рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Лікувальні грязі

Лікувальні грязі - раздел Философия, ОСНОВИ КУРОРТОЛОГІЇ Лікувальні Грязі (Пелоїди)- Природні Органо-Мінеральні Колої...

Лікувальні грязі (пелоїди)- природні органо-мінеральні колоїдальні утво­ри, які містять біологічно активні речовини та мікроорганізми. Вони являють собою однорідну масу густої консистенції, пластичну, характеризуються висо­кою вологістю, великою теплоємністю і малою теплопровідністю, великою ад­сорбційною здатністю.

Лікувальні грязі поділяються на:

- мулові грязі солоних водойм (сульфідні); мулові грязі прісних водойм (сапропелі);

- торф’яні; посводовулканічні: гідротермальні, сопкові та грязі гарячих джерел.

Можна поділяти грязі на переважно неорганічні (сульфідні, сопкові) та органічні (торф’яні та сапропелеві).

Місцем утворення лікувальних грязей є різноманітні водойми (моря, затоки, озера, стариці річок), болота, а також ділянки земної кори, в яких унаслідок тек­тонічних процесів виникли зони виносу на поверхню подрібнених глинистих порід, підземних вод і газів, які зумовлюють утворення сопкових грязей.

Структуру лікувальних грязей визначають: кристалічний скелет (остов); ко­лоїдний комплекс (грязьовий колоїд); грязьовий розчин і леткий комплекс. Остов і грязьовий колоїд становлять тверду фазу грязі, грязьовий розчин - рідку.

Кристалічний скелет складається з кремнієвих, карбонатних, кальцієвих, маг­нієвих, фосфатних солей, грубих органічних решток. Найбільшу цінність в ліку­вальному відношенні становлять грязі, в кристалічному кістяку яких домінують частки розміром 0,01-0,001 мм. Наявність часток розміром більш ніж 0,25 мм виз­начає засміченість грязей, величина якої не повинна перевищувати 3 %.

Колоїдний комплекс становлять глинисті (силікатні) частки, діаметр яких мен­ший від 0,001 мм, органічні речовини (переважно вуглеводи і азотовмісні сполу­ки), неорганічні залізо- і алюмосилікатні сполуки та еп. Колоїдний комплекс ра­зом з кристалічним визначає пластичність, вологоємність, теплові властивості і адсорбційну здатність грязей. Сірчані сполуки заліза забарвлюють грязь у чор­ний та темно-сірий кольори.

Грязьовий розчин складається з води, мінеральних речовин (солей), які роз­чинені в ній, органічних речовин і газів. Вміст солей у грязьовому розчині змінюється досить широко – від 0,1 г/дм3 (в торфах і сапропелях) до 200 г/дм5 і більше (в сульфідних мулових грязях). Склад мінеральних речовин може бути найрізноманітнішим і залежить від складу вод, які вкривають поклади грязей або живлять їх. В межах одного і того ж родовища мінералізація грязьового розчину може коливатися в широких межах і на різних ділянках як за площею, так і за глибиною; може бути різною за сезонами року та в багаторічному періоді. Це пов’язано з відповідними змінами мінералізації води, яка вкриває грязьові покла­ди, або з особливостями водно-сольового режиму водойми і гідрометеорологіч­них умов. В грязьовому розчині солі містяться в основному в дисоційованій формі, тобто у вигляді аніонів і катіонів, в зв’язку з чим мінеральний склад розчину ха­рактерезується окремо присутніми аніонами і катіонами. Крім того, грязьовий розчин містить у собі різні мікроелементи: мідь, марганець, барій, титан, стронцій та ін. їхній склад і концентрація залежать від вод, які живлять грязьові поклади, і екотоксикологічних умов навколишньої території.

У грязьових колоїдах та розчині містяться різні мікроорганізми, які виробля­ють різноманітні речовини, у тому числі антибіотичні та гормоноподібні сполуки.

Леткий комплекс складається з газів (СО2, СН4, N2), ефірів, аміачних і арома­тичних сполук.

До складу лікувальних грязей можуть входити багато мікроелементів, які по­силюють їхні цілющі властивості: йод, бром, мідь, цинк, залізо, кремній, марга­нець, фтор та ін.

Органічні речовини у найбільшій кількості містяться в торфах (20-90 %), най­менше їх у мулових сульфідних грязях (1-3 %). Багато їх у сапропєлях (10-90 %), проте у свіжих сапропєлях домінує вода - до 85-90 % загальної маси. У грязях знаходять розкладені рештки різних рослин і дрібних мікроорганізмів тваринно­го походження, органічні кислоти, бітуми, амінокислоти, целюлозу, лігнін, солі жирних кислот, гормоноподібні сполуки та ін. Мікроорганізми становлять 2-5 % маси грязі, серед них: гнилісні аероби, сульфатредукуючі, олійнокислі, денітро-фікуючі, нітрозні та інші бактерії, актиноміцети, грибки (плісняви) та ін.

Біологічну активність органічної речовини лікувальних пелоїдів у багатьох випадках визначають рухливі форми гумінових речовин. У торфах гумінові ре­човини містяться в основному у вільній водорозчинній формі. У сапропєлях вільні форми гумінових і фульвокислот присутні поряд із зв’язаними мінераль­ними компонентами. Мулові сульфідні грязі характеризуються відсутністю рух­ливих (вільних) гумінових кислот. У комплекс біологічно активних речовин відкладів прісних водойм входять каротиноїди, ферменти, вітаміни, гуміно-подібні сполуки, леткі жирні кислоти.

Нативна лікувальна грязь практично не повинна містити патогенні мікроорга­нів, що дозволяє класти її на відкриті рани і виразки.

Лікувальні грязі можуть мати різноманітну реакцію середовища. Нейтральну (рН 6,8-7,2) частіше мають сапропелі і деякі види прісноводних торфів, лужну (рН > 7,3) - мулові сульфідні та більшість псевдовулканічних грязей, кислу (рН < 6,7) - мінералізовані та частина прісноводних торфів.

Згідно з загальноприйнятою і чинною класифікацією, типи лікувальних гря­зей за основними фізико-хімічними показниками, які визначають їхні лікувальні властивості, поділяються за: вмістом водорозчинних солей у грязьовому розчині; вмістом сульфідів (FeSу відсотках до природної грязі); зольністю; реакцією середовища.

Одним з головних чинників пелоїдів є мінералізація і склад грязьового роз­чину, які значною мірою визначають їхні лікувальні властивості. У зв’язку з цим залежно від мінералізації грязі поділяються на: прісноводні – до 1 г/дм3; низько мінералізовані – 1-15 г/дм1; ссредньомінералізовані – 15-35 г/дм3; високомінералізовані – 35-150 г/дм5; соленасичені – понад 150 г/дм3.

Застосування лікувальних грязей у клінічних і санаторно-курортних умовах виявило їхню високу ефективність у відновлювальному лікуванні хворих з ураженням центральної і периферичної нервової систем, опорно-рухового апарату, органів травлення, гінекологічними, шкірними та іншими захворюваннями.

Такі природні утвори, як озокерит, нафталан, різні види глин, які використо­вуються в лікувальній практиці за методикою, близькою до застосування ліку­вальних грязей, відрізняються від них відсутністю або малим вмістом вільної води, живих мікроорганізмів, органічних речовин та інших компонентів і є засобом са­мостійних видів терапії (озокеритолікування, парафінолікування, нафталанолікування) та мають свої критерії бальнеологічної оцінки.

Основні грязьові курорти України: Бердянськ, Саки, Євпаторія, Куяльник, Сло­в’янськ, Кирилівка, Гопри. На них використовуються мулові сульфідні грязі. На великих бальнеологічних курортах – Миргород, Моршин, Трускавець, Хмільник – застосовуються переважно торфогрязь та озокерит.


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОСНОВИ КУРОРТОЛОГІЇ

Кафедра фізичної реабілітації і рекреації ОСНОВИ КУРОРТОЛОГІЇ Запоріжжя... ІСТОРІЯ КУРОРТНОЇ... КУРОРТНІ РЕСУРСИ УКРАЇНИ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Лікувальні грязі

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ОСНОВИ КУРОРТОЛОГІЇ
(Навчальний посібник)     Запоріжжя – 2009 Основи курортології:Навчальний посібник / укл. проф. В.В.Клапчук; ЗНТУ. –

ПЕРЕДМОВА
Україна — одна з держав, багатих на природні ресурси, які можна використо­вувати з метою охорони здоров’я населення. Це різноманітні ландшафти та рос­линний світ, сприятливий клімат, теплі моря, лі

Курорти
Санаторно-курортна допомога в державі є частиною системи охорони здоров’я населення, а курортне лікування - складником загального лікування хворого. Курортне лікування, або лікування приро

Курортологія
У міру накопичення знань про цілющі природні фактори: клімат, мінеральні води, лікувальні грязі тощо – та в зв’язку з розширенням мережі курортів і роз­витком курортної справи в цілому розвивалася

Мінеральні води
Серед природних чинників, які використовуються у комплексному санатор­но-курортному лікуванні, мінеральні води набули найбільшого поширення та виз­нання. До переваг застосування природних мінеральн

XI. Води термальні.
Залежно від мінералізації, наявності специфічних (біологічно активних) ком­понентів, застосування мінеральні питні води поділяються на: природні столові; лікувально-столові; лікувальні. До

Кліматотерапія
Геліотерапія Лікування сонячним промінням у дозованих та слабкодозованих формах; найбільш доцільна при захворюваннях шкіри (псоріаз, піодермія, рани, виразки тощо), рахіті, хронічни

Контактне теплолікування
Існує ряд теплоносіїв, які досить часто застосовуються у позакурортнійта в курортній практиці: парафін, озокерит, озожилафін (суміш 1-го та 2-го), лікувальна глина, гарячий пісок,

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги