ДОБУКВАРНИЙ ПЕРІОД

(22 години)

1. Знайомство учнів з класом, учителем, вихователями, один з одним. Розповіді учителя на теми: "Ім'я, по-батькові учителя", "Імена і прізвища учнів класу", "Учитель і учні", "Порядок у класі", "Взаємини з учнями і учителями інших класів", "Правила поведінки у класі на уроці та під час перерви", "Перерви у школі, їх призначення", "Режим дня у школі, його дотримання".

2. Формування умінь навчальної діяльності.

Уміння правильно сідати за парту, правильно сидіти за партою. вставати з-за парти на уроці чи під час перерви; уміння уважно слухати вказівки і пояснення учителя. Правила поведінки: на уроці та під час перерв не порушувати дисципліну, правильно підносити руку при бажанні щось сказати, попросити дозволу.

Культура мовлення. Формування умінь мовленнєвого етикету. Уміння слухати, розуміти учителя, однокласників. Розвиток діалогічного мовлення: уміння вступати в контакт з учителем, однокласниками, щоб попросити щось, про щось запитати, вибачитися, привітатися, попрощатися, запитати дозволу.

Формування умінь самостійної навчальної діяльності (і протягом року): уміння організовувати своє робоче місце, правильно підбирати підручники й матеріали для роботи на уроці, уміння планувати хід майбутньої діяльності, уміння аналізувати зразок праці, виконувати свою роботу за зразком, порівнювати виконану роботу зі зразком.

3. Розвиток сенсорної сфери.

Розвиток слухового сприймання.

Уміння розрізняти звуки і нескладні мовні звукосполучення (стукіт, дзвінок, гудіння, голос учителя і однокласників тощо у зв’язку з іграми та спостереженнями дійсності).

Уміння чітко повторювати за учителем звуки, склади, слова, подібні за звуковим складом (кіска-кізка). Поділ простих за структурою слів на склади (ма-му, ми-ла). Виділення у словах голосних звуків за завданнями учителя (а,о,у), розпізнавання і називання слів, що починаються з даних звуків (розрізнення цих звуків у словах).

Розвиток зорового сприймання.

Розрізнення форми, величини, кольору предмета. Розрізнення основних кольорів (білий, чорний, синій, червоний, жовтий, зелений).

Складання за зразком простих комбінацій з прямих ліній шляхом добору їх дублікатів з паличок, деталей конструктора, різнокольорових паперових смужок. Формування умінь показувати і називати предмети у певній послідовності /зліва направо, справа наліво, поряд, за, під, попереду, позаду, у горизонтальному положенні/.

Малювання олівцем чи фломастером добре знайомих предметів (лава, паркан, драбинка).

4. Розвиток усного мовлення.

Практичне знайомство з реченням. Виділення речення з усного мовлення. Дотримання меж речення. Поділ речення на слова. Уміння розрізняти слово-речення (практично). Складання речень із одного-трьох слів за опорними словами, предметними малюнками, ілюстраціями, за виконуваною дією (я малюю, він читає).

Повторення слідом за учителем і вивчення напам'ять коротких нескладних віршиків, загадок, швидкомовок; формування умінь переказувати за ілюстраціями і запитаннями учителя нескладні невеличкі казочки.

Аудіювання і говоріння.

Формування умінь уважно слухати і сприймати те, що розповідає учитель, умінь виконувати прості доручення, чітко висловлювати свої прохання, умінь називати зображене на малюнку.

Вивчення рівня загального розвитку учнів, їх готовності до засвоєння знань і умінь з читання. Уточнення діагнозу медико-педагогічної комісії.