Технологія підприємницького процесу

Підприємництво розглядається як певний вид діяльності, тобто процес, який вимагає послідовного виконання логічно взаємопов'язаних стадій та етапів. В основі цього процесу лежить ідея, з якої починається кожна нова справа - бізнес. Така ідея може бути як власною, так і запозиченою, наприклад, через механізм придбання уже діючого підприємства. Шляхів та джерел появи ідей є багато, і вибір кожної із них залежить від конкретної особи. Саме життя дає широке поле можливостей вибору ідей. Вона може виникнути спонтанно, але для забезпечення її реальності необхідно брати до уваги свої професійні, організаційні здібності, а також постаратися чесно відповісти на питання: чи любите ви працювати з речами, чи з людьми, чи хочете бачити результат своєї праці в матеріально-речовій формі; чи є у вас до цього відповідні знання, навички.

Удало вибрана ідея бізнесу - це важлива умова для успішного старту підприємництва. Ідея може бути своєчасною, але загальна оцінка її ефективності проводиться за такими основними критеріями: реальність, потенційна цінність, перспективність, що найважливіше з огляду довговічності і стабільного процвітання підприємства.

Вибір ідеї впливатиме на вибір виду діяльності, а також організаційно правової форми, в якій вона буде реалізовуватися.

Отже, для започаткування підприємницької діяльності необхідні бажання та ідея. (див. рис. 2.1).

 

 
 

 


Рис. 2.1.Складові підприємницької діяльності

 

Ідея може набрати форми, матеріалізуватися через відповідний процес, який протікає за своїми законами. Дотримання законів дозволяє уникнути конфліктності і потрапити в бажане енергетичне русло.

Конкретизація ідеї відбувається шляхом вибору певного виду підприємницької діяльності та організаційно-правової форми, в якій ця діяльність протікатиме. Далі підприємець може сміливо “вирушати у плавання”, здійснивши, однак, процедуру державної реєстрації і, набувши статусу законного суб'єкта підприємництва. Саме на цій стадії підприємницького процесу майбутній підприємець поволі позбувається романтичного настрою, а стає “бійцем”, загартовуючись у чиновницьких кабінетах та знайомлячись із складним інституціонально-функціональним середовищем бізнесу. Технологія стадії започаткування свого бізнесу є доволі “строкатою” і вимагає від підприємця максимальної креативності та дотримання законодавчих процедурних норм.

Зареєструвавшись як суб’єкт підприємництва, важливо обдумати над альтернативними способами входження в бізнес, попередньо ознайомившись із вітчизняною та зарубіжною практикою. Для остаточного переконання в правильності вибраної підприємницької ідеї, потрібно реально прорахувати всі витрати й вигоди (організаційні, виробничі, фінансові), оцінити ступінь ризику, перспективність існування на ринку та свою потенційну конкурентоспроможність. Важливо об’єктивно розписати свої сильні та слабкі сторони, а також продіагнозувати вплив факторів зовнішнього середовища на розвиток бізнесу. Уся ця сукупність дій виконується при складанні бізнес-плану, детальна технологія складання якого буде описана далі.

Найбільш насиченою в підприємницькому процесі є стадія безпосередньої організації діяльності, на якій відбувається поєднання в просторі й часі всіх факторів підприємницького процесу. Технологічний інструментарій є неоднорідним, оскільки дана стадія належить до комплексних, охоплюючи різні аспекти: механізм фінансування підприємницької діяльності, оптимізування податкових платежів, відповідальність за порушення норм і приписів чинного законодавства.

Виділяється в підприємницькому процесі ще одна стадія, яка, однак, може і не відбутися і від того підприємець тільки виграє. Але, якщо неухильно вірити, що все на світі має свій життєвий цикл, то припинення підприємницької діяльності є завершальною стадією в ланцюжку підприємницького процесу. Завершується життєвий цикл підприємницького процесу скасуванням державної реєстрації й позбавленням статусу юридичної особи.

Таким чином, механізм реалізації ідеї є складним технологічно, але в своїй логічній послідовності утворює концепцію підприємництва. Підприємницький процес у вигляді етапів і стадій представлено в таблиці 2.1.

Усі стадії підприємницького процесу взаємопов'язані й однаково важливі для процесу підприємництва, оскільки оперативність та ґрунтовність проведення кожної з них впливає на результативність наступної. Деякі з названих стадій можуть здійснюватися послідовно або паралельно одна за одною, що суттєво впливає на кінцевий результат. Процес підприємництва повинен бути гнучким і адаптуватися до економічних коливань, оскільки

 

 

Таблиця 2.1.