Способи і засоби обеззаражування території і споруд

Заражені радіоактивними і хімічними речовинами і бакте­ріальними засобами місцевість і споруди на протязі довгого терміну будуть служити джерелами ураження людей, заражен­ня техніки і транспорту.

Дезактивація місцевості здійснюється механічним спосо­бом:

зрізанням зараженого шару ґрунту (снігу) за допомогою бульдозерів, грейдерів, снігоочисників (заражений грунт і сніг відкидається в сторону або вивозиться в могильники);

перевертанням верхнього зараженого шару або переоранням тракторними плугами;

засипкою поверхні зараженої місцевості незараженим ґрунтом, щебінкою, гравієм товщиною 6-8 см;

замітанням, здуванням і змиванням радіоактивного пилу з доріг з твердим покриттям, бетонних і асфальтних площадок. Будинки дезактивують змиванням радіоактивного пилу силь­ним струменем води або заміною окремих елементів конст­рукцій новими.

Дегазація і дезінфекція місцевості здійснюється хіміч­ним і механічним способами. Дегазація місцевості може здійс­нюватися також шляхом дії на отруйні речовини струменю гарячих газів реактивних двигунів теплових машин.

Дегазація і дезінфекція хімічним способом здійснюється поливкою місцевості розчинами (суспензією) для дегазації або розсипанням сухих речовин для дегазації. Можливості спеціальної техніки щодо проведення дегазації і норми витрат матеріалів наведені в таблиці 11.3.

Механічний спосіб дегазації і дезінфекції заключається в віддаленні зараженого шару ґрунту або снігу. Зрізання верхньо­го шару ґрунту здійснюється на глибину 3-4 см, шару рихлого снігу - до 20 см, щільного снігу - до 6 см.