Заходи по покращенню умов праці.

Тип виробництва – дрібносерійний.

Організація і виконання робіт у приміщеннях з автоматами для пакування відповідає «Правилам техніки безпеки і виробничої санітарії при пакуванні сипкого матеріалу».

При роботі на автоматі застосовуються передбачені засоби захисту. Робоче місце працівника і приміщення завжди утримується в чистоті і не захаращується виробами та матеріалами.

Перед початком роботи одягти спецодяг і привести його до ладу: застебнути одягнений спец одяг на всі гудзики, не допускаючи звисаючих кінців одягу. Не заколювати одяг шпильками, голками, не тримати в кишенях одягу гострі та ріжучі предмети, чи предмети що б'ються.

Конструкція пакувального автомату дозволяє працівнику вільно і без

всяких труднощів дістатись до окремих вузлів ,особливо до завантажувального бункера, для його заповнення. Корпус автомата надійно прикриває і захищає двигун, механічні пристрої від навколишнього середовища , а також захищає людей від травмування. Корпус автомата оснащений двома отворами, для зручності огляду, а також технологічного обслуговування. Корпус автомата виготовлений із нержавіючої сталі і панелі управління, яка оснащенна двома мікровимикачами які блокують роботу машини.

 

Перед початком роботи на пакувальному автоматі працівник повинен оглянути робоче місце.

Також перед початком роботи починати потрібно увімкнути вентилятор для витяжки парів, оскільки вони являються небезпечними і дуже шкідливими для здоров’я працівників.

 

Для того щоб захистити працівників від ураження електричним струмом

передбачено надійне заземлення. У відповідності з діючими у даний час нормами і правилами експлуатації електроустановок найбільший опір заземленої машини не перевищує 4 Ом. Крім цього передбачений захисний кожух для захисту електромагнітного приводу.

Автомат оснащений пультом керування який надійно вмонтований в корпусі і герметично закритий із забезпеченням надійного контакту.

Для запобігання ураження електричним струмом внаслідок неправильних дій обслуговуючого персоналу, встановлено на дверцятах пульта керування електромеханічну систему блокування, яка виконана на базі роз’єму, одна частина якого закріплена на самих дверцятах. При закривання дверцят одна частина заходить в другу частину роз’єму, яка розміщена на каркасі, закритого захисним кожухом і під’єднану до мережі електро-блока. Таким чином подача живлення, і відповідно робота установки можлива лише при закритих дверцятах пульта керування.

Для уникнення виробничих небезпек, при роботі установки, використані запобіжні пристрої: ізоляцію струмоведучих частин, захисне заземлення, щити навколо рухомих частин установки.

Пакувальний автомат горизонтального компонування являє собою атомат закритого типу, без відкритих механізмів і пристроїв , для забезпечення кращої ефективності машини, а також для безпеки працівників.

При закінченні роботи на автоматі спочатку потрібно відключити пристрій подачі стрічки,що є запрограмовано ,по запаюванні останньої упаковки. Після цього відключити електромережу та в інтересах санітарної чистоти слід прибрати можливі захаращенні місця.

Нижче розглянуті основні небезпечні вузли машини і вказані основні заходи із безпеки їх експлуатації та покращення умов праці.

а) Електродвигун.

Встановлення електродвигуна на основу проводиться, як правило, за допомогою кранів. За відсутності кранів електродвигун може бути встановлений за допомогою ручних лебідок, а також блоків та інших пристроїв, розташованих над місцем установки електродвигуна, з попередньою перевіркою можливості навантаження цих перекриттів вагою піднімання електродвигуна.

Центрування електродвигуна з технологічною машиною проводиться при відключеному автоматичному вимикачі, рубильнику і вийнятих плавких вставках запобіжників на живильної лінії з вивішуванням плаката, що забороняє включення рубильника; кінці живлячих електродвигун проводів або кабелів необхідно надійно закоротити і заземлити. Провертання ротора електродвигуна і технологічної машини повинно бути узгоджене з робітниками, які працюють на технологічній машині.

Перевірка повітряних зазорів, заміна мастила в підшипниках, підгонка і регулювання щіток у електродвигуна з фазним ротором і перевірка опору ізоляції обмоток проводяться також при вимкненому рубильнику, вийнятих плавких вставках запобіжників на живильної лінії з вивішуванням забороняє плаката на рубильнику.

Зняття з'єднувальних напівмуфт, шківів, шестерень і підшипників ударами молотків і кувалд забороняється; для цієї мети повинні застосовуватися спеціальні знімачі.

При промиванні підшипників гасом та бензином, а також при покритті обмоток лаком куріння і розведення вогню поблизу місця роботи неприпустимі.

Під час сушіння електродвигуна струмом корпус його необхідно заземлити, а підводку харчування виконати у відповідності з правилами та вимогами техніки безпеки. При вимірах опору і температури обмоток електродвигун повинен бути відключений від джерела живлення.

Перед випробуванням електродвигуна вхолосту і під навантаженням після монтажу необхідно: прибрати сміття і сторонні предмети, перевірити наявність і надійність заземлення, попередити і видалити працюють з технологічної машини, поставити огорожу на сполучної муфті або пасової передачі.

При монтажі електродвигунів необхідно звертати особливу увагу на справний стан інструменту і не допускати використання інструмента, що має дефекти, молотки та кувалди повинні мати ручки належної довжини, виготовлені з просушеного дерева міцних порід (кизилу, берези або бука), соснові, ялинові, осикові і їм подібні сорти дерева в якості ручок для інструменту застосовувати забороняється. Дерев'яні ручки інструмента, молотків, кувалд, напилків, викруток повинні бути гладко оброблені (не мати сучків, сколів, тріщин) і надійно закріплені в інструменті.

Гайкові ключі повинні застосовуватися точно за розміром гайок або головок болтів. Рекомендується застосування торцевих ключів. При затягуванні гайок і болтів забороняється підкладати підкладки між гранями ключа і гайки. Зубила і крейцмейселі допускаються до застосування довжиною не менше 150 мм, потилиці їх не повинні бути збиті.

б) Ланцюгова передача.

Рухомі частини механізмів (муфт, передач, шківів і т.п.) і робочі майданчики повинні мати справні огорожі. В нашому випадку ланцюгова передача, незалежно від висоти їх розташування і швидкості руху, повинна мати суцільну огорожу. В наявності також комплект справного інструменту та пристосувань.

 

Ескіз захисної огорожі для ланцюгової передачі.

в) Пневмопривід.

Перед введенням в експлуатацію пневмоприводів і пневмопристроїв необхідно провести їх пробний пуск і налагодження. У разі виявлення несправностей під час пробного пуску пневмопривід слід відключити. Роботи з усунення виявлених несправностей і ремонту пневматичних приводів і пристроїв необхідно виконувати тільки після повного зняття тиску повітря в системі і відключення їх від електромережі. Вентилі та пневморозподільники, що відповідають за з’єднання пневмолінії з пневмоприводом, повинні перебувати в справному стані і забезпечувати можливість надійного і швидкого перекриття подачі стисненого повітря і його скидання з приводу в атмосферу.

Підключати відремонтований пневмопривід до пневмолінії та електромережі слід після установки загорож і зняття попереджувальних плакатів.

Експлуатація пневмоприводів і пневмопристроїв забороняється у випадках виникнення наступних неполадок:

• наявність шумів, стукотів, вібрацій і зовнішніх витоків, рівень яких перевищує значення, що встановлюються нормативно-технічною документацією;

• поява видимих ​​пошкоджень або вихід якого-небудь параметра за межі допустимих значень, якщо подібна ситуація становить небезпеку для обслуговуючого персоналу або може призвести до аварії;

• відмова або пошкодження сигнальних пристроїв та приладів.

Очищати повітропроводи та пневмопристрої в місцях скупчення забруднювачів необхідно способами, при яких виключається займання наявних відкладень.

Працівникам суворо забороняється:

-робота з пошкодженими пневмоциліндрами;

-робота при виявленні напруги на корпусі;

-проводити регулювання і ремонт автомату та його механізмів при обертанні електродвигуна і включеній станції управління;

-проводити регулювання апаратури системи автоматичного керування під напругою;

-працювати при порушеній системі заземлення;

-працювати при знятому загородженні загортальної станції та електродвигуна;

-допускати нагрів підшипників вище вказаних норм;

При виявленні під час робота несправностей на робочому місці, в обладнанні та засобах колективного захисту зупинити роботу, вимкнути обладнання, прилади. Повідомити про це керівника робіт та без його вказівки роботу не відновлювати.