Методика проведення передвихідних та вихідних (святкових) днів

Основою організації змістовного відпочинку особового складу є продуманий план культурно-виховних і просвітницьких заходів, який складається заздалегідь.

З цією метою, як правило, в четвер командиру, його заступнику з виховної роботи сумісно з активом слід обговорити заходи, які плануються з врахуванням побажань особового складу, отриманих психологічно-фізичних навантажень, заходів, які проводяться в масштабі частини та місцевих закладах культури, визначити можливості участі в них особового складу. Повинні враховуватися також пам’ятні та знаменні дати в історії країни, її Збройних Сил та своєї частини.

Відпрацьований таким чином план культурно-відпочинкових заходів не пізніше п’ятниці подається на затвердження командиру.

Попереднє планування дозволяє завчасно підготувати заходи, які включаються в план (в тому числі підготувати необхідні документи для фінансування відпочинку особового складу за межами частини), сповістити воїнів про заходи які будуть проводитися, і тим самим допомогти їм спланувати свій особистий час.

Форма плану може бути різноманітною, але вона обов’язково повинна включати назву заходів, що проводяться, місце і час їх проведення, відповідальних організаторів.

В суботній день можна включати такі заходи, як прослуховування місцевої радіогазети (перегляд передачі гарнізонного телецентру), концерту по заявкам воїнів, художній самодіяльності.

У передсвяткові дні можуть плануватися і проводитися в дообідній час: трансляція легкої музики через місцевий радіовузол, концерти на замовлення особового складу, музичні поздоровлення воїнам відмінникам, перегляд телепередач, присвячених життєдіяльності Збройних Сил України, тематичні ранки, вікторини, бесіди, культпоходи, спортивні змагання.

В цей же період демонструються кінофільми для воїнів, які заступають в наряд.

В післяобідній час доцільно передбачувати найбільш цікаві форми відпочинку, тому що до цього часу особовий склад вже побував на декількох заходах і його можна привабити лише чимось новим.

Тому в цей період можуть організовуватись музичні та літературно-музичні вечори, зустрічі з артистами, діячами літератури і мистецтва, вечори відпочинку, клуби веселих і винахідливих, концерти художньої самодіяльності, репетиції й інші.

В той же час необхідно передбачити, щоб особовий склад мав можливість написати листа, почитати книгу, пограти в шахи тощо.

Важливо підводити підсумки вихідного дня (з командирами і активом). При цьому доцільно проаналізувати якість проведених заходів, роль організаторів, зробити висновки для наступної організації подібних заходів у вихідні дні.