Природні резервуари

Природним резервуаром (по В.О. Броду) називається природна ємність для нафти, газу і води, всередині якої вони можуть циркулювати і форма якої обумовлена співвідношенням колектора з вміщаючим його (колектор) мало проникними породами.

Нафта і газ акумулюються в пустотному просторі порід-колекторів природних резервуарів в межах пасток, утворюючи природні скупчення. Пастками нафти і газу називаються частини природних резервуарів, в яких завдяки різного роду структурним дислокаціям, стратиграфічному або літологічному обмеженню, а також тектонічному екрануванню створюються умови для скупчення нафти і газу. Будова природних резервуарів визначається їхнім типом, речовинним складом складаючих їх порід, типом пустотного простору порід-колекторів і витриманістю цих порід, по площі.

Розрізняють три основні типи резервуарів: пластові, масивні і літологічно обмежені. Вони можуть бути складені породами різного речовинного складу: теригенними, карбонатними, евапоритовими, вулканогенними. Особливу роль при цьому відіграє і цементуюча речовина породи-колектора.

Породи-колектори різного речовинного складу характеризуються відповідним типом пустотного простору - поровим, тріщинним, кавернозним, змішаним в різних співвідношеннях.

Всім продуктивним пластам в тій або іншій мірі властива неоднорідність, що виражається в мінливості форми залягання і фізичних властивостей колекторів в межах даного пласта (горизонту, експлуатаційного об'єкту). Неоднорідність продуктивного пласта істотно впливає на розподіл запасів нафти і газу, на характер фільтрації рідин і газів і відповідно на обгрунтування технологічних рішень по розробці покладів.

Мінливість форми продуктивного пласта визначається неоднаковою його товщиною (загальною і ефективною), розчленованістю, виклинюванням всього пласта і його пропластків, їх літолого-фаціальним заміщенням непроникними різновидами, злиттям пропластків. Мінливість фізичних властивостей продуктивного пласта обумовлюється передусім відмінністю його колекторських властивостей (пустотності і її видів - пористості, тріщинуватості, кавернозності, а також абсолютної проникності), глинистості, карбонатності. На колекторські властивості впливають окатанність, відсортованість і упаковка зерен, звивистість і розміри порових каналів, величина питомої поверхні. Важливими властивостями порід-колекторів є їхня густина і стисливість.