Необхідна детальність розрахунків

З метою стандартизації характеру і розмірності величини запасів нафти, газу і супутніх корисних компонентів “Класифікація запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр”, 1997р. передбачає підрахунок і облік нафти і конденсату – в тисячах тон, вуглеводневих газів – в мільйонах метрів кубічних, гелію – в тисячах кубічних метрів.

При різного роду розрахунках, пов’язаних з визначенням окремих параметрів або результатами підрахунку виконуються математичні дії з числами різного порядку. При цьому необхідно мати на увазі те, що арифметичні дії з багатозначними наближеними числами повинні бути основані на правилах математичних операцій, складених В.М. Брадісом і які заключаються в наступному:

1) при додаванні і відніманні наближених чисел в результаті слід зберігати стільки десяткових знаків, скільки їх в наближеному значенні з найменшою кількістю десяткових знаків;

2) при множенні і діленні в результаті слід зберегти стільки цифр, скільки їх має наближене число з найменшою кількістю значущих цифр.

3) при зведенні у квадрат і куб в результаті слід зберігати стільки значущих цифр, скільки їх має число яке зводиться у ступінь.

4) при добуванні квадратного або кубічного кореню в результаті слід брати стільки значущих цифр, скільки їх має число під коренем.

5) при вичесленні проміжних результатів слід брати на одну цифру більше ніж рекомендують попередні правила.

6) якщо деякі наближені числа мають більше десяткових знаків або більше значущих цифр, чим інші, їх попередньо слід закруглити, залишаючи одну лишню цифру.

7) при обчислюванні за допомогою логарифмів одночленного виразу слід підраховувати кількість значущих цифр в наближеному числі, яке має найменшу кількість значущих цифр, і взяти таблицю логарифмів з числом десяткових знаків на один більше. В заключному результаті останню цифру відкидають.

Використовуючи вказані правила слід мати на увазі, що точність розрахунків при цьому визначається останньою значущою цифрою. В зв’язку з цим визначення кожного з параметрів повинне бути ув’язане з вимогами „Інструкції з застосуванням Класифікації запасів ресурсів корисних копалин державного фонду надр до геолого – економічного вивчення ресурсів перспективних ділянок та запасів родовищ нафти і газу” ДКЗ України.

При підрахунку запасів підрахункові параметри вимірюються в наступних одиницях: товщина в метрах; тиск в мегапаскалях (з точністю до десятих часток одиниці); площа в тисячах квадратних метрів; густина нафти, конденсату і води, в грамах на кубічний сантиметр, а газу - в кілограмах на кубічний метр (з точністю до тисячних часток одиниці); коефіцієнти пористості і нафтогазонасиченості в частках одиниці з округленням до сотих часток; коефіцієнти витягання нафти і конденсату - в частках одиниці з округленням до тисячних часток. Запаси нафти, конденсату, Етану, пропана, бутанов, сірки і металів підраховуються в тисячах тонн, газу - в мільйонах кубічних метрів, гелію і аргону, - в тисячах кубічних метрів. Середні значення параметрів і результати підрахунку запасів приводяться в табличній формі.