ЛЕКЦІЯ №21

ВИБІР МЕТОДУ ПІДРАХУНКУ ЗАПАСІВ НАФТИ І ГАЗУ ЗАЛЕЖНО ВІД РЕЖИМУ І СТУПЕНЯ РОЗВІДАНОСТІ ПОКЛАДУ (РОДОВИЩА)

 

Можливість успішного застосування того або іншого методу підрахунку запасів нафти і газу визначається геологічними умовами. Звичайно, для покладів платформового типу, користуються тільки об’ємним методом, для покладів геосинклінального типу – об'ємним і статистичним.

Метод матеріального балансу для офіційних підрахунків запасів нафти майже не застосовувався. Проте в останні роки з розвитком та удосконаленням гідродинамічних методів для розрахунків технологічних показників розробки він набуває все більшого поширення.

Найважливішими чинниками під час вибору методів підрахунку запасів є режим роботи покладу і ступінь його розвіданості. Залежно від режиму покладу необхідно мати на увазі наступне:

у разі ефективного водонапірного режиму можливе застосування лише об’ємного методу;

у разі неефективного водонапірного режиму і його поєднання з режимом розчиненого газу (при падінні пластового тиску нижче від тиску насичення нафти газом) можливе застосування, крім об’ємного, також методів матеріального балансу і статистичного;

для умов режимів газової шапки і розчиненого газу, доцільне застосування всіх трьох перелічених методів;

при гравітаційному режимі необхідно застосовувати лише об'ємний метод або його об’ємно-ваговий варіант.

Таким чином, універсальним для різних режимів роботи покладів є об'ємний метод з його варіантами. Проте для пластів із значною фаціальною мінливістю, коли важко визначити середнє значення ефективних товщин, пористості та інших параметрів, його застосування пов’язане з великими труднощами. Такі умови часто характерні для покладів з режимом розчиненого газу. В цьому випадку доцільнішим видається використання статистичного або методу матеріального балансу, які не вимагають під час визначення запасів вуглеводнів знання об’ємів пласта і відповідних параметрів.

У разі ефективного водонапірного режиму статистичний метод, як уже вказувалося, не застосовується, бо зв'язок попередніх і наступних дебітів у цьому випадку не витікає із безперервного зниження пластового тиску, а залежність від величини поточного відбору рідини. Розглянемо залежність методу підрахунку запасів нафти від ступіня розвіданості покладу (категорій запасів). Об'ємний метод може застосовуватися на будь-якій стадії розвіданості покладів нафти. Статистичний доцільний для покладів нафти з газонапірним режимом або режимом розчиненого газу. Він використовується у випадках, коли: наявні результати дослідно-промислової експлуатації декількох свердловин за період не менше одного року.

вибрана схема розробки родовища (покладу) та визначені темпи введення свердловин в експлуатацію по роках.

Під час підрахунку запасів нафти методом матеріального балансу необхідно мати таку інформацію:

результати лабораторних досліджень глибинних проб пластових нафт (кількість розчиненого в нафті газу та зміна об’єму нафти у пластових умовах за різних тисків, коефіцієнт усадки);

дані про зміну вуглеводнів газів за різних тисків із урахуванням відхилення їх від законів ідеальних газів;

відомості про контури газоносності й нафтоносності, а також про середній газовий фактор окремих покладів;

дані про видобуток нафти, газу та води по місцях, роках, за весь період розробки покладів;

відомості про режим покладів і динаміку пластових тисків, а також всі вихідні дані для складання карт ізобар.