Порядок оформлення народознавчої світлиці

Народознавча світлиця обладнується, утримується і експлуатується з метою створення сприятливих умов для повноцінного відпочинку особового складу, його психологічного розвантаження, відновлення фізичних і духовних сил, спілкування у вільний від служби час. Крім того доцільно за допомогою народознавчої світлиці вирішувати завдання розширення загальноосвітнього та культурного рівня воїнів, задоволення їх духовних запитів, розвитку самодіяльної творчості.

Виходячи з того, що народознавча світлиця є центром культурного відпочинку в підрозділі, порядок її функціонування встановлює відповідний командир, а безпосередньо відповідальність за організацію роботи несе заступник командиру підрозділу з виховної роботи. Начальник клубу частини зобов'язаний приймати участь в організації роботи народознавчих світлиць, надавати методичну допомогу в їх художньому оформленні.

Для організації діяльності народознавчої світлиці підрозділу необхідно відповідне її художньо-декоративне оформлення, обладнання та оснащення.

Методика створення народознавчої світлиці передбачає низку послідовних етапів.

Перший етап. Вибір і огляд фахівцями приміщення, яке виділене під народознавчу світлицю, визначення необхідного об’єму ремонтних і будівельних робіт.

Повинно бути передбачено велике (в залежності від кількості особового складу), світле приміщення, зручно розташоване в межах території підрозділу.

Другий етап. Створення художником-оформлювачем ескізного проекту народознавчої світлиці, в якому передбачається всі архітектурні і будівельні елементи, меблі, стенди, обладнання, загальне кольорове вирішення. Ескізний проект (макет) виступає основою архітектурно-художнього та естетичного оформлення приміщення.

На цьому етапі визначаються матеріальні та фінансові можливості, складається перелік необхідних засобів і обладнання для ремонту та праці над виконанням ескізного проекту.

Третій етап.Підготовчий. Ремонт приміщення розпочинається з конструктивно-будівельних робіт. Обладнуються передбачені проектом перегородки, декоративні решітки тощо. Тут же проводиться електрифікація народознавчої світлиці, яка включає в себе загальне, локальне та декоративне освітлення, установку необхідної кількості розеток і вимикачів.

Наступний крок – стеля. Вирішення питання покриття строї можливе різне: побілка, покраса водоемульсійною фарбою, клеєння шпалер, обладнання декоративною плиткою, виготовлення підвісної стелі. У всіх випадках застосовують найсвітліші тона аж до білого кольору.

Після повного завершення робіт зі стелею обладнуються стіни. Перш за все необхідно пробити отвори та позначити тонкими гвіздочками місця кріплення стендів, картин, бра й інших художньо-декоративних елементів, які будуть розвішені в приміщенні. Потім стіни покриваються у відповідності з прийнятим рішенням: шпалерами, панелями, різьбою тощо. Паралельно з цими роботами проводиться покраса вікон, дверей, перегородок.

І останній крок на цьому етапі – підлога. Вона може бути оздоблена в залежності від можливостей: паркетом, плиткою, лінолеумом, покрашена фарбою. В останню чергу набиваються плінтуси. Колір долівки повинен бути узгодженим з кольором стін (панелей) та мати теплі тона.

В період ремонтних робіт художником – оформлювачем паралельно проводиться збір наочних матеріалів, виготовлення стендів, художньо-декоративних елементів. До встановлення й розміщення в народознавчій світлиці готуються картини, акваріуми, горщики для квітів, вітрини, альбоми і т.п. у відповідності з створеним ескізним проектом народознавчої світлиці.

Четвертий етап– безпосереднєхудожньо-декоративне оформлення народознавчої світлиці. В ході оформлення можуть бути внесені повні змінив ескізний проект, корегування розміщення елементів дизайну інтер’єру.

Починаючи реалізацію наміченого проекту оформлення, слід пам'ятати, що воно повинно бути максимально економним з точки зору матеріально-фінансових витрат, лаконічними у висвітленні або відображенні вибраних тем, простим, але разом з тим естетично емоційним при використанні матерія ггів та іншій образотворчих засобів.

При обладнанні народознавчої світлиці в повному обсязі використовувати яскраві фарби, сучасні оздоблювальні матеріали, плакати, вітражі, фотомонтажі, різнопланові стенди, турнікети, тематичні папки, повинно бути передбачено оперативне внесення в стислі терміни необхідних змін.

Відповідно до вищезазначеного доцільно виділити наступні рівні обладнання та розміщення інформаційно-пропагандистського, навчально-пізнавального матеріалу, який використовується при оформленні народознавчої світлиці.

1. Тематичний матеріал, який бажано розташувати на стендах, вітринах та планшетах при обладнанні стін: