СУМАРНІ РЕСУРСИ НАФТИ, ГАЗУ І КОНДЕНСАТУ

Для порівняння нафтогазоносності різних регіонів користуються інтегральними оцінками, які включають в себе накопичений видобуток, запаси, ресурси нафти, газу і конденсату всіх категорій. Першим назву таким оцінкам ще в 1932 році дав І.М. Губкін, об’єднав всі складові терміном „загальні геологічні запаси”. Не дивлячись на те, що ця назва досить точно відображала суть справи, вона не отримала широкого розповсюдження, так як практика кількісного прогнозування нафтогазоносності регіонів в ті роки була обмеженою.

Друге народження цього поняття пов’язано з кінцем 50-их років і початком 60-их, коли стали широко розгортатися роботи з кількісної оцінки перспектив нафтогазоносності, що сприяло відкриттю ряду нових нафтогазоносних провінцій країни. В геологічну термінологію увійшло нове поняття – „потенційні ресурси”, в яке вкладалося теж саме поняття, що і в поняття „загальні геологічні ресурси”.

Слід відмітити, що з самого початку термін „потенційні ресурси” викликав різку критику з сторони ряду видних геологів. Так М.О. Жданов неодноразово вказував, що включення у поняття „потенційні” накопиченого видобутку немає ніякої логіки.

В 1983 році у практику робіт з прогнозування нафтогазоносності замість поняття „потенційні ресурси” введено поняття „сумарні ресурси” .

Сумарні ресурси можуть бути початковими і поточними. Під початковими сумарними ресурсами регіону розуміють суму розвіданих запасів (категорій А+В+С1) і попередньо оцінених запасів (категорії С2) на родовищах до початку їх розробки, а також перспективних (категорії С3) і прогнозних ресурсів (категорії Д12), підрахованих і оцінених в межах регіону на дату оцінки або уточнення прогнозних ресурсів.

Поточні сумарні ресурси менші від початкових на величину накопиченого видобутку на родовищах регіону, що розробляються до моменту оцінки прогнозних ресурсів.

Серед сумарних ресурсів нафти, газу і конденсату доцільно виділяти ресурси, які можуть бути вилучені з надр. Такі ресурси можуть відповідати поняттю сумарні видобувні ресурси.

Початкові сумарні видобувні ресурси регіону визначаються сумою на ту ж саму дату: видобувні запаси категорії А+В+С12 до початку розробки родовища і покладів; видобувних перспективних ресурсів категорії С3 і видобувних прогнозних ресурсів категорій Д12.

Поточні сумарні видобувні ресурси відрізняються від поточних на величину накопиченого видобутку на дату оцінки або уточнення прогнозних ресурсів.