І - ІІ відділення

/36 годин, І година на тиждень/

КОЛО ЧИТАННЯ ТА ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Вступ /І год./.

Українська література як художнє відображення життя народу з давнього часу і до наших днів. Художня літератури як мистецтво слова.

 

ІЗ ЛІТЕРАТУРИ XXI СТОЛІТТЯ

Робота з текстами наукового стилю /II год./: "Україна - наша Батьківщина", "Видатні постаті української історії: Володимир Мономах, Богдан Хмельницький", "Відомі постаті вітчизняної культури: Тарас Шевченко, Микола Лисенко, Сергій Касіян", "Духовна культура українців - народні свята і пов'язані з ними обряди", "Різноманітність рослинного і тваринного світу Землі", "Загальні відомості про гігієну праці і виробничу санітарію", "Класифікація і призначення штукатурно-малярних робіт", "Пасічник - професія давня".

Робота з текстами публіцистичного стилю /2 год./. Виразне читання текстів різних типів і стилів мовлення. Слухання частин тексту з голосу учителя. Конспектування частин тексту, що сприймається на слух. Переказ змісту текстів за запитаннями учителя. Ведення діалогу з учителем і однокласниками про прочитане. Стислий і вибірковий переказ текстів наукового і публіцистичного стилів із творчим завданням. *Уміння аргументувати власну думку.

 

УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ /3 год./

Українські народні легенди та перекази як твори усної народної творчості: "Як Кармелюк пана провчив", "Кошовий Іван Сірко", "Кукіль і пшениця". Для самостійного читання: "Звідки пішло прізвище і ім'я Богдана Хмельницького", "Погоня", "Материнські сльози", "Дніпро і Десна" /міфологічна легенда/.

Правильне, свідоме, виразне читання переказів та легенд з дотриманням інтонації. Герої народних переказів та легенд, їхні вчинки. Спільне та відмінне у легендах і переказах. Систематизація знань про усну народну творчість.

 

ІЗ ЛІТЕРАТУРИ XIX СТОЛІТТЯ

Тарас Шевченко /3 годі/. Про життя і творчість Т.Г.Шевченка. Поема "Наймичка". Для самостійного читання: народні перекази, легенди, бувальщини про Т.Г.Шевченка: "Великий характерник", "Шевченко на Хортиці".

Виразне читання вголос і мовчки літературного твору. Знаходження незнайомих слів у тексті, пояснення їх значення. Тема поеми, основна думка. Опис селянського побуту, звичаїв у творі. Опис зовнішнього вигляду героїв твору. Передача автором внутрішніх почуттів героїв. Вияв учнями оцінного ставлення до героїв твору, зокрема до Ганни і Марка.

Іван Карпенко-Карий /3 год./. Про творчість І.Карпенка-Карого П'єса "Сто тисяч" (уривки). Для самостійного читання: "Сто тисяч" /уривки/.

Тема любові до рідного народу, його мови. Передача автором засобами літератури внутрішнього світу героя. Виразне читання діалогів з дотриманням логічних наголосів, пауз, інтонації. Характеристика героя, його вчинків. Виховання оцінного ставлення до вчинків героя.

 

ІЗ ЛІТЕРАТУРИ XX СТОЛІТТЯ

Борис Олійник /2 год./. Про життя і творчість відомого поета і громадського діяча Б.С.Олійника. "Пісня про матір", "Крило"(уривок). Для самостійного читання: "Мамо, вечір догоря", "Від цвіту вишень стадо в світі бідо так...".

Тема перемоги добра над злом, утвердження добра і справедливості. Уміння підтвердити власну думку уривками із тексту твору.

Павло Загребельний /4 год./. Розповідь про життя і творчість письменника П.А.Загребельного. "Дума про невмирущого" /скорочено/. Для самостійного читання: "Роксолана" /уривки/.

Визначення теми і основної дуки твору. Розкриття характеру героїв через їхні вчинки. Портрети головних героїв твору. Зіставлення характеру і вчинків героїв. Складання плану тексту. Переказ тексту за складеним планом. Підтвердження власної думки висловами і реченнями зі змісту твору.

Євген Гуцало /4 год./. Життєве кредо письменника Є.Гуцала. "Шлях осявали берези" /уривки/. Для самостійного читання: "Сад на схилі гори" /скорочено/.

Визначення теми і основної дуки твору. Виразне читання діалогів. Характер героїв та їхні вчинки. Вияв учнями оцінного ставлення до вчинків героїв, підтвердження власної думки висловами і прикладами із власного життя. Заміна діалогу розповіддю від третьої особи однини. Вибірковий переказ прочитаного.

Дмитро Павличко /2 год./. Про громадську діяльність відомого поета Д.В.Павличка. Пісенна творчість Д.Павличка: "Пісня про Україну", "Дзвенить у зорях небо чисте". Для самостійного читання: "Дві ялинки".

Виразне, задушевне читання поетичних творів. Пояснення прямого й переносного значення слів. Передача засобами художнього слова внутрішнього стану, вчинків героя.

Повторення вивченого протягом року /І год./:

На кінець року учні повинні:

І відділення:

знати: є тексти різних типів, стилів і жанрів мовлення; авторів, назви вивчених творів, їх зміст;

уміти: працювати з текстами наукового і публіцистичного стилів; вести діалог про прочитане; стисло й вибірково переказувати тексти різних стилів; аргументувати власну думку.

ІІ відділення:

знати: авторів, назви, зміст вивчених творів;

уміти: слухати-розуміти тексти наукового і публіцистичного стилів, читати їх; переказувати зміст за запитаннями; висловлювати власну думку про прочитане.


* – матеріал для І відділення.

 

* матеріал для вивчення учнями І відділення