Структура, завдання та напрямки діяльності.

Важливим елементом усіх типів системи виховної роботи є її суб’єкт і, перш за все, органи виховної роботи, заступники командирів з виховної роботи.

У своїй діяльності вони керуються Конституцією України та законами України, Воєнною доктриною України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, Концепцією виховної роботи у Збройних Силах та інших військових формуваннях України, військовими статутами Збройних Сил України, наказами і директивами Міністра оборони України, начальника Генерального штабу Збройних Сил України, відповідних командувачів (командирів), розпорядженнями начальників вищестоящих органів виховної роботи і Положенням про органи виховної роботи в Збройних Силах України.

В цих документах сформульовані вимоги до органів виховної роботи, напрями їх діяльності.

Провідне місце в діяльності органів виховної роботи займає організація та проведення роботи щодо формування і розвитку у військовослужбовців та працівників Збройних Сил України професійно необхідних психологічних якостей, моральної самосвідомості та особистої відповідальності за виконання функціональних та службових обов’язків, високої духовної культури, почуття патріотизму, здійснення заходів щодо соціального захисту їх прав і свобод, що має забезпечити високу бойову готовність органів управління, об’єднань, з’єднань і військових частин, зміцнення військової дисципліни та правопорядку, згуртування військових колективів.

Ця діяльність органів виховної роботи включає в себе цільну систему заходів, метою яких є виховання у військовослужбовців відданості Українському народові, формування почуття любові до України, свідомого виконання військового обов’язку, вірності Військові присязі та Бойовому прапору, особистої відповідальності за безпеку Української держави.

Велику увагу органи виховної роботи приділяють роз’ясненню особовому складу Конституції і законів України, внутрішньої і зовнішньої політики держави, заходів державного керівництв щодо реформування та розвитку Збройних Сил України.

У вихованні особового складу органи виховної роботи використовують весь арсенал форм, методів, заходів. Вони організують гуманітарну підготовку всіх категорій особового складу інформаційно-пропагандистського забезпечення, керують культурно-виховною та просвітницькою роботою. Вони забезпечують війська (сили) засобами виховної роботи, поліграфії та культпросвітмайном.

Все більше значення в діяльності набирають питання соціального захисту військовослужбовців, ветеранів війни та військової служби, працівників Збройних Сил України, створення системи контролю виконання чинного законодавства України з цього питання.

Органи виховної роботи удосконалюють діяльність щодо морально-психологічного забезпечення бойової і мобілізаційної готовності військ (сил), бойового керування, бойової служби, оперативної та бойової підготовки; створюють оптимальні соціально-психологічні умови службової діяльності; забезпечують взірцевість офіцерів, усього особового складу під час виконання навчально-бойових завдань, бойового чергування та бойової служби; навчають командний склад всіх ланок офіцерів структури виховної роботи формам і методам морально-психологічного забезпечення бойової та мобілізаційної готовності, бойової підготовки; формують у особового складу впевненість у своїй зброї, дбайливе ставлення до озброєння та військової техніки; органи виховної роботи призвані із знанням справ, повсякденно і конкретно вникати та активно впливати на всі сторони бойової підготовки, допомагати командирам в оволодінні передовими технологіями, формами і методами навчання військовослужбовців в умовах, наближених до бойових. З цією метою вони здійснюють науковий аналіз та впровадження в практику передового досвіду роботи командирів, штабів, органів виховної роботи з питань морально-психологічного забезпечення бойової і мобілізаційної готовності, бойової підготовки, дій підрозділів і частин збройних сил інших держав в локальних війнах і воєнних конфліктах, організують морально-психологічне забезпечення заходів міжнародного військового співробітництва та миротворчих дій підрозділів Збройних Сил України.

Однією з актуальних проблем діяльності органів виховної роботи є морально-психологічне забезпечення військової дисципліни та профілактика правопорушень. В цьому напрямі їх діяльність спрямовується на вивчення та корегування соціально-психологічного клімату у військових підрозділах, їх згуртування, утвердження пріоритетності високоморальних, гуманних норм, культури поведінки у взаєминах між військовослужбовцями; забезпечення взірцевості офіцерів, прапорщиків, мічманів, старшин та сержантів у військовій дисципліні; координацію діяльності органів військового управління щодо зміцнення морально-психологічного стану та військової дисципліни особового складу, впровадження системи індивідуально-виховної роботи командирів (начальників) з підлеглими та адаптації військовослужбовців до умов військової служби.

Виважена та продумана кадрова робота, викорінення невимогливості, безпринципності та протекціонізму, як підкреслив Президент України Л.Д.Кучма: - є одним із важливих напрямів реформування Збройних Сил. Саме тому участь у здійсненні заходів щодо реалізації державної кадрової політики у Збройних Силах України, проведення професійного добору офіцерів, прапорщиків і мічманів органів виховної роботи, вивчення та аналіз практичної діяльності фахівців виховних структур, узагальнення та розповсюдження передового досвіду їх роботи є однією із важливих функцій органів виховної роботи. Від якості підготовки кадрів для органів виховної роботи та створення оптимальної їх організаційно-штатної структури в вирішальній мірі залежить ефективність та дієвість виховної роботи у Збройних Силах України.