Фінансовий план

Фінансовий план є одним із найважливіших розділів бізнес-плану. Він формується одним з останніх, після того, як підготовлено план маркетингу та виробничий план, дані яких використовуються у фінансовому плані. Необхідно враховувати мету, з якою розробляється бізнес-план. Так, якщо фінансовий план призначається для фінансово-кредитних установ, важливо проаналізувати можливий ризик та здатність підприємства повернута позику. Якщо ж фінансовий план призначається власнику підприємства, то слід звернути особливу увагу на визначення величини прибутку, який можна отримати в результаті реалізації проекту.

Фінансовий план повинен містити дані щодо обсягів продажу, валового прибутку, затрат на обладнання та оплату праці та інших ключових витрат. При необхідності повинен включати детальний оперативний аналіз доходів та витрат, формування чистого прибутку підприємства.

Важливими моментами в процесі розробки фінансового плану є:

- прогнозування обсягів реалізації з врахуванням зміни попиту на продукцію;

- оцінка грошових потоків у динаміці;

- оцінка прийнятного значення ціни капіталу, яке використовується, у тому числі і в якості коефіцієнта дисконтування.

Фінансові результати першого року реалізації проекту необхідно розраховувати та подавати помісячно, за другий - поквартально, а за третій та в наступні роки - на річній основі.

Структура розділу є такою:

а) обґрунтування необхідності фінансування проекту та повернення вкладень;

б) оцінка ринкової частки та обсягів реалізації (продажів);

в) баланс активів підприємства;

г) план доходів та витрат;

д) план грошових надходжень та виплат (грошовий потік);

е) фінансові показники оцінки ефективності проекту;

є) оцінка ризиків та страхування.