Взаємозв’язок бізнесу й середовища

Підприємництво починається з бажання та ідеї, реалізація якої відбувається в ринковому середовищі: видимому (прозорому) невидимому (тіньовому), зовнішньому й внутрішньому (рис. 1.4).

 
 

 

 


Підприємницьке середовище - це економічна обстановка, яка визначає характер і масштаби ринкових відносин, грошові можливості населення, наявність вільних робочих місць тощо; політична ситуація, яка забезпечує стабільність у державі; правове середовище, що характеризує законодавчо-нормативне поле підприємницької діяльності; соціально-культурне середовище - визначає переборення стереотипів суспільної свідомості, інертного мислення, формування моральних і релігійних норм, які безпосередньо впливають на спосіб життя споживача; технологічне середовище - відображає рівень науково-технічного розвитку, який впливає на підприємництво; фізичне (географічне) середовище - характеризує природнокліматичні умови, в яких проходить підприємництво, а також комунікаційні засоби і шляхи сполучень;

Інституціональне організаційно-технічне середовище, що включає різноманітні інститути, за допомогою яких підприємець може налагоджувати ділові взаємовідносини чи проводити комерційні операції.

Крім того, підприємництво функціонує в ринковому середовищі, що уособлює всю масу споживачів, конкурентів і контрагентів певного суб’єкта підприємницької діяльності. Таким чином, ринкове середовище виступає як елемент мікросистеми у вигляді сукупного ринкового суб’єкта, через що інтереси на ринковому полі є досить суперечливими та мінливими, що зумовлює атмосферу невизначеності, непередбачуваності та ризиковості. Саме в таких умовах доводиться функціонувати суб’єкту підприємницької діяльності.

Підприємницькі структури повинні ефективно реагувати на зміни зовнішнього оточення, щоб досягти мети, оскільки підприємництво як процес є відкритою системою, яка залежить від взаємного обміну ресурсів і результатів діяльності із зовнішнім світом, одночасно впливаючи на нього. Ефективність цього взаємопов'язаного впливу говорить про рівень розвитку підприємництва, ступінь його досконалості.

Траєкторія вітчизняного підприємництва сьогодні обмежується коливанням маятника від кримінально-тіньового до підприємницько-інноваційного типу поведінки суб'єктів господарювання.

Для забезпечення стійкості ділового зростання й перспективи діяльності підприємець повинен враховувати сучасні тенденції та фактори, які впливатимуть на розвиток економіки й, відповідно, підприємництва в найближчі роки.

 

 

На рис. 1.5 представлено спектр найвагоміших факторів, які будуть визначати умови підприємництва нового століття.

 
 

 


За останні десятиліття в розвитку підприємництва відбулися якісні зміни, оскільки з'явився новий напрямок підприємництва - інтрапренерство.

 

Увага! Інтрапренерство - діяльність підприємства з метою досягнення своїх цілей на основі використання можливостей підприємництва.

 

Інтрапренерство з'являється в межах конкретної організації (підприємства) при умові створення там належних умов для розвитку новаторських підприємницьких ідей при одночасному забезпеченні всіма ресурсами для їх реалізації. Його можна розглядати як діяльність на основі інтеграції підприємницьких можливостей працівника й підприємства.

Інтрапренерство включає в себе декілька елементів:

Перший елемент інтрапренерства дух підприємництва, а саме:

- основні цінності — новаторство, динамізм, розвиток;

- стимулюваннятворчого розвитку співробітників;

- організаційна культура - створення умов для творчої праці.

Другий елемент це механізм підприємництва:

- наявність ресурсів для підприємництва;

- можливості створення підприємницької структури;

- організаційні форми взаємодії, які враховують спільні інтереси базового підприємства й інтрапренерства.

Для розвитку інтрапренерства на діючому підприємстві необхідно забезпечити дух підприємництва й механізм реалізації його можливостей, розробити заходи, що створюють умови для підприємницької діяльності.