Опорний конспект лекції на тему №14: Управління фінансами. Організаційно-правові засади управління фінансами

Опорний конспект лекції на тему №14: «Управління фінансами»

 

1. Організаційно-правові засади управління фінансами

2. Органи управління фінансами

3. Фінансовий контроль

4. Адміністративна відповідальність за правопорушення в галузі фінансів

 

Організаційно-правові засади управління фінансами

Фінансова сфера охоплює відносини, які складаються в процесі акумулювання, розподілу та використання державних грошових коштів і забезпечує єдність… Відповідно до Конституції України виключно законами України встановлюють:… Конституція України покладає на Кабінет Міністрів України забезпечення проведення фінансової, цінової, інвестиційної…

Органи управління фінансами

Центральним органом управління фінансами є Міністерство фінансів України. Положення про Мінфін України затверджено Указом Президента України від 8… Мінфін України підпорядкований Кабінету Міністрів України. На нього покладено… Основними завданнями Мінфіну України є:

Фінансовий контроль

У сфері державного управління фінансами важливе значення має державний фінансовий контроль за формуванням державних доходів та їх раціональним… Система фінансового контролю складається з: 1) державних органів контролю загальної компетенції (Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, місцеві…

Адміністративна відповідальність за правопорушення в галузі фінансів

Чинне законодавство передбачає адміністративну відповідальність за окремі види фінансових правопорушень. До таких правопорушень, за які Кодексом… Справи про правопорушення в сфері фінансів розглядають уповноважені на те…  

Тема 15: Управління адміністративно-політичною діяльністю

1. Адміністративно-правове регулювання в сфері забезпечення обороноздатності країни.

2. Адміністративно-правове регулювання у сферах національної безпеки та охорони державного кордону.

3. Адміністративно-правове регулювання у галузі закордонних справ та митної політики.

4. Державне управління внутрішніми справами.

5. Адміністративно-правове регулювання в сфері юстиції.

 

Адміністративно-правове регулювання в сфері забезпечення обороноздатності країни.

оборона, безпека, охорона державного кордону;

Організаційно Збройні сили України складаються з

Ö органів військового управління,

Ö об'єднань,

Ö з'єднань,

Ö військових частин,

Ö військових навчальних закладів,

Ö установ та організацій.

 

 

Адміністративно-правове регулювання у сферах національної безпеки та охорони державного кордону.

  Національна безпека – складне явище, яке складається із системи заходів… Основними напрямами державної політики щодо національної безпеки України є:

Державна охорона — це система організаційно-правових, режимних, оперативно-розшукових, інженерно-технічних та інших заходів, які здійснюються спеціально уповноваженими державними органами з метою забезпечення нормального функціонування органів державної влади України, безпеки посадових осіб та об'єктів, визначених згаданим Законом. Державна охорона здійснюється на принципах законності, безперервності, поваги до прав, свобод, гідності людини і громадянина, єдиноначальності.

Державна охорона здійснюється за такими напрямами: а) припинення протиправної діяльності окремих осіб або груп, яка загрожує нормальному функціонуванню органів державної влади України, життю, здоров'ю, честі та гідності посадових осіб і членів їхніх сімей; б) особиста охорона осіб; в) охорона об'єктів і підтримання на них контрольно-пропускного режиму; г) оснащення об'єктів технічними засобами охорони за рахунок коштів юридичних осіб, в користуванні яких ці об'єкти перебувають; ґ) проведення комплексу профілактичних заходів з метою запобігання протиправним посяганням. Контроль за діяльністю Управління здійснює Президент України.

Державна служба України з надзвичайних ситуаційє центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту, рятувальної справи та гасіння пожеж, державного нагляду у сфері техногенної, пожежної, промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Основними завданнями Державної служби України з надзвичайних ситуаційє формування та реалізація державної політики у визначених Президентом України сферах цивільного захисту, запобігання, реагування та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного та військового характеру в мирний час та особливий період, рятувальної справи та гасіння пожеж, державного нагляду у сфері техногенної, пожежної, промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Питання охорони кордону, його режиму та прикордонного режиму встановлює Закон України від 4 листопада 1991 р. «Про Державний кордон України». Закон визначає державний кордон України як лінію і вертикальну поверхню, що проходить по цій лінії, які визначають межі території (суші, води, надр і повітряного простору) України. Державним кордони на морі є лінія зовнішньої межі територіального моря України, яка розташована на відстані 12 морських миль від берега. Таким чином, кордон України є просторовою межею, яка охоплює певну територію, у рамках якої визначений державний суверенітет України. Державний кордон України визначається Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України.

Основним завданням охорони державного кордону України є забезпечення встановленого режиму перетинання державного кордону України.

Основними функціями Державної прикордонної служби України є:

- охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму;

- здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна, а також виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення;

- охорона суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні та контроль за реалізацією прав і виконанням зобов'язань у цій зоні інших держав, українських та іноземних юридичних і фізичних осіб, міжнародних організацій;

- ведення розвідувальної, інформаційно-аналітичної та оперативно-розшукової діяльності в інтересах забезпечення захисту державного кордону України;

- участь у боротьбі з організованою злочинністю та протидія незаконній міграції на державному кордоні України та в межах контрольованих прикордонних районів;

- участь у здійсненні державної охорони місць постійного і тимчасового перебування Президента України та посадових осіб;

- охорона закордонних дипломатичних установ України;

- координація діяльності військових формувань та відповідних правоохоронних органів, пов'язаної із захистом державного кордону України, а також діяльності державних органів, що здійснюють різні види контролю при перетинанні державного кордону України або беруть участь у забезпеченні режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон України.

Охорона державного кордону передбачає функціонування відповідних правових режимів. Законом закріплюються такі режими:

а) режим державного кордону;

б) прикордонний режим;

в) режим у пунктах пропуску через державний кордон.

Режим державного кордону — сукупність правил, що встановлюють порядок його дотримання, перетинання громадянами і транспортними засобами; переміщення через кордон товарів і тварин; ведення на ньому господарської, промислової та іншої діяльності; вирішення з іноземними державами інцидентів, пов'язаних із порушенням режиму кордону.

Прикордонний режим — сукупність правил в'їзду (проходу), тимчасового здійснення в її межах господарської, промислової та іншої діяльності; проведення масових суспільно-політичних, культурних та інших заходів у прикордонній смузі і т. п.

Прикордонна смуга — частина території України, яка безпосередньо прилягає до державного кордону на всьому його протязі.

Режим у пунктах пропуску через державний кордон — це сукупність правил в’їзду в названі пункти, перебування і виїзду з них осіб, транспортних засобів, ввезення, перебування і вивезення товарів і тварин. Цей режим необхідний для здійснення прикордонного, митного, ветеринарного та інших видів контролю.

Перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з дотриманням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України.

Пункт пропуску через державний кордон — це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських вокзалах і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.

 

Адміністративно-правове регулювання у галузі закордонних справ та митної політики.

Державне управління закордонними справами полягає в діяльності державних органів, спрямованої на здійснення зовнішньої політики України.… Відповідно до Основних напрямів зовнішньої політики України українська держава… - здійснює відкриту зовнішню політику, прагне до співробітництва з усіма зацікавленими партнерами, уникаючи залежності…

Державне управління внутрішніми справами.

Сутність державного управління внутрішніми справами полягає у здійсненні організаційно-правових заходів, що забезпечують безпосередньо охорону прав… Державно-управлінська діяльність в сфері забезпечення громадського порядку та… До органів, що здійснюють державне управління внутрішніми справами (охороною громадського порядку та безпеки) можна…

Адміністративно-правове регулювання в сфері юстиції.

Основною метою державного управління в галузі юстиції є забезпечення законності, організація захисту прав і законних інтересів фізичних та юридичних… Система органів юстиції : - Міністерство юстиції України