Стадії складання бізнес-плану

Бізнес-план складається із взаємопов’язаних стадій, серед яких виділяють: початкову, підготовчу, основну. Швидкість протікання, а також широкий діапазон питань, які вирішують на кожній з названих стадій, істотно впливають на якість і оперативність складання бізнес-плану, забезпечуючи таким чином ефективність планування в цілому.

Початкова стадія – починається з розробки загальної концепції, у межах якої здійснюється пошук підприємницької ідеї, вибирається сфера діяльності, обґрунтовується доцільна форма організації бізнесу, приймається рішення щодо способу започаткування підприємницької діяльності.

Підготовча стадіямає свою логіку побудови, тобто послідовність кроків, певний набір функціональних дій, які визначають її суть і зміст, що дозволяє сформулювати структурно-логічну схему її протікання. Загалом, в рамках підготовчої стадії можна виділити такі ключові моменти:

- формування блоку інформаційних потреб;

- визначення місії підприємства ;

- оцінка впливу зовнішнього середовища на діяльність підприємства;

- внутрішній аналіз діяльності підприємства, визначення його сильних і слабких сторін;

- визначення цілей діяльності підприємства;

- аналіз стратегічних альтернатив і вибір адекватної до цілей стратегії підприємства.

Головні компоненти підготовчої стадії складання бізнес-плану представлені на рис. 6.5.

У рамках підготовчої стадії необхідно зібрати й опрацювати різноманітну інформацію, яка стосується предмету бізнесу. Власне, сам процес розроблення бізнес-плану починається з цієї роботи.

Механізм формування інформації для написання бізнес-плану включає: конкретизацію потреби в інформації (які саме дані потрібні, який вид інформації треба використовувати, які інформаційні ресурси задіяти); пошук джерел одержання інформації, а також опрацювання і систематизацію інформації. Таким чином, підприємство сформує свої інформаційні потреби на стадії підготовки бізнес-планування. В перспективі кожне підприємство, маючи практичний досвід в складанні бізнес-планів різного характеру і для різних цілей, для оперативного пошуку інформації та прискорення підготовчого періоду бізнес-планування може скласти схему управлінської (бізнесової) інформаційної системи із врахуванням зовнішніх джерел інформації, методів збору даних і їх зберігання, а також із врахуванням способів обробки інформації та одержання необхідних результатів.

 

 

 
 

 

 


Формування інформаційних потреб для написання бізнес-плану починається із конкретизації даних, групування їх на дефіцитну та легкодоступну інформацію, внутрішню та зовнішню. Функцію збору інформації виконують всі працівники, задіяні при написанні того чи іншого розділу бізнес-плану, що вимагає чіткої координації їх дій та узгодженого плану роботи. Очевидно, що дієвість та якість організаційного аспекту підготовчої стадії буде реалізована через оперативність формування інформаційних потреб і швидкість їх задоволення.

Менеджери та бізнесмени сьогодні вважають найпоширенішою інформацію від самих підприємств та про них (яку використовують у відповідних розділах бізнес-плану): прайс-аркуші, каталоги, бізнес-пропозиції, показники виробничо-фінансової діяльності та інші характеристики; аналіз галузей та маркетинг-інформацію, інформацію про приватизацію, науково-технічну інформацію, новини менеджменту та інформацію в сфері інвестицій, фінансово-кредитній системі. Однак, інформація про персоналії, банківську діяльність, бізнес-новини, є дефіцитною, що пояснюється її конфіденційністю, і дуже часто шляхи пошуку подібної інформації нормативно не врегульовані. В умовах ринкової економіки інформація стає дорогим товаром і не кожне підприємство має реальні можливості його придбати, тому дуже часто приходиться проявляти винахідливість і кмітливість в придбанні цінної для написання бізнес-плану інформації.

Джерела одержання інформації, як і її види, є надзвичайно різні, тому важливо вміло та в повному обсязі їх використати, пам’ятаючи, що одержання необхідної інформації – це також справа дорога.

Діапазон інформаційних потреб для написання бізнес-плану достатньо широкий, оскільки є основна інформація, яка стосується окремого об’єкту бізнес-плану, і додаткова, яка дозволяє змалювати цілісну картину підприємства на загальному фоні галузі, враховуючи зовнішнє середовище. Основна інформація включає: маркетингову, виробничу, фінансову, яка відображена в табл. 6.1.

 

Таблиця 6.1.