рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Особливості вживання займенників у професійному та діловому мовленні

Особливості вживання займенників у професійному та діловому мовленні - раздел Философия, Українська мова (за професійним спрямуванням)   Основні Питання Теми: ® Займенник Як Частина Мови....

 

Основні питання теми:

® Займенник як частина мови.

® Розряди займенників за значенням.

® Особливості використання займенників у професійному мовленні.

[ Ключові слова:займенник, особові займенники, зворотний займенник, присвійні займенники, вказівні займенники, означальні займенники, питальні займенники, відносні займенники, заперечні займенники, неозначені займенники.

& Займенник є найбільш абстрагованою частиною мови. Свого конкретного лексичного значення займенники набувають лише у сфері мовлення, коли вони використовуються у відповідному контексті, у зв’язку з конкретною ситуацією, співвідносяться з іменниками, прикметниками, числівниками. Причому одні займенники мають узагальнено-предметне значення, інші – узагальнено-якісне або узагальнено – кількісне значення.

Отже,займенник – це самостійна частина мови, яка об’єднує слова, що не називають особи, предмета, ознаки предметів, їх кількості чи порядку при лічбі, а лише вказують на них.

Щоб встановити лексичне значення займенника, потрібно знати, з яким словом контексту він співвідноситься, – цим словом зумовлюється зміст займенника.

Наприклад: Суспільство – це найзагальніша система зв’язків і відносин між людьми, що складається у процесі їхньої життєдіяльності. Воно створює і розвиває матеріальну і духовну культуру, систему інших соціальних цінностей.

Займенник воно вказує на іменник суспільство, цією назвою і визначається його смисл. Займенник їхньої вказує на ознаку за належністю комусь (життєдіяльність людей). Це слово і зумовлює лексичне значення займенника.

Співвідносячись із іменниками, прикметниками, числівниками, займенники пов’язують мовлення у єдиний ланцюжок тексту, виступають засобом розгортання та встановлення змістових зв’язків у тексті, тобто виконують основне функціональне призначення – текстотвірне.

Наприклад: Політична економія поряд із правознавством, історією, соціологією та іншими науками належить до системи суспільних наук, кожна з яких виділяє з багатогранної сукупності суспільних відносин їх відповідні вид чи групу, котрим властиві певні закономірності. Політична економія вивчає такі суспільні відносини і закони, якіналежать до базових у житті суспільства, оскільки вони є складовою суспільного виробництва (економіки).

У такий спосіб займенники сприяють скороченню елементів тексту, конденсації висловлювання.

Використовуючи займенники для уникнення повторення одних і тих же слів, слід пам’ятати, що вони узгоджуються з тими словами, замість яких вживаються.

За лексичним значенням і морфологічними ознаками займенники поділяються на дев’ять розрядів.

1. Особові займенники вказують на осіб,іншіістоти, предмети, явища, поняття.

У науковому та діловому мовленні займенник ми часто вживається у значенні я («авторське ми») для встановлення з читачами або слухачами тіснішого зв’язку (так звана формула скромності).

Наприклад: У процесі проведеного дослідження ми дійшли таких висновків...; Як ми вже зазначили...;Нам здається, що... .

Відтінок «скромності» зберігається і при відсутності займенника ми: Розглянемо тепер питання...; Пропонуємо внести доповнення... .

Пропускання особового займенника 1 – 2 особи надає мовленню динамічності, прискорює його темп, іноді підкреслює категоричність: Наказую...; Рекомендую...; Виконуйте...(у наказах, розпорядженнях, в усному діловому мовленні).

Для уникнення категоричності тону, пом’якшення наказу, прохання у діловому мовленні використовують займенник ми.

Порівняйте: 1. Ви вчасно не виконали роботу і підвели весь колектив. – Ми вчасно не виконали роботу і підвели весь колектив.

2. Я прошу якомога швидше розглянути наші пропозиції. – Ми просимо розглянути наші пропозиції найближчим часом.

В усному та писемному діловому мовленні займенник Ви вживається замість займенника ти при звертанні до незнайомої особи, до особи старшої за віком або за посадою, до рівної особи в офіційних обставинах спілкування для вираження поваги, пошани, ввічливості (т. зв. пошанна множина).

Наприклад: Шановний Андрію Івановичу! Запрошуємо Вас...; Відповідаючи на Ваш запит...; Щиро дякуємо Вам за... .

Використовуючи пошанну множину, потрібно узгоджувати присудок із підметом у числі.

Наприклад: Будемо вдячні, якщо Ви зможете виступити перед учасниками наради; Сергію Петровичу, Ви прийшли дуже вчасно.

Присудок, виражений прикметником, може стояти як у множині, так і в однині, проте присудок у множині надає висловлюванню більш стриманого тону: Ви були відсутні на нараді; Ви вільні на сьогодні.

За українською мовною традицією особові займенники- суб’єкти дії у реченні вживаються у називному відмінку замість орудного, як у російській мові.

Наприклад: ми запропонували, а не нами запропоновано; ви підписали, а не вами підписано; вони оплатили, а не ними оплачено.

Не слід вживати займенники він, вона у присутності тих, про кого йде мова. У такій ситуації називають особу на ім’я чи на ім’я та по батькові або використовують слова пан, добродій.

У документах (заява, доповідна записка, пояснювальна записка, наказ, розпорядження, службовий лист та ін.) особові займенники вживаються обмежено.

Наприклад: Прошу прийняти (звільнити, зарахувати, дозволити)...; Доводжу до Вашого відома...; Наказую...; Рекомендую...; Нагадуємо...; Повідомляємо... .

2. Зворотний займенник себе поширений у текстах розмовного характеру.

В усному діловому мовленні використання цього займенника сприяє пом’якшенню категоричного тону висловлювання, що має форму наказу.

Наприклад: Не беріть собі до серця; Розкажіть про себе; Будьте самим собою; Візьміть себе в руки.

3.Присвійні займенники його, її, їх, що вказують на приналежність предмета особі омонімічні формам родового та знахідного відмінків особових займенників він, воно, вона, вони.

Зіставте: знати (кого?), немає (кого?) – його, її, їх – особові займенники; власність (чия?) – його, її, їх (їхня) – присвійні займенники.

Займенники мій, твій, свій, наш, ваш виявляють можливості розширення своїх значень.

Наприклад, в усному діловому мовленні можуть вживатися у значенні «близький за характером, поглядом, поведінкою»; «спільний для групи людей, пов’язаних однією роботою, долею»: вони – свої люди; це – моя людина; залишатися серед своїх.

Можливе синонімічне використання присвійних займенників мій – свій, твій – свій і т.п.

Використання присвійних займенників мій, твій, наш, ваш замість можливого за умовами контексту свій більш підкреслює зв’язок із відповідною особою, з поглядом мовця на зміст висловленої думки.

Наприклад: 1) Аналіз стану сучасної економіки я зробив у моїй доповіді на тему...2) У своєму виступі я підкреслив важливість даної проблеми.

4. Вказівні займенники цей, той можуть вказувати на просторову та часову близькість, наприклад: на цьому підприємстві – на тому підприємстві, ця конференція – та конференція. Для окреслення часового проміжку, позначеного іменником рік, використовують слова цей і минулий: цього року і минулого року.

Займенник такий може мати посилене значення: такий керівник! , таке виробництво!, такі кошти!

Форми оцей, отой, отакий властиві розмовному стилю.

 

5. Означальні займенники весь (увесь), сам, самий, всякий, кожний (кожен), інший вказують на узагальнену ознаку предмета, відрізняючись один від одного семантичними відтінками.

Займенник весь набуває значення сукупності.

Наприклад: в інтересах всього народу.

Займенники сам, самий (саме, сама, самі) вказують на виокремлення особи чи предмета, які виконують дію самостійно, без сторонньої допомоги.

Наприклад: він сам виконав роботу; наголошують на значущості, особливій вазі особи, предмета, наприклад.: сам директор очолив комісію; мають значення просторового або часового обмеження, наприклад: у президії були самі жінки; працювати до самого вечора.

Займенник сам у формі середнього роду може виконувати роль частки і підсилювати значення часу, причини, наприклад: саме тому не виконав; саме тоді був відсутній.

В усному мовленні часто вживаються такі вирази, до складу яких входить займенник сам: само собою зрозуміло; сам по собі; сам собі голова; самза себе.

В українській мові на відміну від російської займенник сάмий не вживається з прикметниками для утворення найвищого ступеня порівняння.

Порівняйте: рос. самый дорогой – укр. найдорожчий;

самый сложный – найскладніший.

Займенники всякий, кожний мають значення розділовості, виділення окремого із сукупності, наприклад: це може зробити всякий із нас - це може зробити кожний із нас.

При значній змістовній близькості займенників всякий, кожний вони відрізняються один від одного властивими їм відтінками значень.

Всякий має особливе значення «різний, найрізноманітніший, всілякий», наприклад: всякі інтереси; всякі організації. Інше значення – «будь-який, який завгодно», наприклад: відсутність всякої системи; без усякого сумніву.

Займеннику кожний властиве значення «один із усіх у даному кількісному ряді», «будь-який із собі подібних, взятий окремо», наприклад: кожна з економічних дисциплін має свій предмет дослідження; на кожному кроці; кожні дві години.

З двох паралельних форм займенника кожний і кожен в офіційно-діловій мові перевага надається повній формі.

Високою частотою вживання у діловому мовленні відзначається займенник інший, який вказує на предмет чи особу, виражаючи відокремлення, відмежування його від подібних йому або раніше названих, наприклад: інші джерела фінансування; інші види діяльності.

6. Питальні займенники хто? що? неозначено вказують на предмет, особу (осіб): Хто такий? Хто ви такі? Що приніс? Ці займенники не мають морфологічних категорій роду й числа, відповідні значення в них виражаються синтаксично. Займенник хто? вимагає дієслівної форми чоловічого роду, а займенник що? – дієслівної форми середнього роду, наприклад: Хто закінчив роботу? Хто готовий виступити? Що трапилось? Що стало відомо?

Виявити ознаки роду та числа допомагає слово такий: Хто такий? Хто така? Хто такі ці люди?

Займенник що? завжди має значення одиничності: Що це таке? Що відбулося тут?

Займенники який? чий? котрий? вказують на ознаку предмета, якість, властивість чи належність: Яка роль економіки в житті суспільства? Чиї документи подані на підпис? О котрій годині початок засідання?

Займенник скільки?вказує на кількість предметів. Узгоджуючись з іменником, цей займенник вимагає від нього форми множини: Скільки людей? Скільки років?

7. Відносні займенники виконують роль сполучних слів, поєднуючи підрядну частину з головною у складнопідрядному реченні.

Наприклад: Дослідження підтверджують, що існує пряма залежність між економічною діяльністю держави і рівнем розвитку ринку.

Типовим для таких речень є вживання займенників хто, що зі співвідносними займенниками той, такий, кожний, все.

Наприклад: Той, хто виробляє товари, виступає суб’єктом товарного господарства і товарних відносин.

Займенники який, чий, котрий передають власне атрибутивні відношення між частинами складнопідрядного речення.

Наприклад: Менеджер – найманий працівник, який організує реалізацію завдань, поставлених підприємцем.

Для поєднання підрядної частини з головною в українській мові найчастіше вживаються синонімічні займенники що або який. Займенник котрий у такій функції вживається рідко, в основному тоді, коли йдеться про одного з двох або з багатьох.

Наприклад: 1. Провідні міжнародні фінансові центри можна поділити на традиційні та нові, що набувають сили. 2. Для людини, яка керує трудовим колективом, необхідні знання у сфері економічних і соціальних наук.

8. Заперечні займенники ніхто, ніщо, ніякий, нічий, нікотрий, ніскільки, жодний вказують на відсутність особи, предмета, ознак, кількості. У текстах ділових паперів заперечні займенники практично не використовуються.

9. Використання неозначених займенників у текстах ділового та наукового стилю обмежене. Окремі з них функціонують у професійному мовленні, що теж не бажано, наприклад: дехто з учасників, деякі фірми, будь-який час та. ін.

Займенники з частками аби-, казна–, хтозна - вживаються лише в розмовному стилі, оскільки мають яскраво виражене емоційне забарвлення.

У багатьох випадках значення займенників переймають інші частини мови, зокрема прикметники.

У діловому мовленні неозначений займенник деякий замінюють прикметниками окремий, певний, наприклад: в окремих випадках, певний час.

Отже, уживаючи займенники, важливо враховувати контекст, оскільки через абстрагованість і узагальненість досить часто трапляється подвійне їх значення, що порушує іноді ясність думки, виразність слова, заважає спілкуванню.

Найбільш типовими мовностилістичними помилками, які допускаються в усному і писемному мовленні, є такі:

1) перенасичення речень надмірною кількістю займенників;

2) уживання займенників одразу за іменником (особливо в усному мовленні);

3) уживання займенника попереду того іменника, який він заміняє;

4) розміщення займенників далеко від іменника, на який він указує;

5) порушення граматичного зв’язку (узгодження) у вживанні займенників;

6) поєднання кількох займенників однакового категоріального змісту, які стосуються різних іменників;

7) неправильне вживання займенників різних розрядів.

 

J КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

1. У чому виявляється абстрактний, узагальнювальний характер лексичного значення займенників?

2. Яку стилістичну роль виконують особові займенники у професійному мовленні?

3. Які займенники і яким чином впливають на тональність ділового тексту?

4. Вживання яких займенників обмежене у діловому спілкуванні?

5. Як, уживаючи займенники в професійному мовленні, уникнути неясності та двозначності?

œ ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

Завдання 1. Прочитайте текст. Випишіть займенники разом зі словами, що поєднані з ними смислом. Поділіть їх на групи за співвіднесеністю з іншими частинами мови.

 

Людина здійснює виробництво для задоволення своїх різноманітних потреб, підвищення рівня свого матеріального і соціально-духовного споживання.

…Виробництво є складною системою трудової діяльності людини. У будь-якому суспільстві воно щоденно має розв’язувати такі фундаментальні і взаємопов’язані питання: 1) які продукти виробляти і в якій кількості ? 2) як виробляти продукти? 3) для кого виробляти продукти? 4) в яких соціально-економічних умовах здійснювати виробництво?

Ці фундаментальні проблеми притаманні будь-якій економіці, проте різні суспільства використовують різні підходи до їх вирішення.

 

Завдання 2. Напишіть речення, користуючись потрібним словом, яке міститься в дужках.

1) Властивість товару обмінюватися у (деяких, певних) пропорціях на (другі, інші) товари, називається його міновою вартістю.

2) Задоволення матеріальних і культурних потреб (всякої, кожної) окремої людини.

3) (Будь-яка, всяка) економічна система ґрунтується на принципах, пов’язаних між собою.

4) Я сумлінно ставлюся до ( моїх, своїх) обов’язків.

5) Менеджери фірми турбуються про людей, причому не тільки про (їх, їхню) зарплату, а й про цікаву й перспективну роботу.

 

Завдання 3. Знайдіть помилки в даних висловах. Відредагуйте їх. Запишіть правильні варіанти.

1) Я маю свою особисту думку щодо цієї роботи.

2) Дозвольте щиро подякувати Вас …

3) Повідомляємо Вас, що…

4) Замовлення буде виконано у самий найближчий час.

5) Влаштовуючись на роботу, треба написати свою автобіографію.

6) На любе питання Вам дадуть відповідь.

Завдання 4. Замість крапок впишіть у речення необхідні відносні займенники.

1) Міжнародна валютна система є динамічною системою, … постійно розвивається, змінюється, еволюціонує.

2) Праця є цілеспрямованою діяльністю людини, … спрямована на створення матеріальних і духовних цінностей, … необхідні для життя людей.

3) Ринок – система товарно-грошових відносин у сфері обміну, … сприяє реалізації товарів і послуг.

4) Процес економічних перетворень в Україні розпочався з реформування банківської системи, …динамічно розвивається й нині.

5) На ринку споживчих товарів функціонують товари особистого споживання, … поділяються на дві великі групи: матеріальні блага і послуги.

 

Завдання 5. Вставте неозначені займенники, враховуючи зауваження, подані в дужках. Поясніть правопис вставлених слів.

1) Мені потрібно … перевірити (мовець знає, що треба перевірити).

2) Хай … передасть записку в президію (кожний з присутніх).

3) Хотілось би … поговорити (мовець знає з ким).

4) До кабінету зайшов … з повідомленням (невідомо хто).

5) На столі лежали … документи (невідомо чиї).

 

Завдання 6. Провідмінюйте займенники свій, їхній, всякий.

Завдання 7. Підготуйте повідомлення на тему «Стилістична роль займенників у професійному мовленні».

Завдання 8.Прочитайте поданий нижче текст, з’ясуйте значення незнайомих та іншомовних слів за допомогою тлумачного словника та словника іншомовних слів.

Завдання 9.До запропонованого тексту складіть тезовий план, за його допомогою перекажіть зміст.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Українська мова (за професійним спрямуванням)

ДЕСЯТЬ ЗАПОВЕДЕЙ СТУДЕНТАМ И МОЛОДЫМ УЧЕНЫМ Смысл первой заповеди в том что она дает... Тема УНОРМОВАНІСТЬ ТА СТИЛЬОВА ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ... Тема ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ МОВИ ЯК СУСПІЛЬНОГО ЯВИЩА Основні питання...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Особливості вживання займенників у професійному та діловому мовленні

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Передмова
  Народе, ти живеш віки в своїм глаголі, Не дай скалічити промовисті уста, Бо мова – то кордон землі твоєї й волі, Твоя держава й честь, душа твоя свята...

ПРЕДМЕТ, МЕТА ТА ЗАВДАННЯ КУРСУ
Визначальна особливість розвитку вищої економічної освіти в сучасній Україні полягає в тому, що педагогічний процес у всіх економічних університетах та інших вищих навчальних закладах відповідно до

МОВА ЯК СУСПІЛЬНЕ ЯВИЩЕ
  Основні питання теми: ® Поняття державної, національної та літературної мови. ® Ознаки літературної мови. ® Версії про походження української мови.

МОЛОДЫМ УЧЕНЫМ
1. Записи лекций, конспект изучаемой книги или статьи надо делать на одной стороне листа и лучше всего на листах, вынимающихся из тетради, блокнота, папки. Смысл первой заповеди в том, что

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, із яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Літературна мова – це…: а) мова, якою люди користуються в побуті; б) унормована, відшліфована форма загальнонародної мови, що обслуго

УНОРМОВАНІСТЬ ТА СТИЛЬОВА ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ
  Основні питання теми: ® Мовна норма, загальна характеристика мовних норм. ® Стильова диференціація сучасної української літературної мови. ® Науковий стил

ПРОГОЛОШУЄ
НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИта створення самостійної української держави – УКРАЇНИ. Територія України є неподільною і недоторканною. Віднині на території

Функции предприятия
Важной объективной функцией деятельности предприятия является обеспечение занятости населения. Обеспечение населения рабочими местами – основа его благосостояния, возможности получить образование,

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, із яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Норма літературної мови – це …: а) сукупність загальноприйнятих правил, якими користуються мовці в усному і писемному мовленні; б) норма, яка регулює правильну

ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ МОВИ ЯК СУСПІЛЬНОГО ЯВИЩА
  Основні питання теми: ® Функції мови та їх суспільна роль. ® Номінативна функція. ® Комунікативна функція. ® Ідентифікаційна функція. ®

Мовні обов’язки громадян
Мова – запорука існування народу. Захищаючи рідну мову, ти захищаєш свій народ, його гідність, його право на існування, право на майбутнє. Не ухиляйся від цієї боротьби! Захист рідної мови

ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ИНТЕГРАЦИЯ
Экономическая интеграция(integration, от лат. integratio – восстановление) – взаимодействие и взаимоприспособление национальных хозяйств разных стран, ведущая к их постепенному экономическому слиян

Реферат. Види, структура та правила оформлення рефератів
  Основні питання теми: ® Реферат як форма наукової роботи. ® Види рефератів. ® Особливості структури рефератів. [ Ключові слова:р

Одеса–2009
œ ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ   Завдання 1. Підготуйте список літературних джерел, необхідних для розкриття запропонованих тем рефер

РЫНОЧНАЯ ЭКОНОМИКА
Рынок, если давать ему самое общее определение, – это совокупность всех сделок купли и продажи товаров и услуг. Данное положение легко иллюстрировать примерами из повседневной жизни: в такие сделки

Основы экономики свободного предпринимательства
Изучая основополагающие принципы системы свободного предпринимательства в чистом виде, мы должны уяснить, что понятие «свободное предпринимательство» не может быть исчерпывающе раскрыто одним предл

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Стислий виклад книги чи іншого першоджерела з метою фіксування інформації – це… а) тези; б) реферат; в) анотація; г) конспект.  

Обсяг анотації
Обсяг анотації до наукової статті – не більше 500 друкованих знаків (літер, розділових знаків, пропусків між словами і реченнями). Зразок 2: Л.О. Тищенко

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Найбільш поширений жанр наукового стилю мови-дослідження, яке містить нову інформацію стосовно зазначеної проблеми – це … а) тези; б) анотація; в) реф

Мовностилістичні та структурні особливості оформлення курсової та дипломної робіт
Основні питання теми: ® Курсова робота як перший науковий крок студента. ® Дипломна робота як самостійне закінчене наукове дослідження. ® Особливості рубрикації наукового

Комбінована Нова
А. Б. В. Г. Д. ... Розділ І 1 І. II. III. IV. V. ... Частина 1 1.1 1. 2. 3. 4. 5. ... Частина 2 1.2 1);2);3);4);5); ... пункт 1 1.2.1 а);б);в);г);д);... §1 1.2.1

Неправильно Правильно
По-перше, складання списку ? термінів мовою оригіналу.   Адаптування іншомовних слів полягає в їхньому достосуванні ? до граматичної системи мови.

МОНЕТАРИСТЬІ: СТАБИЛЬНОСТЬ И СВОБОДНАЯ КОНКУРЕНЦИЯ
Монетаристский подход состоит в том, что рынки в достаточной мере конкурентные и что система рыночной конкуренции обеспечивает высокую степень макроэкономической стабильности. Идейные корни монетар

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Закінчене наукове дослідження, яке, на відміну від реферату, відзначається самостійністю і містить елемент наукової новизни, – це … а) дипломна робота; б) наук

Який із варіантів рубрикації тексту записаний неправильно?
а) а); б); в); г); б)А); Б); В); Г); в) 1); 2); 3); 4); г) Розділ ІІ. 8. У наукових працях використовують такі види посилань: а) надряд

КУЛЬТУРА ПИСЕМНОГО ПРОФЕСІЙНОГО МОВЛЕННЯ
Основні питання теми: ® Писемне мовлення. ® Особливості офіційно-ділового стилю. ® Документ – основний вид писемного ділового мовлення. ® Написання автобіографії

Автобіографія
Я, Тарасенко Іван Павлович, народився 3 листопада 1985 року в м. Одесі. У 1992 році пішов до першого класу Одеської середньої школи №55. У 2003 році вступив на фізико-математичний

Автобіографія
Я, Петренко Геннадій Миколайович, народився 22 липня 1990 року в м. Іллічівську Одеської області. У вересні 1997 року пішов до першого класу середньої школи №5 м. Іллічівська, яку закінчив

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
  1. Характерними ознаками офіційно-ділового стилю є: а) вживання побутової лексики; б) широке використання емоційно-забарвленої лексики; в

Скільки функціональних підстилів має офійно-діловий?
а) 1; б) 2; в) 3; г) 4.   6. Заяви, автобіографії, накази пишуться від: а) першої особи; б) другої особи;

ОСОБЛИВОСТІ ПОБУДОВИ ТЕКСТУ ДОКУМЕНТА
Основні питання теми: ® Текст як змістова основа документа. ® Основні вимоги до тексту документа. ® Написання заяви.   [ Ключові слова:

ДОКУМЕНТИ ЩОДО ОСОБОВОГО СКЛАДУ. ЗАЯВА
Нам часто доводиться мати справу із заявою, яку пишемо в різних випадках нашого життя, коли, наприклад, маємо намір вступити до вищого навчального закладу, влаштуватися на роботу або звільнитися з

Бухгалтерский учет
Одним из основных факторов, оказывающим существенное влияние на эффективность деятельности предприятий, являются организационно-управленческие мероприятия, в том числе, система бухгалтерского учета

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
  1. Текст документа повинен бути: а) точним, достовірним, стислим, переконливим, повним; б) емоційно забарвленим, переконливим, правильним;

ДЕПРЕСИВНИЙ // ДЕПРЕСІЙНИЙ
Спільний корінь депрес-; розрізняються суфіксами -ивн-, -ій/н-. ДЕПРЕСИВНИЙ, -а,-е. Пов’язаний із хворобливим станом при

ДОКУМЕНТИ ЩОДО ОСОБОВОГО СКЛАДУ. ХАРАКТЕРИСТИКА
Характеристика –це документ, в якому дається оцінка ділових і моральних якостей працівника за підписами представників адміністрації. Це офіційний документ, який видає адміністрація

Атестаційна характеристика
  Макаренка Романа Руслановича, бухгалтера планового відділу Одеського цукрового заводу, 1972 р. народження, українця, освіта незакінчена вища

Характеристика
  Остапенка Павла Петровича, студента четвертого курсу ОЕФ Одеського державного економічного університету, 1990 року народження  

ОБРАЗЕЦ ОФЕРТЫ
Уважаемые господа! В ответ на Ваш запрос на автомобили мы можем предложить Вам 10 легковых автомобилей в счет взаимных поставок на 1993 г. на следующих условиях: Цена – Долл. семь

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
  1. Розділ мовознавства, пов’язаний зі створенням словників, - це… а) лексикологія; б) лексикографія; в) орфографія; г) орфоепія.

Вибір слова у мові професійного спілкування. Використання термінів у науковому та офіційно-діловому стилі
Основні питання теми: ® Найважливіші ознаки термінів. ® Вимоги до використання термінів у професійному мовленні. ® Шляхи надходження термінів до мови. ® Особливо

БЕРЕЖЛИВЫ ЛИ ВЫ
Для того, чтобы учесть все доходы и расходы, многие люди составляют личные бюджеты. Бюджет – это финансовый план, который суммирует доходы и расходы за определенный период времени. Когда бюджет пок

Позначте варіант, у якому характеристику мовлення сучасних фахівців з економіки подано відповідно до стилістичної диференціації мови.
Мовлення сучасних економістів має бути: а) нормальним, змістовим, багатеньким, письмовим, діловим, монологічним; б) вірним, зміцнілим, збагаченим, діловидним, полілогічним;

ВИБІР СЛОВА У МОВІ ПРОФЕСІЙНОГО та ділового СПІЛКУВАННЯ
  Основні питання теми: ® Синонімія у професійному спілкуванні. ® Паронімія як складне лексичне явище. ® Омоніми й антоніми у діловому та професійному спілк

ЖИВАЯ РЕКЛАМА ФИРМЫ
Помните: вы – живая реклама фирмы, и даете информацию о ней, хотите того или нет. Внешний облик делового человека – это первый шаг к успеху, поскольку для потенциального партнера его костю

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
  1. Омоніми – це ...: а) слова, які мають близькі значення; б) слова, які мають багато значень; в) слова, які мають однакове звучання або

Іншомовні слова у професійномумовленні. Неологізми, абревіатури та правила скорочування слів у мові професійного спілкування
  Основні питання теми: ® Іншомовні слова у професійному та діловому мовленні. ® Поняття про неологізми у професійному мовленні. ® Абревіатури та правила ск

Единоличное владение
Это дело, которым владеет один человек. Эта форма бизнеса наиболее распространена. Но почти все эти предприятия очень малы по размерам. Причина популярности этой формы в том, что это наиболее прост

Товарищество
Товарищество – это такое предприятие, которым владеют два или несколько совладельцев. Товарищество имеет определенные преимущества по сравнению с предыдущей формой организации бизнеса. – О

Акционерные предприятия
Это такие фирмы, право на собственность которых разделено на части по акциям, и поэтому владельцы такого предприятия называются акционерами. Суд признает акционерное предприятие юридически

Позначте варіант, у якому розшифрування абревіатури не є нормативним.
а) СЕП – Система електронних платежів; б) ВКВ – Вільно конвертована валюта; в) ДКУ – Державне казначейство України; г) КЗпП – Кодекс законів про підприємництво.

Усне ділове і фахове мовлення
Основні питання теми: ® Культура мови та мовлення, її ознаки. ® Завдання культури мови. ® Культура фахового мовлення. [ Ключові слова:мовлення л

Кибернетика
Кибернетика – (рос. кибернетика, англ. Kybernetik) – наука об общих принципах управления в разных системах: технических, биологических, социальных и др. Основной объект исследования киберн

СТРУКТУРА ЗАРАБОТНОЙ ПЛАТЫ
Общая структура заработной платы представлена в ст.2 Закона об оплате труда. Кроме того, на основании положений указанного Закона разработана и принята Инструкция №5, которая дает детальную расшифр

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Мовлення людини – це …: а) система вимог, регламентацій стосовно вживання мови в мовленнєвій діяльності (усній чи писемній); б) своєрідна візитна картка, свідч

Як досягти високої культури мовлення, виразності й багатства індивідуальної мови?
Виробіть стійкі навички мовленнєвого самоконтролю і самоаналізу. Не говоріть квапливо – без пауз, «ковтаючи» слова. Частіше «заглядайте у словник» (М. Рильський), правопис, посібн

Усне ПРОФЕСІЙНЕ І ДІЛОВЕ мовлення як складова частина ділового спілкування
Основні питання теми: w Особливості усного ділового мовлення. w Специфіка монологічного усного професійного мовлення. w Форми монологічного усного професійного мовлення.

Завдання 5.
Підготуйте виступ на засідання круглого столу на тему: «Є два мистецтва, які можуть піднести людину на найвищий щабель пошани: одне – це мистецтво гарного полководця, друге – мистец

Мовна специфіка публічного виступу
Успіх публічного виступу залежить не тільки від його змісту, але й від того, яким стилем викладу користуватися. Стиль – це спосіб вибору мовних засобів для вираження своїх думок і впорядкування їх

Отличительные признаки предприятия
Предприятие должно обладать системой конституирующих признаков, наличие которых выделяет его как определенное подразделение народного хозяйства Украины. Первым из них следует считать наличие докуме

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Правильно написано словосполучення: а) моя автобіографія; б) вільна вакансія; в) особистий підпис; г) мій власний погляд. 2.

Сутність і специфіка професійного діалогічного мовлення
Основні питання теми: ® Специфіка діалогічного мовлення. ® Репліка як одиниця діалогічного мовлення. ® Форми діалогічного мовлення: ділова бесіда, нарада, переговори.

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Своєрідним «трампліном» для аргументування із наведених етапів ділової бесіди є: а) етап аргументування б) етап спростування; в) етап підведення підсу

УКРАЇНСЬКИЙ МОВЛЕННЄВИЙ ЕТИКЕТ
  Основні питання теми: ® Мовленнєвий етикет та його основні елементи. ® Функціональна структура та типологія одиниць мовленнєвого українського етикету. ® М

Етикетні вирази науковців
Вітання Із колегами: Доброго ранку! Доброго дня! Здрастуйте! Учасників конференції керівник може привітати так: Радий (-а) Вас вітати в нашому університеті!

ДОКУМЕНТИ ЩОДО ОСОБОВОГО СКЛАДУ. РЕЗЮМЕ
Резюме – це офіційний документ, адресований роботодавцеві, у якому коротко подаються особисті, освітні та професійні відомості про особу, котра бажає зайняти певну вакансію. Найчастіше резюме подаю

Зібер Микола Іванович
Народився в Судаку (Крим). Син швейцарського підданого і українки, уродженець Таврійської губернії. Вихованець сімферопольської гімназії. У 1876 закінчив юридичний факультет Київського університету

Цели деятельности предприятия
Главной целью деятельности предприятий является производство продукции и услуг, необходимых для обеспечения потребностей общества, т.е. народного хозяйства, населения, экспортных потребностей. Поэт

Службове листування
  Основні питання теми: ® Класифікація службових листів. Їх реквізити. Поради щодо укладання службових листів. ® Особливості оформлення листів різних видів.

РЕКОМЕНДАЦІЙНИЙ ЛИСТ
  Шановні колеги! З приємністю повідомляємо Вам, що новим представником нашої фірми в Одесі призначено пана Бондарчука. Він уже десять років плідно працює у нас і зарекомендував себе

ДИПЛОМАТИЧНИЙ ПРОТОКОЛ
Це загальновживані всіма державами правила, традиції та умовності. Їх мають дотримуватися уряд, дипломатичні представництва, відомства закордонних справ, дипломатичні працівники та інші офіційні ос

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
  1. Службовий лист – це …: а) головний документ, що підтверджує трудову діяльність громадян; б) поширений вид документації, один із способів обміну

Особливості використання іменників у ділових паперах
  Основні питання теми: ® Основні правила вживання іменників у офіційно-діловому стилі. ® Правила написання великої літери у власних назвах. [Ключов

Неправильно правильно
анонімка анонімний лист кадровик кадровий працівник заліковка залікова книжка маршрутка маршрутне таксі астматик хворий на астму

Неправильно правильно
літак з іноземними гістьми літак з іноземними гостями повернулись з грішми повернулись із грошима   10. Нормою є вживання одиниць виміру у паралельних

Экономист
Профессия экономиста возникла сотни лет назад, когда начали существовать основные экономические понятия: товар, обмен, деньги. За прошедшие столетия функции экономиста заметно изменились и расширил

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, із яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Правильно написано словосполучення: а) у наступному році, сто гривень, кадровий працівник, вести переговори; б) залікова книжка, придбали нові шкіряні меблі; з

Форма родового відмінка однини є нормативною?
а) нормативного акту; б) телефонного апарату; в) жодного життєво важливого органу; г) визначення економічного терміна.   FНа замітку майбут

ОСОБЛИВОСТІ ВЖИВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У ПРОФЕСІЙНОМУ ТА ДІЛОВОМУ МОВЛЕННІ
Основні питання теми: ® Головні ознаки прикметників. ® Творення власневідносних прикметників від географічних назв. ® Творення ступенів порівняння прикметників.

Рыночная экономика и предприятия
Переход к рыночной экономике требует от предприятий повышения эффективности производства, конкурентоспособности продукции и услуг на основе внедрения достижений научно-технического прогресса, эффек

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
  1. Прикметник – це … а) самостійна частина мови, що виражає ознаку предмета і відповідає на питання який? чий? б) службова частина мови, що виража

У рядку всі прикметники належать до твердої групи?
а) українські, відважні, сиві; б) дорожні, морські, гучні; в) сильніші, справедливі, всесвітні; г) професійні, безперечні, новітні.   6. У

Особливості творення відносних прикметників від географічних назв
1. Ці прикметники активно творяться від географічних назв за допомогою суфікса -ськ (-цьк, -зьк): Київ → київ+ськ-ий, Гадяч → гадя+цьк-ий, Париж → пари+зьк-ий.

ГОЛОВНІ ПРОФЕСІЙНІ РИСИ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖЕРА
Час від часу кожен із нас послуговується певними економічними принципами. Візьмемо за приклад товкучку. Більшість із нас бували там, навіть щось продавали. Але купуєте ви чи продаєте – одне очевидн

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
  1. Займенники співвідносяться з: а) іменниками, прийменниками, частками; б) іменниками, прикметниками, числівниками; в) дієсловами, присл

ОСОБЛИВОСТІ вживання числівників у професійному мовленні
  Основні питання теми: ® Лексичне значення числівників. ® Розряди числівників за значенням і структурою. ® Зв’язок числівників з іменниками. ® Пра

Завдання 5.
а) Виправте помилки в оформленні реквізиту «дата». Правильні варіанти запишіть. 1) 5. х. 06.; 2) 1 вересня 07 року; 3) 30.8.1998 р.; 4) 10/v – 09; 5) 7.

КУЛЬТУРА ТА ДОЗВІЛЛЯ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Мережа закладів культури і мистецтва Одеської області системи Міністерства культури і мистецтв України складається з шести театрів: Одеський академічний театр опери та балету, Одеський український

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Усі слова в рядку є числівниками: а) перший, по-перше, першість, першокласний; б) один, одиниця, одинадцятий, одинарний; в) двадцятеро, двадцятий, два

Уживання дієслів у професійному мовленні
  Основні питання теми: ® Значення дієслів.Їх граматичні ознаки. ® Система дієслівних форм. ® Дієслівне керування. ® Правила керування дієслова іме

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, з яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
  1. Дієслово має такі граматичні ознаки: а) не змінюється; б) має ступені порівняння; в) відмінюється; г) змінюється за способами

Та ДІЛОВОГО спілкування
Основні питання теми: ® Побудова речень у професійному спілкуванні. ® Уживання вставних слів і словосполучень у професійному мовленні. ® Дієприкметниковий та дієприслівни

Правильно
Для поліпшення виробничого процесу необхідно ознайомитися зі станом справ. Саме тому варто «розщеплювати» іменники на допоміжне дієслово та віддієслівний іменник, що поширює та узаг

Розпорядчі документи. Договір
Договір– документ господарсько-договірної діяльності, який спрямований на встановлення, припинення чи зміну господарських взаємовідносин. Договір може бути укладений між двома і бі

Зразок договору постачання
  ДОГОВІР №_ на постачання друкованої продукції м. Одеса «_____»__________________200___р. Видавництво «Астрофіт» при Одеському університеті, що надалі імен

ОТКРЫТИЕ ТЕКУЩИХ СЧЕТОВ
По текущим счетам, открывающимся банками субъектам хозяйствования в национальной валюте, осуществляются все виды расчетно-кассовых операций согласно условиям договора и требованиям законодательства

Завдання 1-10 мають чотири варіанти відповідей, із яких лише одна правильна. Виберіть правильну відповідь.
1. Немає вставного слова у реченні: а) Життя кажуть прожити – не поле перейти. б) Недарма всі кажуть гарне братство краще багатства. в) Українців в Украї

ПРАВИЛЬНО НЕПРАВИЛЬНО
брати участь приймати участь вживати заходів приймати (вживати)заходи вибачатися просити пробачення відмінної якості відмінний за якістю давати змогу давати можл

ПЕРЕКЛАД ЕКОНОМІЧНИХ ТЕКСТІВ
  Основні питання теми: ® Переклад, його види. ® Особливості перекладу фахових текстів. ® Труднощі перекладу словосполучень із прийменником по

Рос. укр.
установка установка установление установлення устанавливание установлювання Трудність полягає у тому, що наведені слова вживаються в обох мовах неодн

Російська мова Українська мова
благодарить (кого?) дякувати (кому?) причинить (что?) завдати (чого?) снабжать (чем?) постачати (що?) нуждаться (в чем?) потребувати (чого?)

Рос. укр.
-ем- -ува- (-ва-) + -н- исследуемй досліджуваний употребляемй вживаний возбуждаемй збуджуваний Трудність полягає у тому, що

Неправильно Правильно
вступивший який вступив розглянувший який розглянув застосувавший який застосував Національна специфіка мови виразно позначається безпосеред­ньо на ї

ЗНАЧЕНИЕ СБЕРЕЖЕНИЙ
Вы когда-нибудь замечали, сколько различных банков и других финансовых организаций хотели бы хранить ваши сбережения? Практически каждый день мы видим рекламу разных сберегательных и страховых комп

У якому рядку прийменникові сполучення записано неправильно?
а) у справі, за законом, у вихідні, по пошті; б) ательє для обслуговування, після прибуття, наказ по університету, по можливості; в) за схемою, через хворобу, з нагоди, надіслати

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги