Текст звіту

В тексті звіту повинні бути надані характеристики родовища, опис проведених геолого – розвідувальних, геофізичних, гідрогеологічних, дослідницьких і випробу-вальних робіт та їх результатів, обґрунтування підрахунку запасів. А також оцінка перспектив родовища в цілому і пропозиція по запропонованій або здійснюючої системи розробки; по родовищах, запаси яких вже затверджувались ДКЗ України раніше, повинен бути наданий детальний аналіз зміни параметрів підрахунку і величин запасів у порівнянні з раніше затвердженими.

Текст звіту повинен бути коротким, але вміщувати аналіз існуючого фактичного матеріалу і висновки. Основна увага в ньому повинна бути приділена до питань пов’язаних з обґрунтування підрахункових параметрів, а також величин запасів, які пропонуються на затвердження. Пропонується широко використовувати табличну формулу викладення фактичних даних розвідки і досліджень, супроводження тексту графіками і ілюстраціями. Текст звіту повинен бути ретельно відредагований, а також відкоректований, виключенні повторення, протиріччя і невідповідність з документацією, графічними і табличними додатками.

При складані тексту звіту рекомендується користуватись наступною схемою.

Вступ. Задачі проведених на родовищі геолого – розвідувальних робіт та обґрунтування необхідності представлення запасів на затвердження. Відомості про передбачувані терміни промислового освоєння запасів родовища. У випадку повторного розгляду матеріалів вказується: чи затверджувались запаси по даному родовищу ( в цьому випадку їх величини та обґрунтування причин перерахунку) або в затвердженні було відмовлено з вказівкою причин незатвердження, дати і номер протоколу. Відомості про виконання рекомендацій ДКЗ України.

Загальні відомості про родовище. Географічне та адміністративне положення родовища, відстань від його контурів до найближчого крупного населеного пункту, газо- і нафтопроводу. Відомості про рельєф, гідросітку, клімат. Умови водопостачання, енергетичну базу, місцеві будівельні матеріали. Короткі відомості про геологічну вивченість родовища; історія його відкриття і розвідки з зазначенням організацій, які відкрили і розвідували дане родовище. Відомості про розробку родовища, рік введення в експлуатацію, видобута кількість нафти, газу, конденсату і води.

Геологічна будова району і родовища. Прийнята стратиграфічна схема. Коротка характеристика порід, що складають розріз відкладів з зазначенням їх літологічних особливостей, віку і потужності.

Характеристика основних елементів тектоніки району і родовища. Плікативні дислокації – форма і розміри складок, простягання їхніх осей, зміна кутів падіння на крилах складок. Диз’юнктивна порушеність – характер, амплітуда і елементи залягання виявлених розривних порушень, закономірності у прояві мілко амплітудної порушеності. Вплив порушень на морфологію та умови залягання нафтогазоносних пластів. Найбільш детально характеризуються умови залягання продуктивних відкладів і типи пасток.

Геолого - розвідувальні роботи. Об’єм, методика, якість геофізичних досліджень і структурно – картирувального буріння, а також основні їх результати, на основі яких на площі почато глибоке розвідувальне буріння; цей відділ можна супроводити таблицею за формою:

Види роботи Час початку і закінчення робіт Об’єм проведених робіт Основні результати робіт
       

Методика пошуково – розвідувальних робіт і її обґрунтування: число і розміщення свердловин, їх глибини і відстані між ними (опис методики пошуково – розвідувальних робіт слід ілюструвати структурною картою, яка використовувалась у якості основи для проекту розвідки з нанесенням на неї проектних розвідувальних свердловин і фактично пробурених з зазначенням початку і кінця буріння). Цільове призначення, конструкція і технічний стан пробурених свердловин, дані про виніс керну по свердловинах, а також по розрізу загалом і окремо по продуктивним пластах. Висвітлення керном нафтогазо-насичених порід по площі і розрізу.

Стан фонду пробурених свердловин на дату підрахунку запасів, кількість ліквідованих свердловин з зазначенням причин їх ліквідації.

Методика і результати випробування свердловин: умови розкриття пластів і виклику припливу, безперервність та довготривалість замірів припливів нафти або газу, продуктивність свердловин та сталість дебітів при роботі на різних режимах, пластові та вибійні тиски, депресії, газові фактори, вміст конденсату та ін. Відомості про об’єми і результати випробування і дослідження свердловин надаються у відповідних таблицях.

Промислово – геофізичне дослідження свердловин і методика інтерпретації отриманих даних. Методика і об’єм промислово – геофізичного дослідження: обґрунтування проведеного комплексу і число свердловин, досліджених різними методами (електрокаротаж, БКЗ, мікрозондування, радіокаротаж, інклінометрія, термометрія, кавернометрія та ін.). Техніка проведених робіт (типи і розміри зондів, масштаби та швидкості запасу кривих і т.д.), їх якість і результати. Відомості про об’єми виконаних досліджень та результати інтерпретації зводяться у таблиці. Методика інтерпретації отриманих діаграм – принципи і критерії, покладені в основу виділення реперів і продуктивних пластів, визначення коефіцієнтів пористості і нафтогазонасиченості, визначення положень меж нафта – вода, нафта – газ, газ – вода, обґрунтування нижніх меж параметрів, що прийняті за даними промислової геофізики.

Нафтогазоносність родовища. Короткі відомості про нафтогазоносність всього розрізу: перелік продуктивних пластів (горизонтів) і покладів нафти і газу, що мають промислове значення, а також пластів (горизонтів) з передбачуваною продуктивністю; припущення про їх продуктивність обґрунтовується даними дослідження поодиноких свердловин, нафтогазопроявами при бурінні, за матеріалами промислово – геофізичних досліджень і лабораторного дослідження керну.

Характеристика кожного покладу: тип покладу, його розміри, обґрунтування прийнятого положення контактів, а також контурів нафтоносності або газоносності. Відомості про кожний поклад, що оцінюється, рекомендується оформлювати у вигляді таблиці:

 

Вік продуктивних відкладів Індекс пласта (горизонту) Глибина залягання пласта у склепінні, м Висотне положення ВНК, ГНК, ГВК (абс. відм.), м Розміри покладів Межі і середні величини нафто- або газонасичених потужностей, м Тип покладу
довжина, км ширина, км висота, м
                 

Для обґрунтування положення контактів наводяться таблиці з характеристикою всіх свердловин: по випробуваним свердловинам – умови випробування, інтервали перфорації, результати випробування; по невипробуваним свердловинам – характеристика продуктивних відкладів за даними каротажу. У випадку складної поверхні ВНК або ГВК додаються карти поверхонь цих контактів.

Оцінка перспектив нафтогазоносності нерозкритої частини розрізу надається по аналогії з сусідніми площами, де ці відклади вивчені.

Гідрогеологічна характеристика родовищ. Об’єм, зміст і методика гідрогеологічних досліджень та спостережень, виконаних при розвідці. Короткий опис водоносних горизонтів: речовий склад і ефективні потужності водовміщуючих порід, дебіти свердловин і відповідні їм депресії або рівні; характеристика гідродинамічної системи – напори вод в окремих водоносних горизонтах, гідродинамічний зв’язок горизонтів та їх положення в гідродинамічній системі району. Характеристика фізичних властивостей і хімічного складу підземних вод (обов’язкове визначення вмісту йоду, брому і окису бору, а також оцінка можливості їх промислового використання). Дані про пластовий тиск в законтурній частині покладу, відомості про хімічний склад і фізичні властивості пластових вод зводяться у таблицю. Характеристика природних режимів роботи покладів і їх обґрунтування.

Фізико – літологічна характеристика продуктивних пластів за керном. Прив'язка зразків керна в продуктивній частині розрізу, освітленість керном продуктивних відкладень, а також аналіз відбору і якість керна. По кожному продуктивному пласту (горизонту) приводяться: речовинний і гранулометричний склад з докладною характеристикою розповсюдження глинистого матеріалу в пласті, тип і склад цементу, властивості (пористість, тріщинуватість, проникність) колекторів і виявлені закономірності зміни їх за площею і розрізом; загальне число досліджених зразків, з них — враховане при обґрунтовуванні середніх величин пористості і проникності, ув'язка досліджених зразків з виділеною ефективною потужністю; ступінь рівномірності освітленості піднятим і вивченим керном по кожній свердловині і в цілому по розрізу і площі, число зразків на 1 м продуктивного розрізу; методика обґрунтовування нижньої межі проникності і пористості для колекторів. Відомості про об'єми і результати робіт по дослідженню колекторських властивостей представляються у вигляді таблиць. Методика вивчення і характеристика пористості і тріщинуватості карбонатних порід. Методика і результати визначення зв'язаної води по керну. Характеристика нафтогазонасичених порід.

Фізико-хімічна характеристика нафти, газу і конденсату. Методика і умови відбору глибинних проб, методи їх дослідження. Число і якість глибинних і відібраних на поверхні проб по пластах (горизонтам). Якісна характеристика нафти, газів і конденсату в пластових умовах і в умовах поверхні; мінливість окремих показників складу і властивостей за площею покладу і по розрізу, і їх середні величини по кожному покладу. Результати дослідження фізико-хімічних властивостей нафти, газу і конденсату зводяться в таблиці.

Товарна характеристика нафти, газу і конденсату - теплотворна здатність, зміст сірки і масел (методика визначення останніх); фракційний і груповий склад нафти і конденсату.

Висновок про віднесення нафти, газу і конденсату до певних класів відповідно до існуючих ГОСТ.

Короткі відомості про результати вивчення властивостей нафти і газу слід проводити у вигляді зведених таблиць.

Відомості про експлуатацію родовища. Короткий аналіз досвідченої експлуатації розвідувальних свердловин: тривалість досвідченої експлуатації кожної свердловини, число свердловин, що були в досвідченій експлуатації, кількість здобутої нафти, газу, конденсату і води по кожній свердловині і по покладах, зміна дебітів і пластового тиску в процесі досвідченої експлуатації, результати обробки привибійних зон; у разі аварійного фонтанування або витоку нафти і газу - відомості про розміри втрат.

По родовищах, що розробляються, приводиться характеристика системи розробки, короткий аналіз розробки - динаміка видобутку нафти, газу, конденсату і води; зміни пластового тиску, газового чинника і обводнення темпи закачування і просування вод, депресії на пласт, методи інтенсифікації здобичі нафти, газу і конденсату, взаємовплив експлуатаційних свердловин, ефективність методів дії на пласт (або поклад); поточні коефіцієнти нафтовіддачі. Наводяться дані про систематичні виміри рівнів в п'єзометричних свердловинах. Всі дані по експлуатації повинні бути введені в таблицю.

Обґрунтовування параметрів підрахунку і підрахунок запасів. Підрахунок запасів нафти, газу, конденсату і супутніх компонентів, що містяться в них, повинен проводитися роздільно для кожного покладу з обов'язковою оцінкою перспектив родовища в цілому.

На підставі аналізу представницьких результатів, одержаних різними методами (по керну, промисловій геофізиці), повинно бути дано обґрунтовування прийнятих величин підрахункових параметрів для кількісної оцінки запасів по виділених категоріях: площі нафтогазоносності у відповідності з прийнятими положеннями контактів і лініями вибивання колекторів клина, нафтогазонасиченості, потужності і об'єму продуктивних пластів, середніх величин коефіцієнтів відкритої пористості (тріщинуватості) і нафтогазонасиченості. Зіставлення середніх величин пористості, проникності, тріщинуватості і нафто-газонасиченості, визначених різними методами, зводяться в таблицю. Для покладів нафти за даними досліджень представницьких проб повинно бути дано обґрунтовування середніх величин густини нафти, перерахункового коефіцієнта і газового чинника.

При підрахунку запасів вільного газу повинні бути приведені достовірні відомості про початковий і поточний пластовий тиск з вказівкою умов їх вимірів, розрахунки середніх значень тиску, розрахунки тиску по натисках вод в законтурних свердловинах, а також розрахунки поправок на температуру і надстисливість газу і визначення в них середнього змісту конденсату.

При обґрунтовуванні підрахункових параметрів повинні бути зіставлені по інтервалах глибин в свердловинах величини пористості і нафтогазонасичених, визначені за промислово-геофізичними даними і за наслідками лабораторного дослідження керна.

Обґрунтовування способу обчислення середніх величин пористості, тріщинуватості і нафтогазонасиченості, що приймаються для підрахунку запасів.

При підрахунку запасів із застосуванням методу аналогії повинні бути приведені кількісні початкові дані, що обґрунтовують параметри підрахунку по родовищах або пластах, з якими проводиться аналогія і обґрунтовування можливості її вживання.

Повинні бути зроблені висновки про вивченість підрахункових параметрів по кожному пласту, приведено обґрунтовування виділення балансових і збалансованих запасів і їх категорій. Запаси покладу з великою водонафтовою зоною необхідно підраховувати роздільно - в межах внутрішнього контура і для міжконтурної зони.

При підрахунку запасів середні значення потужності, пористості, нафтогазонасиченості, тиск і ін. повинні бути визначені з округленням останньої цифри за відомими правилами.

В цьому розділі приводяться обґрунтовування і розрахунок коефіцієнтів нафтовіддачі і витягання конденсату.

Параметри підрахунку і цифри запасів повинні бути зведені в таблиці.

Аналіз балансу знов підрахованих запасів в порівнянні з раніше затвердженими. При повторному підрахунку запасів повинні бути зіставлені прийняті підрахункові параметри і запаси з параметрами і затвердженими запасами попереднього підрахунку, а також зроблений аналіз причин зміни підрахункових параметрів і запасів з приведенням конкретного фактичного матеріалу, що з'явився підставою для зміни прийнятих раніше величин. Зіставлення параметрів і цифр запасів зводиться в таблиці.

У разі значних змін, що вносяться в первинні уявлення про геологічну будову родовища і його нафтогазоносності в результаті додатково проведених робіт, при повторному представленні матеріалів в ДКЗ України приводяться схеми, що ілюструють зміни і дається їх пояснення.

Ефективність геологорозвідувальних робіт. Грошові витрати на всі види геолого-пошукових і розвідувальних робіт: геологічну зйомку, польові геофізичні роботи, структурне, пошукове і розвідувальне буріння, гідрогеологічні, промислово-геофізичні, лабораторні, наукові і інші дослідження. Запаси нафти і газу, що доводяться на одну свердловину і 1 м проходки. Вартість підготовки 1 т балансових і видобутих запасів нафти і однієї тисячі кубічних метрів запасів газу сумарно по категоріях А + В + С1. Аналіз недоліків розвідувальних робіт і пропозиції по підвищенню їх ефективності.

Висновок. Висновки про ступінь розвіданості родовища і підготовленості запасів до промислового освоєння, оцінка перспектив і основні напрями подальших робіт, рекомендації по вдосконаленню дослідницьких робіт — перегляду вживаного комплексу і впровадженню нових методів каротажу, методів інтерпретації, проведенню лабораторних визначень і т.п.