Взаємодія людини з природою

Як частина природи людина завжди взаємодіяла і взаємодіє з усіма її компонентами. У далекому минулому вона цілком залежала від природи. З розвитком землеробства і скотарства взаємозв'язки людини й природи набули нового змісту. Посухи і повені знищували врожаї, що призводило до загибелі худоби. І людина змушена була вживати заходів, аби захиститись від стихійних лих, намагаючись удосконалити природу. Вона почала будувати дамби, зрошувальні канали, вирубувати ліси, осушувати болота. Поступово, із зростанням населення, розвитком науки й техніки вплив людини на природу набуває величезних масштабів.

 

Сучасна людина використовує дедалі більше природних багатств. Вона навчилася долати великі відстані літаками, поїздами, здолала земне тяжіння й дісталася космосу. Проте природа залишається єдиним і незмінним джерелом усіх багатств, які потрібні людині для існування. А щоб жити, вона повинна дихати, їсти, пити. На добу людині потрібно 2 л води, 2 кг їжі та майже 25 кг повітря. Для її життя необхідні певні умови, певна температура навколишнього середовища. Тобто йдеться про сукупність усіх тіл, сил і явищ природи, що оточують людину і з якими вона безпосередньо взаємодіє. Отже, для нормального існування людського суспільства необхідні корисні копалини і джерела енергії, родючі грунти, водойми, ліси та інші природні багатства. Наявність цих умов визначає діяльність людини та розселення на планеті.

 

Розглядаючи взаємовідносини людини з природою, можна виділити два основних напрями: вплив природи на людину та її діяльність; вплив людини та її діяльності на природу.


Вплив природи на людину та її діяльність

У місцях, де є сприятливі умови для землеробства і тваринництва, проживає більше людей, ніж у горах і пустелях, де умови для господарювання набагато складніші. Великі міста й густо населені райони розташовані там, де є корисні копалини, де зручно прокладати транспортні шляхи (на узбережжях річок, морів, океанів). Природа змушує людину будувати своє житло, пристосовуючи його до холодних або жарких кліматичних умов, вирощувати певні види сільськогосподарських культур, розводити свійських тварин.

Природа впливає й на здоров'я людини. У найсприятливіших умовах на берегах морів та озер, у гірських районах, там, де є лікувальні мінеральні джерела, розташовано санаторії, будинки відпочинку, туристські бази. Проживання в такій місцевості хоча б нетривалий час зміцнює здоров'я людини.