ВИВЧЕННЯ ЗЕМЛІ З КОСМОСУ.

Важливу роль у сучасному пізнанні природи відіграють космічні дослідження. З космосу спостерігають за погодою, ведуть пошуки корисних копалин, попереджають про можливість екологічних катастроф, вивчають рухи земної кори. Завдяки космічним знімкам створюють детальні карти земної поверхні, розгадують таємниці Землі. Космічне землезнавство — нова галузь сучасної географії, яка швидко розвивається. Наша держава бере активну участь у запуску космічних апаратів, за допомогою яких, зокрема, здійснюється теле- та радіо-зв’язок. Першим космонавтом незалежної України став Леонід Каденюк.

Українські вчені географи.Вагомим є внесок вітчизняних учених у розвиток географії XX ст. Одним з них був академік Степан Рудницький, видатний український географ. Він працював у Відні, Празі, Харкові. Зокрема, у відомій праці «Україна — країна і народ» (1916 р.) докладно описав територію, традиції, культуру й економіку України. Досліджував у складі географічних експедицій Наддніпрянщину, Волинь, Карпати, Закарпаття. Підготував і видав шкільні підручники з географії, настінні карти України і карти півкуль українською мовою. Вивченню зледенінь, які у давні геологічні епохи охоплювали Європу, та їх впливу на сучасну природу присвятив життя український геолог, академік Павло Тутковський. Питання населення та розвитку промисловості в Україні та Польщі, внутрішньої і зовнішньої торгівлі вивчав український економіст і статистик, академік Костянтин Воблий. Рельєф та проблеми охорони природи в Україні досліджував доктор географічних наук, професор Каленик Геренчук. Афанасій Нікітін (… — 1474) — тверський купець, мандрівник, письменник, автор знаменитих подорожніх записок «Ходіння за три моря».

Здійснив у 1468—1474 рр.(датування Л. С. Семенова) або у 1466—1472 рр.(датування І. І. Срезневського) подорож до Персії, Індії та Туреччини. Склав опис цієї подорожі — книгу «Ходіння за три моря», в якій описав свої спостереження про політичний устрій, економіку та культуру цих далеких країн.

ВИСНОВКИ

1. Основними об’єктами вивчення у XX ст. були полярні райони нашої планети (Арктика, Антарктика) та Світовий океан, а також її дослідження з космосу.

2. Важливе значення в дослідженні Арктики мала діяльність американця Роберта Пірі (уперше досяг Північного полюса в 1909 р.), росіян Отто Шмідта, Івана Папаніна.

3. На Південному полюсі першими побували норвежець Руаль Амундсен (грудень 1911 р.) та англієць Роберт Скотт (січень 1912 р.). Нині природу Антарктиди вивчають на полярних станціях. Із 1996 р. там працює й українська станція «Академік Вернадський».

4. Сучасні географічні дослідження спрямовані як на вивчення маловідомих частин нашої планети, так і на пошуки родовищ корисних копалин, складання прогнозів погоди, охорону навколишнього середовища тощо.