Переведення запасів в більш високі категорії

В процесі розбурювання покладів нафти по технологічній схемі і покладів газу по проекту дослідно – промислових робіт, а також при розбурюванні цих же покладів по проектам розробки щорічно здійснюється переведення запасів у більш високі категорії. В першому випадку запаси категорії С1 переводяться в категорію В, у другому – запаси категорії В переводяться в категорію А. Природньо, перевід у більш високі категорії можливий тільки тоді, коли в свердловинах на ділянках що розбурені проведений комплекс досліджень, передбачених Інструкцією з застосування Класифікації... .

Суть переведення запасів зводиться до наступного.

В першу чергу на підрахунковому плані визначають границі ділянки покладу, обмеженого свердловинами, що пробурені за звітній рік. Потім ці границі переносять на всі карти (ізопахіт, карти відкритої пористості, нафтонасиченості, ефективної пористості) по тим об’єктам, по яким здійснювався підрахунок запасів покладу за категоріями С1 і С2 як основи для складання першого проектного документу і категорії В – для складання проекту розробки. По цим картам в межах виділених ділянок по відповідним варіантам об’ємного методу визначають запаси тих категорій, на основі яких складалися перший і другий проектні документи. Підраховано таким чином запаси кожної категорії виключається з тих, що рахуються на балансі покладу.

Потім створюється нова геологічна основа у відповідності з більш глибокою диференціацією підрахункових об’єктів: уточнення границь розповсюдження колекторів; виділення зон розповсюдження колекторів низької та високої продуктивності і ін. По новим даним також об’ємним методом підраховують запаси більш високої категорії, які враховуються в балансі замість виключених запасів низької категорії.

Таким чином роблять щорічно аж до повного розбурювання покладу. Якщо поклад розбурювався за технологічною схемою, запаси нової категорії В порівнюються з раніше затвердженими ДКЗ України або прийнятими ЦКЗ міністерств запасами категорій С12. В тих випадках, коли запаси категорії В не відрізняються більш ніж на 20 % від затверджених або прийнятих, на основі нової статичної моделі і знов підрахованих запасів складається проект розробки покладу. Якщо різниця перевищує 20 % в будь-яку сторону, то проводиться перерахунок запасів з представленням його на розгляд і затвердження в ДКЗ України.

При переведенні з категорії В в категорію А запасів покладів, розбурених за проектом розробки, проводиться уточнення запасів. Досвід показує, що істотні зміни у величинах запасів, що послужили основою для складання проекту розробки- явище вкрай рідкісне.

Разом із запасами основних корисних копалин переводяться в більш високі категорії і запаси основних супутніх корисних компонентів, що містяться в них.