Вплив діяльності людини на природу

Використовуючи багатства природи, людина не завжди думає про можливі негативні наслідки, що можуть призвести до змін природних комплексів і, зрештою, зробити Землю непридатною для життя.

З давніх-давен люди займаються землеробством, використовуючи для цього родючий грунт. Своєю діяльністю людина може виснажувати ґрунти, погіршувати їх родючість неправильним обробітком, внесенням надмірної кількості добрив та отрутохімікатів, проведенням без наукового обгрунтування зрошення та осушення земель. В Україні, зокрема, землеробство найпоширеніше в лісостеповій і степовій зонах. Воно визначає поширення в природних комплексах сільськогосподарських угідь, зрошувальних систем, тваринницьких ферм тощо.

Ще більше вплинула на природні комплекси Землі діяльність промислових підприємств, особливо таких, що пов'язані з видобутком і переробкою корисних копалин. Це шахти, рудники, кар'єри, металургійні, хімічні підприємства. Вони займають великі площі, на яких розміщуються виробничі корпуси, спеціальні території для зберігання видобутих корисних копалин, відвалів пустої породи та відходів виробництва. Ці рукотворні гори значно вищі за багатоповерхові будинки.

Люди побудували теплові, атомні та гідроелектростанції, лінії електропередач, покрили планету мережею залізниць та автомобільних шляхів, прокопали безліч тунелів, проклали трубопроводи для транспортування рідкого й газуватого палива, створили водосховища, знищили та поновили лісові масиви. Електростанції, радіо- та телестанції заполонили навколоземний космічний простір випромінюванням різних видів. Нині на Землі майже немає територій, на яких не позначилася б діяльність людини.

Нарешті, щоб жити, відпочивати, задовольняти свої духовні потреби, люди побудували величезні міста та інші населені пункти. Будівництво поселень також значною мірою змінює природні компоненти: вирівнюється поверхня, прокладаються різні комунікації (водо- та газопроводи, лінії електропередач). У населених пунктах створюють парки, сквери, ботанічні сади тощо.

Отже, у процесі господарської діяльності людини замість природних утворилися господарські комплекси. Порушуючи взаємозв'язки в природних комплексах, змінюючи їх, людина пристосовує природу до своїх потреб, при цьому не враховуючи можливі шкідливі наслідки.