Способи і засоби обеззаражування засобів захисту, одягу і взуття

Дезактивація одягу, взуття і індивідуальних засобів за­хисту проводиться вибиванням і витрушуванням, миттям або протиранням (прогумованих і кожних виробів) водяними роз­чинами миючих засобів або водою, а також стиркою за спе­ціальними режимами з використанням речовин для дезакти­вації.

Дезактивація бавовнянопаперового, суконного і шерстяного одягу і в'яленого взуття проводиться витрушуванням і виби­ванням, а також чисткою щітками. Якщо названими спосо­бами ступінь зараження одягу не можливо понизити до допус­тимих величин, то він підлягає дезактивації шляхом стирки за відповідною технологією.

Дегазація одягу, взуття і індивідуальних засобів захисту здійснюється кип'ятінням, пароаміачною сумішкою, стиркою і провітрюванням.

Дегазація кип'ятінням проводиться в бучильних установ­ках БУ-4М або інших ємностях для верхнього одягу, шерс­тяного одягу і головних уборів з штучного хутра (шубно-хутрові і шкіряні вироби цим способом проводити дегазацію не можливо).

Дегазація способом стирання основана на розкладу і зми­ванню отруйних речовин водяними розчинами миючих засо­бів при високих температурах. Дегазації стиркою підвергаються вироби з бавовнянопаперових тканин, а також ватяний одяг. В якості миючого розчину використовується 0,3 %-й во­дяний розчин порошку СФ-2У (СФ-2).

Дегазація провітрюванням (природна дегазація) може бути використана для всіх видів одягу, взуття і індивідуальних засобів захисту, особливо в випадках їх зараження отруйними речовинами. Вона проводиться при наявності часу і при відсутності інших засобів дегазації. Дегазація провітрюванням найбільш швидко проходить в літніх умовах при температурі 18-25°С.

Дезінфекція одягу, взуття і індивідуальних засобів захис­ту здійснюється обробкою пароповітряною або пароформаліновою сумішкою, кип'ятінням, замочуванням в розчинах для дезінфекції (або протиранням ними), стиркою.

Обробка пароповітряною сумішкою використовується для дезінфекції всіх видів одягу і індивідуальних засобів захисту, крім шубнохутрових, шкіряних і валяних виробів, які підля­гають обробці пароформаліновою сумішкою в відповідності з інструкціями експлуатації дезінфекційно-душових автомобілів (ДДА) і дезінфекційно-душових причепів (ДДП).

Обробка кип'ятінням використовується для дезінфекції ви­робів з бавовнянопаперових тканин і індивідуальних засобів захисту, виготовлених з резини і прорезинених тканин. Дезінфекція кип'ятінням проводиться в бучильній установці БУ-4М, дезінфекційних бучильниках і в різних підручних засобах (баках, котлах, бочках і т. д.).

Дезінфекція замочуванням в розчинах для дезінфекції підвертаються вироби з бавовнянопаперових тканин і індиві­дуальні засоби захисту. Дезінфекція одягу і індивідуальних засобів захисту, заражених вегетативними формами мікробів, проводиться замочуванням в 5%-му водяному розчині фенолу, лізолу або нафталізолу (при зараженні вірусом натуральної віспи концентрація збільшується до 8%), 3%-му розчині монохлораміну або в 2,5 %-му розчині формальдегіду про­тягом 1 год. При зараженні споровими формами мікробів замочування проводиться в 10 %-му розчині формальдегіду протягом 2 год.

Дезінфекція одягу і індивідуальних засобів захисту мето­дом стирки проводиться за спеціальними технологіями.

Для дегазації і дезінфекції бавовнянопаперового одягу, ін­дивідуальних засобів захисту і брезентів, а також предметів домашнього побуту призначена бучильна установка БУ-4М.

Основні тактико-технічні характеристики БУ-4М: ємність бучильного чану 450 л, об'єм ємності для води 2570 л (бак для води на 570 л і резервуар з тканини на 2000 л), вантажо­підйомність підйомного пристосування 300 кг, продуктивність насосу БКФ-4 60 л/хв., час розгортання (згортання) без вста­новлення сушила 28-32 хв., середня продуктивність по дега­зації (дезінфекції) бавовнянопаперового одягу за 10 год. робо­ти літом 320 компл., зимою - 240 компл., розрахунок - 4 чол.

Станція обеззаражування одягуСОО створюються на базі механічних пралень, пралень самообслуговування, фаб­рик і ательє хімчисток, дезінфекційних відділень бань і сані­тарних пропускників. Призначаються для обеззаражування одягу і індивідуальних засобів захисту. Заражених радіоактив­ними, отруйними речовинами і бактеріальними засобами.