Структура органів виховної роботи

Головне управління виховної роботи Міністерства оборони України (ГУВР) - є структурним підрозділом Міністерства оборони України. Воно призначене для планування та організації виховної роботи, морально-психологічного забезпечення правового виховання та реалізації гуманітарної політики держави у Збройних Силах України. До його складу входять управління: морально-психологічного забезпечення життєдіяльності військ, інформаційно-пропагандистського забезпечення та культури, військово-соціальної роботи, технічних засобів виховання та поліграфії, відділ мобілізаційної роботи і підготовки спеціалістів та інше.

На Головне управління виховної роботи покладається впровадження гуманітарної політики держави у Збройних Силах України та визначення основних напрямів, форм і методів виховної роботи у військах (силах), напрямів проведення військово-психологічних та соціологічних досліджень з проблем життєдіяльності військ (сил), аналіз соціально-політичної та морально-психологічної обстановки в районах дислокації військ (сил), інформування органів військового управління з питань виховної роботи в збройних силах інших держав.

Воно розробляє проекти законів України, інших нормативно-правових актів, наказів і директив Міністра оборони України та директив і розпоряджень, першого заступника Міністра оборони України з питань, що входять до його компетенції, документи щодо організації виховної роботи, морально-психологічного забезпечення військ (сил), методики і програми морально-психологічної підготовки військовослужбовців.

Головне управління виховної роботи здійснює керівництво правовим вихованням та проведенням військово-соціальної роботи в органах військового управління та серед військовослужбовці і членів їх сімей. Воно організує: військове, військово-патріотичне виховання, інформаційно-пропагандистське забезпечення, культурно-виховну і просвітницьку роботу, пропаганду національно-історичних та військових традицій, підготовку та перепідготовку фахівців виховної роботи, проведення наукових та науково-дослідних робіт з гуманітарних питань у Збройних Силах України, діяльність структур виховної роботи, органів військового управління всіх рівнів щодо зміцнення морально-психологічного стану та військової дисципліни особового складу, постачання військам (силам) технічних засобів виховної роботи, випуск літератури, навчально-методичних посібників, аудіо- та відеоматеріалів з питань виховної роботи.

В видах Збройних Сил України: Сухопутних військах, Військах Протиповітряної оборони, Військово-Повітряних Силах та Військово-Морських Силах оперативних командуваннях створені управління виховної роботи, які керують органами виховної роботи підпорядкованих об’єднань, з’єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ і підприємств Міністерства оборони України. На управління виховної роботи оперативних командувань додатково покладається керівництво діяльністю підпорядкованих їм органів виховної роботи військових комісаріатів.

Керівництво виховною роботою в об’єднаннях здійснюють відділи виховної роботи.

В з’єднаннях, бригадах, полках (постійної готовності) та їм рівних створюються відділення виховної роботи, на які покладається безпосереднє керівництво виховною роботою у військових частинах та підрозділах, що входять до складу з’єднання.

Організаційно-штатна структура відділень виховної роботи не однакова. Вона залежить перш за все від специфіки завдань, покладених на частину, з’єднання. Найбільш характерною є відділення, до складу яких входять: начальник відділення, який є разом з тим і заступником командира з виховної роботи; старший офіцер по морально-психологічному забезпеченню бойової і мобілізаційної готовності; старший офіцер з морально-психологічного забезпечення військової дисципліни; старший офіцер з інформаційно-пропагандистського забезпечення; начальник клубу.

Заступник командира бригади, полку з виховної роботи підпорядковується командирові та є прямим начальником усього особового складу частини. Він несе відповідальність за безпосередню організацію і проведення виховної роботи; за військову дисципліну і морально-психологічний стан особового складу; за морально-психологічне забезпечення бойової готовності, бойової підготовки, повсякденної діяльності особового складу частини; за гуманітарну підготовку та інформаційну роботу, організацію дозвілля військовослужбовців, членів їх сімей, працівників військової частини, їх соціальний захист.

Заступник командира частини з виховної роботи особисто проводить роботу спрямовану на виховання у військовослужбовців відданості українському народові, формування у них високих морально-бойових якостей, готовності до свідомого виконання положень Конституції України та її Законів, Військової присяги, вимогу Військових статутів Збройних Сил України, виховання особового складу в дусі свідомого виконання військового обов’язку, вірності Бойовому прапорові, постійної пильності і бойової готовності, якісне виконання завдань бойової підготовки.

Заступник командира з виховної роботи безпосередньо організує та контролює проведення у підрозділах заходів морально-психологічного супроводу повсякденної діяльності особового складу, виконання планів бойової та мобілізаційної готовності, бойової підготовки частини, гуманітарну підготовку в частині, правильність виконання технічних засобів виховної роботи.

Він забезпечує проведення конкретних заходів щодо зміцнення військової дисципліни та правопорядку, профілактики правопорушень серед особового складу, згуртування військових колективів; постійне інформування військовослужбовців про суспільно політичну обстановку в Україні, військову політику держави в Збройних Силах України, стан бойової підготовки та військової дисципліни особового складу.

Заступник командира з виховної роботи бере участь: у розробленні планів бойової та мобілізаційної готовності, бойової підготовки частини; у роботі з кадрами, їх атестації, у доборі кандидатів до вступу до військових навчальних закладів; у доборі особового складу варт та проведенні занять з особовим складом добового наряду; у роботі щодо організації занять якісного опанування і зразкового утримання військовослужбовцями бойової та іншої техніки, додержання заходів безпеки та охорони довкілля.

Важливим обов’язком заступника командира з виховної роботи є навчання офіцерів, прапорщиків практиці виховної роботи з особовим складом, спеціалістів з виховної роботи частини, керівників груп гуманітарної підготовки.

Заступник командира з виховної роботи постійно піклується про здоров’я, харчування, поліпшення матеріально-побутового стану особового складу, його духовний і культурний розвиток.

Під безпосереднім керівництвом заступника командира з виховної роботи працюють офіцери відділення виховної роботи.

Старший офіцер (офіцер) по морально-психологічному забезпеченню бойової та мобілізаційної готовності відповідає за організацію і стан соціально-психологічної роботи в частині та її вплив на бойову і мобілізаційну готовність, бойову підготовку, виконання навчально-бойових завдань, навчання особового складу.

Він розробляє пропозиції до плану бойової та мобілізаційної готовності, відпрацьовує формалізовані документи на воєнний час, періодично перевіряє готовність техніки і майна відділення виховної роботи, його укомплектованість та боєздатність; проекти розпоряджень командира з морально-психологічного забезпечення бойової і мобілізаційної готовності та бойової підготовки, огляди його стану; розробляє рекомендації по комплектуванню підрозділів, які несуть бойове чергування, підбору команд (груп) для виконання завдань у відриві від військової частини, заняттю психологічної напруги, по підготовці військовослужбовців до бойових дій і відновленню боєздатності підрозділів та рекомендації щодо включення в модель занять з бойової підготовки елементів ускладнення виконання навчально-бойових завдань моделювання ситуацій, дій, формування психологічних механізмів подолання негативних психічних станів.

На нього покладається підготовка та проведення сумісно з начальниками служб вікторин, конкурсів, змагань по видам та темам бойової підготовки.

Старший офіцер з морально-психологічного забезпечення бойової і мобілізаційної готовності організує та проводить: заняття з офіцерами виховної роботи запасу; заходи щодо забезпечення соціальної і психологічної адаптації військовослужбовців у відповідності з їх військовою спеціальністю, індивідуальними, нервово-психологічними особливостями та умовами служби; прогнозові розрахунки психологічних втрат особового складу в бойових умовах; індивідуальну психодіагностику військовослужбовців; заняття з офіцерами з питань морально-психологічного забезпечення бойової підготовки; соціально-психологічні дослідження по виявленню індивідуальних, групових та колективних настроїв, міжособистісних взаємин, потреб і запитів військовослужбовців; роботу кімнат психологічного розвантаження в підрозділах.

Він приймає участь у психологічній підготовці особового складу до ведення сучасного бою, вирішенні навчально-бойових завдань, плануванні і організації професійної підготовки офіцерського складу з питань психології та педагогіки, у навчанні офіцерів виховної роботи формам і методам морально-психологічного забезпечення бойової готовності, бойової підготовки в розробці планів ат проведення занять з морально-психологічної підготовки.

На основі розпоряджень командира, заступника командира з виховної роботи здійснює взаємодію з комплектуючими військкоматами, уточнює приписку військовозобов’язаних офіцерів виховної роботи запасу та приймає участь в їх підборі і розстановці по посадах, організує роботу з ними щодо навчання виконання функціональних обов’язків на воєнний час.

Старший офіцер (офіцер) з морально-психологічного забезпечення військової дисципліни та профілактики правопорушень відповідає за формування і розвиток у військовослужбовців особистої відповідальності за свідоме виконання вимог Конституції та законів України, військових статутів, військової присяги, функціональних обов’язків, наказів командирів і начальників.

На основі знання вимог Конституції та законів України, військової присяги, Головнокомандувача та Міністра оборони Збройних Сил України з питань військової дисципліни та профілактики правопорушень старший офіцер (офіцер) з морально-психологічного забезпечення військової дисципліни особисто проводить: заняття щодо роз’яснення наказів і директив по соціальним питанням, зміцненню правопорядку і дисципліни в одному із відстаючих підрозділів; індивідуальну профілактичну допомогу з 1-2 військовослужбовцями, схильними до скоєння правопорушень; заняття з різними категоріями посадових осіб частини та підрозділів по навчанню їх практиці індивідуальної виховної роботи з особовим складом, зміцненню правопорядку та військової дисципліни. Він веде облік злочинів і подій, порушень військової дисципліни та громадського порядку, готує експрес-аналіз стану військової дисципліни в частині та довідкові матеріали для підведення підсумків.

Старший офіцер з морально-психологічного забезпечення військової дисципліни аналізує її стан, встановлює причини та умови, що сприяють скоєнню правопорушень, соціальну обстановку, запити та настрої особового складу, листи, скарги та заяви, що надходять; доповідає по команді висновки та пропозиції по забезпеченню соціальної справедливості реалізації встановлених законодавством прав та пільг. Він вивчає взаємовідносини, морально-психологічний стан і військову дисципліну в підрозділах, встановлює причини соціальної напруги та сумісно з іншими посадовими особами здійснює заходи по своєчасному вирішенню соціально-побутових проблем.

На нього покладається також організація та контроль проведення правового інформування, занять в системі гуманітарної підготовки по соціальній тематиці та проблемам профілактики правопорушень; контроль доведення до особового складу, що залучається до несення вартової та внутрішньої служби статей КПК України про відповідальність за порушення правил несення служби та поводження зі зброєю; забезпечення довідковими матеріалами куточків правових знань в підрозділах та бібліотеці частини.

Важливим напрямом роботи старшого офіцера по морально-психологічному забезпеченні військової дисципліни є надання допомоги командирам підрозділів в проведенні виховних заходів по профілактиці правопорушень статутного порядку. Він також надає консультативну допомогу посадовим особам, призначених для проведення адміністративних розслідувань та дізнань і військовослужбовцям, членам їх сімей в оформленні необхідних документів і реалізації встановлених законодавством прав та пільг.

Старший офіцер з морально-психологічного забезпечення військової дисципліни приймає участь в аналізі та вирішенні конфліктних ситуацій, в доведенні вироків військових судів, статей КПК України про кримінальну відповідність за скоєні злочини. Він підтримує постійну взаємодію з правоохоронними установами, членами військових судів, активом громадських організацій з метою вирішення соціально-побутових проблем, зміцнення правопорядку та дисципліни.

Старший офіцер (офіцер) по інформаційно-пропагандистському забезпеченню відповідає за якість організації та проведення гуманітарної підготовки та інформаційної роботи з особовим складом, методичну та теоретичну підготовку керівників груп гуманітарної підготовки, зміст наочної агітації та естетичне оформлення теорії частини, активне використання ЗМІ та ТЗВ у виховній роботі.

Старший офіцер (офіцер) по інформаційно-пропагандистському забезпеченню вивчає соціально-психологічну обстановку в районі дислокації частини та її вплив на настрій особового складу; планує організацію та проведення гуманітарної підготовки та інформаційної роботи в частині, теоретичну та методичну підготовку керівників груп, аналізує стан цієї роботи та готує проект наказу командира частини по організації гуманітарної підготовки. Він особисто проводить інформування та заняття з гуманітарної підготовки в одному із підрозділів; інструкторсько-методичні заняття з керівниками груп гуманітарної підготовки та навчає їх практиці використання занять для виховання особового складу; відкриті заняття з гуманітарної підготовки по обміну досвідом керівників груп; індивідуально-виховні бесіди з військовослужбовцями із числа молодих заступників командирів підрозділів з виховної роботи, керівників груп гуманітарної підготовки; заходи з питань військового, патріотичного, правового та інших видів виховання особового складу. Старший офіцер з інформаційно-пропагандистського забезпечення розробляє довідково-інформаційні матеріали та веде облік і контроль інформаційно-пропагандистських заходів та занять з гуманітарної підготовки.

На нього покладається організація роботи довідково-інформаційного центру частини, проведення додаткових заходів щодо поширення знань слухачів по вивчаємим темам гуманітарної підготовки, використання можливостей клубу, бібліотеки, музею для військового, правового, етичного виховання особового складу, заходів культурно-просвітницької роботи та дозвілля особового складу, контроль за підготовкою керівників груп гуманітарної підготовки до проведення занять, їх забезпеченість навчальними посібниками, технічними засобами виховання, за організацією прослуховування та перегляду радіотелепередач в підрозділах, вартовому приміщенні та медичному пункті, а також доставку газет і журналів особовому складу.

Старший офіцер з інформаційно-пропагандистського забезпечення приймає участь: в плануванні інформаційно-пропагандистського забезпечення; в художньо-естетичному оформленні наочної агітації на території клубу, кімнати бойової слави в інтересах виховання у особового складу поваги до державної символіки України і традицій Збройних Сил України; в реалізації заходів по захисту військовослужбовців від негативного інформаційно-пропагандистського впливу.

Він проводить інструктування осіб, призначених для проведення інформування в частині, надає їм методичну допомогу; координує і спрямовує роботу бібліотеки, телецентру та радіовузлу полку щодо методичного та інформаційно-довідкового забезпечення гуманітарної підготовки та інформування; узагальнює та розповсюджую досвід кращих керівників груп гуманітарної підготовки.

За дорученням командира частини та його заступника з виховної роботи здійснює взаємодію з органами місцевого самоврядування, суспільними та громадськими організаціями, закладами культури з питань військово-пропагандистського виховання військовослужбовців та молоді, підготовки її до військової служби, організації відпочинку та дозвілля військовослужбовців та членів їх сімей.

Начальник клубу відповідає за формування у військовослужбовців високої духовної культури і моральних якостей, почуття патріотизму, вірності традиціям українського народу і задоволення їх естетичних потреб через впровадження культурно-просвітницьких заходів та організацію дозвілля особового складу.

На основі глибокого знання наказів, директив та інших керівних документів, які регламентують діяльність виховної роботи з питань культурно-виховної, просвітницької роботи та організації дозвілля він здійснює керівництво радою клубу та особисто складає на кожен місяць план роботи клубу та репертуарний план показу кінофільмів, подає заявки у відповідні служби з’єднання (частини), веде облік культпросвітницького майна по підрозділах в клубі частини, проводить передплату для частини газет та журналів, підтримує матеріальну базу клубу і наочну агітацію на території частини в належному стані, створює при клубі актив та залучає його до планування, підготовку і проведення клубних заходів, готує документи на списання культурно-просвітницького майна.

Начальник клубу організує діяльність клубу і бібліотеки частини з метою задоволення духовних і художньо-естетичних потреб військовослужбовців та членів їхніх сімей, працівників частини, взаємодію з місцевими культурними центрами з метою використання їх творчого потенціалу і матеріальної бази для організації культурного розвитку та дозвілля особового складу, своєчасний обмін відео- та кінофільмів, ремонт культурно-просвітницького майна.

Начальник клубу забезпечує дієву участь клубу в проведенні передвихідних (передсвяткових) і вихідних (святкових) днів у частині, підрозділі технічними засобами і матеріалами для організації культурно-виховної, просвітницької роботи та організації дозвілля.

Він контролює порядок збереження, використання культурно-просвітницького майна, якість поточного ремонту, приміщень клубу, справність радіоліній та кабельних ліній телебачення.

Начальник клубу бере участь у розробці планів культурно-виховної, просвітницької роботи та організації дозвілля, проведенні конкретних заходів щодо їх виконання, навчанні заступників командирів підрозділів з виховної роботи методиці організації та проведенні дозвілля з особовим складом, в оформленні музею частини (кімнати історії). Начальник клубу заявляє та використовує кошти, які виділяються на потреби, пов’язані з організацією та проведенням культурно-виховної та просвітницької роботи.

Успіх діяльності офіцерів виховної роботи визначається рядом факторів, перш за все, рівнем його підготовленості до виховання свого призначення. Ця проблема особливо гостро стоїть сьогодні в умовах реформування та розвитку Збройних Сил України, переходу на нові принципи їх комплектування. Вона ускладнюється ще і тим, що існуюча система професійної, теоретичної і методичної підготовки та перепідготовки офіцерів виховної роботи не встигає за зростаючими вимогами до них.

Значна їх частина в тій чи іншій мірі не навчена творчо в конкретних умовах обстановки використати в своїй діяльності досягнення філософії, соціології, педагогіки і психології, воєнної науки, передовий досвід військ (сил). Не випадково в діяльності цих офіцерів виховної роботи превалюють шаблон і формалізм, а сила їх впливу на особовий склад, на його життя і діяльність залишається ще слабкою.

Сьогодні необхідно встановити рівень підготовленості кожного офіцера виховної роботи до виконання своїх функціональних обов’язків; розуміння ним необхідності засвоювати та розвивати державне мислення; виявляти недостаючі знання і уміння, допомогти кожному спланувати і організувати самостійну роботу по теоретичному, методичному і професійному росту.

Висновок:

Ефективність та дієвість виховної роботи в значній мірі залежить від наявності та функціонування оптимальної системи виховної робот. Існуюча сьогодні у військах (силах) система виховної роботи не догма. Вона може і повинна удосконалюватися.

Для того, щоб система працювала, необхідно своєчасно вносити в неї, особливо в функціональні обов’язки посадових осіб, корективи у відповідності з вимогами сьогодення та розвитку Збройних Сил України.

В житті суспільства, Збройних Сил, у взаємовідносинах особового складу частин (підрозділів) проходять складні процеси, виникають нові явища. Їх необхідно постійно аналізувати, оцінювати і враховувати в практичній діяльності. Система повинна бути гнучкою і оперативно реагувати на всі зміни в життєдіяльності військ (сил), в свідомості і поведінці військовослужбовців.

В основі удосконалення системи виховної роботи є:

по-перше, удосконалення організаторських здібностей кожного офіцера структур виховної роботи, забезпечення безперервності керованого виховного процесу;

по-друге, нейтралізація впливу на життєдіяльність військових колективів зовнішніх негативних чинників, своєчасне та адекватне реагування на їх прояви, врахування економічної, суспільно–політичної, демографічної ситуації, а також становища молоді в сучасному суспільстві;

по-третє, підвищення психолого-педагогічної майстерності офіцерських кадрів, стилю керівництва, врахування особливостей кожної категорії військовослужбовців, прийняття управлінських рішень на підставі соціально – психологічних досліджень , опори на науку;

по-четверте, здійснення патріотичного, військового, морального, правового, етичного, фізичного виховання у єдиному комплексі, активне залучення інститутів армійської громадськості.