рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тема 10. ПСИХОЛОГІЯ МАЛОЇ ГРУПИ

Тема 10. ПСИХОЛОГІЯ МАЛОЇ ГРУПИ - раздел Философия, ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ДИСЦИПЛІНИ ПСИХОЛОГІЯ Отже, Розглянувши Особливості Взаємовідносин Та Спілкування Людей, Ми Підійшл...

Отже, розглянувши особливості взаємовідносин та спілкування людей, ми підійшли до наступної теми, присвяченої пошуку відповідей на запитання, як і чому люди об’єднуються у групи, як групи впливають на своїх членів.

Відомо, що люди вступають, об’єднуються у групи, перебу­вають у стані постійного взаємозв’язку з метою задоволення своїх потреб, цілей. Члени однієї групи прагнуть загальних цілей.

Групи мають неоднакові функції, наприклад: родина – генетичну, виховальну; інші – економічні, релігійні, розважальні і т.д. Індивіди беруть участь одночасно у багатьох групах. Існують групи постійні, тимчасові, випадкові. Деякі групи створені для тривалого існування (школа, організація), інші – на нетривалий час (туристи, спортивна команда). Крім того, групи можуть бути формальними та неформальними, первинними і вторинними, організованими та стихійними.

Організовані групи – це соціальні організації, які мають стабільну структуру ієрархії, ролі, суворо визначені для кожного, традиції і т.д. Вони мають певні цілі, наприклад: департамент банку, бригада ресторану, студентська група тощо.

У житті та діяльності групи важливу роль відіграють соціально-психологічні фактори. Проте, щоб довести цю думку, вчені пройшли довгий шлях. Через це слід далі приділити увагу тому, що соціальна психологія на початку ХХ ст. займалася багатьма проблемами, у тому числі пов’язаними з урахуванням можливостей працівників в умовах виробництва, але лише у перше десятиріччя ХХ ст. вчені звернули увагу на «робочу групу», яку згодом назвали «малою групою». Певну роль відіграла праця З. Фройда «Групова психологія та аналіз Я».

З феноменом «малих груп» на практиці вперше стикнувся опонент Ф. Тейлора, засновник «концепції людських відносин» Є. Мейо. Проте теоретиком малих груп вважався один з учнів З. Фройда, відомий соціолог Дж. Морено, засновник соціометрії - методу, який і зараз використовується для отримання характеристик малих груп. Дж. Морено вважав, що найважливіше для людини – це її становище у групі, розглядаючи його як потужний фактор підви­щення продуктивності праці.

Подальше вивчення «малих груп» продовжив у 30-ті роки К. Левін, німецько-американський соціальний психолог, у зв’язку з дослідженням «групової динаміки».

В останнє десятиріччя вивчається багато аспектів життє­діяльності груп: способи прийняття рішень, психологічний клімат, взаємовідносини, способи винагороди, формування корпоративної культури та ін.

Вивчення малої групи повинно сприяти не лише розширенню, поглибленню знань, але й формуванню вмінь давати оцінку, прогно­зувати розвиток групи з психологічних позицій.

Для створення групи необхідні дві найважливіші умови: цілі та люди, але цілі мають бути зрозумілі, прийняті більшістю.

Кожна група має свою структуру – формальну та неформальну. Соціальна структура базується на соціально-рольових стосунках, статево-віковому складі, професійній характеристиці членів.

Соціально-рольові стосунки відображають систему взаємо­зв’яз­ків, що склалися у групі. Кожна людина повинна зрозуміти, прийняти або не прийняти свою роль. Рольова поведінка припускає виконання ролі та її оцінку і самооцінку. У системі рольової поведінки слід шукати джерела конфліктів, емоційного напруження. На основі спілкування у групі формується ставлення групи до кожного члена, тобто кожний набуває свій статус.

Соціальний статус можна визначити за допомогою соці­ометрії. Цей метод був запропонований американським психологом Дж. Морено. Своє становище в групі людина, як правило, відчуває за ставленням до неї. Це впливає на настрій, поведінку.

Коли в групі склалася певна система міжособистісних стосунків, у ній формуються малі групи, тобто складається неформальна структура. Сила малих психологічних груп полягає у тому, що їх складно зрозуміти, але в них є неписані правила, обов’язкові для усіх членів групи. Вони можуть як допомагати керівнику, так і ставати в опозицію, чинити опір.

Формування структури групи завершується визначенням лідера. Можна звернутися до багатьох дослідників щодо розуміння лідерства, мабуть, і до З. Фрейда. Він розглядав лідерство як двоєдиний психічний процес: з одного боку – груповий, з іншого – індиві­дуальний. Основою цих процесів є здатність лідерів притягувати до себе, несвідомо викликати до себе захоплення, любов, обожнення. Психологи виділяють декілька типів лідерів.

Необхідно звернути увагу на таке явище в групі, як конформізм. Він означає несвідоме або свідоме підкорення особистості впливу групи, до якої вона включена.

Динаміка розвитку стосунків усередині групи справляє сильний вплив на її емоційний настрій, який прийнято називати психоло­гічним кліматом.

Розгляд проблеми взаємовідносин пропонуємо почати з більш приємних моментів: вияву факторів, сприяючих встановленню симпатій між людьми. Щирі, довірливі стосунки сприяють радості, впевненості; вони пов’язані з фізичним здоров’ям та емоційним благополуччям.

Дослідження останніх десятиріч, як стверджує Д. Майєрс, дозволяють виділити чотири потужних основних фактори, що сприяють прихильності людей один до одного: явна близькість або постійне перебування у полі зору, що дає можливість відкривати рими, схожі з власними; фізична привабливість; схожість установок, переконань та цінностей; фактор «рівні» (люди доброзичливі до тих, кому вони подо­баються).

При найбільш сприятливому збігу обставин стосунки стають більш стійкими та перетворюються на «любов-дружбу».

Наступним етапом може бути вияв факторів виникнення неприязні. Посилаючись на праці Ж. Годфруа, Д. Майєрса та ін., можна зробити висновок про фактори, що впливають на неприязнь: стереотипи; забобони та релігійний фанатизм; фрустрація.

Особливий неспокій викликає агресивне ставлення людей один до одного. Вивчаючи літературу, зверніть увагу на теорії агресії. Чи є агресія природженим або набутим соціальним явищем, як впливає на агресію атакуюча поведінка, масова культура, порнографія та сексуальне насилля, телебачення та інші фактори.

Останніми роками психологія приділяє значну увагу проблемі конфліктів.

Слід врахувати, що підходи до проблеми конфліктів у психології змінилися. Прийнято точку зору, що конфлікти не завжди є негативним явищем, у той же час вони створюють відповідальність та небайдужість. Через відсутність конфліктів люди не завжди розпізнають та вирішують свої проблеми, тому головним є навчитися керувати конфліктами.

Вивчаючи рекомендовану літературу, уточніть, завдяки чому зазвичай спалахують конфлікти. Характерним є те, що причини – одні й ті самі як на міжособистісному, так і на міжгруповому, міжнародному рівнях: егоїстичні інтереси; конкуренція; упередженість та ворожість; відкрита конфронтація; несправедливість; сумніви у справедливості винагороди і т.д.

Як учасники конфлікту можуть вдаватися до примирення? Від­повідь на це запитання різні автори дають по-різному. Проаналізуйте ці точки зору та обґрунтуйте ваше бачення цієї проблеми.

Психологічні явища, що розглядаються вище, притаманні усім видам малих груп, але все-таки кожна має і свої особливості.

Враховуючи професійну спрямованість студентів університету, доцільно розглянути особливості робочої групи (колективу) або команди, як прийнято тепер називати, в сучасних умовах. Тому із загальних позицій психології малої групи спробуйте проаналізувати психологічний клімат у студентській групі, де Ви навчаєтеся, Вашу соціальну роль, ставлення до Вас інших членів групи.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ДИСЦИПЛІНИ ПСИХОЛОГІЯ

ПСИХОЛОГІЯ Розподіл навчального часу за темами... ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ... Тема Психологія як наука і практика...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тема 10. ПСИХОЛОГІЯ МАЛОЇ ГРУПИ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Розподіл навчального часу за темами
№ з/п Теми Кількість годин Форми контролю за самост. роботою Усього У т.ч.

Семінар 1. Основні напрямки сучасної психології
ПЛАН 1. Розвиток психології у Західній Європі, США. 2. Провідні школи вітчизняної психології. 3. Розвиток наукової та практичної психології в сучасних умовах.

Тема 1. ПСИХОЛОГІЯ ЯК НАУКА І ПРАКТИКА
Вивчення цієї теми потребує звернення не лише до підручників, але й до першоджерел, тобто робіт тих авторів, яких можна назвати «класиками психології». Це – В. Вундт, З. Фройд, К.-Г. Юнг, Е. Фромм,

Тема 1. ПСИХОЛОГІЯ ЯК НАУКА І ПРАКТИКА
1. У чому полягає специфічність предмету сучасної психології? 2. Назвіть основні відмінності наукового і ненаукового психологічного знання. 3. Що дає вивчення психології сучасному

ДИДАКТИЧНИЙ ТЕСТ
Прочитайте твердження і дайте відповідь «правильно» або «неправильно». Чому? 1. Арістотель був одним з перших філософів, який розглядав розум як невід’ємну частину живого організму.

Тема 2. ПСИХІКА І ПОВЕДІНКА
Ця тема у нашому курсі є базовою. Тому їй представляється важливе значення. У лекційному матеріалі розглянемо сутність, структуру психіки, її функції. А також біологічні основи, природну та соціаль

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ ЗНАНЬ
Тема 2. ПСИХІКА І ПОВЕДІНКА 1. Що означає психіка за своєю суттю? Які функції вона виконує? 2. Навіщо потрібна нервова система? 3. Що належить до

Семінар 3. Первинні форми відображення дійсності.
ПЛАН 1. Відчуття. Значення процесу відчуття у відображенні дійсності психікою людини. 2. Сприйняття. Специфіка сприйняття як рівня переробки інформації. 3. Увага, її знач

Тема 3. увага. СЕНСОРНО-ПЕРЦЕПТИВНІ ПРОЦЕСИ
При вивченні питань, пов’язаних з проблемою уваги, треба засвоїти, що увага полягає в реакції орієнтування на якомусь стимулі або об’єкті. Обов’язково проаналізуйте, яке виз

ДИДАКТИЧНИЙ ТЕСТ
Прочитайте твердження і дайте відповідь «правильно» або «неправильно». 1. Взаємодія з навколишнім середовищем відбувається за участю таких дій мозку, як нюх, смак. 2. Мозок

Тема 5. ЕМОЦІЇ. МОТИВАЦІЯ. ПСИХІЧНІ СТАНИ
Готуючись до семінару з цієї теми, зверніть увагу на те, що, чим вище підіймається людина еволюційною сходинкою, тим складнішу роль відіграють емоції. Традиційно ці два аспекти розглядають

До програмованих належать спрямованість, самоусвідом­лення.
На основі властивостей можна скласти психологічний портрет – власний та іншої людини. До психологічного портрету зазвичай включають: темперамент, характер, здібності, рівень інтелекту, емо­цій­ніст

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ ЗНАНЬ
Тема 7. ПСИХОЛОГІЯ ІНДИВІДУАЛЬНИХ ВІДМІННОСТЕЙ особливості 1. Хто першим провів дослідження індивідуально-психологічних відмінностей? 2. Спробуйте дати сво

Тема 8. ПСИХОЛОГІЯ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слід зазначити, що не менш важливим є розуміння психо­логічних факторів, їх використання у досягненні успіху у професійній кар’єрі. Вивчаючи перше питання теми, слід виходити з того, що си

Тема 8. ПСИХОЛОГІЯ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. У чому полягає психологічний сенс дослідження діяльності? 2. Що є спільного і відмінного у навчальній та трудовій діяльності? 3. Яким чином взаємодіють праця і психіка людини?

Тема 9. МІЖОСОБИСТІСНІ ВІДНОСИНИ І СПІЛКУВАННЯ
Основна частина цієї теми розглядається на лекції. Але вважається доцільним звернути увагу на деякі аспекти. Природний спосіб існування людини становить її зв’язок з іншими, і як особистіс

Сприйняття у соціальній психології розуміють як цілісний образ іншої людини, що формується на основі оцінки її зовнішнього вигляду та поведінки.
Проблему соціального сприйняття (соціальної перцепції) досить повно розроблено у соціальній психології (Дж. Брунер, А. Бодалев, А. Леонтьєв, А. Міллер, Дж. Холмс та ін.). Спробуйте далі ро

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ ЗНАНЬ
Тема 10. ПСИХОЛОГІЯ МАЛОЇ ГРУПИ 1. Назвіть основні якісні ознаки малої групи. 2. Чому люди об’єднуються у малі групи? 3. Що таке група та які види

Завдання 1.
Це завдання – ситуації, з якими Вам, можливо, доведеться зіткнутися на майбутній роботі. Ознайомтеся з ними та спробуйте знайти декілька можливих варіантів поведінк

Завдання 3.
“Переконлива сила реклами” Перегляньте телевізійні передачі протягом декількох годин і заповніть таблицю:   Рекламн

Завдання 4.
“Вплив на установки” При проведені дискусії на нашому занятті проаналізуйте поведінку 5 учасників, заповніть таблицю. Поясніть вибір учасників дискусії. По

Завдання 7.
“Сприйняття мотивації”. Проведіть опитування серед студентів Вашої групи і виявіть наскільки важливу роль зіграла кожна з причин при виборі університету, користуючи

Спостереження стилю комунікації.
№ п/п Назва перемінної Пари ж ч ж

Мета цього завдання допомогти більш глибоко зрозуміти, яку владу має соціальний тиск.
Для вивчення цього питання оберіть якусь соціальну норму. Потім оберіть акт своєї поведінки, який порушує цю норму. Наприклад. Зовнішній вигляд. Одягні

Завдання 11.
“Гарні і погані новини”. Існує багато засобів оцінки розповсюдження просоціальної або антисоціальної поведінки в суспільстві. Одним із засобів, який дозволяє це про

Завдання 12.
“Телевізійне насильство”. Телебачення, безумовно, впливає на наше життя. Але, психологів турбує що на телебаченні багато насильства. Виявити, наскільки вір

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги