НА ЕФЕКТИВНІСТЬ РОБОТИ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ

 

Взаємодія системи "машина-людина" з елементами умов експлуатації. АТЗ працюють під постійним управлінням людини. Тому не можна відривати роботу машини від роботи людини, їх треба розглядати як єдину систему. Ця система функціонує в мінливих реальних умовах навколишнього середовища, які по-різному впливають на режим руху, ефективність і технічний стан АТЗ.

Будь-яка машина розрахована на роботу в якихось умовах. Кожний з факторів навколишнього середовища впливає на ефективність роботи машини, її технічний стан і довговічність. Деякі машини працюють у стабільних умовах: комп'ютери в приміщенні, верстати на заводі тощо. ДТЗ, на відміну від них, працюють під відкритим небом, у різну погоду, на різному рельєфі місцевості, у різних кліматичних зонах, на різних дорогах, в умовах різної інтенсивності використання й різної культури експлуатації. Це потрібно враховувати при плануванні їхньої експлуатації: буде різний добовий пробіг, а через це різний виробіток, різний дохід, різна витрата палива, мастил, шин, гідравлічної й охолодної рідини, акумуляторної кислоти; доведеться частіше або рідше обслуговувати й ремонтувати ТЗ, витрачати більше або менше запчастин, електродів, металу для ремонту тощо. Все це необхідно знати організаторові транспортного процесу й комерційному менеджерові автотранспортного підприємства (АТП).

Зупинимося трохи докладніше на окремих групах факторів, що визначають умови експлуатації автомобіля (рис. 4).

Рис. 4. Взаємодія системи "людина-машина" з елементами

умов експлуатації

 

Дорожні умови – це характер дороги і її стан. Характер дороги визначається її накресленням у плані, поздовжнім профілем, висотою над рівнем моря (ВНРМ), типом покриття. Ці умови можна назвати постійними. Змінним є стан дороги: покриття зношене або розбите, вологе, брудне, зі снігом і льодом і т. ін.

Постійні та змінні фактори впливають на технологічні можливості машини та собівартість її роботи. При великій кількості поворотів або ухилів падає середня технічна швидкість, частіші та довші неусталені режими (розгін, накат, гальмування двигуном і робочими гальмами). На підйомах і при розгоні різко зростає навантаження на двигун, збільшується витрата палива. Відповідно зростають викиди шкідливих речовин.

Рис. 5. Приклади накреслення дороги в плані (топографічна карта ділянки дороги Харків-Красноград-Перещепине й схема автополігона НИЦИАМТ у м. Дмитров)

Рис. 6. Приклад поздовжнього профілю дороги (виміри приймачем GPS)

Рис. 7. Серпантин на гірській дорозі (Китай)

Рис. 8. Дорога вздовж обриву

Рис. 9. Дорога на естакаді

Транспортні умови – це інтенсивність руху транспорту на даній ділянці дороги (вона відбиває й всі інші фактори, що впливають на швидкість транспортного потоку – світлофори, перехрестя тощо).

Дорожні й транспортні умови визначають швидкість машини, тобто її продуктивність, і режим роботи її агрегатів, від якого залежить зношування і працездатність ДТЗ. На гарній дорозі автомобіль їде на прямій передачі при помірному навантаженні. У складніших умовах доводиться переходити на знижувальні передачі, і двигун робить більше сумарне число обертів, та ще й при більшому навантаженні, тобто при більшому середньому тиску газів у циліндрах. При тому же пробігу двигун відпрацьовує більше, трансмісія передає більші крутні моменти, сильніше навантажені підвіска, рама, кузов, рульове керування. Чим складніший рельєф, тим сильніше діють ці фактори.

Важливу роль відіграє характер і стан покриття: чим воно гірше, тим більше трясе машину, через що доводиться знижувати швидкість.

Якщо дорога проходить високо в горах (рис. 7, 8, 9), порушується нормальна робота системи живлення двигуна (через знижений атмосферний тиск і температуру), що призводить до погіршення динаміки й економічності автомобіля й прискореного зношування двигуна. Швидкість знижується в середньому на 20 – 23 %, витрата палива зростає на 15-25%.

Несприятливо впливає значна інтенсивність руху (рис. 10) й робота у великих містах зі складним планом і відсутністю швидкісних магістралей і розв'язок у різних рівнях. Навіть просто на шосе при підвищенні інтенсивності руху до 2000 автомобілів за добу технічна швидкість знижується майже в 2 рази.

Рис. 10. Різна інтенсивність руху

 

Атмосферно-кліматичні умови також впливають на функціональні показники й технічний стан машини. При низькій температурі підвищується в'язкість палива, загущується олива, знижується ємність акумуляторних батарей; через це утрудняється пуск двигуна, він переохолоджується, може замерзнути вода в системі охолодження, стає інтенсивнішим зношування. У цілому падає потужність, а через неї – прийомистість автомобіля, тобто темп набору швидкості, і середня швидкість.

При високій температурі двигун перегрівається, закипає охолодна рідина, знижується потужність і збільшується витрата палива, гірше працювати водієві. Доводиться періодично зупиняти машину і підіймати капот для природного охолодження двигуна, що різко знижує експлуатаційну швидкість.

Від тривалих дощів утрудняється рух по ґрунтових дорогах, а на шосе зростає небезпека ковзання й заносу, що змушує переходити на знижувальні передачі й зменшувати швидкість.

Культура експлуатації й матеріально-технічна база. Мистецтво водія й ремонтника – найважливіший фактор, що забезпечує нормальну роботу й довговічність машини. У добрих руках машина працює довго й без поломок, у поганих – стоїть. Майстерність керування автомобілем сильно впливає на показники роботи – продуктивність, витрату палива, зношування вузлів. Умілий водій, не "ганяючи" машину, домагається вищих на 15...20 % технічних швидкостей, підвищеного на 40...50 % пробігу до капітального ремонту, безпеки руху й зниження витрати палива на 20…30 %.

Сильно позначається на продуктивності й довговічності машин оснащеність АТП. Застосування сучасних методів і засобів технічного обслуговування й ремонту (ТОР) дозволяє різко скоротити простої автомобілів в обслуговуванні й ремонті та краще використати рухомий склад, але, з іншого боку, збільшує собівартість ТОР, а тому по кишені тільки великим АТП. Правильний вихід – кооперація й централізація ТОР.

 

Рис.11. Зони ТО й ремонту легкових автомобілів

 

У будь-яких умовах необхідна наявність досвідчених фахівців і робітників. Досвідчений "дядько Василь" у гаражі часом коштує більше, ніж будь-яке устаткування. Досить важливе постійне навчання й підвищення кваліфікації кадрів, правильна система оплати праці: коли окремі автомобілі закріплені за конкретними ремонтниками й робота останніх оплачується залежно від виробітку автомобілів, технічний стан парку різко поліпшується. Дуже впливає на продуктивність і довговічність машин якість палива й експлуатаційних матеріалів. Все це, разом узяте, становить різні сторони культури експлуатації.