Густота населення Землі

Густота населення— це середня кількість жителів, що припадає на 1 км2 території. На Землі середня густота населення становить 40 осіб на 1 км2 суходолу. В Європі вона дорівнює 66, Азії — 65, Африці — 18, Північній Америці — 17, Південній Америці — 15, в Австралії — 3. В Україні середня густота населення - 78 осіб на 1 км2. Для порівняння: найбільша густота населення у Східній і Південній Азії — подекуди перевищує 1 500 осіб на 1 км2.

Як і на всій Землі, на території України населення постійно зростало. У добу Київської Русі воно становило 5 млн, у середині XIX ст. - 12 млн. Нині в Україні живуть понад 47 млн осіб 100 національностей, з них 35 млн — українці. Усі разом — це український народ.

РАСИ.

Люди сучасного типу з'явилися на Землі близько 40 тис. років тому. У зв'язку з особливостями природно-географічних умов життя вони мають зовнішні відмінності. Так, темний колір шкіри є захистом від надмірного сонячного опромінювання. Кучеряве волосся утворює на голові повітряну подушку і захищає від перегрівання. Там, де живуть люди з жовтуватим відтінком шкіри, часто бувають вітри, пилові та піщані бурі. Тому очі у них мають вигляд вузької щілини зі шкіряною складкою, яка прикриває внутрішній кут ока.

Як уже зазначалося, люди різних континентів, країн різняться будовою тіла, кольором шкіри, волосся, очей, формою та розмірами носа, губ тощо. Ці ознаки називають расовими. Вони формувалися впродовж тривалого історичного періоду й передаються з покоління в покоління.

Людські раси — це великі групи людей, які пов'язані спільністю походження і мають однакові зовнішні ознаки.

За зовнішніми ознаками виокремлюють чотири основні раси: європеоїдну, монголоїдну, негроїдну (або екваторіальну) та австралоїдну. До європеоїдної раси належить майже половина людства планети. Сама назва свідчить про те, що більшість народів цієї раси живуть в Європі. З відкриттям Америки та Австралії європеоїди розселилися по всьому світу. У європеоїдів світла шкіра, м'яке пряме або трохи хвилясте волосся, вузький ніс, тонкі губи, колір очей може бути різним. Крім європейців, до цієї раси належать індійці, таджики, вірмени, араби. Усі слов'яни, у тому числі й українці, — європеоїди.

 

В Африці та Америці живуть люди негроїдної раси. Народи цієї раси переважають у навколоекваторіальних районах. Для негроїдів характерні темний колір шкіри, волосся та очей, волосся кучеряве або хвилясте, на обличчі та тілі волосяний покрив розвинутий слабо, у більшості з них широкий ніс, верхня щелепа виступає вперед, губи товсті.

До монголоїдної раси належить майже 40% населення земної кулі. Народи монголоїдної раси розселилися на величезних просторах Азії, островах Тихого океану і на обох материках Америки. У монголоїдів жовтуватий колір шкіри, чорне пряме волосся, очі вузькі, ніби щілинки, обличчя плоске, широкий ніс, губи, трохи потовщені. До цієї раси належать монголи, китайці, японці, корейці та інші народи Азії, а також індіанці — корінне населення Америки.

Представники австралоїдної раси населяють північний схід материка Австралія та східну частину о. Нова Гвінея. Для цієї раси характерний темний колір шкіри, волосся, очей. На обличчі волосяний покрив розвинутий добре, ніс — широкий і плоский.

Із зростанням населення Землі народи різних рас дедалі тісніше спілкувалися між собою. Тому з'явилися мішані раси — мулати (нащадки негрів та європейців), метиси (нащадки індіанців та європейців), самбо (нащадки індіанців і негрів).

Тривалий час європейці не визнавали рівності рас. Представників монголоїдної раси і особливо негроїдної вважали такими, які стоять на нижчому рівні розвитку і не здатні створити власну цивілізацію. Одним з перших, хто спростував цю помилкову й расистську за своєю сутністю теорію, був всесвітньо відомий учений, правнук запорозького козака Махлая М. М. Миклухо-Маклай. Микола Миколайович був видатним мандрівником. Він тривалий час жив серед папуасів Нової Гвінеї і довів, що вони за своїм розумовим розвитком не поступаються європейцям. Він стверджував, що всі люди, незалежно від місця проживання, кольору шкіри, волосся та інших зовнішніх ознак, за своїми біологічними особливостями однакові. Папуаси вважали Миколу Миколайовича своїм другом. На узбережжі о. Нова Гвінея є територія, названа на честь нашого співвітчизника Берегом Маклая.