Деякі аспекти роботи з батьками військовослужбовців.

 

Для кращого ознайомлення та вивчення особливостей особистості молодого воїна, який прибув у підрозділ, в інтересах підвищення якості індивідуальної роботи з ним необхідно використовувати метод узагальнення незалежних характеристик. Одним із прийомів цього методу є встановлення та підтримання постійних зв’язків з батьками військовослужбовців. Встановлення цих зв’язків потрібно розпочинати з написання їм відповідного листа, який слід відправити на їх адресу протягом перших двох тижнів з моменту прибуття молодого воїна в колектив підрозділу.

Зразок листа батькам молодих солдат

Шановні Тетяна Петрівна і Андрій Васильович!

Командування військової частини повідомляє Вам, що Ваш син Володимир прибув до нас для проходження служби в Сухопутних військах Збройних Сил України. За час служби він у повному обсязі опанує військовою справою, отримає військову спеціальність, отримує міцний армійський гарт, пізнає труднощі армійського життя, придбає вірних бойових друзів, отримає добрий життєвий досвід.

В частині і підрозділі створені всі умови для нормального життя, служби й відпочинку Вашого сина. На перших порах йому буде не легко увійти в ритм військового життя. Багато чого буде залежати від його бажання й прагнення в короткі строки подолати етап становлення, освоєння нових для нього норм і правил поведінки у відповідності з військовими законами та загальновійськовими статутами.

Ми звертаємося до Вас з проханням підтримувати з нами постійний зв’язок і взаємодію по питанням, які стосуються служби Вашого сина в нашій частині. Ваша допомога буде на користь Вашому сину і нам. У своїх листах підбадьорюйте його, давайте добрі й корисні поради, повідомляйте про добрі новини та події в сім’ї, у Ваших рідних і близьких, а також загальних з сином знайомих. Частіше пишіть йому і про теж просить його.

Одночасно просимо Вас повідомити нам про свого сина: як він виховувався і навчався, про його стан здоров’я, особливості характеру, улюблених заняттях та захопленнях, про все інше, що можна буде враховувати в нашій службовій діяльності та вихованні Вашого сина.

Наша адреса: ______________________________________________

Телефон: __________________________________________________

 

Командир роти - Петренко Василь Іванович

Заступник командира роти з виховної роботи -

Гарас Олег Богданович

"__"___________ 200_ року.

 

Порядок проведення зустрічі з батьками військовослужбовців.

Приїзд батьків військовослужбовця в частину необхідно максимально використати в інтересах формування у них позитивного відношення до армії, організації їх участі у вихованні особового складу, подальшого вивчення особистості підлеглого.

З цією метою командиру доцільно особисто зустрітися з батьками, по приїзду їх в частин, проявити турботу щодо їх розміщення та обов’язково знайти можливість для бесіди з ними.

В ході розмови слід поцікавитися, як вони добралися, як влаштувалися, на скільки днів приїхали. Коротенько розповісти про себе, командування підрозділу, в рамках допустимого про завдання і проблеми, які ним виконуються, про особливості служби в частині, встановлений в ній розпорядок дня і т.п. Розповісти батькам про службу їх сина, відмітити позитивні риси його характеру, успіхи в опануванні військовою спеціальністю, його товаришах. Дуже тактовно розповісти про недоліки, якщо вони мають місце, та попросити в цьому плані вплинути на нього. Але у будь-якому випадку слід подякувати їх за виховання сина, запросити до співпраці в подальшому формуванні у нього позитивного, що закладено в його характері.

Розмову необхідно також використати, щоб вияснити якомога більше даних про сім’ю солдата і про нього самого з точки зору батьків (про взаємовідносини в сім’ї, де працюють, любимих заняттях, умовах побуту, відношенні до релігії тощо, про дитинство сина, його навчання, трудових навичках і захопленнях, мріях і життєвих цілях, стан здоров’я, чий вплив на нього був більш сприятливим, з ким товаришував, чи займався спортом і громадською діяльністю, як відносився сам до служби в армії, з якими по його листам і розповідям зтикається труднощами, як оцінює колектив і себе в ньому, взаємостосунки з іншими воїнами і т.п.).

Розмову потрібно вести шанобливо, уважно слухати співрозмовників, говорити про те, що цікаво батькам, проявляти щиру зацікавленість і доброзичливість. Не слід робити якісь нотатки в ході бесіди, намагатися запам’ятати сказане. Потім вже підсумки бесіди потрібно обов’язково занести у спеціальний робочий зошит або педагогічний щоденник. Співставити з тим, що розповідав про себе сам солдат, його товариші та командири, із своїми спостереженнями. Все це дасть підстави для прийняття наступних кроків у вихованні солдата.

Не обмежуючись бесідою слід організувати знайомство батьків з розташуванням підрозділу, умовами побуту та служби їх сина, запросити пообідати разом з ним в солдатській їдальні і т.п. Познайомити їх з безпосередніми командирами солдата, його товаришами. Якщо в період приїзду батьків в підрозділі проводиться який-небудь виховний захід, попросити прийняти участь в ньому, поспілкуватися з солдатами і сержантами, виступити перед ними і дати від імені всіх батьків наказ на чесну та добросовісну службу ( в іншому випадку можна попросити їх зробити запис у спеціальному зошиті або книзі відвідувачів, яку потрібно тримати в народознавчій світлиці або оформити їх наказ на спеціальному стенді в цій же світлиці; потрібно при можливості записати їх слова на аудіо або відеокасету для подальшого використання в роботі).

Як би не складувалась ситуація, слід обов’язково надати можливість солдату поспілкуватися з батьками у неформальній обстановці. Краще за все для цього дати солдату звільнення із розташування частини. Але при цьому слід довести до батьків особливості обстановки в населеному пункті, порадити, що можна відвідати та які визначні місця подивитися, роз’яснити, як повинен вести військовослужбовець у звільненні та порядок повернення із нього в частину.

По можливості надати допомогу батькам у придбанні квитків на зворотній шлях, допомогти транспортом для доставки на вокзал. Перед їх виїздом дати адресу і телефони для зв’язку з командуванням при необхідності, запросити ще раз приїхати та попросити підтримувати постійний контакт в інтересах співробітництва у вихованні як сина, так і його товаришів по службі.