НАВКОЛОСВІТНЯ ПОДОРОЖ ІВАНА КРУЗЕНШТЕРНА ТА ЮРІЯ ЛИСЯНСЬКОГО.

У 1803 — 1806рр.росіянин Іван Крузенштерн та українець за походженням Юрій Лисянський на кораблях «Надія» і «Нева» здійснили першу в історії Російської імперії навколосвітню подорож. Вони мали знайти найкоротший шлях для торговельного сполучення між російськими портами на Балтійському морі з Аляскою, яку тоді називали Російською Америкою. Плавання розпочалося 1803 р. з порту Кронштадт, що на Балтійському морі. Під час тривалої зупинки, коли ремонтувалось судно «Нева», на узбережжі Бразилії моряки бачили, що там відбувалась торгівля рабами, привезеними з Африки. Згодом експедиція попрямувала на південь і повз Південну Америку вийшла в Тихий океан. Кораблі побували на островах Пасха, Маркізьких, Гавайських, Сахалін, півострові Камчатка. Дослідники зібрали багатий матеріал про природу островів Тихого океану та їх населення, позначили на карті численні географічні об’єкти. У приекваторіальній частині Тихого океану мореплавці помітили потужну морську течію, яка завертала води у незвичному напрямку. У російських володіннях Північної Америки екіпаж судна «Нева» пробув більше року, допомагаючи колоністам відвертати набіги індіанців. Завантаживши трюми хутром, корабель відплив до берегів Китаю. Одного разу судно «сіло» на невідому мілину поблизу Гавайських островів. Тут дослідники відкрили і нанесли на карту невеликий острів, назвавши його ім’ям Лисянського, та риф, названий згодом на честь Крузенштерна.

Упродовж експедиції мандрівники здійснили не лише чимало географічних відкриттів, а й вилучили з карти неіснуючі об’єкти, визначали температуру води, її прозорість та колір, спостерігали за припливами й відпливами в деяких районах Світового океану.

ВІДКРИТТЯ АНТАРКТИДИ. За нового часу було відкрито шостий континент планети — Антарктиду — найсуворіший за своєю природою і найвіддаленіший від нас материк. Це відбулося у 1820 р. завдяки російській експедиції на чолі з Фадеєм Беллінсгаузеном та Михайлом Лазаревим. Кораблі п’ять разів наближалися до берегів Антарктиди, але не висаджувалися. Вперше на льодовий материк, уже наступного року, вийшли англійські моряки.