Умови залягання флюїдів в покладі

Будь-яке природне скупчення нафти і газу в пастці називається покладом.

 
 

Газ, нафта і вода в покладі розподіляються під впливом гравітаційного чинника, тобто залежно від їхньої густини. Звичайно газ і нафта займають верхню частину пастки, а вода підпирає їх знизу, заповнюючи всю іншу частину резервуару. Газ і нафта у свою чергу також розподіляються під впливом гравітаційного чинника: газ як більш легкий розташовується над нафтою (рис 5.1).

Рисунок 5.1 – Схема пластового склепінного покладу

(за І.Х. Абрикосовим, І.С. Гутманом)

Частини пласта: 1-водяна, 2-водонафтовва, 3-нафтова, 4-газонафтова, 5-газова; 6-породи –колектори; Н-висота покладу; hг, hн –відповідно висоти газової шапки і нафтової частини покладу.

 

Умови залягання нафти і газу в покладах визначаються гіпсометричним положенням водонафтового (ВНК), газоводяноо (ГВК) і газонафтового (ГНК) контактів; висоти покладу; розмірами нафтової, газової, водонафтової, газонафтової і газоводяної зон, нафтогазонасиченою товщиною пласта, величинами початкової і залишкової нафтонасиченості і газонасиченості порід-колекторів, а також їхньою зміною по площі і розрізу; початковими пластовими тиском і температурою.