МАСШТАБ показує, у скільки разів відстань на малюнку, кресленні, плані чи карті менша за відстань на місцевості.

Масштаб записаний у вигляді дробу, називають числовим.

Наприклад: Числовий масштаб – 1 : 50 000 000

Він показує, що зображення на глобусі зменшено в 50 000 000 разів порівняно з дійсними розмірами Землі. Отже 1 см на глобусі відповідає 50 000 000 см (500 км) на місцевості.

Крім числового, застосовують іменований (пояснювальний) масштаб, виражений словами. Наприклад: у 1 см 500 км.

Інколи застосовують лінійний масштаб (насамперед на планах і картах). Це пряма лінія поділена на рівні відрізки, зазвичай сантиметри. На поділках зазначено відстань на місцевості.

Глобус – модель Землі, що в загальних рисах відображує її форму, зменшену в десятки мільйонів разів. На ньому положення материків, океанів відповідає їх дійсному положенню.

Шкільні глобуси як правил мають масштаб 1 : 50 000 000.

План і Карта.

Аерофотознімок – це фотографія місцевості, яку виконують з літака або іншого літального апарата за допомогою спеціального аерофотоапарата у відповідному масштабі.

Космічний знімок – це фотографія земної поверхні або всієї планети, яку виконують автоматичною аерофтоапаратурою зі штучних супутників Землі.

План місцевості – це зображення невеликої ділянки місцевості умовними знаками і в масштабі.

Географічна карта – це зображення певної території або всієї планети умовними знаками і в масштабі.

Сукупність умовних знаків та їх пояснення називають легендою карти.

Усі види умовних знаків поділяють на:

1) Площадні; (відображають дійсні обриси об*єкта, скл. З контуру і його заповнення кольором або штриховкою(наприклад ліс, болото, озеро на плані місцевості, гори рівнини глибини морів і океанів, контури материків на географічній карті).)

2) Поза масштабні;(у вигляді геометричних фігур, символів, малюнків відображають об*єкти які неможливо позначити в масштабі плану чи карти. (Наприклад криниця, школа на планів місцевості, корисних копалин, населених пунктів, вершини гір).)

3) Лінійні; (передають на плані та карті лінійні об*єкти;наприклад шляхи сполучення, річки, кордони тощо.)

Залежно від величин зображуваної території й розмірів самої карти використовують різний масштаб. Чим менша територія і чим більше деталей її зображення, тим масштаб карти більший. Ці карти називають, ВЕЛИКОМАСШТАБНИМИ. Такий масштаб мають плани місцевості (1 : 5 000 і більші). Великомасштабними можуть бути й топографічні карти (від 1 : 5 000 до 1 : 200 000).

Карти з масштабом від 1 : 200 000 до 1 : 1 000 000 називають СЕРЕДНЬОМАСШТАБНИМИ.

ДРІБНОМАСШТАБНІ – на яких зображують величезні простори материків, океанів, окремі країни або їх регіони.

На план і карту наносять найважливіші об*єкти.

План і карта – це зменшене зображення земної поверхні на площині, яке виконують у певному масштабі за допомогою умовних позначень.

Географічні карти із зображенням природних об*єктів (материків, океанів, гір, рівнин, річок тощо) називають фізичними. Наприклад фізична карта півкуль, фізична карта України тощо.