рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ДОСЛІДЖЕННЯ БІПОЛЯРНИХ ТРАНЗИСТОРІВ

ДОСЛІДЖЕННЯ БІПОЛЯРНИХ ТРАНЗИСТОРІВ - раздел Философия, ДОСЛІДЖЕННЯ БІПОЛЯРНИХ ТРАНЗИСТОРІВ   Мета Роботи   Побудувати Статичні Хара...

 

Мета роботи

 

Побудувати статичні характеристики та визначити параметри схем заміщення біполярних транзисторів.

 

ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ

 

Біполярні транзистори – напівпровідникові прилади з тришаровою структурою різної провідності, принцип роботи яких базується на взаємодії двох p - n переходів.

Розрізняють транзистори n-p-n та p-n-p типів (рисунок 1.1, а та б).

 
 

 


Рисунок 1.1 – Структурні схеми та умовні позначення біполярних транзисторів

n-p-n (а) та p-n-p (б) типів

 

Середній шар обох типів транзисторів називають базою (Б), крайні – емітером (Е) та колектором (К). Електронні p-n переходи називають емітерним (ЕП) та колекторним (КП).

В залежності від зміщення переходів біполярний транзистор може знаходитись в одному з чотирьох режимів: активному, насичення , відсічки та інверсному. В активному режимі ЕП зміщений в прямому, а КП – в зворотному напрямках. Для цього режиму характерна здатність транзистора підсилювати вхідний сигнал. В режимі насичення обидва переходи зміщені в прямому напрямку – транзистор відкритий, опір між колектором і емітером мінімальний. В режимі відсічки обидва переходи зміщені в зворотному напрямку – транзистор закритий, опір між колектором і емітером максимальний. В інверсному режимі ЕП зміщений в зворотному напрямі, а КП – у прямому. Початкові функції ЕП і КП змінюються, що призводить (внаслідок асиметрії структури транзистора) до погіршення підсилювальної здатності транзистора.

Розглянемо роботу n-p-n транзистора в активному режимі (рисунок 1.2), який забезпечується полярністю прикладених напруг UБЕ і UКЕ (UБЕ менша за UКЕ). Транзистор p-n-p типу працює аналогічно, але полярність напруг зворотна.

При збільшенні напруги UБЕ потенційний бар’єр ЕП понижується. Це призводить до зростання дифузії основних носіїв заряду через ЕП. Потік електронів з n області переважає потік дірок з р області за рахунок введення більшої концентрації домішок в емітерну область. Частина електронів, інжектованих емітерним переходом в область бази рекомбінує, але їх переважна більшість попадає в електричне поле ЕП і вільно дрейфує в область колектора, утворюючи струм колектора ІК. Електрони, що рекомбінували в область бази, а також дірки, які рухаючись назустріч електронам, рекомбінували в область емітера, зумовлюють незначний струм бази ІБ. Функція ЕП – інжекція основних носіїв в область бази, а КП – їх екстракція (збір).

Струми транзистора визначають за формулами:

 

ІЕ = ІБ + ІК ;

ІК = αcm ІЕ ; (1.1)

ІК = βcm ІБ ,

де αcm , βcm – статичні коефіцієнти передачі струму відповідно емітера і бази ( βcm ≈ 20 … 100).

 

Рисунок 1.2 – Полярність напруг транзистора n-p-n типу в активному режимі

При зміні потенціалу на базі транзистора всі струми змінюються відносно їх приростів і для них справедливі співвідношення:

 

ΔІЕ = ΔІБ + ΔІК ;

ΔІК = αΔІЕ ; (1.2)

ΔІК = βΔІБ ,

де α , β – динамічні коефіцієнти передачі струму відповідно емітера і бази.

Вольт-амперні характеристики ІБ = F1 (UБE ) при UКE = const називають вхідними статичними характеристиками транзистора, а залежності ІК = F2 (UКE ) при ІБ = const – вихідними статичними характеристиками транзистора (рисунок 1.3).

 
 

 


Рисунок 1.3 – Вхідні (а) та вихідні (б) статичні характеристики

біполярного транзистора

 

Основна схема ввімкнення транзистора зображена на рисунку 1.4, яка називається схемою з спільним емітером (СЕ). Вхідна напруга подається на базу, а вихідна знімається з колектора.

Розрахунок статичного режиму (режиму, при якому на вхід подається постійне зміщення) виконується методом навантажувальної характеристики, яку будують на вихідних статичних характеристиках транзистора (рисунок 1.5, а). Лінія статичного навантаження (ЛСН) будується за двома точками UKE = ЕK та ІK = ЕK / RK відповідно на осі абсцис і осі ординат, що випливає з рівняння навантажувальної характеристики:

. (1.3)

 
 

 


Рисунок 1.4 – Схема ввімкнення транзистора за схемою з СЕ

 


б)

 

Рисунок 1.5 – Визначення струмів та напруг в стані спокою

 

Значення струму ІКР і напруги UКEР в статичному режимі (стані спокою) визначається робочою точкою р, розташування якої на ЛСН задається значенням постійної напруги зміщення бази UБЕР і відповідним значенням струму бази ІБР . Зв’язок між вихідними величинами ІКР , UКEР та вхідними величинами ІБР, UБЕР встановлюється за допомогою прохідної статичної характеристики (рисунок 1.5, б). Прохідну статичну характеристику будують за точками перетину ЛСН з вихідними статичними характеристиками транзистора. Вхідну статичну характеристику, зняту при UКЕUКEР , з метою спрощення графічного аналізу доцільно зображати повернутою, як показано на рисунку 1.5, в.

При роботі транзистора в підсилювальному режимі, крім постійної напруги зміщення, на базу подається вхідна змінна напруга невеликої амплітуди. Відносно вхідного змінного сигналу транзистор представляють однією з лінійних Т- подібних схем заміщення у фізичних параметрах (рисунок 1.6), оскільки всі її елементи пов’язані з внутрішніми (фізичними) параметрами транзистора.

 

Рисунок 1.6 – Т- подібна схема заміщення транзистора

 

Резистивний елемент RE характеризує диференціальний (динамічний) опір емітерного переходу і об’ємний опір емітерної області. Значення RE залежить від постійної складової струму емітера ІE :

RE = UT / IE = 0,025 / IE , (1.4)

 

де UТ – температурний потенціал емітерного переходу. Числове значення RE знаходиться в межах від одиниць до десятків Ом.

Резистивний елемент RБ відображає об’ємний опір бази, який визначається напрямом струму бази до границі з емітерним переходом. Базовий шар порівняно високоомний (RБ набагато більший від RE). Значення RБ залежить від типу транзистора і складає ( 100 … 400) Ом.

Резистивний елемент RК характеризує диференціальний опір колекторного переходу. Він враховує зміну колекторного струму зі зміною напруги UКЕ внаслідок ефекту модуляції бази ( розширення КП за рахунок збільшення об’ємного заряду в ньому і зменшення товщини базового шару ). Опір RК ≈ (0,01 … 1 ) мОм .

Ємнісний елемент СК характеризує бар’єрну ємність закритого КП, яка залежить від типу транзистора (СК ≈ 100 ... 10000 пФ).

В коло колектора схеми заміщення ввімкнене залежне джерело струму βΔ ІБ , яке враховує співвідношення між приростами струмів бази і колектора. Диференціальний коефіцієнт передачі струму бази є частотно - залежним коефіцієнтом. В області частот, що становить десятки кілогерц, коефіцієнт передачі струму комплексне число β = β e j( модуль β і аргумент залежать від частоти ).

Частотні властивості транзистора визначають за так званою граничною частотою f β , на якій модуль коефіцієнта передачі β зменшується в разів.

Параметри транзистора, що входять в Т-подібну схему заміщення характеризують фізичні властивості тришарової напівпровідникової структури. Однак їх пряме вимірювання неможливе, що зумовило використання теорії читириполюсників для моделювання транзисторів.

Переважно використовують диференціальні (динамічні) h-параметри транзистора за схемою з СЕ. Система рівнянь лінійного чотириполюсника в h-формі відносно малих приростів величин (вхідних ∆UБЕ, ∆ІБ і вихідних ∆UКЕ, ∆ІК ) має вигляд:

ΔUБE = h11E ΔIБ + h12E ΔUКE ;

(1.5)

ΔІК = h21E ΔIБ + h22E ΔUКE ,

 

де h11E , h12E , h21E , h22E – динамічні параметри транзистора, ввімкненого за схемою з СЕ: h11E – вхідний опір, h12E – коефіцієнт зворотного зв’язку за напругою, h21E – коефіцієнт передачі струму бази, h22E – вихідна провідність. Системі рівнянь (1.5) відповідає схема заміщення транзистора, яка зображена на рисунку 1.7.

Схема заміщення має два залежних ідеальних джерела: джерело струму, кероване струмом і джерело напруги, кероване напругою.

 

 


Рисунок 1.7 – Схема заміщення біполярного транзистора з залежними джерелами струму та напруги

 

Вхідний динамічний опір h11E та динамічний коефіцієнт зворотного зв’язку за напругою h12E визначають за вхідними статичними характеристиками транзистора (рисунок 1.8).

 

при UКE = const . (1.6)

при ІБ = const . (1.7)

 
 

 

 


Рисунок 1.8 – Визначення параметрів h11E , h12E за вхідними характеристиками

 

Динамічний коефіцієнт передачі h21E та вихідну динамічну провідність h22E визначають з вихідних статичних характеристик транзистора (рисунок 1.9).

при UКE = const . ( 1.8 )

при ІБ = const . ( 1.9 )

 

       
   
 
 

 

 


б)

 

Рисунок 1.9 – Визначення параметрів h21E , h22E з вихідних характеристик

 

Зв’язок між h- параметрами транзистора і його фізичними параметрами за схемою з СЕ:

 

h11E = RБ + RE (1 + β) ;

h12E = RE / RК;

h21E = β ; (1.10)

h22E = 1 / RК.

 

При роботі транзистора в ключовому режимі робоча точка р транзистора стрибкоподібно змінює своє розташування на ЛСН. Вона знаходиться або в точці а (рисунок 1.5, а) і транзистор відкритий, або в точці b і транзистор закритий. Закритий і відкритий стани транзистора характеризуються залишковими значеннями опору між колектором і емітером транзистора. Опори в стані насичення і відсічки :

;

(1.11)

,

 

де індекси a і b відповідають стану насичення і відсічки.

 

ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ РОБОТИ

 

1. Зібрати схему для зняття статичних характеристик транзистора (рисунок 1.10)

 

 
 

 

 


Рисунок 1.10 – Схема для зняття статичних характеристик транзистора.

 

2. Підтримуючи сталим значення UKE зняти залежності ІБ =F1(UБE) при

UKE = 0; 5; 10 В. Результати записати в таблицю 1.1.

Таблиця 1.1

Величини Значення величин
UБЕ , В                  
ІБ, мА (UКЕ = 0 В)                  
ІБ, мА (UКЕ = 5 В)                  
ІБ, мА (UКЕ = 10 В)                  

 

3. Підтримуючи сталим значення ІБ зняти залежності ІК = F2 (UКE) при п’яти різних значеннях струму ІБ . Результати записати в таблицю 1.2

Таблиця 1.2

Величини Значення величин
UКЕ , В                  
ІК, мА (ІБ = … мА)                  
ІК, мА (ІБ = … мА)                  
ІК, мА (ІБ = … мА)                  
ІК, мА (ІБ = … мА)                  
ІК, мА (ІБ = … мА)                  

 

 

ОБРОБКА РЕЗУЛЬТАТІВ ДОСЛІДЖЕНЬ

 

1. Побудувати графіки залежностей ІБ=F1 (UБE)та ІК = F2 (UКE) .

2. Розрахувати h- параметри транзистора, згідно заданого варіанту

(таблиця 1.3).

Таблиця 1.3

Варіант
ЕК, В
RК, кОм 1,5 0,6 0,8 1,2 1,5
UКЕР, В

3. Розрахувати залишкові опори транзистора при його роботі в ключовому режимі.

Зробити висновки про виконану роботу.

 

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

 

1. Поясніть принцип роботи p-n-p транзистора. В чому полягає його відмінність від транзистора зі структурою n-p-n ?

2. Як зміщені емітерний та колекторний переходи при різних режимах роботи біполярного транзистора?

3. Яка фізична суть Т-подібної схеми заміщення транзистора?

4. Як визначаються h - параметри транзистора?

5. Як визначаються параметри Т-подібної схеми заміщення?

6. Як визначаються залишкові опори транзистора при його роботі в ключовому режимі?

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ДОСЛІДЖЕННЯ БІПОЛЯРНИХ ТРАНЗИСТОРІВ

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА ДОСЛІДЖЕННЯ ОДНОФАЗНИХ ВИПРЯМЛЯЧІВ МЕТА РОБОТИ Вивчити принцип... Лабораторна робота ДОСЛІДЖЕННЯ... Схема параметричного стабілізатора напруги приведена на рисунку Стабілітрон VD вмикається в зворотному напрямі...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ДОСЛІДЖЕННЯ БІПОЛЯРНИХ ТРАНЗИСТОРІВ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ДОСЛІДЖЕННЯ ОДНОФАЗНИХ ВИПРЯМЛЯЧІВ
  МЕТА РОБОТИ   Вивчити принцип роботи та дослідити характеристики однофазних випрямлячів.   ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОМСТІ  

ДОСЛІДЖЕННЯ СТАБІЛІЗАТОРІВ НАПРУГИ
МЕТА РОБОТИ Вивчити принцип роботи і дослідити характеристики пара­метричних та компенсаційних стабілізаторів постійної напруги. ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ Стабілізатор

ДОСЛІДЖЕННЯ ОДНОКАСКАДНОГО ПІДСИЛЮВАЧА ЕЛЕКТРИЧНИХ СИГНАЛІВ НИЗЬКОЇ ЧАСТОТИ з спільним емітером
  МЕТА РОБОТИ   Дослідити однокаскадний підсилювач електричних сигналів(попереднього підсилювального каскаду) низької частоти з спільним емітером (СЕ).

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги