рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Відбір аналізованого матеріалу: вибірка

Відбір аналізованого матеріалу: вибірка - раздел Философия, Розділ IV МЕТОДИКА ПРИКЛАДНИХ АРХІТЕКТУРНО-СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ   Досліджуваний Об'єкт У Прикладних Архітектурно-Соціологічних ...

 

Досліджуваний об'єкт у прикладних архітектурно-соціологічних дослідженнях є, як правило, велику соціальну сукупність: населення міста, регіону, республіки, країни в цілому, сотні тисяч трудових колективів і житлових утворень, мільйони сімей. Суцільне обстеження в таких масштабах проводиться вкрай рідко (перепису) і характеризується відносно вузьким колом досліджуваних питань. Це обумовлюється значними затратами часу та коштів на проведення таких широких соціологічних обстежень. Чим більше обсяг аналізованої соціальної сукупності, тим менше характеристик її може бути досліджено. І, навпаки, чим глибше і багатосторонню програму дослідження, тим більш вузьким за матеріалом стає обстеження. У тих випадках, коли об'єкт дослідження нараховує більше 500 одиниць (людина, сімей, поселень), використовують вибірковий метод дослідження.

Вибірковий метод грунтується на правомірності висновків про цілому на підставі вивчення його частини. Це обумовлює необхідність показності розглянутої частини, можливості розглядати її як модель цілого. Процедуру визначення необхідного обсягу досліджуваного матеріалу і сам цей обсяг називають вибіркою. Вибірка повинна бути необхідною і достатньою для того, щоб представити ціле - генеральну сукупність.

Генеральна сукупність - об'єкт дослідження, носій даної соціальної проблеми.Так, при розробці номенклатури міського житла генеральною сукупністю є всі споживачі житла (всі сім'ї та домогосподарства міста), а при визначенні потреб в організації міського транспорту - всі міські мігранти.

Вибіркова сукупність (вибірка) представляє собою ту частину генеральної сукупності, яка здатна представити генеральну сукупність за досліджуваним ознаками. Визначення величини і складу вибіркової сукупності здійснюється за певними правилами, розробленими теорією статистики.

Елементи вибіркової сукупності, звані одиницями аналізу, - частина генеральної сукупності, що підлягає обстеженню (спостереженню, опитуванням, документальному аналізу). В архітектурно-містобудівних дослідженнях одиницями аналізу можуть бути індивіди і соціальні групи (сім'я, трудовий колектив) або територіальні системи (житла, житлові райони, міські та сільські поселення). В останніх випадках розглядаються характеристики, пов'язані з місту або району у цілому (наприклад, чисельність і склад населення, структура народногосподарського комплексу і т. д.).

Обсяг вибіркової сукупності визначається завданнями дослідження і ступенем однорідності аналізованої генеральної сукупності. Розміри вибірки мають бути достатньо великими, статистично значимими для отримання достовірної інформації. З іншого боку, вони повинні бути мінімальними з позицій економії витрачаються на дослідження сил і часу. Це обумовлює пряму залежність розмірів вибірки від розкиду (дисперсії) ознак генеральної сукупності. Вибіркова сукупність повинна включати таке число елементів, при якому ймовірність відмінності середніх величин ознак вибірки і генеральної сукупності не перевищувала б величини, що допускається характером дослідження (звичайно мова йде про 5%). Іншими словами, вибірка повинна бути тим більше, чим більше міра неоднорідності (розкиду) ознак генеральної сукупності і чим більше необхідна точність результату. При відсутності попередніх даних в ознаках генеральної сукупності приймають такі орієнтовні розміри вибірок: для пробних опитувань достатня вибірка обсягом 100-250 чол. (Одиниць); при масових опитуваннях - близько 10% складу генеральної сукупності, але не менше 350 і не більше 3000 чол.

У залежності від того, наскільки відомі структура і ознаки досліджуваної генеральної сукупності, використовують такі основні типи вибірок: випадкову, систематичну, районованих (серійну) і типову (стратифікована).

Випадкова вибірка грунтується на використанні принципу равновероятности відбору одиниць спостереження. Головна мета при цьому - не допустити навмисної помилки, спотворення в результаті дослідницької орієнтації на конкретний позитивний результат. Технічними прийомами випадкової вибірки є використання таблиць випадкових чисел, прийомів лотереї, рулетки.

Систематична вибірка передбачає рівний розподіл одиниць генеральної сукупності. У випадку, коли мова йде про території (міста, регіону), використовується: поділ на квадрати, виділення системи точок, розміщених по території з певним інтервалом. При соціальної вибірці в неї включається кожен п-й елемент (кожна десята квартира або десятий відвідувач магазину).

Випадкова і систематична вибірки використовуються в тих випадках, коли структура генеральної сукупності невідома. Вони грунтуються на принципі равновероятности потрапляння у вибіркову сукупність одиниць аналізованої генеральної сукупності і спрямовані на виявлення структури останньої.

У тих випадках, коли відомі структура і досліджувані характеристики генеральної сукупності, використовують спрямовані форми вибірки.

При цьому можуть ставитися різні завдання: вивчення ознак заздалегідь заданих груп (елементів) генеральної сукупності або вивчення сумарних її характеристик (при відомій структурі елементів). У першому випадку використовують районованих (серійну) вибірку, у другому - типову (стратифікована) вибірку. Спрямована вибірка, таким чином, належить до більш однорідним за ознакою групам і відповідно може бути меншою за обсягом.

Районована вибірка (вивчення «ключів») передбачає порівняння розглянутих показників по групах. Це вимагає попереднього виділення в генеральній сукупності різних за аналізованим ознаками груп з метою їх зіставлення. Замість загальних середніх показників в цьому випадку виявляються середні групові, пов'язані з однорідним совокупностям. При цьому свідомо спотворюється чисельне співвідношення аналізованих груп порівняно з генеральною сукупністю. Прикладом може бути дослідження потреб в житло сімей різною демографічної структури. Головна мета такого дослідження - визначення специфіки потреб кожного типу сімей та їх порівняння. Тому принцип вибірки укладений у рівних вибіркових сукупностях (за величиною) сімей кожного типу, що свідомо не відповідає структурі сімей у генеральній сукупності.

Типова вибірка здійснюється за принципом відповідності співвідношення груп у вибірці реального їх співвідношенню у генеральній сукупності. Такого типу вибірка необхідна при визначенні загальних і середніх характеристик даного явища. Так, вивчення професійної структури населення міст регіону вимагає, щоб у досліджувану групу потрапили різні за типами і величиною міста в тій же пропорції, як вони розподіляються в досліджуваному регіоні. Аналогічні дослідження потреб населення в розвитку міських мереж обслуговування: необхідно розглядати представників всіх соціальних груп населення в пропорціях, що відповідають генеральної сукупності - населенню міста.

За формою проведення розрізняють одноступінчаті і багатоступінчасті вибірки.Останні можуть використовувати поєднання названих вище методів.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Розділ IV МЕТОДИКА ПРИКЛАДНИХ АРХІТЕКТУРНО-СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Глава Збір матеріалу... Джерела інформації Характер прикладних архітектурно містобудівних досліджень різниться в залежності від масштабів і масовості що спостерігаються Діапазон об єктів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Відбір аналізованого матеріалу: вибірка

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

МЕТОДИКА ПРИКЛАДНИХ АРХІТЕКТУРНО-СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Глава 1. Структура і програма соціологічних досліджень. Види соціологічних досліджень   У структурі соціологічних досліджень розрізняють три рівні: загальну

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги