяються продуктивні горизонти, визначаються глибини їх залягання, а також загальна, ефективна нафтонасичена і газонасичена товщина в межах нафтової, водонафтової, газонафтової, газової і газоводяної зон; встановлюються положення і абсолютні відмітки ВНК, ГВК і ГНК; визначаються відкрита пористість, проникність, нафтонасиченість;

- комплекс газогідродинамічних досліджень для визначення ємнісно-фільтраційної характеристики колекторів, товщини продуктивних пластів, положення ВНК, ГВК і ГНК.

У свердловинах при різних режимах роботи проводиться роздільне випробування нафто-, газо- і водонасичених пластів з метою встановлення характеру їх насичення, положення ВНК, ГВК, ГНК, повної газоконденсатної характеристики, статичних рівнів, пластових тисків і температур. При значній літологічній мінливості і великій товщині продуктивного пласта випробування повинне проводитися по інтервалах з різною промислово-геофізичною характеристикою.

Для отримання експлуатаційної характеристики продуктивного пласта кожного покладу, що має промислове значення, необхідно проводити поінтервальне випробування на приплив окремих продуктивних пластів покладу, що знаходяться на різних гіпсометричних рівнях в різних частинах оцінюваної площі. Для визначення максимально можливих дебітів в одиничних свердловинах випробування ведеться по всій товщині продуктивного пласта. У разі низьких дебітів в свердловинах повинні бути проведені роботи по інтенсифікації припливів нафти і газу.

Разом з вказаними дослідженнями в свердловинах здійснюється також відбір глибинних проб нафти (не меншого двох в свердловині). При відборі глибинних проб нафти необхідно визначати пластовий тиск і температуру.

Дослідження в свердловинах повинні проводитися високоточними приладами.

При проведенні випробувань необхідно здійснювати узгодження в установленому порядку з місцевими органами комплекс заходів щодо охорони навколишнього середовища, а також утилізації отримуваних продуктів.

При появі води в свердловинах, що знаходяться в контурі нафтогазоносної площі, необхідно визначити місце припливу води і встановити причини її надходження. У розвідувальних свердловинах по припливах підземних вод за даними випробування повинні бути встановлені дебіти води, температура, тиск і інші показники.

За даними випробування виділяються водоносні горизонти з промисловими концентраціями корисних компонентів. Згідно «Вимогам до комплексного вивчення родовищ і підрахунку запасів попутних корисних копалин і компонентів» компоненти повинні визначатися в кожній пробі, якщо їх вміст перевищує: йоду 10 мг/л, брому 200 мг/л, окисли бору 250 мг/л, магнію 100 г/л, калія 1 г/л, літію 10 мг/л, рубідія 3 мг/л, стронцію 300 мг/л, германію 0,05 мг/л. За результатами випробування вирішується питання про доцільність постановки спеціальних розвідувальних робіт в завершаючу стадію розвідки або після розробки родовища з метоюоцінки запасів підземних вод і визначення можливості їх використання для видобування корисних компонентів або для теплоенергетичних, бальнеологічних і інших потреб.

Гідродинамічна характеристика і хімічний склад підземних вод зіставляються по всіх родовищах району. На підставі цього зіставлення встановлюються вірогідні області живлення і розвантаження, величини і напрями зміни пластових тисків вод, а також характер зміни хімічного складу підземних вод водоносних горизонтів, що вивчаються в межах досліджуваних територій.