Особливості перерахунку запасів нафти, газу і конденсату покладів, що знаходяться розробці

Перерахунок запасів здійснюється у випадках, коли запаси покладу після розбурювання по першому проектному документу змінюються більш ніж на 20 % в порівнянні з раніше прийнятими або затвердженими в ДКЗ України, а також в інших випадках, передбачених Класифікацією запасів..... (1998).

Отже, перерахунок запасів виконується по покладах, що розробляються. Якщо за даними розвідувальних робіт запаси підраховуються на основі статичної моделі об'ємним методом, то в процесі розробки покладів нафти і газу розглядаються можливості для використання методів, заснованих на принципі матеріального балансу. Проте неодмінною умовою їх використання є необхідність проведення в свердловинах і по покладу в цілому постійних досліджень, направлених на вивчення покладу як динамічної моделі.

Вибір найефективнішого методу для перерахунку запасів залежить від якості і повноти фактичних даних, від їх достовірності, а також від можливості прийнятого методу стосовно умов конкретного покладу. З цією метою в першу чергу проводиться аналіз по виявленню причин заниження або завищення запасів, підрахованих після закінчення розвідувальних робіт. Якщо ці причини обумовлені зміною уявлень по геологічній будові продуктивних пластів, то ефективним при перерахунку запасів буде об'ємний метод. У випадках, коли істотні зміни запасів пов'язані з труднощами встановлення типу пустотного простору, перевага віддається методам, заснованим на принципі матеріального балансу. Проте і їх вживання, як було показано вище, обмежується жорсткою умовою дринування всього об'єму покладу. Якщо вода почала поступати в поклад раніше, ніж весь його об'єм був охоплений дренуванням, то при підрахунку запасів як нафти, так і газу можливі погрішності.

Нерідко перерахунок запасів ведеться декількома доступними методами, тоді вибір ефективного методу здійснюється у кожному конкретному випадку за найбільш представницькими фактичними даними.

Порядок оформлення матеріалів з підрахунку запасів родовищ нафти і горючих газів визначається Інструкцією ДКЗ України.