Її соціально-політична сутність та наслідки

(2 год.)

Період у житті українського народу після смерті творця Української держави – гетьмана Б. Хмельницького (27 липня 1657 р.), характеризувався складною соціально-політичною ситуацією. З часом козацька старшина посилила наступ на права рядового козацтва, зростала залежність українських селян від землевласників. Окрім того, повернення до феодальних порядків загострило протиріччя між селянами, козацькими низами та українською шляхтою і козацькою старшиною, що привело до збройних виступів пригнічених.

Боротьба за гетьманську булаву після смерті Б. Хмельницького відкинула принцип спадковості гетьманської влади, що привело до перемоги

І. Виговського. Не дивлячись на досвідченість, він припустив ряд вагомих політичних прорахунків, які спричинили початок громадянської війни.

План

1.Українська козацька держава після смерті Б. Хмельницького. Початок “Руїни”.

2. Поділ України на Лівобережну і Правобережну. Україна в часи “Руїни”.

3. Державотворча діяльність гетьмана П. Дорошенка. Причини поразки національно-визвольної війни, її значення та уроки.

Основні поняття: “Руїна”, автономія, Гадяцький договір (1658), Переяславські статті (1659), Слободищенський трактат (1660), Московські статті (1665), Андрусівська угода (1667), Глухівські статті (1669), Конотопські статті (1672), “Трактат про вічний мир” (1686) .

Причини та наслідки “Руїни”

Причини Наслідки     - відмова політичної еліти реалізувати - знівелювання влади гетьмана на національну державну ідею; українських землях; - вихід на перший план регіональних - розчленування України на політичних інтересів; Лівобережжя та Правобережжя; - орієнтація різних угрупувань України - призупинено намагання на іноземні держави у вирішенні прогресивних сил об’єднати внутрішніх проблем, а звідси українські землі в одну державу. їх втручання.
1657-1687 рр.

 

 


Політика царського уряду на обмеження прав автономії