Підрахунок запасів газу розчиненого в нафті

Початкові балансові запаси розчиненого в нафті газу () при будь-якому режимі в покладі визначаються за початковими балансовими запасами нафти (Qн.0) і початковому газовмісту (r0), визначеному по пластових пробах при їх диференційному дегазуванні.

,

На величину видобувних запасів газу розчиненого в нафті (Vг.вид) суттєво впливає режим покладу. При водонапірному режимі пластовий тиск під час розробки вищий тиску насичення () в зв’язку з чим, величина газового фактору (r0) залишається постійною. Тому початкові видобувні запаси газу розчиненого в нафті визначаються початковими видобувними запасами нафти (Qн.п.вид) і початковим газо вмістом (r0).

,

Якщо поклад працює на режимі розчиненого газу, газонапірному режимі, газової шапки або змішаному режимі при (Р0нас), то видобувні запаси газу розчиненого в нафті підраховуються за формулою, яка виведена з рівняння матеріального балансу і будуть визначатись різницею між початковими балансовими запасами розчиненого газу і залишковими запасами цього газу () або не видобувними.

,

Невидобувні залишкові запаси газу розчиненого в нафті визначаються сумою об’ємів вільного газу в об’ємі пор, які вивільнилися за рахунок видобутої нафти, усадки не видобутої нафти і об’єму не видобутого розчиненого газу в не видобутій нафті і підраховується за формулою:

,

де – не видобуті запаси нафти, тис. т;

rк – залишковий газовміст при кінцевому тиску, він

змінюється від 0,1 до 0,2 м33;

αк поправка за відхилення вуглеводневих газів від закону

Бойля-Маріотта (поправка на стиснення реальних

газів)при ;

об’ємний коефіцієнт однофазної пластової нафти на початок розробки, тобто при розчиненні в нафті об’ємів газу при ;

- об’ємний коефіцієнт двофазової суміші пластової нафти і газу, який враховує зміну одиниці об’єму нафти при знижені пластового тиску від до , тобто при виділені з нафти об’ємів газу.

Кt – термічний коефіцієнт.

Виходячи з вище наведеної формули підрахунку видобувні запаси розчиненого газу можна підрахувати за формулою:

На практиці частіше для підрахунку видобувних запасів розчиненою газу користуються формулою М.А. Жданова.

,

Тобто видобувні запаси розчиненого газу це суміш об’ємів газів в видобутій нафті і не у видобутій нафті з врахуванням кінцевого газовмісту та врахуванням вільного газу в об’ємі пор, які вивільнилися за рахунок видобутої нафти.