рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА ДІАГНОСТИКА Науково-методичний посібник Для студентів вищих навчальних закладів

СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА ДІАГНОСТИКА Науково-методичний посібник Для студентів вищих навчальних закладів - раздел Философия, Міністерство Освіти І Науки, Молоді Та Спорту України...

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Національна Академія педагогічних наук України

Науково-дослідний центр проблем соціальної педагогіки

Та соціальної роботи Національної Академії педагогічних наук України та Луганського національного університету

Імені Тараса Шевченка

 

 

Н. П. Краснова,

Л. П. Харченко,

Я. І. Юрків,

І. С. Сьомкіна

 

 

СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА ДІАГНОСТИКА

 

Науково-методичний посібник

Для студентів вищих навчальних закладів

 

Луганськ

ДЗ „ЛНУ імені Тараса Шевченка”


УДК 37.013.42(076)

ББК 74.60р3

С69

Рецензенти:

Безпалько О. В. – доктор педагогічних наук, професор, директор Інституту психології та соціальної педагогіки Київського університету імені Бориса Грінченка.
Омельченко С. О. – доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри теоретично-методичних основ фізичного виховання і реабілітації Слов’янського державного педагогічного університету.
Архипова С. П. – кандидат педагогічних наук, професор, завідувач кафедри соціальної роботи Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького.

 

  С69 Соціально-педагогічнадіагностика : наук.-метод. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Н. П. Краснова, Л. П. Харченко, Я. І. Юрків, І. С. Сьомкіна ; Держ. закл. „Луган. нац. ун-т імені Тараса Шевченка”. – Луганськ : Вид-во ДЗ „ЛНУ імені Тараса Шевченка”, 2011. – 429 с.

ISBN 978-966-617-269-6

 

У посібнику представлені соціально-педагогічні методики, необхідні для всебічного аналізу соціально-виховного процесу в діяльності соціального педагога, його планування та прогнозування. Значне місце приділено предмету соціально-педагогічної діагностики та її якісним й кількісним методам, надана методика діагностики сім’ї і діагностика дитячих та юнацьких об’єднань. Посібник буде сприяти підвищенню професійного рівня соціального педагога, забезпечуючи їх діяльність необхідним діагностичним інструментарієм.

Для викладачів університетів та студентів, які навчаються за спеціальністю «Соціальна педагогіка», соціальних педагогів-практиків.

УДК 37.013.42 (076)

ББК 74.60р3

Рекомендовано до друку Вченою радою

Луганського національного університету імені Тараса Шевченка

(протокол № 8 від 25 березня 2011 року)

ISBN 978-966-617-269-6 © Краснова Н. П., Харченко Л. П., Юрків Я. І., Сьомкіна І. С., 2011 © ДЗ „ЛНУ імені Тараса Шевченка”, 2011

ЗМІСТ

ВСТУП………………………………………………………  
     
РОЗДІЛ І. ПРЕДМЕТ СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІАГНОСТИКИ ТА ЇЇ ІСТОРИЧНИЙ РОЗВИТОК  
1.1. Історіографія соціально-педагогічної діагностики …..  
1.2. Предмет, сутність та функції соціально-педагогічної діагностики……………………………………………...    
     
РОЗДІЛ ІІ. ДІАГНОСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ СОЦІАЛЬНОГО ПЕДАГОГА  
2.1.Структура й рівні соціально-педагогічної діагностики...............................................……………….    
2.2.Діагностичні процедури та критерії соціально-педагогічної діяльності......................................................    
2.3.Якісні та кількісні методи соціально-педагогічної діагностики………………………………………………  
   
РОЗДІЛ ІІІ. ДІАГНОСТИЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ У СОЦІУМІ  
3.1.Методика діагностики сім’ї.............................................
3.2.Діагностика дитячих та молодіжних об’єднань............
   
ДОДАТКИ…………………………………………………...
   
ЛІТЕРАТУРА………………………………………………..

ВСТУП

 

Результати наукових досліджень у галузі соціальної педагогіки, великий досвід соціальних перетворень в Україні, постійно виникаючі інноваційні процеси потребують системного аналізу та узагальнення.

Діяльність соціального педагога орієнтована на людину в усіх сферах його життєдіяльності з пріоритетом завдань, пов’язаних з формуванням і розвитком особистості. Йому передусім треба добре знати особистість клієнта, вивчити його психологічні і вікові особливості, розібратися в складній системі взаємовідношень, вникнути в коло його інтересів, коло спілкування, умови його життя, знаходячи кожен раз етично допустиму міру втручання у його життя.

Зміст діяльності соціального педагога визначається потребами особистості, він, як зв’язуюча ланка між соціальними інститутами й факторами, які впливають на особистість, покликанні формувати систему соціальної допомоги, створити умови найбільшого сприяння, психологічного комфорту. Вся його діяльність спрямована на натхнення і спонукання клієнта до тієї чи іншої діяльності, до соціальної творчості. В його завдання входить допомога дорослим і дітям у встановленні доброзичливих стосунків у спільній діяльності, усунення дефіциту спілкування.

Одним із важливих шляхів у діяльності соціального педагога є будування її на основі соціально-педагогічної діагностики.

Основним об’єктом роботи соціального педагога є особистість клієнта як носія соціально-ціннісних відношень, як суб’єкту відношень і діяльності, як індивідуальність з неповторними рисами та якостями, яка вільно й гідно проявляє особистісне „Я”.

У сучасних умовах розвитку суспільства формування особистості – дуже складна справа, яка передбачає володіння соціальним педагогом знаннями, уміннями та навичками у галузях педагогічної, соціальної, психологічної, соціально-педагогічної наук. У суспільних обставинах, які склалися на сьогодні в Україні соціальний педагог повинен бути готовим до науково-обґрунтованого аналізу педагогічного процесу, для того щоб відійти від устремлінь спиратися тільки на особисту інтуїцію, змінити свою позицію з „мені так здається” на позицію „об’єктивно встановлено, що...”. Тільки у даному випадку буде ефективно формуватися професійна самостійність та творча індивідуальність соціального педагога, який буде будувати свою діяльність спираючись на висновки результатів соціально-педагогічної діагностики.

Виходячи з цього підготовлений запропонований навчальний посібник для студентів – майбутніх соціальних педагогів, соціальних педагогів-практиків.

Посібник складається з трьох розділів, кожний з яких розкриває той чи інший аспект соціально-педагогічної діагностики.

Перший розділ присвячено предмету соціально-педагогічної діагностики та її історичному розвитку. У ньому простежується історіографія розвитку соціально-педагогічної діагностики із стародавніх часів й до сьогодення, а також розкрито предмет, сутність та функції соціально-педагогічної діагностики.

У другому розділі розглядаються структура й рівні соціально-педагогічної діагностики, діагностичної процедури та критерії соціально-педагогічної діагностики, а також надається характеристика якісним та кількісним методам соціально-педагогічної діагностики, які соціальний педагог використовує у своєї практичній діяльності.

У третій розділ увійшли діагностичні технології, використовувані соціальним педагогом у роботі в соціальному середовище, а саме: методика діагностики сім’ї та соціально-педагогічна діагностика дитячих та юнацьких об’єднань.

У посібнику використані результати наукових досліджень та публікації провідних учених України й інших країн в авторському трактуванні та з обов’язковим посиланням на джерела.

До всіх розділів посібника дається використана література та докладні додатки, які суттєво узагальнюють представлені теоретичні положення практичним матеріалом.


РОЗДІЛ І.

ПРЕДМЕТ СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІАГНОСТИКИ ТА ЇЇ ІСТОРИЧНИЙ РОЗВИТОК

Історіографія соціально-педагогічної діагностики

Якщо педагогічна діагностика в короткому її викладі, по суті, є процесом і кінцевим висновком вивчення результативності навчально-виховного процесу… У Давньому Єгипті тільки той допускався до навчання мистецтву жреця, хто був… Особливе значення Піфагор надавав сміху молодих людей, стверджуючи, що манера сміятися є самим хорошим показником…

Предмет, сутність та функції соціально-педагогічної діагностики

Соціально-педагогічна діяльність, як і всяка інша професійна діяльність, має предмет, цілі, завдання, зміст, форми, методи і результати. Якщо… Поняття „особа” в застосуванні до соціальної педагогіки виражає дві загальні… Зрозуміло, ні соціологічне, ні психологічне вивчення особи не може замінити її педагогічного аналізу. Комплексність…

ДІАГНОСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ СОЦІАЛЬНОГО ПЕДАГОГА

 

Структура й рівні соціально-педагогічної діагностики

У структурі діагностичного дослідження загальна теорія діагностики визначає три аспекти – семіотичний, технічний і логічний. Семіотичний аспект припускає, що соціальний педагог, який приступає до…  

Рівні соціально-педагогічної діагностики

Компонентна діагностика, початковий рівень соціально-педагогічної діагностики, володіє низькою практичною віддачею. Щоб діагностична методика придбала практичне значення, її розробку слід… Перехід на рівень структурної діагностики ускладнює завдання соціального педагога. Від визначення станів окремих…

Діагностичні процедури та критерії соціально-педагогічної діяльності

Соціально-педагогічна діагностика завжди вимагає особливої уваги, особливої чуйності до дитини, обов’язкової його згоди і схильності. Соціально-педагогічна діагностика повинна бути побудована на спільній… Перед проведенням соціально-педагогічних діагностичних процедур всі вихованці повинні бути морально і психологічно…

Діагностична професіограма соціального педагога

Організація виховного процесу вимагає перекладу складних методик досліджень мовою практики. Соціальний педагог для вивчення вихованості школярів… Критеріальний підхід до аналізу виховного процесу характеризується: По-перше, яке матеріально-технічне оснащення життєдіяльності дітей у виховному закладі, оскільки воно є умовою…

Діагностична програма

Вивчення рівнів вихованості учнів ІV – ІХ класів

Науковці визначають юнацький вік як найбільш схильний до ідеологічних дій. Хлопці та дівчата мають потребу у вироблені власних ідейно-політичних… Ряд якостей, що характеризують вихованість підлітків, властивий і старшим…

Діагностична програма вивчення рівнів вихованості учнів Х – ХІ класів

У деяких соціально-педагогічних дослідженнях можна зустріти наступні критерії вихованості школяра.

Критерії вихованості особистості школяра

· відношення до навчання; · відношення до людей; · відношення до самого себе;

Критерії оцінки вихованості учнів

Соціально-педагогічне діагностування – це тонке дослідження соціально-психологічних характеристик дитини, прихованих у глибинах його особистісної… Вивчення характеристик виховного результату, тобто вихованості дітей, по ходу…  

Якісні та кількісні методи соціально-педагогічної діагностики

Під психодіагностуючою діяльністю розуміється процес, в ході якого (із використанням діагностичного інструмента або без нього), додержуючись… У педагогічній діагностиці виявляються індивідуальні дані учня для того, щоб… Педагогічна діагностика не є лише виконавцем, який за замовленням досліджує особистість, соціальну групу, відзначає…

Принципові відмінності між якісними й кількісними методами.

Якісні методи дозволяють аналізувати загальне (спільне) двох або кількох ознак, опускаючи при цьому їхні відмінності. Кількісні ж методи дають… Сила кількісних методів виявляється перш за все в тому, що вони дозволяють… З точки зору, у дослідженнях соціальної педагогіки необхідно було б надати пріоритет якісним методам, які розуміються…

Якісні діагностичні методи

Спостереження являє собою засіб тривалого, планомірного цілеспрямованого опису особливостей, які проявляються у діяльності і поведінці підлітків. … Спостереження є універсальним засобом і використовується у найрізноманітних… 1. Цілеспрямованість. Ця вимога означає, що спостереження проводиться за проявом конкретних особистісних особливостей…

Кількісні діагностичні методи

Тести – це невеликі стандартизовані завдання (питання і задачі), при допомозі яких проводиться психолого-педагогічне дослідження. З їхньою допомогою… Проективні тести. Особистість завжди перетворює, ситуацію, в якій вона… Тематичний апперцепційний тест. Суть його в наступному. Учню пропонуються фотографії, малюнки, де зображувані ситуації…

Вимір у педагогіці й психології

Ознаки й змінні – це вимірювальні індикатори тих об’єктів, процесів та явищ, які вивчаються в ході психолого-педагогічних досліджень.

Наприклад:

· намір вступати (або не вступати) до ВНЗ;

· ступінь погодження з яким-небудь твердженням щодо явища, яке вивчається;

· соціометричний статус людини в колективі;

· навчальна успішність школяра;

· стійкість навчальних інтересів;

· сила певного мотиву тощо.

У якості рівнозначних у літературі з методології та методів психолого-педагогічних досліджень застосовуються поняття: ознака, змінна і показник.

Значення ознаки, отримані в результаті здійснених у процесі конкретного дослідження вимірів, називається спостережуваними значеннями, варіантами тощо.

Вимір у педагогіці й психології – це приписування чисел вимірюваним змінним відповідно до певних правил.

Розрізняють чотири типи вимірювальних шкал:

· номінальна (або номінативна, або шкала найменувань);

· порядкова (або рангова, або ординальна) шкала;

· інтервальна шкала;

· шкала відношень.

Номінальна шкала розділяє всі об’єкти на класи, які не пересікаються. Класи позначаються номерами. Те, що номер одного класу більше або менше номера іншого класу, нічого не говорить про властивості об’єктів, крім того, що вони розрізняються.

Приклади номінальної шкали:

· стать;

· національність;

· темперамент;

· прізвище школяра, якого респондент хотів би бачити старостою групи;

· улюблений навчальний предмет школяра тощо.

Деякі автори виділяють дихотомічну шкалу – особливий різновид номінальної шкали, яка має всього дві градації, наприклад:

1) виконав завдання;

2) не виконав завдання.

Рангова шкала – це шкала, у якій більше число позначає більшу кількість вимірювальної властивості, однак різниця між сусідніми пунктами шкали строго не визначена.

Приклади рангової шкали:

· шкільна й університетська системи оцінок знань і вмінь студентів;

· кваліфікація вчителя;

· відповідність особи займаній посаді (цілком підходить; підходить із застереженнями; не підходить);

· задоволеність розкладом занять тощо.

Інтервальна шкала – шкала, у якій більше число позначає більшу кількість вимірювальної властивості, різниця між сусідніми пунктами шкали строго визначена, але нульова точка на шкалі умовна („0” не означає повної відсутності вимірювальної властивості).

Приклади інтервальної шкали:

· шкала Цельсія для виміру температури;

· шкала літочислення (3 до н.е., 5 ст. після н.е.).

Шкала пропорцій (відношень) – шкала, у якій більше число позначає більшу кількість вимірювальної властивості, різниця між сусідніми пунктами шкали строго визначена, „0” означає повну відсутність вимірювальної властивості.

Приклади шкали пропорції:

· ріст;

· маса (вага);

· число правильних розв’язаних задач;

· число помилок у творі тощо.

Виміри за допомогою номінальної та рангової шкал називають якісними, виміри за допомогою шкали інтервалів та шкали пропорцій – кількісними.

Вибір вимірювальної шкали в кожному конкретному випадку визначається природою явища, яке вивчається, і характером підібраних індикаторів цього явища, які необхідно виміряти. У свою чергу тип шкали визначає спектр тих статистичних показників, за допомогою яких можна узагальнити отримані в ході виміру дані. Тому соціальний педагог повинен чітко усвідомлювати, у якій шкалі він здійснює той або інший вимір.

У ході дослідження соціальний педагог створює або добирає таку систему оцінних шкал, яка забезпечила б досягнення достатньої диференціації індивідуальних характеристик. Шкали, створені відповідно до відомих правил самим соціальним педагогом, вимагають перевірки на валідність та надійність. Шкали, які неодноразово використовувались іншими дослідниками, пройшли тривалу апробацію, такої перевірки не потребують.

 

Табулювання даних і обчислення частот

Розглянемо приклад: 50 школярів Х класу складали екзамен з Історії України. Нижче наведено фрагмент екзаменаційної відомості, у якій представлено…   Екзаменаційна відомість Клас 10-А Предмет Історія …

Результати екзамену з історії України

Отримавши на основі аналізу екзаменаційної відомості кількість школярів, які отримали певну оцінку, ми маємо статистичний показник, який називається… Сама по собі абсолютна частота є малоінформативним показником. Поміркуйте: чи… Більш інформативними є відносні й відсоткові частоти.

Результати екзамену з історії України

Оцінка Абсолютна частота школярів, які отримали цю оцінку Відносна частота Відсоткова частота
„відмінно” 12/50=0,24 24%
„добре” 25/50=0,50 50%
„задовільно” 10/50=0,20 20%
„незадовільно” 3/50=0,06 6%
усього 1,00 100%

Іноді (але не завжди!) буває доцільним розрахувати так звані накопичені або кумулятивні частоти. Для нашого прикладу є сенс в таких розрахунках. Представимо їх у таблиці 3.

Табл. 3

Результати екзамену з історії України

Для нашого прикладу інтерпретація кумулятивної частоти може бути такою: 24% школярів Х класу склали екзамен з історії України на „відмінно”; 74% школярів Х класу склали екзамен з історії України на „добре” й „відмінно”, тобто отримали високі бали;

Результати опитування школярів перед виборами старости

Кандидат Абсолютна частота Відносна частота Відсоткова частота
А 6/25=0,24 24%
В 15/25=0,6 60%
С 1/25=0,16 16%
Усього відповіли 1,00 100%

 

До оформлення таблиць висуваються такі загальні вимоги:

· якщо документ містить кілька таблиць, вони повинні бути пронумеровані;

· таблиця повинна містити заголовок, з якого повинно бути зрозуміло, які дані представлено в таблиці;

· усі стовбці й рядки таблиці повинні мати чіткі лаконічні підписи, що відповідають даним, які розташовані в рядках, стовбцях і комірках таблиці.

Графічне представлення даних

Для графічного представлення даних у соціальній педагогіці й психології найчастіше використовують гістограми (стовпчикові діаграми), кругові діаграми, полігони (лінійні діаграми), криві накопичуваних частот.

На рисунках 1 – 5 подано найбільш поширені варіанти графічного представлення даних соціально-педагогічних і психологічних досліджень.

Результати іспиту з історії України

Рис. 1. Звичайна гістограма (використано дані таблиці 3)

 

Наведену на рисунку 1 гістограму можна представити в об’ємній формі – див. рис. 2.

Результати іспиту з історії України

Рис. 2. Об’ємний варіант звичайної гістограми

(використано дані таблиці 3)

Результати іспиту з історії України

Рис. 3. Об’ємний варіант кругової діаграми
(використано дані таблиці 3)

Результати іспиту з історії України

Рис. 4. Об’ємний варіант розрізаної кругової діаграми
(використано дані таблиці 3)

Результати іспиту з історії України (кумулята)

Рис. 5. Крива накопичених частот (кумулята)
(використано дані таблиці 3)

 

До гістограм, діаграм, графіків, полігонів та інших форм графічного представлення даних висуваються такі загальні вимоги:

· гістограми, діаграми, графіки, полігони тощо повинні обов’язково мати заголовок, з якого повинно бути зрозуміло, які саме дані представлено графічно;

· вісі графіків та частини кругових діаграм повинні бути підписані;

· усі умовні позначки повинні бути зрозумілі або розшифровані в ході опису графіка, гістограми, діаграми тощо.

Міри центральної тенденції

До мір центральної тенденції відносіть моду, медіану й середнє арифметичне значення.

Мода – це те значення, яке у варіаційному ряду результатів вимірів трапляється найбільш часто.

Приклад.У сукупності значень (2, 6, 6, 8, 9, 9, 9, 10) модою є 9. Угода про використання моди:

· у випадку, коли всі значення в групі трапляються однаково часто, прийнято вважати, що група оцінок не має моди, тобто в групі (0,5; 0,5; 1,6; 1,6; 3,9; 3,9) моди немає;

· коли два сусідніх значення мають однакову частоту й вони більше частоти будь-якого іншого значення, мода дорівнює середньому цих двох значень. Отже, мода групи значень (0, 1, 1, 2, 2, 2, 3, 3, 3, 4) дорівнює 2,5;

· якщо 2 несуміжних значення в групі мають рівні частоти й вони більше частот будь-якого значення, то говорять про дві моди. У групі значень (10, 11, 11, 11, 12, 13, 14, 14, 14, 17) модами є 11 та 14; у такому випадку говорять, що група є бімодальною;

Медіана – це серединне значення у варіаційному ряду результатів вимірів.

Якщо дані містять непарне число різних значень, наприклад, 11, 13, 18, 19, 20, то медіана є центральне значення коли вони впорядковані, тобто… Якщо дані містять парне число різних значень, наприклад: 4, 9, 13, 14, то… Середнє арифметичне значення сукупності із n значень (результати вимірів) визначається таким чином:

Результати тестування респондента А

№ тесту Кількість допущених помилок

 

Середня кількість помилок = (0+1+0+3+2)/5=1,2.

Вибір міри центральної тенденції

· моду можна визначати для ряду вимірів, які здійснюються за допомогою шкали будь-якого типу; · медіану можна визначати для шкал усіх типів, крім номінальної; · середнє арифметичне можна визначати тільки для кількісних шкал. Іноді цю міру центральної тенденції використовують…

Розмах – це різниця максимального та мінімального значень у варіаційному ряду.

Наприклад:розмах значень 0, 2, 3, 5, 8 дорівнює 8 (8 – 0=0).

Розмах не враховує розподіл всіх значень, крім максимального та мінімального.

Розмах є доволі грубою, але загальнопоширеною мірою мінливості

Дисперсія розраховується за такою формулою:

 

Мірою мінливості, тісно пов’язаної з дисперсією, є стандартне відхилення.

Стандартне відхилення, що позначається s, визначається як позитивне значення квадратного кореня з дисперсії.

На рисунках 8 та 9 представлено графічну інтерпретацію стандартного відхилення. У середньому представники обох груп розв’язали в ході тестування по 10,04 задачі, але стандартне відхилення для групи № 1 (рис. 8) – 0,84, а для групи № 3 (рис. 9) – 6,54.

Рис. 8. Графічне представлення результатів тестування в групі № 1 (середнє = 10,04; стандартне відхилення = 0,84)

Як видно з рисунків 8 та 9, відносно невелике значення дисперсії (рис. 8) свідчить про „кучність” гомогенність даних. Велике значення дисперсії свідчить про „розкиданість”, неоднорідність отриманих даних.

Рис. 9. графічне представлення результатів тестування в групі № 3 (середнє = 10,04; стандартне відхилення = 6,54).

Кореляційна залежність

1. Чи мають учні, які навчилися читати раніше за інших, тенденцію до більш високої успішності в старших класах? 2. Чи є зв’язок між інтелектом батьків та дітей? 3. Чи будуть робітники з більшим стажем роботи мати більшу продуктивність праці? тощо.

Оцінка сили кореляції

За абсолютною величиною коефіцієнта кореляції

Абсолютна величина коефіцієнта кореляції Оцінка сили кореляції
|r| ³ 0,70 сильна (тісна)
0,50 £ |r| £ 0,69 середня
0,30 £ |r| £ 0,49 поміркована
0,20 £ |r| £ 0,29 слабка
|r| £ 0,19 дуже слабка

 

Відповідно до другого підходу (див. табл. 10), чим більше обсяг вибірки, на якій вивчалася кореляція між змінними, тим менший за абсолютною величиною коефіцієнт кореляції визнається показником достовірності кореляційного зв’язку.

Табл. 10.

Оцінка сили кореляції

За рівнем статистичної значущості

Експериментальні засоби. Експеримент являє собою метод дослідження, який дозволяє не тільки описати психічне явище, але й пояснити його. Це… Цей метод використовується для апробації гіпотези (перевірки педагогічного… До числа найбільш важливих умов ефективного проведення експерименту – відносять такі:

РОЗДІЛ ІІІ.

ДІАГНОСТИЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ У СОЦІУМІ

Методика діагностики сім’ї

Сім’я – мала соціальна група, заснована на шлюбі, кровній спорідненості або індивідуальних потребах людей в союзі один з одним. Її відрізняють єдина… Сім’я – базисна основа первинної соціалізації особи. Саме з сім’ї починається… Діючи на користь дитини, соціальний педагог покликаний надавати необхідну допомогу і підтримку сім’ї. В його задачі…

Матричне структурування.

Індукція. Умовивід здійснюється на основі переходу від одиничного до загального. Дедукція. Умовивід здійснюється на основі переходу від загального до… Аналогія. На основі порівняння об’єктів, що мають подібні ознаки, робиться переніс, що ця подібність поширюється на…

Програма вивчення сім’ї учня

2. Батьки – вік, освіта, професія, рід занять. 3. Житлові та матеріальні умови. 4. Суспільно-педагогічна спрямованість сім’ї – ставлення дорослих до виховання дітей (відповідальне, байдуже,…

Діагностика дитячих та молодіжних об’єднань

Світоглядний плюралізм, багатопартійність в суспільно-політичному житті відкривають простір для створення і організації роботи різноманітних дитячих… Наприкінці ХХ ст. в Україні значно активізувався процес створення дитячих та… Незадоволеність шкільними справами, ізольованість від дорослих, прагнення до самодіяльності, потреба в самовираженні,…

ДОДАТОК А

НА ДОПОМОГУ КЛАСНОМУ КЕРІВНИКОВІ

І. ЯКІСНІ МЕТОДИКИ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ З УЧНЕМ

Мета:за допомогою анкетування встановити етичні уявлення учнів (про чуйність, принциповість, чесність, справедливість, дисциплінованість,… Хід виконання. Учням пропонується письмово навести добре відомі їм приклади: … 1. Здійсненого тобою або кимсь іншим принципового вчинку.

Методика „Bіяло” [2].

Хід виконання. Учні IV-V класів відповідають на запитання, які пропонуються їм дещо незвичайним способом: вони написані на кольорових листах паперу,… Наприклад, для того, щоб з’ясувати уявлення учнів про таку важливу якість, як… 1. Що означає жити в колективі й бути колективістом?

Методика „Розклади картинки” [2].

Хід виконання. Кожній дитині дається набір картинок, на яких зображені різні вчинки дітей. Вона повинна розкласти картинки так, щоб з одного боку… Різновидом даної методики є розроблена Ю. Полуяновим методика „Піктограми”.… Після того, як малюнок виконаний, задаються запитання: „Розкажи, що ти намалював?”, „Як малюнок нагадує тобі це…

Методика „Справедливість” [2].

Хід виконання. Варіант 1. „Чашка” (для молодших школярів). Дітям вголос читається оповідання „Чашка”: „У старшій групі дитячого саду було двадцять п’ять дітей, а чашок було…

Методика „Математика та ввічливість” [3].

Хід виконання. Дітям пропонується для вирішення наступне завдання: „У таборі було 20 хлопчиків і 20 дівчаток. Пішли вони на річку. Підійшли до… – Старе це, – сказав Коля, учасник і переможець математичних олімпіад, –… Поставив він усіх у коло і почав рахувати. Почав він з себе: один, два, три, чотири... дванадцять. Дванадцятий йде у…

Методика „Що ми цінуємо в людях?” [2].

Хід виконання. Найбільш сприятливий час для проведення роботи – класна година. Тематика її може бути різноманітною. Звернення-інструкція: „Завдання, до виконання якого ти зараз приступиш,… Необхідно проявити серйозність, зосередженість й об’єктивність. З числа учнів, яких ти добре знаєш (прізвища називати…

Методика „Закінчи речення” [2].

Хід виконання. Учням у досить швидкому темпі (щоб вони були вимушені одразу дати найбільш звичну для них відповідь) пропонується закінчити речення,… Варіант А. Речення: 1. Якщо я знаю, що вчинив неправильно, то...

Методика „Давайте обговоримо” [2].

Хід виконання. I варіант. Для обговорення беруться або реальні моральні проблеми, які… Наприклад, ставиться порожній стілець й оголошується, що на ньому сидить учень, який вживає алкоголь, на якого…

Методика „Робота на конвеєрі” [2].

Хід експерименту. Учням дається будь-яке завдання (наприклад, підготувати актовий зал школи до проведення новорічного балу і т.п.). Для його… Обробка отриманих даних. Передбачається, що школярі прийдуть на допомогу тим…  

Методика „Спрямованість особистості” [2].

Мета: виявити індивідуалістичну або колективістську спрямованість особистості.

Залежно від віку школярів експеримент може бути проведений у різних варіантах, але сутність його залишається одна і та ж: до учнів звертаються з проханням надати допомогу педагогам, шефам, підшефним. Перед школярами повинна виникнути альтернатива: допомогти або не допомогти, працювати безкорисливо або за нагороду, сказати правду або промовчати і тому подібне. Ситуації вибору, які створює соціальний педагог, у жодному випадку не повинні виглядати як оцінні або повчальні, оскільки в такому разі їх діагностичне або виховне значення буде зведено нанівець. Учні повинні бути впевнені, що їхній вибір не обернеться проти них самих. Природність ситуації для учнів – необхідна умова проведення експерименту. Наведемо два можливі варіанти його здійснення.

Варіант 1.

Хід виконання. На уроці фізкультури або під час гри (наприклад, у поході, в лісі і т.п.) хлоп’ятам пропонують розіграти три першості: особисту, між групами та між класами. Є три мішені, розташовані на невеликій відстані одна від одної. Необхідно влучити м’ячем в одну з мішеней. Влучення в ціль приносить очко: на особистий рахунок – мішень ліворуч, на рахунок групи – мішень посередині, на рахунок класу – мішень праворуч. М’яч кидається 10 разів. Якщо м’яч не влучив у мішень, то знімається очко, при цьому школяр повинен вказати, за чий рахунок зняти очко: за його особистий рахунок, за рахунок групи або за рахунок класу.

Обробка отриманих даних. Підраховується число балів, набраних учнем на особистий рахунок, на рахунок групи або на рахунок класу. За цими даними соціальний педагог може судити про спрямованість учня.

Варіант 2.

Хід виконання. На уроках праці учні виготовляють ялинкові або інші іграшки. Після цього перед ними ставиться проблема, кому передати ці іграшки: кожному учневі для домашньої ялинки (для подарунка рідним), для класу або для дитячого саду. Можливі й інші варіанти вибору, який повинен зробити учень на користь колективу, суспільства або на свою користь.

Для створення узагальненого уявлення про прояв етичних якостей у поведінці учня можна використовувати цілеспрямоване систематичне спостереження.

 

Методика „Емоційна спрямованість” [2].

Порядок проведення. Соціальний педагог зачитує учням наступну інструкцію: „У даній анкеті немає „поганих” і „хороших” відповідей. Будь-яка… 1. Уважно прочитати наведений на плакаті (на дошці) перелік приємних… 2. Розташувати ці переживання в порядку переваги: першим написати номер того переживання, яке ви любите більш за все…

Методика „Музичний образ” [2].

Хід роботи. Учні прослуховують мелодію, запропоновану їм соціальним педагогом. Потім соціальний педагог пропонує описати словами образ, який вони… Можливий список пропонованих слів: радісно, урочисто, енергійно, владно,… Обробка отриманих даних. Вчитель обговорює з школярами складені ними списки слів, порівнює їх, обговорює разом з…

ІІ. Кількісні методики індивідуальної роботи з учнем

Методика „Вибір” [2].

Мета: виявити ставлення школярів до етичних норм і відповідних етичних якостей (відповідальності, самокритичності, сумлінності, принциповості, чуйності, справедливості).

Хід експерименту. Учням пропонується виконати таке завдання.

„Як ти будеш діяти в таких ситуаціях? Обери відповідь, яка відповідатиме твоєму вчинку або допиши свою відповідь”.

Під час канікул, коли ти збирався поїхати відпочити, класний керівник несподівано попросив тебе допомогти навести порядок в навчальному кабінеті. Як ти вдієш?

а) скажеш, що згоден допомогти, і відкладеш свій від’їзд;

б) збереш хлоп’ят і разом з ними зробиш всю роботу за один день;

в) пообіцяєш виконати роботу після повернення;

г) порадиш звернутися за допомогою того, хто залишається в місті;

д) або...

Тобі дали доручення, яке не зовсім до душі, але його виконання терміново необхідне колективу. Як ти вдієш?

а) сумлінно виконаєш доручене;

б) привернеш до виконання доручення товаришів, щоб не робити роботу самому;

в) попросиш дати тобі інше, цікавіше для тебе доручення;

г) знайдеш відмовку для відмови;

д) або...

Ти випадково почув, як група твоїх однокласників висловлювала справедливі, але неприємні зауваження на твою адресу. Як ти вдієш?

а) Постараєшся пояснити хлоп’ятам, чим були викликані „прорахунки” у твоїй поведінці;

б) переведеш розмову жартома, але постараєшся скоріше виправити недоліки, про які йшла мова;

в) зробиш вигляд, що нічого не чув;

г) вкажеш хлоп’ятам, що вони самі не кращі за тебе, особливо тому, що говорять про тебе за твоєї відсутності;

д) або...

У трудовому таборі під час прополки овочів у тебе на руках утворилися хворобливі мозолі. Як ти вдієш?

а) Будеш, пересилюючи біль, виконувати норму, як всі;

б) звернешся до друзів з проханням допомогти тобі виконати норму;

в) попросиш звільнити тебе від цієї роботи та перевести на іншу;

г) залишиш роботу незавершеною та підеш відпочивати;

д) або...

Ти став свідком того, як одна людина незаслужено образила іншу на твоїх очах. Як ти вдієш?

а) Зажадаєш від кривдника вибачень на адресу постраждалого;

б) розберешся в причинах конфлікту та доб’єшся його усунення;

в) виразиш співчуття тому, кого образили;

г) зробиш вигляд, що тебе це не стосується;

д) або...

Ти випадково, не бажаючи того, завдав невеликого збитку або заподіяв зло іншій людині. Як ти вдієш?

а) зробиш все можливе для усунення зла, збитку;

б) вибачишся, поясниш постраждалому, що не хотів цього;

в) постараєшся, щоб ніхто не помітив нанесеного тобою збитку, зробиш вигляд, що ти не винен;

г) звалиш провину на того, хто постраждав: хай не лізе, сам винен;

д) або...

Обробка отриманих даних. Вибір відповіді:

а) свідчить про активне, стійко-позитивне ставлення до відповідних етичних норм.

б) показує, що це ставлення хоча й активне, його ставлення – пасивне та недостатньо стійке.

в) свідоцтво негативного, нестійкого ставлення дитини до етичних норм.

Методика „Характеристика” [2].

Хід виконання: соціальний педагог (можливо разом з активом класу) дає оцінку етичній поведінці школярів за наступною схемою. „Оцініть етичні якості школяра, що проявляються в його вчинках”: 1. Участь школяра в громадських справах:

Методика „Самооцінка скромності” [2].

Хід виконання. Школярам надається анкета ознак прояву скромності. Читаючи анкету пункт за пунктом, учні повинні оцінювати ступінь вираженості у себе…   Ознаки Оцінка ступеня вираженості ознаки (бали) … Обробка отриманих даних. Слід підсумувати всі 20 оцінок і обчислити коефіцієнт самооцінки скромності:

Методика „Самооцінка колективізму” [2].

Хід виконання. Школярам надається анкета ознак прояву колективізму. Читаючи анкету пункт за пунктом, учні повинні оцінити ступінь вираженості у себе…   Ознаки Оцінка ступеня вираженості ознаки (бали) … Обробка отриманих даних. Слід підсумувати всі 15 оцінок та обчислити показник самооцінки колективізму за формулою:

Методика „Ти громадянином бути зобов’язаний”.

Хід експерименту. Учням пропонується список слів:   1) патріотизм, 16.) гордість, 2)…  

Методика „Естетична схильність” [2].

Мета: виявити художні інтереси (переваги) школяра.

Хід виконання.Учням пропонується відповісти на питання наступної анкети.

Який вид мистецтва тобі більше всього подобається?

1) театр,

2) художня література,

3) кіно,

4) образотворче мистецтво,

5) естрадна музика,

6) серйозна музика,

7) жоден вид мистецтва мене особливо не цікавить.

2. Яка розповідь, повість, роман, вірш або п’єса тобі подобається?Напиши назву.

А зараз, якщо знаєш, напиши прізвище будь-якого письменника (окрім тих, що вивчалися в школі) та назву якої-небудь його книги.

Якщо ти прочитав за останні два тижні які-небудь книги (розповіді, повісті, романи, вірші, п’єси), то напиши назву кожної та загальну їхню кількість.

Що тобі більше подобається на уроках літератури?

1) дізнаватися про особливості літератури (що таке алегорія, чим відрізняється поезія від прози і т. п.),

2) подобається, коли на уроці читають вірші, розповіді, уривки з книг,

3) слухати розповідь вчителя про життя якого-небудь письменника та про його книги,

4) писати перекази, твори,

5) робити доповіді, повідомлення про якого-небудь письменника, про прочитану книгу та її героїв,

6) подобається, коли обговорюються характери героїв книги, їх вчинки, взаємини,

7) мені нічого не подобається на уроці літератури.

6. Який кінофільм тобі подобається?Напиши назву.

А зараз, якщо знаєш, напиши прізвище будь-якого кінорежисера, і назву якого-небудь його фільму.

Скільки разів за останні два тижні ти дивився художні фільми?

Яка скульптура або картина художника тобі подобається?Напиши назву.

А зараз, якщо знаєш, напиши прізвище будь-якого художника або скульптора та назву якої-небудь його картини або скульптури.

Скільки разів за останні 12 місяців ти бував на виставках картин художників або скульптури?

Що тобі більше подобається або подобалося на уроках малювання?

1) малювати предмети, які вчитель приносить в клас,

2) слухати розповідь вчителя про особливості живопису, про те, як треба дивитися і розуміти картини художників,

3) розглядати картини (репродукції),

4) слухати розповідь вчителя про життя якого-небудь художника і про його картини,

5) малювати за заданою темою, робити малюнки до прочитаної книги,

6) малювати різні барвисті узори,

7) нічого не подобається.

13. Який музичний твір (симфонія, пісня, танцювальна мелодія, опера, балет, оперета) тобі подобається?Напиши назву.

А зараз, якщо знаєш, напиши прізвище будь-якого композитора і назву якого-небудь його твору.

Скільки разів за останні 12 місяців ти бував на оперних балетах, виставах і на концертах серйозної музики?

Скільки разів за останні 12 місяців ти бував на виставах театру музичної комедії та на концертах естрадної музики?

Що тобі більше подобається (або подобалося) на уроках музики?

1) вчитися розуміти ноти,

2) слухати, коли вчитель розповідає про особливості музики, про те, як треба слухати і розуміти музику,

3) слухати на уроці музику,

4) слухати розповідь вчителя про життя якого-небудь композитора та про його музику,

5) співати на уроці пісні.

6) нічого не подобається.

18. Яка вистава драматичного театру тобі подобається?Напиши її назву (вистави, які ти бачив по телевізору, не називай).

А зараз, якщо знаєш, назви прізвище будь-якого театрального режисера та назву якої-небудь вистави, яку він поставив.

Скільки разів за останні 12 місяців ти дивився вистави(у театрі, у Будинку культури, у школі)?

21. Які газети й журнали, присвячені літературі та мистецтву або статті про мистецтво ти читав за останній місяць? (Якщо читав, то напиши назви газет, журналів, статей або про що вони.)

Які передачі по телебаченню ти любиш більш за все?

1) коли розповідають про картини, скульптури,

2) коли виконують музичні твори,

3) коли розповідають про життя і творчість композиторів, про окремі музичні твори,

4) естрадно-розважальні передачі,

5) вистави, телевистави, ляльковий театр,

6) коли розповідають про театр, театральних режисерів і акторів,

7) кінофільми, телефільми, мультфільми,

8) коли розповідають про історію кіно, про кінорежисерів і кіноакторів,

9) коли читають вірші, уривки з літературних творів, розповідають про письменників,

10) інші передачі, не згадані тут (напиши, які).

Які передачі по радіо (з перерахованих вище) ти любиш найбільше?

Якщо ти читав за останні 12 місяців книги про літературу і мистецтво, то напиши їх назви(про кіно, театр, музику, про живопис і скульптуру, про літературу, про загальні питання мистецтва).

Обробка отриманих даних.

Художні переваги школяра аналізуються за двома складовими: за кількісними і якісними показниками. Кількісні показники характеризують інтерес за принципом „більше – менше” (питання 1, 4, 8, 11, 15, 16, 20, 22, 23). Наприклад, якщо учень часто ходить в театр і менше в музей, то, отже, театр його цікавить більше, ніж образотворче мистецтво. Але якість цього інтересу може бути самою різною: від бажання легко й весело провести час до потреби в душевному потрясінні, пізнанні себе й миру. Якісні показники, що свідчать про певний рівень художнього розвитку людини, зводяться до оцінки „краще – гірше” (питання 2, 6, 9, 13, 18).

Іншою якісною характеристикою художнього інтересу є його рівень. Так, інтерес школяра може бути спрямований на засвоєння, сприйняття художніх вражень: він отримує задоволення, коли стежить за сюжетом фільму або повісті, переживає за долю героя, відчуває хвилювання від музики, роздумує про закладені у творах думки й тому подібне. Цей інтерес може мати мистецтвознавчий характер. Наприклад, школяру важливо не тільки отримати художнє враження, але й зрозуміти, як створюється твір, постаратися проникнути в його „таємниці”, розібратися в історії мистецтва (питання 3, 7, 10, 14, 19, 21, 24, 5, 12, 17). Цей інтерес можна спробувати порушити, якщо спеціально розповідати про автора, історію створення твору, знайомити з мистецтвознавчою періодикою, книгами, статтями.

 

Методика „Відмітка за працьовитість” [2].

Мета: виявити різні рівні розвитку працьовитості та відповідальності в учнів.

Хід виконання. Вчителі (або експерти) відзначають наявність (знаком „+”) або відсутність (знаком „– ”) позитивних та негативних ознак працьовитості.

Позитивні ознаки працьовитості.

1. Одночасна активність у навчанні та суспільно-корисній праці.

2. Інтерес до різноманітних видів діяльності.

3. Добросовісне виконання будь-якого трудового доручення.

4. Уміння доводити почату справу до кінця.

5. Відповідальність перед колективом за доручену справу.

6. Вимогливість до своєї праці та праці товариша.

7. Акуратність, старанність у праці.

8. Прагнення виробити у себе нові трудові уміння та навики.

9. Трудова самодисципліна, організованість і самоконтроль у роботі.

Ознаки відсутності працьовитості.

2. Небажання долати труднощі в дорученій справі. 3. Небажання організовувати свою працю. 4. Прагнення перекласти роботу на інших.

Методика „Трудовий досвід” [2].

Хід виконання. Вчитель праці на кожному уроці за п’ятибальною системою оцінює наявність трудового досвіду в учнів: 1. Наявність загальнотехнічних і спеціальних знань та умінь застосовувати їх… 2. Наявність загальнотрудових і спеціальних умінь та навичок, їх якість та міцність.

Методика „На роздоріжжі” [2].

Мета: вивчити професійні наміри старшокласників.

Хід виконання. Кожному учневі пропонується відповісти на запитання.

Чим ви збираєтеся зайнятися після закінчення школи (потрібно підкреслити)?

а) продовжити навчання у вузі (якому?)...

б) вступити в СПТУ, технікум, середнє спеціальне училище.

в) піти працювати на виробництво (на яке?)...

г) поєднувати роботу (яку?) з навчанням (яким?)...

д) не знаю, чим займатимуся.

Якій професії, спеціальності ви хотіли б присвятити себе?

Які вимоги, на вашу думку, ця професія пред’являє до людини?

а) необхідні знання, уміння, навички...

б) необхідні загальні якості особистості...

в) чи вимагає ця професія спеціальних якостей особистості (вкажіть, яких)?

Які вимоги висуває обрана вами професія до здоров’я людини? Як ви оцінюєте вашу придатність за станом здоров’я до цієї професії?

Як ви уявляєте умови роботи з обраної вами професії?

Як ви готуєте себе до вибраної професії?

а) чи працюєте над розвитком системи знань, умінь та навичок, необхідних для цієї професії?..

б) чи виховуєте ви в собі загальнолюдські якості (працьовитість, самостійність у праці, наполегливість і т.п.).

в) як розвиваєте спеціальні якості, необхідні для вибраної професії?

7. Чи перевіряєте ви розвиток професійних важливих якостей у себе (потрібно підкреслити):

а) у школі на уроках;

б) у секціях;

в) у позашкільних установах;

г) самостійно вдома;

д) не перевіряв (ла).

Чи знаєте Ви, де можна отримати підготовку до вибраної професії?

9. У якій літературі ви читали про обрану професію (потрібно підкреслити та вказати назви):

а) у художній літературі;

б) у науково-популярній;

в) у спеціальній...

10. Чи розмовляли ви за своєю ініціативою про вибрану вами професію і з ким (потрібно підкреслити):

а) з вчителями;

б) з батьками;

в) родичами;

г) товаришами-однолітками;

д) старшими товаришами, що знають цю професію;

е) ні з ким не розмовляв (ла) .

Чи знаєте ви, що до вибраної вами професії є близькі, споріднені їй, якими ви могли б оволодіти? Якщо знаєте, то які це професії?

Коли ви обрали професію? Чи відбувалися зміни у вашому виборі? За якими причинами ви міняли вибір професії?

Якщо ви до цього часу не обрали професію, то за яких причин?

Ваше рішення про вибір даної професії остаточне, або ви ще можете передумати?

15. Хто на вас найбільш вплинув при виборі професії:

а) батьки;

б) вчителі;

в) працівники виробництва;

г) товариші;

д) хто ще?

Вибираючи професію, на що ви орієнтуєтеся (потрібно підкреслити)?

а) Принести користь суспільству.

б) Ця професія високо цінується серед людей.

в) Хороша зарплата.

г) Цікава та змістовна робота.

д) Робота, відповідна моїм можливостям. (Пронумеруйте ці пункти в порядку їх значимості для вас.)

17. Висловити свою думку за запитанням: щоб бути хорошим фахівцем, треба (потрібне підкреслити):

а) попрацювати на виробництві;

б) вчитися в ПТУ;

в) вчитися в технікумі;

г) у вузі;

д) спробувати себе у вибраній професії.

Які матеріали і за якими професіями ви хотіли б мати у своїй школі (кабінеті, куточку профорієнтації, бібліотеці)?

На яких уроках вчителі розповідають про професії та як часто?

Які екскурсії на виробництво вам більше всього сподобалися?

21. Чим сподобалися (не сподобалися) екскурсії? Ваші зауваження:

а) з організації праці;

б) з бесіди про професію;

в) за умовами виробництва;

г) з показу технологічного процесу;

д) інші зауваження...

Скільки за останній рік було зустрічей з ветеранами праці Які зустрічі були вам цікавішими і чим?

Як ви вважаєте за краще працювати?

а) індивідуально,

б) з товаришем,

в) у бригаді (потрібне підкреслити)

Коли ви працюєте в бригаді, то чи легко вам підпорядковувати свої інтереси та плани загальним задумам? Що вам більше подобається?

а) бути виконавцем,

б) організатором(потрібне підкреслити)

У яких секціях ви берете участь? У яких хотіли б взяти участь (у школі та поза школою)?

У яких факультативних заняттях ви берете участь або бажали б брати участь?

27. Якою областю знань та умінь ви захоплюєтеся (потрібне підкреслити):

а) про природу;

б) про науку;

в) про мистецтво;

г) про техніку;

д) про людину.

Обробка отриманих даних. Аналіз відповідей покаже загальні життєві плани учнів (питання 1, 16, 17, 27), захоплення і професійні наміри (питання 2, 11, 12, 13, 20, 23, 24, 25, 26), знання про вибрану професію (питання 3, 4, 5, 11) і оцінку школярем своєї придатності до неї (питання 4, 7), нарешті, дозволить оцінити роботу педагогів і старшокласників за професійним самовизначенням (питання 6, 8, 9, 10, 15, 18, 19, 21, 22).


ІІІ. ЯКІСНІ МЕТОДИКИ РОБОТИ З КОЛЕКТИВОМ

 

Методика колективістського самовизначення та його вивчення „У кожного Павла своя правда” [2].

Мета: виявити наявність або відсутність у класі колективістського самовизначення.

Хід виконання. Старшокласникам дається така інструкція:

„Вам зараз будуть запропоновані відомі прислів’я і приказки, які були придумані вже давно. Зараз умови життя змінилися, змінилися й уявлення людей. Це явище природнє. Отже деякі твердження можуть здатися вам неправильними. Подумайте добре над кожним прислів’ям і відзначте проти його номера знак „+”, якщо ви згодні з ним, і знак „– ”, якщо не згодні”.

Приклади прислів’їв.

2. Гусак свині не товариш. 3. Час – гроші. 4. Усякий цвіркун знає свою жердину.

Визначення ступеня емоційної єдності в класі. Методика „Естафета” [2].

Хід виконання. Клас ділиться на 4 команди (по 7-9 осіб), між якими проводиться змагання у формі виконання декількох завдань (від 4 до 10) залежно… Хлоп’ятам оголошується, що проводяться два конкурси: команд та їх капітанів. У… У другому випадку – конкурсі капітанів – також бере участь вся команда, але бали отримує тільки капітан. Виграє той…

Методика „Коло” [2].

Хід виконання. Кожному учневі дається олівець та аркуш паперу, на якому накреслено коло заданого радіусу. Школярам, нібито для перевірки уміння або… Обробка отриманих даних. Після закінчення роботи вчитель збирає аркуші,… 3.4. Методика „Який у нас колектив?” [2]

Методика „Референтометрія” [2].

Хід виконання. Соціальний педагог повинен скласти план індивідуальної бесіди зі школярем, основний зміст якої полягає в наступному. Соціальний… Виявлення за допомогою вказаних методів референтної групи дає соціальному…

ІV. КІЛЬКІСНІ МЕТОДИКИ РОБОТИ З КОЛЕКТИВОМ

 

Методика вивчення згуртованості групи „Що важливіше?” [2].

Хід виконання. Учням пропонується анкета, кожні п’ять якостей якої характеризують ставлення до навчання (1, 6, 16, 18, 25), стиль поведінки та… Якості особистості Дисциплінованість 2. Ерудованість.

Методика „Скільки голів, стільки розумів?” [2].

Хід виконання. Старшокласникам дається наступна інструкція: „Вам зараз будуть запропоновані відомі прислів’я й приказки, які були… Приклади прислів’їв.

Методика вивчення еталонності класного колективу „Ідеальний клас” [2].

Хід виконання. Соціальний педагог повинен підібрати приблизно 30 позитивних якостей, що характеризують класний колектив (дружний, згуртований,… Учень може міркувати приблизно так: „На мою думку, ідеальний клас повинен бути… Для зручності обробки даних ці якості зручно розташувати в наступну таблицю:

Методика „Наші стосунки” [2].

Мета: виявлення ступеню задоволеності учнів різними сторонами життя класного колективу.

Варіант 1.

  № Запитання Оцінка Тебе… Обробка отриманих даних. Обчислюються середньо-групові показники з кожного питання. Крім того, можна обчислити й…

Варіант 2.

Хід виконання. Соціальний педагог пропонує учням ознайомитися з 6 твердженнями. Потрібно записати номер того твердження, який більш за все співпадає з їхньою думкою. Всього проводиться три серії. Опитування анонімне.

I серія

1. Наш клас дуже дружний та згуртований.

2. Наш клас дружний.

3. У нашому класі немає сварок, але кожен існує сам по собі.

4. У нашому класі іноді бувають сварки, але конфліктним наш клас назвати не можна.

5. Наш клас недружній, часто виникають сварки.

6. Наш клас дуже недружний. Важко вчитися в такому класі.

II серія

1. У нас у класі прийнято нести відповідальність один за одного. Всі ми боремося за викорінювання недоліків.

2. У нашому класі недоліки та погані вчинки турбують більшість учнів.

3. У нашому класі винні в порушенні дисципліни та ледарі засуджуються тільки активом класу.

4. Наш клас загалом не звертає уваги на порушників дисципліни та ледарів. За свої вчинки вони відповідають тільки перед директором, завучами, класним керівником і вчителями.

5. Ми прагнемо „не виносити сміття з хати”, тобто робити так, щоб про нашу провину якомога менше знали вчителі, завучі, директор.

6. У нашому класі хто як хоче, так себе і поводить. Ми особливо не звертаємо уваги ні один на одного, ні на вимоги вчителів.

III серія

2. У нашому класі допомога надається тільки своїм друзям. 3. У нашому класі допомагають тільки тоді, коли про це просить сам учень. 4. У нашому класі допомога надається тільки тоді, коли примушує вчитель.

Методика вивчення структури міжособистісних стосунків в учнівському колективі „Соціометрія” [2].

Хід виконання. Експеримент може протікати в двох формах: шляхом вибору товариша по парті і „вибору в дії”. У першому випадку учням пропонується… Обробка отриманих даних. На підставі результатів складається матриця, куди… Якщо учні обрали один одного (наприклад, за даними наведеної матриці Антонова вибрала №4 Дятла, а Дятел вибрав №1 –…

Матриця вибору

  Соціограма є чотирьох концентричне коло, в якому поміщені усі номери учнів класу. У перше коло (центральне) поміщають…

Методика „Вибір у дії” [2].

Хід виконання. Дослідження починається зі вступної бесіди соціального педагога з класом. „Хлоп’ята, зараз ми з вами пограємо в цікаву гру. Її головна умова –… Хлоп’ята йдуть у коридор або спортзал, де з ними організовуються будь-які ігри. Соціальний педагог по черзі викликає…

Методика „Відмітка другу” [2].

Після відповіді на виниклі запитання соціальний педагог пропонує школярам приступити до роботи, яка, як показує досвід, займає не більше 10-15… Інструкція. У вашому класі є близькі вам люди, яких ви вважаєте своїми… Ознайомтеся зі всіма пунктами оцінки стосунків. Випишіть прізвища всіх учнів класу і напроти кожного прізвища поставте…

Матриця оцінок стосунків учнів

Усіх учнів розташовують за знайденими середніми індексами від найменшого до найбільшого. Можна припустити, що учні з найбільшими індексами в класі є… Можна знайти „лідерів” по кожному пункту анкети, тобто школярів, що мають… На підставі проведеного дослідження соціальний педагог отримує інформацію про реально існуючі стосунки між…

Методика вивчення положення школяра в системі міжособистісних стосунків „До кого ти звернешся?” [2].

Хід виконання. Для визначення коефіцієнтів різних видів спілкування (навколо громадської, навчальної роботи або просто дружні контакти) учням… 1. „Якщо в тебе виникла думка організувати суспільно-корисну справу, то до… 2. „До кого в першу, другу, третю чергу ти звернешся для обговорення спірного або незрозумілого питання, що виникло у…

Методика „Вибір однокласників” [2].

Хід виконання. Кожному учневі пропонується оцінити всіх своїх товаришів за такими якостями: щирий, добрий, сміливий, розумний, прямий, чуйний,… Мінімальна (найнижча) „відмітка” – 1 бал, максимальна (найвища) – 7 балів.… Обробка отриманих даних. Проілюструємо її на прикладі, обмежившись для простоти чотирма довільно вибраними якостями:…

Методика „Референтометрія” (1 варіант) [2].

Мета: виявлення основних референтних груп особистості.

Хід виконання. Учням пропонується 10 запитань-ситуацій (I-А) і список людей, що оточують їх I-Б).

Школярам потрібно здійснити вибір по кожному питанню-ситуації не менше двох осіб: при цьому друга особа повинна бути з тих, яка значима у меншій мірі, ніж перша особа.

Після здійсненого школярами вибору у них забирають список I-Б, просять за п’ятибальною шкалою (5, 4, 3, 2, 1) оцінити кожну з вибраних осіб.

А

1. З ким ви поїдете на екскурсію в інше місто?

2. З вами трапилася неприємність. Кому ви про це розповісте?

3. Ви хочете відсвяткувати свій день народження. З ким ви його проведете?

4. Чи є у вас людина, з якою ви прагнете проводити більше часу?

5. Хто може вказати вам на ваші недоліки, кого ви більше послухаєте?

6. Ви зустріли людину, яка вам сподобалася. Хто може вам допомогти правильно оцінити її?

7. Ви хочете змінити своє життя. З ким ви порадитеся про це?

8. Хто може бути для вас прикладом в житті?

9. Кому ви хотіли б сподобатися більш за все?

10. З ким ви більше всього відверті?

 

Б

1. Батьки (батько, мати).

2. Родичі (дідусь, бабуся, дядько, тітка).

3. Брат, сестра.

4. Дорослий знайомий.

5. Знайомий батьків.

6. Друзі.

7. Кращий друг (подруга).

8. Компанія, приятелі.

9. Знайома дівчина, знайомий хлопець.

10. Товариші з навчання, роботи.

11. Товариші по гуртку, секції, студії і тому подібне

12. Історична особа, відома всім людина.

13. Людина, про яку ви знаєте від інших.

14. Літературний персонаж.

Обробка отриманих даних. Всі особи, згадані даним школярем, записуються в окремий список без повторень, потім „оцінки” осіб заносяться до списку і підсумовуються для кожного з них.

Після порівняння дві-три особи, що мають найбільшу кількість балів, виносяться на окремий листок у порядку зменшення кількості балів. Ці люди і складають референтну групу даного школяра.


ДОДАТОК Б

ДІАГНОСТИКА СІМ’Ї

  1.1. Психодіагностика мотиваційних і особистісних особливостей дорослої… Методична процедура. При використанні даної методики можна працювати з кожним випробовуваним окремо або ж з групою…

Інструкція.

1. Ваша сім’я багатодітна, у ній виховується: · 3 дітей; · 4 дітей;

Тест для визначення трьох станів особистості батьків [9].

Інструкція. Оцініть наведені нижче висловлювання в балах від 0 до 10.

Опитувальник.

2. Якщо мої бажання заважають мені, то я вмію їх стримувати. 3. Батьки як більш зрілі люди повинні влаштувати сімейне життя своїх дітей. … 4. Я інколи перебільшую свою роль у діючих подіях.

Тестовий матеріал.

1.

а) Іноді я надаю можливість іншим узяти на себе відповідальність за вирішення суперечливого питання.

б) Чим обговорювати те, у чому ми розходимося, я прагну звернути увагу на те, з чим ми обидва згодні.

2.

а) Я прагну знайти компромісне рішення.

б) Я прагну улагодити спірне питання з урахуванням всіх інтересів іншої людини й моїх власних.

3.

а) Зазвичай я наполегливо намагаюся досягти свого.

б) Іноді я жертвую своїми власними інтересами заради інтересів іншої людини.

4.

а) Я прагну знайти компромісне рішення.

б) Я прагну не зачепити відчуттів іншої людини.

5.

а) Залагоджуючи спірну ситуацію, я весь час намагаюся знайти підтримку іншого.

б) Я прагну робити все, щоб уникнути даремної напруженості.

6.

а) Я намагаюся уникнути неприємностей для себе.

б) Я прагну добитися свого.

7.

а) Я прагну відкласти вирішення спірного питання, щоб з часом вирішити його остаточно.

б) Я вважаю за можливе в чомусь поступитися, щоб досягти головного.

8.

а) Зазвичай я наполегливо прагну добитися свого.

б) Я насамперед прагну визначити те, у чому полягають спільні інтереси і питання, що вирішуються.

9.

а) Я думаю, що не завжди потрібно хвилюватися через якісь виниклі розбіжності.

б) Я роблю зусилля, щоб досягти свого.

10.

а) Я твердо прагну добитися свого.

б) Я прагну знайти компромісне рішення.

11.

а) Насамперед я прагну ясно визначити те, у чому полягають спільні інтереси і спірні питання.

б) Я прагну заспокоїти іншого й головним чином зберегти наші стосунки.

12.

а) Часто я уникаю займати позицію, яка може викликати суперечку.

б) Я даю можливість іншому в чомусь залишитися при своїй думці, якщо він також йде мені назустріч.

13.

а) Я пропоную середню позицію.

б) Я наполягаю, щоб все було зроблено по-моєму.

14.

а) Я повідомляю іншому свою точку зору та запитую про його погляди.

б) Я намагаюся показати іншому логіку та переваги моїх поглядів.

15.

а) Я прагну заспокоїти іншого та зберегти наші стосунки.

б) Я прагну зробити все необхідне, щоб уникнути напруги.

16.

а) Я прагну не зачепити почуттів іншого.

б) Я зазвичай намагаюся переконати іншого в перевагах моєї позиції.

17.

а) Зазвичай я наполегливо прагну досягти свого.

б) Я прагну зробити все, щоб уникнути даремної напруги.

18.

а) Якщо це зробить іншого щасливим, я дам йому можливість наполягти на своєму.

б) Я дам йому можливість залишитися при своїй думці, якщо він йде мені назустріч.

19.

а) Насамперед я намагаюся визначити всі зачеплені інтереси та питання.

б) Я прагну відкласти спірні питання, щоб з часом вирішити їх остаточно.

20.

а) Я намагаюся негайно подолати наші розбіжності.

б) Я прагну якнайкраще знайти поєднання користі та втрат для нас обох.

21.

а) Ведучи переговори, я прагну бути уважним до іншого.

б) Я завжди схиляюся до прямого обговорення проблеми.

22.

а) Я намагаюся знайти позицію, яка розташовується посередині, між моєю й позицією іншої людини.

б) Я відстоюю свою позицію.

23.

а) Як правило, я стурбований тим, щоб задовольнити бажання кожного.

б) Іноді я надаю можливість іншим узяти на себе відповідальність за вирішення суперечливого питання.

24.

а) Якщо позиція іншого здається йому дуже важливою, я прагну йти йому назустріч.

б) Я прагну переконати іншого піти на компроміс.

25.

а) Я намагаюся переконати іншого у своїй правоті.

б) Ведучи переговори, я прагну бути уважним до аргументів іншого.

26.

а) Я зазвичай пропоную середню позицію.

б) Я майже завжди прагну задовольнити інтереси кожного з нас.

27.

а) Часто я прагну уникнути суперечок.

б) Якщо це зробить іншу людину щасливою, я дам їй можливість наполягти на своєму.

28.

а) Зазвичай я наполегливо прагну досягти свого.

б) Залагоджуючи ситуацію, я зазвичай прагну знайти підтримку в іншого.

29.

а) Я пропоную середню позицію.

б) Думаю, що не завжди варто хвилюватися через виниклі розбіжності.

30.

а) Я прагну не зачепити відчуттів іншого.

б) Я завжди займаю таку позицію в суперечці, щоб ми спільно могли досягти успіху.

Ключ до тесту К. Томаса

Методика „Наша дитина” [2].

Хід експерименту. Батьків просять відповісти на питання анкети, записавши на аркуші номер запитання (I-X) і номер відповіді (1-4) на кожне… Необхідно відзначити, що при такій системі обробки порушуються деякі вимоги до… Є й інша складність. Отримувана в результаті оцінка „етичної поведінки” носить формально-числовий характер і не може…

I. Чи старанна та слухняна дитина у сім’ї? Чи охоче вона виконує доручення батьків?

1. Постійно проявляє необов’язковість та неслухняність.

2. Часто неслухняна та нестаранна.

3. Не завжди старанна та слухняна.

4. Завжди старанна та слухняна.

II. Якою є поведінка дитини вдома?

1. Постійно поводиться погано, грубить, сперечається і т.ін.

2. Часто поводиться погано і на зауваження не реагує.

3. Іноді дозволяє собі витівки, але на зауваження реагує позитивно.

4. Завжди добра.

III. Наскільки чуйно ставиться дитина до батьків та близьких?

1. Постійно грубить, гарячиться з приводу зауважень.

2. Часто проявляє грубість, черствість, егоїзм.

3. Не завжди чуйна та дбайлива.

4. Чуйна, дбайлива, добра.

IV. Наскільки дитина працелюбна?

1. Постійно ухиляється від праці, дуже ледача.

2. Часто ухиляється від праці, трудиться тільки під контролем.

3. Не завжди допомагає, робить лише те, що доручають.

4. Любить працю, постійно допомагає старшим.

V. Наскільки виховані простота та скромність у дитини по відношенню до рідних і близьких?

1. Дуже зарозумілий, хвалькуватий.

2. Часто проявляє зарозумілість.

3. Іноді проявляє хвастощі, зарозумілість.

4. Завжди проста та скромна.

VI. Чи проявляється у дитини критичність по відношенню до інших людей?

1. Некритична, підстроюється до думки інших членів сім’ї або товаришів.

2. Дуже рідко висловлює свої думки, критичні думки.

3. Критикує, але при цьому не завжди правильно і тактовно.

4. Критикує погляди та поведінку близьких розумно і тактовно.

VII. Чи проявляє при цьому самокритичність?

1. Озлоблено сприймає критику членів сім’ї, на зауваження грубить.

2. Не сприймає критику інших, не реагує на зауваження членів сім’ї.

3. Не завжди виправляється після критичних зауважень.

4. Самокритична, поважає критику членів сім’ї, прагне враховувати критичні зауваження.

VIII. Як ставиться до навчання вдома?

1. Уроки вдома не вчить, школу відвідувати не хоче.

2. Проявляє безвідповідальне ставлення до домашніх завдань, вимагає постійного контролю.

3. Не завжди сумлінно готує домашні завдання.

4. Відповідально і сумлінно готує домашні завдання.

IX. Як ставиться до громадських доручень?

1. Не любить громадської роботи, не виконує її.

2. Найчастіше безвідповідально ставиться до громадської роботи, доручень, вимагає постійного контролю батьків.

3. Не завжди проявляє бажання виконувати доручення.

4. Охоче виконує громадські доручення, розповідає, про їх виконання вдома.

X. Яке ставлення дитини до свого класу, школи?

1. Не любить свій клас і школу, відкрито виражає своє негативне ставлення до них.

2. Байдужий до справ класу, школи.

3. Любить клас і школу, але не завжди підкріплює це хорошими справами.

4. Любить свій клас і школу й завжди підкріплює це хорошими справами.

Обробка отриманих даних.

Отримавши від батьків аркуші з номерами запитань і відповідей, соціальний педагог підсумовує номери відповідей (для кожного школяра) і отриману суму ділить на 10. Ступінь прояву етичних якостей у поведінці школярів у представленні їх батьків оцінюється за наступною шкалою: від 1 до 1,5 – на думку батьків, вказані якості не виявляються; від 1,5 до 2,5 – на думку батьків, якості виявляються слабо; від 2,5 до 3,5 – на думку батьків, якості виявляються; від 3,5 до 4 – на думку батьків, якості виявляються яскраво. На основі отриманих даних соціальний педагог зіставляє оцінку батьків зі своїми уявленнями. У разі їх незбігу необхідно з’ясувати причину цієї невідповідності (прихованість, необ’єктивність батьків і т. д.) за допомогою інших методик і намітити індивідуальну роботу з цим учнем (а при необхідності і з батьками).


ІІІ. ЯКІСНІ МЕТОДИКИ

ДІТИ

 

3.1. Методика „Вивчення мотивів взаємодії з дорослими”

Необхідно сконструювати „телевізор” у вигляді ширми із завісками, які розкриваються, та „панель управління”.

Інструкція дослідження. Дослідження проводиться індивідуально з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку. Дитину запрошують в окрему кімнату пограти в „телевізор”. На „панелі” розташовано 5 кнопок, що позначають різні варіанти взаємодії з дорослим. Дитина може сама „включати” найцікавішу для неї „програму”. Їй пропонується декілька варіантів гри.

1. Подивитися на заводну іграшку (вона з’явиться на „екрані”).

2. Подивитися на дорослого (той посміхнеться і, протягнувши руку з „екрану”, погладить дитину).

3. Пограти разом з дорослим іграшкою (дорослий викотить її з „екрану”).

4. Прослухати казку, яку розповість дорослий, який з’явився на „екрані” .

5. Поговорити з дорослим на одну із запропонованих тем, що стосуються дитини, її життя.

Обробка результатів. Відповідно до виявленої дитиною переваги експериментатор робить висновки про провідні мотиви взаємодії з дорослими, а саме: отримання нових вражень, ласка дорослого, сумісна гра, прослуховування казки, бесіда на особистісні теми.

 

Методика „Малюнок сім'ї” [11].

Опис тесту

Сімейну ситуацію, яку батьки оцінюють з усіх боків позитивно, дитина може сприймати абсолютно інакше. Дізнавшись, яким вона бачить оточуючий світ, сім’ю, батьків, себе, можна зрозуміти причини виникнення багатьох проблем дитини й ефективно допомогти їй у їхньому вирішенні.

Інструкція до тесту

Інструкція: „Намалюй, будь ласка, свою сім’ю”. Не слід давати якісь вказівки або уточнення. На запитання дитини, такі, як „Кого треба малювати, а… Поки дитина малює, ви повинні ненав’язливо проводити спостереження за нею,… · Порядок заповнення вільного простору.

Інтерпретація результатів тесту

1. Оцінка загальної структури Що ми бачимо на малюнку: дійсно, сім’ю, члени якої зображені разом, що близько… · Якщо, наприклад, члени сім’ї тримаються за руки, то це може відповідати реальній ситуації в сім’ї, а може бути…

Визначення найпривабливішого персонажу

· він зображається першим і поміщається на передньому плані; · він вищий і більший за решту персонажів; · виконаний з більшою любов’ю та ретельністю;

Дитина про себе

Маленька, слабка фігурка, зображена в оточенні батьків, в якій дитина визнає себе, може виражати відчуття безпорадності та вимогу турботи та… Дитина може намалювати себе поблизу батьків, відтіснивши решту членів сім’ї.… Якщо дитина малює себе поряд з батьком і при цьому перебільшує розміри власної фігури, то, ймовірно, це вказує на…

Додаткові персонажі

На малюнку можуть бути присутніми й вигадані персонажі, які також символізують незадоволені потреби дитини. Не отримавши їх задоволення в реальному… Дитина може зобразити поблизу одного з членів сім’ї домашню тварину, насправді…  

Батьківська пара

Якщо ж дитина малює одного з батьків, з яким живе, це означає ухвалення ним реально існуючої ситуації, до якої дитина більш-менш адаптувалася. Один із батьків може опинитися на малюнку в ізольованому положенні. Якщо… Той випадок, коли фігура дитини й одного з батьків протилежної статі віддалені одна від одної, може розглядатися як…

Ідентифікація

Ідентифікація з одним із батьків своєї статі відповідає нормальному стану речей. Вона відображає її бажання мати переважні стосунки з батьком… Ідентифікація із старшим сиблінгом, незалежно від статі, також є нормальним… Іноді дитина може ототожнювати себе і з додатковими персонажами, що не входять до складу сім’ї. У чому виражається…

Відмова від зображення того або іншого члена сім’ї.

Якщо ж дитина взагалі відсутня на малюнку, то мова може йти про те ж саме, але в набагато сильнішому прояві. Такі переживання, як відчуття… Часте явище в дитячих малюнках – відмова малювати молодшого сиблінга.… Досить поширена ситуація, коли старша дитина ревнує батьків до молодшої дитини, оскільки тій дістається велика частина…

ІV. Кількісні методики

Діти

 

4.1. Методика вивчення потреби спілкування (ПС) та потреби досягнення (ПД).

Мета. Вивчення рівня сформованості потреби спілкування та потреби досягнення.

Інструкція. В анкеті містяться 22 твердження, які дозволять випробовуваним уточнити свої думки, інтереси й оцінку себе. Якщо випробовуваний згоден з твердженням, він напише „так” поряд з номером цього твердження, якщо не згоден – „ні”, ніяких додаткових записів йому робити не слід.

Заповнюючи анкету, випробовуваний повинен мати на увазі, що твердження короткі і не містять усіх необхідних подробиць. Тому йому необхідно уявляти собі типові ситуації й не замислюватися над деталями, не витрачати час на обдумування, відповідати швидко, давати першу відповідь, яка приходить в голову, відповідати по порядку й обов’язково на кожне запитання.

Можливо, деякі твердження випробовуваному буде важко віднести до себе, проте, він повинен постаратися відповісти „так” чи „ні”, не прагнучи зробити своїми відповідями свідомо сприятливе враження і не боячись вільно висловити свою думку.

Опитувальникпотреби досягнення .

Тестовий матеріал.

1. Я думаю, що успіх у житті швидше залежить від випадку, ніж від розрахунку.

2. Якщо я позбудуся улюбленого заняття, життя для мене втратить всякий сенс.

3. Для мене в будь-якій справі важливіше процес її виконання, а не кінцевий результат.

4. Вважаю, що люди більше страждають від невдач у роботі, ніж від поганих стосунків з близькими.

5. На мою думку, більшість людей живуть далекими, а не близькими цілями.

6. У житті в мене було більше успіхів, ніж невдач.

7. Емоційні люди мені подобаються більше, ніж діяльні.

8. Навіть у звичайній роботі я прагну вдосконалити деякі її елементи.

9. Поглинений думками про успіх, я можу забути про заходи обережності .

10. Мої батьки вважали мене ледачою дитиною.

11. Думаю, що в моїх невдачах повинні швидше обставини, ніж я сам.

12. Мої батьки дуже строго контролювали мене.

13. Терпіння в мені більше, ніж здібностей.

14. Лінь, а не сумнів в успіху вимушує мене часто відмовлятися від своїх намірів.

15. Думаю, що я впевнена в собі людина.

16. Ради успіху я можу ризикнути, навіть якщо шанси не на мою користь.

17. Я не старанна людина.

18. Коли все йде гладко, енергії у мене додається.

19. Якби я був журналістом, то про оригінальні винаходи людей писав би більш охоче, ніж про події.

20. Мої близькі зазвичай не підтримують моїх планів.

21. Рівень моїх вимог до життя нижчий, ніж у моїх товаришів.

22. Мені здається, що наполегливості в мені більше, ніж здібностей.

Обробка результатів. Випробовуваний обирає одну з запропонованих йому на кожне затвердження відповідей, за яку йому присуджуються бали. Вони вказані після кожної відповіді, в дужках. Підсумковий показник отримують, підсумовуючи бали. Він може знаходитися в діапазоні від 7 (дуже несприятлива оцінка) до 25 балів (дуже висока оцінка).

Підсумкові показники аналізуються в першу чергу для того, щоб виділити учнів з крайніми оцінками. Після цього детально розглядається розподіл відповідей з кожного питання з метою виділення найбільш серйозних проблем, підраховуються індивідуальні та групові показники.

Потім підраховується кількість балів за наступним „ключем”: один бал за кожну відповідь „так” на твердження 2, 6, 7, 8, 14, 16, 18, 19, 21, 22 і по одному балу за відповідь „ні” на твердження 1, 3, 4, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 20.

Інтерпретація результатів. Сума балів говорить про рівень потреби в досягненнях.

Опитувальникпотреби спілкування .

1. Мені приносить задоволення брати участь у різного роду торжествах. 2. Я можу подавити свої бажання, якщо вони суперечать бажанням моїх… 3. Мені подобається висловлювати кому-небудь свою прихильність до нього.

Інструкція за визначенням узагальненого показника соціального благополуччя дитини.

Матрицю заповнює соціальний педагог або класний керівник на основі зібраної інформації про дитину. Матриця дозволяє одночасно виявити дітей групи ризику для здійснення профілактичних заходів і визначення шляхів індивідуальної роботи з ними.

Загальна сума балів – 50 балів.

При визначенні характеру соціальної ситуації й особливостей конкретної дитини набір балів:

· нижче 30– припускає приналежність дитини до групи підвищеного ризику (чим менше балів, тим вищим є ризик);

· від 31 до 40– соціальне благополуччя дитини визначається в межах середньої норми;

· більше 40високий рівень соціального благополуччя дитини (чим більше балів, тим вище рівень благополуччя).


V. ЯКІСНІ МЕТОДИКИ

СІМ’Я

5.1. Анкета сімейних стосунків [7].

Запропонована анкета допоможе визначити взаємини в сім’ї, виявити сімейні конфлікти та намітити шляхи їх усунення.

1. Ви вважаєте взаємини у вашій сім’ї:

· дуже хорошими;

· хорошими;

· не дуже хорошими;

· поганими;

· не дуже поганими.

2. Чи вважаєте ви свою сім’ю дружним сімейним колективом:

· так;

· не зовсім;

· ні.

3. Які сімейні традиції сприяють зміцненню вашої сім’ї (перерахуйте ці традиції): _________________________________

________________________________________________________

4. Як часто ваша сім’я збирається разом:

· щодня;

· по вихідних днях;

· рідко.

5. Що робить ваша сім’я, зібравшись разом:

· вирішуєте спільно життєві проблеми;

· займаєтеся сімейно-побутовою роботою;

· працюєте на присадибній ділянці;

· разом проводите дозвілля, дивитесь телепередачі;

· обговорюєте питання навчання дітей;

· ділитеся враженнями про прожитий день, про свої успіхи і невдачі;

· кожен займається своєю справою;

· щось інше_______________________________________

6. Чи бувають у вашій сім’ї сварки, конфлікти:

· часто;

· іноді;

· рідко;

· не бувають.

7. Чим обумовлені сварки, конфлікти:

· нерозумінням членами сім’ї один одного;

· порушенням етики взаємин (грубість, невірність, неповага та ін.);

· відмовою брати участь у сімейних справах, турботах;

· розбіжностями в питаннях виховання дітей;

· зловживанням алкоголем;

· іншими обставинами (вкажіть якими)________________

8. Які способи вирішення етичних конфліктів у вашій сім’ї:

· примирення;

· обговорення ситуації й ухвалення обопільного рішення;

· припинення конфліктів на деякий час;

· звернення по допомогу до інших людей (батьків, сусідів, друзів, вчителів);

· конфлікти практично не вирішуються, мають затяжний характер.

9. Чи бувають діти свідками або учасниками сімейних конфліктів між дорослими:

· так;

· ні;

· іноді.

10. Як реагують діти на сімейні конфлікти:

· переживають, плачуть;

· стають на бік одного з батьків;

· намагаються помирити;

· йдуть з дому;

· замикаються в собі;

· ставляться байдуже;

· стають озлобленими, некерованими;

· намагаються знайти підтримку в інших людях.

11. Що ви маєте робити для зміцнення сімейно-побутових стосунків та поліпшення мікроклімату у вашій сім’ї?

________________________________________________________________________________________________________________

Методика ретроспективного аналізу біографій (РАБ) [9].

Мета: Методика використовується для дослідження процесів сімейного виховання, для виявлення причин виникнення конфліктних ситуацій.

Вона дає можливість:

1) визначити ті моменти, ситуації, форми впливу, які особистість сприйняла найбільш емоційно і які, завдяки цьому, залишилися в пам’яті;

2) побачити розвиток особистості як усвідомлений нею процес;

3) зрозуміти стиль внутрішньосімейних стосунків та їх вплив на особистість певного типу.

РАБ повинен у якості суміжних методик включати:

· інтерв’ю з подружжям та особами, які близько знають об’єкт дослідження;

· експертні оцінки особистості від членів колективу, де вона вчиться або працює;

· твори („Портрет моєї дружини”, „Портрет мого чоловіка”).

РАБ може здійснюватися в кількох методичних варіантах.

а) документальні; б) художні твори. РАБ-2. „Подробиці моєї біографії” з метою виявлення: хто, що, як вплинули на становлення особистості.

Анкета для виявлення ґендерної рівності в сім’ї та типу сім’ї.

Інструкція. Чоловік і дружина відповідають окремо, не знаючи про відповіді один одного:

Опитувальник.

2. Чи є в сім’ї суворі правила, які мають примусовий характер? 3. Чи має кожний із членів сім’ї рівні права та можливості? 4. Чи традиційно розподіляються хатня робота та обов’язки в сім’ї?

Анкета дослідження проблем студентської сім’ї.

Опитувальник:

1. Ваша стать:

· чоловік;

· жінка

2. Ваш вік:

· 16-18 років;

· 19-21 рік;

· 22-25 років;

· 26-30 років

3. На Ваше рішення одружитися вплинули такі обставини як:

· бажання відчути свою самостійність;

· бажання проявити свою любов і піклування до близької людини.

· ________________________________________________

4. Скільки років ви одружені?_________________________

5. Скільки у Вас дітей?

· ______________;

· немає;

· у стані вагітності.

6. Головним засобом поповнення бюджету у Вашій сім’ї є:

· допомога батьків;

· зарплатня або стипендія;

· індивідуальна трудова діяльність;

· соціальна державна допомога;

· ________________________________________________

7. Якби збільшились прибутки Вашої сім’ї, на що були б спрямовані витрати в першу чергу?

· на житло;

· туристичні поїздки;

· підвищення рівня освіти;

· одяг та їжу;

· на відпочинок з друзями;

· ________________________________________________

8. На Вашу думку, бюджет сім’ї залежить від:

· планування витрат;

· фіксації доходів та витрат у сімейному бюджеті;

· розподілу обов’язків у сім’ї;

· ________________________________________________

9. Яку професію Ви маєте?

· студент;

· навчаюся та працюю на виробництві;

· займаюсь комерційною діяльністю;

· навчаюсь та працюю за фахом

10. Після одруження Ви мешкаєте:

· в гуртожитку;

· знімаєте квартиру;

· разом з батьками чоловіка (дружини);

· маєте власний будинок або квартиру

11. На Вашу думку, студентській сім’ї після одруження краще жити:

· окремо від родичів;

· з батьками (чоловіка) дружини;

· в одному мікрорайоні з батьками;

· ________________________________________________

12. Батьки Вашого чоловіка (дружини) допомагають Вашій сім’ї у веденні домашнього господарства:

· так;

· ні;

· тільки якщо попросити про допомогу;

· ________________________________________________

13. Чи плануєте Ви збільшення Вашої сім’ї?

· після того, як отримаю освіту;

· поки що, про це не думали;

· ________________________________________________

14. Якщо у Вас немає дітей, то укажіть причину:

· низьке матеріальне становище;

· відсутність гідних умов проживання;

· не закінчена освіта;

· сучасні умови життя не дозволяють мати дітей;

· за станом здоров’я;

· ________________________________________________

15. Стосунки у своїй сім’ї Ви будуєте за зразком стосунків своїх батьків?

· так;

· ні;

· у деяких аспектах;

· ________________________________________________

16. Зібравшись разом, Ваша сім’я:

· займається домашнім господарством;

· обговорюєте минулий робочий (навчальний) день;

· разом проводите дозвілля;

· готуєтесь до наступного дня;

· вирішуєте спільні життєві проблеми;

· кожен займається своєю справою.

17. Що для Вас найбільш важливе у стосунках?

· кохання;

· сприятливий сімейний мікроклімат;

· повага, взаєморозуміння;

· сексуальне задоволення партнером;

· підтримка близької людини;

· ________________________________________________

18. Взаємовідношення між батьками та подружжям склалися такі:

· доброзичливі;

· фінансові;

· складні;

· формальні;

· дружні;

· ________________________________________________

19. Які сімейні традиції Ви перенесли з батьківської сім’ї у свою?___________________________________________________

20. Причиною конфліктних ситуацій у Вашій сім’ї стає:

· низький матеріальний рівень;

· низька культура спілкування;

· негаразди сексуального життя;

· втручання батьків у життя подружжя;

· не виконання сімейних ролей;

· ________________________________________________

21. Хто, на Вашу думку, повинен бути головою сім’ї?

· чоловік;

· дружина;

· обоє

22. Перелічіть, яких видів допомоги потребує студентська сім’я____________________________________________________

23. За допомогою у вирішенні сімейних питань Ви звернетеся до:

· батьків;

· фахівців соціальної сфери;

· друзів;

· будете вирішувати самотужки

24. Якщо б Ви мали змогу, то:

· Ви б багато що змінили в характері Вашого партнера;

· важко відповісти;

· Ви б не стали нічого змінювати

25. Якщо б повернувся час, коли Ви одружувались, то Вашим чоловіком (дружиною) міг би стати:

· хто завгодно, тільки не теперішній чоловік (дружина);

· важко відповісти;

· можливо, що саме теперішній партнер

26. Почуття, з якими Ви брали шлюб?

· збільшились;

· послабли;

· ________________________________________________

27. Чи здійснились Ваші очікування від подружнього життя?

· так;

· ні;

· частково;

· ________________________________________________

Алгоритм вивчення сім’ї [7].

2. Житлово-побутові умови. 3. Матеріальна забезпеченість. 4. Виховний потенціал сім’ї: сильний, нестійкий, слабкий, негативний.

Соціальний паспорт сім’ї [7].

1. Адреса (населений пункт, вулиця, будинок, телефон). 2. П.І.Б. чоловіка, дата народження. 3. П.І.Б. дружини, дата народження.

Карта обстеження сімей, які мають неповнолітніх дітей [7].

2. Кількість дітей у сім’ї:п’ять і більш (5), четверо (4), троє (3), двоє (2), один (1). 3. Спосіб життя та психологічний клімат сім’ї:здоровий спосіб життя, атмосфера… 4. Здоров’я батьків: батько і мати практично здорові (5), один з батьків відрізняється послабленим здоров’ям (4),…

VІ. Кількісні методики

Сім’я

6.1. Метод комплексної експрес-діагностики особливостей сімейної атмосфери, сімейного виховання і ставлення батьків до дітей [6].

Мета: Застосовується для вивчення особливостей особистості батьків, їх ставлення до дитини, сімейної атмосфери.

Частина I: Самодіагностика типового сімейного стану.

Інструкція: прочитайте затвердження опитувальника. Якщо ви в цілому з ним згодні, то на бланку обведіть кружком номер твердження. Якщо ваш вибір утруднений, поставте на номері знак питання. Пам’ятайте, що ви характеризуєте своє самопочуття в сім’ї та прагніть відповідати щиро.

1. Знаю, що члени моєї сім’ї часто бувають незадоволені мною.

2. Відчуваю, як би я не вдіяв, все одно буде не так.

3. Я багато чого не встигаю зробити.

4. Так виходить, що саме я винен(а) у всьому, що трапляється в моїй сім’ї.

5. Часто я відчуваю себе безпорадним (безпорадною).

6. Вдома мені часто доводиться нервувати.

7. Коли я потрапляю додому, я відчуваю себе незграбним (незграбною) та ніяковим (ніяковою).

8. Деякі члени моєї сім’ї вважають мене нетямущим (нетямущою).

9. Коли я вдома, весь час через щось переживаю.

10. Часто я відчуваю на собі критичні погляди членів моєї сім’ї.

11. Йду додому та з тривогою думаю, що ще трапилося в мою відсутність.

12. Вдома у мене постійне відчуття, що треба ще багато чого зробити.

13. Нерідко відчуваю себе зайвим (зайвою).

14. Вдома у мене такий стан, що просто опускаються руки.

15. Вдома мені постійно доводиться стримуватися.

16. Мені здається, що якби раптом я зник(ла), то ніхто б цього не помітив.

17. Йдеш додому, думаєш, що робитимеш одне, а доводиться робити зовсім інше.

18. Як подумаю про сімейні справи, починаю хвилюватися.

19. Деяким членам моєї сім’ї буває незручно через мене перед друзями та знайомими.

20. Часто буває: хочу зробити добре, але, виявляється, що вийшло погано.

21. Багато що в сім’ї мені не подобається, але я стараюся цього не показувати.

Обробка результатів

Позначення: 1 відповідь, обведена кружком, рівна 1 балу „Т” – тривога, „В” – відчуття провини, „Н” – нервово-психічна напруга, „С” – загальна сімейна тривога, „Д/з” – значення, при якому стан діагностується.

 

Бланк для відповідей

Твердження Сума балів Шкали Д/з
  В
  Т
  Н
    С

 

Частина II.

Самодіагностика батьківського ставлення до дітей.

1. Я завжди співчуваю моїй дитині.

2. Я вважаю своїм обов’язком знати все, про що думає моя дитина.

3. Потрібно довше тримати дитину в стороні від реальних життєвих проблем, якщо вони його травмують.

4. Дитину слід тримати в жорстких рамках, тоді з неї виросте порядна людина.

5. Я мрію про те, щоб моя дитина досягла всього того, що мені подобається і здається необхідним.

6. Батьки повинні пристосовуватися до дитини, а не тільки вимагати від неї.

7. Я дуже цікавлюся життям моєї дитини.

8. Строга дисципліна в дитинстві розвиває сильний характер.

9. Я розділяю захоплення моєї дитини.

10. За строге виховання діти потім дякують.

11. Я ретельно стежу за здоров’ям дитини.

12. Дитина не повинна мати секретів від батьків.

13. Виховання дитини – суцільні нервові витрати.

 

Бланк для відповідей

ПІБ (шифр)
Стать   Освіта  
Вік   Спеціальність  
1 Сума балів по №№ 2, 4, 5, 8, 10, 11, 12  
2 Сума балів по №№ 1, 3, 6, 7, 9, 13  
Дата проведення дослідження  
                               

Обробка даних.

При підрахунку балів враховується відповідь „правильно”, обведена в бланку кружечком при масовому обстеженні батьків соціально і педагогічно запущених дітей в переважній більшості випадків діагностується тип „авторитарна гіперсоціалізація”, який корелює з „відкиданням дитини”, „її соціальною небажаністю” та „відсутністю кооперації”. Оцінюється тільки перша сума відповідей, яка порівнюється зі шкалою.

 

„Сирий” бал
Процен-тний ранг 4,72 19,53 39,06 57,96 74,97 86,83 92,43 96,65

 

При високих значеннях діагностуються всі три вказані вище типи батьківського ставлення. Для батьків ця інтерпретація пропонується в наступній формі: „Ви пильно стежите за досягненнями дитини, вимагаєте від неї успіху, слухняності та дисципліни, не залишаєте безкарними її вчинки. На жаль, вам не вистачає розуміння дитини, ви марно порівнюєте її з іншими дітьми, обмежуєте її самостійність і активність. Вам слід було б прийняти дитину такою, яка вона є, більше їй довіряти, поважати як особистість”.

 

6.2. Методика вивчення психологічної атмосфери сім’ї та сімейних відносин „Типовий сімейний стан” [7].

Інструкція: У думках поверніться до своєї сім’ї. Пригадайте відчуття, з якими ви відкриваєте двері будинку. Пригадайте відчуття, з якими ви згадуєте домашні справи на роботі. Як ви відчуваєте себе у вихідні дні та вечорами. Загалом, пригадайте все ваше сімейне життя. Яким ви відчуваєте себе найчастіше? Відзначте це на шкалах.

Бланк до методики

Прізвище, ім’я, по батькові____________________________

 

Стан Шкала оцінок Стан Індекс
Задоволеним Незадоволеним У
Неспокійним Т
Напруженим Розслабленим Н
Радісним Засмученим У
Потрібним Зайвим Т
Бадьорим Втомленим Н
Здоровим Хворим У
Сміливим Боязким Т
Безтурботним Стурбованим Н
Поганим Хорошим У
Спритним Незграбним Т
Вільним Зайнятим Н

Обробка результатів: бали по шкалах, позначених однаковим індексом, підсумовуються. Стан констатується, якщо сума оцінок за субшкалами перевищує або рівна наступним діагностичним значенням: за шкалою „У” (загальна незадоволеність) – 26 балам, за шкалою „Н” (нервово-психічна напруга) – 27 балам, за шкалою „Т” (сімейна тривожність) – 26 балам.

 

6.3. Тест „Кінетичний малюнок сім’ї” [7].

Тест „Кінетичний малюнок сім’ї” надає багату інформацію про суб’єктивно сприйману ситуацію досліджуваної дитини. Він допомагає виявити ставлення дитини до членів всієї сім’ї, сімейні стосунки, які викликають тривогу в дитини, показує, як дитина сприймає взаємостосунки з іншими членами сім’ї та своє місце в сім’ї.

Використовуючи даний тест, слід мати на увазі, що кожен малюнок є результатом творчої діяльності, що відображає сприйняття не тільки дитиною своєї сім’ї, але й дозволяє дитині аналізувати, переосмислювати стосунки. У цьому сенсі малюнок сім’ї не тільки відображає сьогодення, але і проектується на майбутні відносини.

Тест КМС складається з двох частин: малювання своєї сім’ї та бесіди після малювання. Для виконання тесту дитині даються стандартний лист паперу для малювання (формат А4), олівець (твердість 2М) і гумка.

Інструкція випробовуваному: будь ласка, намалюй свою сім’ю так, щоб кожен член сім’ї і ти були чимось зайняті. На всі уточнюючі питання слід відповідати без будь-яких вказівок. Можеш малювати, як тобі подобається, як ти хочеш.

Під час малювання слід записувати всі спонтанні вислови дитини, відзначати її міміку, жести, а також фіксувати послідовність малювання.

Після того, як малюнок закінчено, з дитиною проводиться бесіда за наступною схемою:

· хто намальований і що робить кожен член сім’ї;

· де працюють або вчаться члени сім’ї;

· як у сім’ї розподіляються домашні обов’язки;

· які стосунки дитини з окремими членами сім’ї.

У системі кількісної оцінки КМС враховуються формальні та змістовні аспекти малюнку. Формальними особливостями малюнку вважаються якість ліній, положення об’єкту малюнку на папері, стирання малюнку або окремих його частин, затушовування окремих частин малюнку. Змістовними характеристиками малюнку є діяльність членів сім’ї, представлених на малюнку, їх взаємодія та розташування, а також співвідношення речей і людей на малюнку.

При інтерпретації КМС основна увага звертається на такі аспекти:

· аналіз структури малюнку сім’ї (порівняння складу реальної та намальованої сім’ї, розташування і взаємодія членів сім’ї на малюнку);

· аналіз особливостей малюнку окремих членів сім’ї (відмінність у стилі малювання, кількість деталей, схема фігур окремих членів сім’ї);

· аналіз процесу малювання (послідовність малюнку, коментарі, паузи, емоційні реакції під час малюнку).

Розглянемо докладніше кожен аспект інтерпретації малюнку сім’ї.

1. Дитина не завжди малює всіх членів сім’ї. Зазвичай вона не малює тих, з якими знаходиться в конфліктних стосунках. Розташування членів сім’ї на малюнку часто показує їх взаємини. Так, наприклад, важливими показниками психологічної близькості є реальна відстань між окремими членами сім’ї. Іноді між окремими членами сім’ї малюються об’єкти, які ніби то служать перешкодою між ними. Спільна діяльність членів сім’ї зазвичай свідчить про хороші, благополучні сімейні стосунки. Часто спільна діяльність об’єднує деяких членів сім’ї. Це може свідчити про наявність внутрішніх угрупувань у сім’ї.

Малюючи свою сім’ю, деякі діти зображають себе на нижній частині листа. Це може вказувати на відчуття неповноцінності, яке вона відчуває в сім’ї.

На деяких малюнках переважають не люди, а речі, найчастіше меблі. Це також відображає емоційну заклопотаність дитини з приводу сімейної ситуації.

2. Вважається, що дитина перш за все малює/деталізує та прикрашає фігуру найулюбленішого члена сім’ї. Навпаки, якщо дитина негативно ставиться до кого-небудь, то малює цю людину неповно, без деталей, іноді навіть без основних частин тіла.

Коли стосунки дитини конфліктні та тривожні, емоційно неоднозначні, вона часто використовує штрихування в зображенні того члена сім’ї, з яким у неї не склалися стосунки. У аналогічних ситуаціях можна спостерігати стирання та перемальовування.

Потрібно відзначити, що в малюнках, особливо дітей молодшого віку, можна спостерігати декілька стилів малювання. Так, часто одним стилем малюються батько та брати, іншим – мати та сестри. Особливо відрізняється тип промальовування волосся й одягу. По тому, як дитина малює себе, можна зрозуміти, з ким вона ідентифікується і чи адекватно це статі дитини.

3. Аналіз процесу малювання дає багату інформацію не тільки про сімейні відносини дитини, але й взагалі про стиль її роботи. Коли діти, особливо середнього шкільного віку й старше, відмовляються тим, що вони не вміють малювати, це цілком зрозуміло й нормально. Соціальний педагог може заспокоїти дитину, сказавши, що в запропонованому завданні не стільки важливо красиво малювати, скільки придумати діяльність для всіх членів сім’ї.

Бувають діти, численні відмовки яких, а також манера прикривати рукою намальоване, можуть свідчити про недовіру дитини до своїх сил, про її потребу підтримки з боку дорослого.

Найчастіше свій малюнок дитина починає із зображення того члена сім’ї, до якого вона дійсно добре ставиться. Іноді спостерігаються паузи перед тим, як дитина починає малювати одну з фігур. Це в деяких випадках може вказувати на емоційно неоднозначне і навіть негативне становлення дитини. У коментарях також може полягати її становлення до членів сім’ї, але під час виконання тесту соціальному педагогові не слід вступати в розмову з дитиною.

 

Симптомокомплекси кінетичного малюнку сім’ї

Симптомо-комплекс Симптоми Бали
1. Сприятлива сімейна ситуація 1. Спільна діяльність всіх членів сім’ї 0,2
2. Переважання дітей на малюнку 0,1
3. Зображення всіх членів сім’ї 0,2
4. Відсутність ізольованих членів сім’ї 0,2
5. Відсутність штрихування 0,1
6. Хороша якість лінії 0,1
7. Відсутність показників ворожості 0,2
8. Адекватний розподіл людей на листі 0,1
9. Інші можливі ознаки 0,1
2. Тривожність 1. Штрихування 0,1,2,3
2. Лінія основи – підлога 0,1
3. Лінія над малюнком 0,1
4. Лінія з сильним малюнком 0,1
5. Стирання 0,1,2
6. Перебільшена увага до деталей 0,1
7. Переважання речей 0,1
8. Подвійні або переривисті лінії 0,1
9. Підкреслення окремих деталей 0,1
10. Інші можливі ознаки  
3. Конфліктність     1. Бар’єри між фігурами 0,1
2. Стирання окремих фігур 0,1,2
3. Відсутність основних частин тіла у деяких фігур 0,2
4. Виділення окремих фігур 0,2
5. Ізоляція окремих фігур 0,2
6. Неадекватна величина окремих фігур 0,2
7. Невідповідність вербального опису малюнку 0,1
8. Переважання речей 0,1
9. Відсутність на малюнку деяких членів сім’ї 0,2
10. Член сім’ї, який стоїть за спиною 0,1
11. Інші можливі ознаки  
4. Відчуття неповноцінності в сімейній ситуації 1. Автор малюнку непропорційно маленький 0,2
2. Розташування фігур на нижній частині листа 0,2
3. Лінія слабка, переривиста 0,1
4. Ізоляція автора від інших 0,1
5. Маленькі фігури 0,1
6. Нерухома в порівнянні з іншими фігура автора 0,1
7. Відсутність автора 0,1
8. Автор стоїть спиною 0,2
9. Інші можливі ознаки 0,1
5. Ворожість в сімейній ситуації 1. Одна фігура на іншому листі або на іншій стороні листа 0,2
2. Агресивна позиція фігури 0,1
3. Закреслена фігура 0,2
4. Деформована фігура 0,1
5. Зворотний профіль 0,1
6. Руки розкинуті в сторони 0,1
7. Пальці довгі, підкреслені 0,1
8. Інші можливі ознаки 0,1

 

Бланк регистрації результатів оцінки КМС

Прізвище, ім’я дитини_______________________________

Дата народження___________Дата експерименту________

 

Сума балів по симптомокомплексу

Сприятлива сімейна ситуація Тривожність в сім’ї Конфліктність у сім’ї Відчуття неповно-цінності в сімейній ситуації Ворожість у сімейній ситуації
         

 

Для КМС також розроблена система кількісної оцінки. Виділяються п’ять симптомів: 1) сприятлива сімейна ситуація; 2) тривожність; 3) конфліктність у сім’ї; 4) відчуття неповноцінності; 5) ворожість у сімейній ситуації.

Чим більше сума балів, тим яскравіше виражена та або інша ознака. Вираженість ознаки оцінюється від 0 до 3 балів. Отримані результати є основою для психокорекційної роботи й подальшої діагностики сім’ї і дитини. Так, виявлена тривожність вимагає визначення її характеру: або це суб’єктивно-особистісний аспект, або є об’єктивні причини в сім’ї дитини і т.ін.

Анкета для подружжя „Який Ваш шлюб?” [10].

  Запитання для чоловіка Так Іноді Ні 1. Чи виникає у вас бажання змінити своє сімейне життя і…

Інтерпретація результатів.

69 і більше. Ви не дуже щасливі в сімейному житті. Причина – ваша власна поведінка. Постарайтесь приділяти дружині більше уваги. Бути уважним до… 40-68 очок. Ви задоволені сімейним життям, воно у вас спокійне й приємне. Менше 40 очок. Ви іноді сваритесь із своєю дружиною, але в цілому ваш шлюб щасливий.

Додаток В

Діагностика обдарованих дітей

І. Якісні методики діагностики обдарованості дітей.

 

1.1. Анкета для батьків (А. Сизанов). Визначення рівня прояву здібностей дитини [5].

За допомогою цієї анкети можна оцінити ступінь обдарованості та талановитості вашої дитини без зв’язку з якою-небудь областю вияву цікавості. На питання анкети необхідно відповідати „так” чи „ні”.

1. Швидше здібна, ніж обдарована.

1. Моя дитина ініціативна, жива, жвава.

2. Вона з готовністю відгукується на все нове.

3. Любить все загадкове та незрозуміле.

4. Часто потребує підтримки старших.

5. Досить легко відволікається та залишає розпочату справу.

Якщо на п’ять запитань ви дали відповіді „так”, є деякі підстави вважати вашу дитину здібною. Якщо на питання 4 і 5 ви відповіли „ні”, переходьте до наступних запитань.

Обдарована.

1. Її інтереси достатньо стабільні.

2. Її допитливість стійка.

3. Любить ставити та вирішувати важкі питання.

4. Часто не погоджується з думкою дорослих.

5. Має свою точку зору та наполегливо її відстоює.

6. Розпочату справу завжди доводить до кінця.

7. Має особливу схильність до певного виду занять або предмету.

8. Наполеглива в досягненні поставленої мети.

9. Має багато друзів серед своїх однолітків, з кожним знаходить спільну мову.

10. Ставить багато питань (у тому числі і на уроках) з предметів, які її цікавлять.

11. Часто буває егоїстичною.

Відповіді „так” на всі одинадцять запитань дають підстави припускати, що ваша дитина обдарована. Переходьте до наступних запитань.

Яскрава обдарованість.

1. У багатьох сферах знань, у мистецтві, музиці, літературній творчості проявляє свою обдарованість.

2. Має одного, максимум двох друзів більш старшого віку.

3. Її мова дуже розвинена, характеризується великим запасом слів і глибоким розумінням нюансів мови.

4. Завжди шукає самостійні рішення.

5. У спірних питаннях спирається на власну думку, не любить загальновизнаних думок.

6. Бере на себе відповідальність у важких ситуаціях.

7. Часто здається оточуючим „не за віком” дорослою.

8. Добре знає власні можливості, особливості характеру і своє покликання.

9. Однаково обдарована в гуманітарних і технічних областях.

Позитивні відповіді на ці дев’ять запитань дають серйозні підстави поставитися до вашої дитини як до обдарованої. Додатково можна відповісти на запитання, що визначають наявність у вашої дитини високого творчого потенціалу.

Додаткові ознаки високого творчого потенціалу особистості дитини.

2. Прагнення освоїти незнайому справу. 3. Проявляє завзятість у досягненні мети, не дивлячись на невдачі. 4. Спостерігається легкість слухового та зорового запам’ятовування.

Методика „Радощі та засмучення”.

Після організованого пізнавального заняття з формування елементарних математичних уявлень дитини запитують: 1. Що тебе більш за все порадувало під час заняття? 2. Що тебе більш за все засмутило під час заняття?

Методика оцінки загальної обдарованості дитини.

Загальна характеристика. Методика адресована батькам (може також застосовуватися соціальними педагогами). Її завдання – оцінка загальної обдарованості дитини її батьками.

Методика повинна розглядатися як додаткова до комплекту методик для фахівців (психологів і педагогів).

Інструкція

Уважно вивчіть їх і дайте оцінку вашій дитині по кожному параметру, користуючись наступною шкалою: 5 – оцінювана властивість особистості розвинена добре, чітко виражена,… 4 – властивість помітно виражена, але виявляється не постійно, при цьому й протилежне їй проявляється дуже рідко;

Обробка результатів

  № Якість Відмітка Допитливість   Надчутливість до проблем … 1.6. Схема діагностики для створення психологічного профілю (Г. Россолімо,…

А.Психологічний тонус

І. Увага досліджується стосовно її:

а) стійкості; б) об’єму

ІІ. Для дослідження волі, необхідно визначити її здатність:

1) до опору;

2) автоматизму;

3) навіювання.

 

В. Пам’ять

ІІІ. Точність зорового сприйняття:

1) при наступному пізнанні;

2) при одночасному судженні;

3) при наступному відтворенні.

Стійкість сприйняття по відношенню до:

IV. Зорове сприйняття:

1) бездумних лінійних фігур;

2) кольорових бездумних фігур;

3) картин;

4) предметів шляхом перерахування за допомогою пізнання.

V. Елементам мовлення, а саме:

1) слухове сприйняття складів;

2) слухове сприйняття слів;

3) слухове сприйняття слів по асоціації зі складами;

4) слухове сприйняття речень.

VI. Числам:

1) за слуховим сприйняттям чисел;

2) за зоровим сприйняттям кількості фігур;

3)за зоровим сприйняттям кількості знаків.

С. Вищі процеси

1) просте, тобто правильне складання окремих малюнків зі смислом або без смислу (наочних недоцільностей); 2) комбінуюче, тобто серія картин, пов’язаних одним загальним змістом або не… VIII. Комбінаторна здібність. Складання:

Психографічна схема Штерна, Бааде й Ліпмана

А.Характер поведінки.

1. Перерозподіл життя.

2. Значення приватного життя.

3. Зовнішня будова життя.

4. Повсякденні функції.

5. Заняття.

6. Техніка наукової роботи й творчості.

7. Техніка ставлення до інших людей і до груп людей – спілкування.

8. Мовлення.

9. Поведінка за незвичайних обставин.

Б. Зведення експериментів, що проводилися над суб’єктом, та їхніх результатів.

В. Властивості.

1. Стан органів зовнішніх почуттів.

2. Стан органів руху.

3. Стан і процеси, що виражають внутрішні переживання.

4. Спостереження, усвідомлення, сприйняття, увага до зовнішніх вражень.

5. Відносини: емоційні відтінки й цілеспрямованість, формальна будова чуттєвості, бажання, судження, темперамент, характер, емоційний світогляд і життєрозуміння, релігія.

6. Пам’ять, фантазія, мислення, обдарування, інтелектуальний бік світогляду й життєпису, істотний перебіг уявлень.

7. Увага.

8. Динаміка. Сон. Коливання організму.

9. Усвідомлення власного Я і його видозміни.

10. Самоспостереження і вплив на самого себе.

11. Статеве життя.

12. Гумор, дотеп, сарказм.

13. Запас знань.

 

Д о д а т о к

Б.Характеристика сім’ї. В.Характеристика інших прошарків суспільства, груп, де знаходиться суб’єкт. … Г.Характеристика стосунків, що відзначаються залежністю й обов’язками.

Вікова діагностична шкала Е. Меймана

Вік (років) Тести, що виявляють розвиток

Вікова діагностична шкала Л. Термена і Г. Чайльдса

Вік (років) Тестові завдання Уміння правильно назвати ключ, ніж і монету

ІІ. Кількісні методики діагностики обдарованості дітей

 

Методика діагностики обдарованості для педагогів і батьків. Карта інтересів для молодших школярів.

Загальна характеристика

При вивченні спрямованості інтересів молодших школярів слід мати на увазі, що теорія та практика навчання і виховання свідчать про те, що інтереси у… Щоб отримана інформація була об’єктивною, доцільно провести по даній методиці…

Інструкція для дітей.

У правому верхньому кутку бланку відповідей запишіть свої ім’я та прізвище. Відповіді на запитання поміщайте в клітинках: відповідь на перше питання в клітинці під номером 1, відповідь на друге питання під номером 2 і т.ін. Всього 35 запитань. Якщо те, про що мовиться, вам не подобається, ставте знак „–”; якщо подобається – „+”, якщо дуже подобається, ставте „++”.

Інструкція для батьків.

Для того, щоб дати вам правильну пораду та конкретні рекомендації для розвитку здібностей вашої дитини, нам потрібно знати її здібності. Вам пропонується 35 запитань, подумайте та відповідайте на кожне з них, прагнучи не завищувати і не занижувати можливості дитини. Для більшої об’єктивності порівняєте її з іншими дітьми того ж віку.

На бланку відповідей запишіть свої ім’я та прізвище. Відповіді поміщайте в клітинках, номери яких відповідають номерам запитань. Якщо те, про що мовиться в запитанні, не подобається (на ваш погляд) дитині, ставте в клітці „–”; якщо подобається – „+”; дуже подобається – „++”. Якщо з якої-небудь причини вам важко відповісти, залиште дану клітинку незаповненою.

Бланк запитань

1) вирішувати логічні завдання та завдання на кмітливість; 2) читати самостійно (слухати, коли тобі читають) казки, розповіді,… 3) співати, займатися музикою;

Обробка результатів

· математика й техніка (1-й стовпчик у листі відповідей); · гуманітарна сфера (2-й стовпчик); · художня діяльність;

Обробка результатів

Дана методика може активізувати роботу з батьками. Підштовхнути їх до вивчення інтересів і схильностей власних дітей, дати їм можливість, принаймні,…   2.2. Методика „Карта обдарованості”

Загальна характеристика

Методика адресована батькам, а також може застосовуватися соціальними педагогами. Віковий діапазон, у якому вона може застосовуватися, від 5 до 10… · Перша і основна функція – діагностична. За допомогою даної методики ви можете кількісно оцінити ступінь вираження в дитини різних видів обдарованості та…

Інструкція.

(++) – якщо оцінювана властивість особистості розвинена добре, чітко виражена, виявляється часто; (+) – властивість помітно виражена, але проявляється не постійно; (0) – оцінювана та протилежна властивості особистості виражені нечітко, в проявах рідкісні, в поведінці та діяльності…

Бланк запитань.

2. Нестандартно мислить і часто пропонує несподівані, оригінальні рішення. 3. Вчиться новим знанням дуже швидко, все „схоплює на льоту”. 4. У малюнках немає одноманітності. Оригінальна у виборі сюжетів. Зазвичай зображає багато різних предметів, людей,…

Обробка результатів

Підрахуйте кількість плюсів і мінусів по вертикалі (плюс і мінус взаємно скорочуються). Результати підрахунків запишіть внизу, під кожним стовпцем. Отримані суми балів характеризують вашу оцінку ступеню розвитку в дитини наступних видів обдарованості:інтелектуальна (1-й стовпець бланку відповідей);творча (2-й стовпець);академічна (3-й стовпець);художньо-образотворча (4-й стовпець);музична (5-й стовпець);літературна (6-й стовпець);артистична (7-й стовпець);технічна (8-й стовпець);лідерська (9-й стовпець);спортивна (10-й стовпець).

Бланк відповідей

Нижче перераховані 10 сфер, у яких дитина може проявляти свої таланти, та приведені їхні характеристики. Дайте оцінку в балах (за п’ятибальною… I. Інтелектуальна сфера. 1. Висока пізнавальна активність, мобільність.

Тестові завдання П. Торренса для діагностики творчої обдарованості

Тести для діагностики творчої обдарованості П. Торренса уперше опубліковані в 1966 р. і одержали розповсюдження в усьому світі. Вони реалізують ту уяву про обдарованість, у відповідності з якою творчий потенціал складає передумову творчого й інтелектуального розвитку дитини. Тести П. Торренса в нашій країні адаптовані для дослідницьких цілей у центрі „Творча обдарованість Н. Чумакової, Є. Щеблановою за участі І. Аверіної, Є. Задоріної, Є. Татаринської та Є. Яковлевої.* Пропоновані школярам рішення тестових завдань оцінюються за чотирма показниками:

1) швидкість, біглість, продуктивність, що визначається за кількістю відповідей у відповідних субтестах;

2) гнучкість, що оцінюється за ступенем різноманітності пропонованих рішень;

3) оригінальність – незвичність, нетривіальність, нечасті відповіді й рішення;

4) ретельність, якість рішень, що визначається за ступенем розробки й тонкості вираження думки.

 

 

Творче мислення в малюнках

На малюнку зображена пляма нерівної форми. Придумай і намалюй такий предмет або малюнок, частиною яких буде ця пляма. Постарайся придумати свій власний малюнок, який інший придумати не зможе. До… Коли закінчиш малювати, придумай назву й напиши її внизу. Вона повинна бути дуже цікавою, незвичною, такою, щоб…

Лінії.

За 10 хв. намалюй якомога більше предметів або сюжетних малюнків, поклавши в їхню основу кожну пару прямих ліній, представлених на цих малюнках. Прямі лінії повинні складати основну частину твого малюнка. Олівцем додай лінії до кожної пари, щоб малюнок став закінченим. Можна малювати між лініями, над лініями, навколо ліній – де хочеш. Склади якомога більше предметів або малюнків. Постарайся зробити найбільш цікаві малюнки, підпиши їх.

Творче мислення в словах

Вербальний буклет А

Перші три завдання будуть пов’язані з малюнком, який ти бачиш. Ці завдання дозволяють дізнатись, чи вмієш ти задавати питання й будувати здогадки… Подивися на малюнок. Подумай: що на ньому відбулося? Що можна з упевненістю… З а в д а н н я 1. „Задай питання”.

Інтерпретація

Тест „Автопортрет” широко використовується психологами в Сполучених Штатах. Наведемо значення тих елементів, які можуть бути у вашому малюнку. · Голова. Малюнок великої голови звичайно передбачає великі інтелектуальні… · Очі. Великі очі на малюнку звичайно передбачають підозрілість; вони також виявляють заклопотаність і…

ДОДАТОК Г

І. ЯКІСНІ МЕТОДИКИ ДІАГНОСТИКИ ДІТЕЙ „ГРУПИ РИЗИКУ” 1.1. Карта обстеження соціально-дезадаптованих неповнолітніх [6]. Загальні характеристики умов виховання.

Вивчення особистості важкої дитини [7].

Загальні відомості про дитину.

3. Спрямованість особистості:егоїстична, ділова, громадська; характеристика усвідомлених мотивів; погляди й переконання, інтереси, наявність єдності… 4. Самооцінка:занижена, завищена, адекватна; рівень домагання; вимогливість до… 5. Темперамент.Риси якого типу темпераменту переважають: сангвінічного, холеричного, флегматичного, меланхолійного. …

Анкета для фахівців, педагогів та класних керівників, які працюють з дітьми з девіантною поведінкою [7].

Інструкція. Просимо вас взяти участь у дослідженні, присвяченому вивченню дітей та підлітків з поведінкою, що відхиляється від норми.

Від вашої зацікавленої й щирої участі багато в чому буде залежати створення ефективних програм з профілактики та корекції девіантної поведінки молоді, які можуть виявитися корисними й для вашої роботи.

Вашій увазі пропонується ряд запитань, в деяких з них заздалегідь дані варіанти відповідей. Виберіть, будь ласка, ті з них, які найбільшою мірою відображають вашу думку, обведіть відповідну ним цифру або впишіть свій варіант відповіді у вільний рядок. У інших питаннях пропонується оцінити кожну відповідь за шестибальною системою.

Обведіть, будь ласка, відповідну цифру праворуч (0, 1, 2, 3, 4 або 5) у кожній відповіді.

Впевнені, що звернення до вашого досвіду дозволить зробити допомогу дітям більш ефективною. Заздалегідь дякуємо вам за участь.

Опитувальник.

0 – зовсім не зустрічаються; 1 – зустрічаються дуже рідко; 2 – зустрічаються рідко;

Анкета виявлення девіантної поведінки дітей для батьків [7].

Інструкція. Переконливо просимо вас відповісти на запитання цієї анкети. Ви, ймовірно, знаєте, що динаміка дитячої злочинності змінюється швидше за злочинність дорослих, діти швидше реагують на всі негаразди дорослого суспільства. Погано, коли ми намагаємося виправити те, що вже відбулося. Набагато краще – постаратися попередити нещастя, яке може торкнутися й наших дітей.

Ваші відповіді допоможуть не тільки об’єктивно судити про стан даної проблеми в суспільстві, але й зробити життя ваших дітей, а значить і ваше, безпечнішим і щасливішим.

Будь ласка, прочитайте запитання та запропоновані до них відповіді. Вибравши один або декілька варіантів відповіді, які вам більше підходять, обведіть цифру, що стоїть поряд з ними або впишіть свій варіант відповіді у вільний рядок.

Заздалегідь дякуємо вам за увагу та участь.

Опитувальник.

  1. Порушення правил поведінки в школі (зриви уроків, прогули, відмова від виконання завдань).   …   2. Які з них ви вважаєте найбільш поширеними серед однолітків ваших дітей або вашої дитини (перерахуйте, будь ласка,…

Анкета для дітей та підлітків на виявлення схильності до поведінки, яка відхиляється від норми [7].

Інструкція. Ви знаєте, що в сучасному світі існує багато проблем: пияцтво, наркоманія, злочинність та ін. На жаль, вони стосуються не тільки дорослих, але й молоді. Якщо ми не будемо прагнути справитися з ними, наше життя не зміниться на краще, не стане безпечнішим.

Для того, щоб запобігти розповсюдженню цих проблем, нам і потрібна ваша допомога. Ми просимо вас щиро й правдиво відповісти на питання цієї анкети.

Будь ласка, прочитайте запитання та запропоновані до них відповіді. Вибравши один або декілька варіантів відповіді, які вам більше підходять, обведіть цифру, що стоїть поряд з ними, або впишіть свій варіант відповіді у вільний рядок.

Заздалегідь дякуємо вам за увагу й участь.

Опитувальник.

  1. Порушення правил поведінки в школі (зриви уроків, прогули, відмова від виконання завдань).   …   2. Які з цих видів поведінки переважають у ваших однолітків:

Тест схильності до поведінки, що відхиляється від норми (СПВ) [8].

Інструкція. Прочитайте кожне твердження та вирішіть, чи є воно вірним по відношенню до вас. Якщо є вірним, то на бланку відповідей, поряд із номером, відповідним до твердження, у квадратику під позначкою „так” поставте хрестик або галочку. Якщо воно не є вірним, то поставте хрестик або галочку в квадратику під позначкою „ні”. Якщо вам важко з відповіддю, постарайтеся вибрати варіант відповіді, яка все ж таки більше за іншу відповідає вашій думці. Якщо помилитеся, то закресліть помилкову відповідь та поставте ту, яку вважаєте потрібною.

Пам’ятайте, що ви висловлюєте власну думку про себе. Тут не може бути „поганих” або „добрих”, „вірних” або „помилкових” відповідей. Не обдумуйте відповіді занадто довго, важлива ваша перша реакція на зміст тверджень. Поставтеся до роботи уважно та серйозно. Недбалість, а також прагнення „поліпшити” або „погіршити” відповіді призводять до недостовірних результатів. У разі виникнення труднощів, ще раз прочитайте інструкцію або зверніться до того, хто проводить тестування. Не робіть ніяких позначок у тексті опитувальника.

Запитання для хлопчиків:

1. Я віддаю перевагу одягу неяскравих, приглушених тонів.

2. Буває, що я відкладаю на завтра те, що повинен зробити сьогодні.

3. Я охоче б записався добровольцем для участі в яких-небудь бойових діях.

4. Буває, що іноді я сварюся з батьками.

5. Той, хто в дитинстві не бився, зростає „матусиним синочком”, і нічого не може досягти в житті.

6. Я узявся б за небезпечну роботу, якби за неї добре заплатили.

7. Іноді я відчуваю таке сильне занепокоєння, що просто не можу всидіти на місці.

8. Іноді буває, що я трохи вихваляюся.

9. Якби мені довелося стати військовим, то я хотів би стати льотчиком-винищувачем.

10. Я ціную в людях обережність і обачність.

11. Я віддав би перевагу роботі, яка пов’язана зі змінами та подорожами, навіть якщо вона є небезпечною для життя.

12. Я завжди говорю тільки правду.

13. Якщо людина в міру та без шкідливих наслідків вживає збудливі для психіки речовини – це цілком нормально.

14. Навіть якщо я злюся, то прагну не вдаватися до сварок.

15. Я думаю, що мені сподобалося б полювати на левів.

16. Якщо мене образили, то я обов’язково повинен помститися.

17. Людина повинна мати право випивати стільки, скільки вона хоче.

18. Якщо мій приятель запізнюється й не приходить вчасно, то я зазвичай зберігаю спокій.

19. У мене зазвичай викликає труднощі вимога зробити роботу до певного часу.

20. Іноді я переходжу вулицю там, де мені зручно, а не там, де належить.

21. Деякі правила та заборони можна відкинути, якщо відчуваєш сильний сексуальний (статевий) потяг.

22. Я іноді не слухаюся батьків.

23. Якщо при купівлі автомобілю мені доведеться вибирати між швидкістю та безпекою, то я оберу безпеку.

24. Я думаю, що мені сподобалося б займатися боксом.

25. Якби я міг вільно обирати професію, то став би дегустатором вин.

26. Я часто відчуваю потребу в гострих відчуттях.

27. Іноді мені так і хочеться зробити собі боляче.

28. Моє ставлення до життя добре описує прислів’я: „Сім разів відмір, один раз відріж”.

29. Я завжди купую квиток у транспорті.

30. Серед моїх знайомих є люди, які пробували одурманюючі токсичні речовини.

31. Я завжди виконую обіцянку, навіть якщо мені це не вигідно.

32. Буває, що мені так і хочеться вилаятися.

33. Мають рацію люди, які в житті слідують прислів’ю: „Якщо не можна, але дуже хочеться, то можна”.

34. Бувало, що я випадково потрапляв у бійку після вживання спиртних напоїв.

35. Мені рідко вдається змусити себе продовжувати роботу після ряду прикрих невдач.

36. Якби в наш час проводилися бої гладіаторів, то я обов’язково в них взявби участь.

37. Буває, що іноді я говорю неправду.

38. Терпіти біль на зло всім буває навіть приємно.

39. Я краще погоджуся з людиною, чим стану сперечатися.

40. Якби я народився в давнину, то став би благородним розбійником.

41. Якщо немає іншого виходу, то суперечку можна вирішити й бійкою.

42. Бували випадки, коли мої батьки або інші дорослі висловлювали своє занепокоєння з приводу того, що я трохи випив.

43. Одяг повинен з першого погляду виділяти людину серед інших.

44. Якщо у фільмі немає жодної пристойної бійки – це погане кіно.

45. Іноді я нудьгую на уроках.

46. Якщо мене хтось випадково зачепив у натовпі, то я обов’язково вимагатиму від нього вибачень.

47. Якщо людина дратує мене, то я готовий виказати їй все, що про неї думаю.

48. Під час подорожей та поїздок я люблю відхилятися від звичайних маршрутів.

49. Мені сподобалася б професія дресирувальника хижих звірів.

50. Якщо вже ти сів за кермо мотоциклу, то варто їхати тільки дуже швидко.

51. Коли я читаю детектив, то мені часто хочеться, щоб злочинець втік від переслідування.

52. Іноді я просто не можу втриматися від сміху, коли чую непристойний жарт.

53. Я прагну уникати в розмові висловлювань, які можуть збентежити оточуючих.

54. Я часто засмучуюся через дрібниці.

55. Коли мені заперечують, я часто вибухаю та відповідаю різко.

56. Мені більше подобається читати про пригоди, ніж про кохання.

57. Щоб отримати задоволення, варто порушити деякі правила та заборони.

58. Мені подобається бувати в компаніях, де в міру випивають та розважаються.

59. Мене дратує, коли дівчата палять.

60. Мені подобається стан, який наступає, коли вип’єш у міру та в гарній компанії.

61. Бувало, що в мене виникало бажання випити, хоча я розумів, що зараз не час і не місце.

62. Сигарета в скрутну хвилину мене заспокоює.

63. Мені легко змусити інших людей боятися мене, іноді заради забави я це роблю.

64. Я зміг би своєю рукою знищити злочинця, справедливо засудженого до вищої міри покарання.

65. Задоволення – це головне, до чого варто прагнути в житті.

66. Я хотів би взяти участь у автомобільних перегонах.

67. Коли в мене поганий настрій, до мене краще не підходити.

68. Іноді в мене буває такий настрій, що я готовий першим почати бійку.

69. Я можу пригадати випадки, коли я був таким злим, що хапав першу річ, що попалася під руку, і ламав її.

70. Я завжди вимагаю, щоб оточуючі поважали мої права.

71. Мені сподобалося б стрибнути з парашутом.

72. Шкідливу дію алкоголю та тютюну на людину сильно перебільшують.

73. Я рідко даю здачі, навіть якщо хтось вдарить мене.

74. Я не отримую задоволення від відчуття ризику.

75. Коли людина в розпалі суперечки вдається до „сильних” висловлювань – це нормально.

76. Я часто не можу стримати свої відчуття.

77. Бувало, що я спізнювався на уроки.

78. Мені подобаються компанії, де всі жартують один над одним.

79. Секс повинен займати в житті молоді одне з головних місць.

80. Часто я не можу втриматися від суперечки, якщо хтось не згоден зі мною.

81. Іноді траплялося, що я не виконував шкільне домашнє завдання.

82. Я часто здійснював вчинки під впливом хвилинного настрою.

83. Мені здається, що я не здатний вдарити людину.

84. Люди справедливо обурюються, коли дізнаються, що злочинець залишився непокараним.

85. Буває, що мені доводиться приховувати від дорослих деякі свої вчинки.

86. Наївні простаки самі заслуговують того, щоб їх обдурювали.

87. Іноді я буваю такий роздратований, що гримаю по столу кулаком.

88. Тільки несподівані обставини та відчуття небезпеки дозволяють мені по-справжньому проявити себе.

89. Я спробував би якусь одурманюючу речовину, якби твердо знав, що це не нашкодить моєму здоров’ю та не призведе до покарання.

90. Коли я стою на мосту, то мене іноді так і тягне стрибнути вниз.

91. Всякий бруд мене лякає або викликає сильну огиду.

92. Коли я злюся, то мені хочеться когось вдарити.

93. Я вважаю, що люди повинні відмовитися від усякого вживання спиртних напоїв.

94. Я міг би на спір влізти на високу фабричну трубу.

95. Часом я не можу впоратися з бажанням заподіяти біль іншим людям.

96. Я міг би після невеликих попередніх пояснень керувати гелікоптером.

Запитання для дівчаток.

2. Буває, що я відкладаю на завтра те, що повинна зробити сьогодні. 3. Якщо була б така можливість, то я б із задоволенням пішла служити в… 4. Буває, що іноді я сварюся з батьками.

Бланк відповідей

Стать ______________________Вік ____________________   Так ні Так ні Так ні …

Результати

Бали Шкали
 
Первинні бали Корекція                
Первинні бали з корекцією                
Т-бали                

Ключі для підрахунку первинних „сирих” балів

Чоловічий варіант

Жіночий варіант

Таблиця округлених значень коефіцієнтів корекції

Таблиця норми

Інструкція. Прочитайте уважно питання запропонованого тесту і виберіть один найбільш підходящий варіант відповіді. 1. „Джокер” – це: а) універсальна карта в азартній грі;

Ключ

 
а +       +     +       + +
б     +   +   +   + + +    
в       +   +   + +   + + +
г   + +       + + +       +
д   +                      

 

 
а + + + +     + + + +    
б + + + + + +   +   + + +
в   + +     + +   +     +
г +     + +           +  
д             +          

 

Варіанти відповідей, що вказують на азартність відмічені в таблиці знаком „+”. Після проведення тесту розраховується сума позитивних відповідей. Кожна позитивна відповідь дорівнює одному балу. Схильність до азартних ігор діагностується в межах 10 – 25 балів.

Експрес-діагностика схильності до адиктної поведінки (В. Бойко) [6].

Інструкція. Відповідайте „так” чи „ні” на ситуації, що приводяться нижче: як ви найчастіше поступаєте?

Опитувальник.

2. Практично постійно з’ясовуєте з кимсь стосунки (або з однією і тією ж людиною, або з різними партнерами). 3. Вам дуже важко зробити перший крок до примирення, коли вас хтось образив. … 4. Довго переживаєте через несправедливість до себе.

Обробка й інтерпретація результатів.

Чим більше ствердних відповідей отримано вами, тим більше дисфункціональний стереотип вашої емоційної поведінки:

10-11 балів – афективність стала невід’ємною рисою вашого характеру;

5-8 балів – ефективність, яка властива вам, можливо, досягла рівня тенденції;

4 бали і менше – вам не властиві дисфункціональні афектні стани.

 

Експрес-діагностика некерованої емоційної збудливості (В. Бойко) [6].

Інструкція. У цілях особистісного самопізнання вам необхідно відповісти „так” чи „ні” на запропоновані 12 запитань.

Опитувальник.

2. Швидко починаєте злитися або впадати в гнів. 3. Можете вдарити кривдника, що образив вас. 4. Після прийому невеликої дози алкоголю стаєте нестриманим.

Обробка та інтерпретація результатів.

За кожну ствердну відповідь нарахуйте собі бал.

10-12 балів – ви дуже імпульсна людина, некерована емоційна збудливість – ваш функціональний стереотип поведінки, проте він неприємний для партнерів.

5-9 балів – у вас є ознаки імпульсності.

4 бали і менше – ви неімпульсні.


ДОДОТОК Д

ДІТИ З ФУНКЦІОНАЛЬНИМИ ОБМЕЖЕННЯМИ

Методика діагностики батьківського відношення А. Варга, В. Столін

Батьківське відношення розуміється як система різноманітних почуттів по відношенню до дитини, поведінкових стереотипів, що практикуються в… Структура питальника Питальник складається з 5 шкал.

Ключі до Питальника

2. Образ соціальної бажаності поведінки: 5, 9, 21, 25, 31, 34, 35, 36. 3. Симбіоз: 1, 5, 7, 28, 32, 41, 58. 4. Авторитарна гіперсоціалізація: 2, 19, 30, 48, 50, 57, 59.

Шкала

„сирий” бал

процентильний ранг

1,57

3,46

5,67

7,88

9,77

12,29

19,22

31,19

48,82

80,93

 

 

Шкала

„сирий” бал

 

процентильний ранг

4,72

19,53

39,06

57,96

74,97

86,63

92,93

96,65

Шкала

„сирий” бал

 

процентильний ранг

4,41

13,86

32,13

53,87

69,30

83,79

95,76

 

 

Шкала

„сирий” бал

 

процентильний ранг

14,55

45,57

70,25

84,81

93,04

96,83

99,37

 

 

Методика діагностики соціально-психологічної адаптації К. Роджерса й Р. Даймонда

Питальник СПА   Відчуває незручність, коли вступає з ким-небудь у розмову.

Гра „Рукавички”.

Тренер робить заготовки: вирізає з поперу рукавички, кількість пар рукавичок має відповідати кількості пар учасників гри. Ведучий видає всім, хто… Примітка: Ведучий спостерігає за тим, як організовують спільну роботу пари, як… Обговорення: Під час обговорення кожен учасник розповідає в колі про те, що допомогло йому особисто знайти пару, як…

Міні-лекція „Як виявити аутичну дитину”.

Діагноз „аутизм” може поставити тільки лікар. Але далеко не всі батьки вчасно приводять своїх дітей на профілактичний огляд до невропатолога. Якщо соціальний педагог помічає в поведінці дитини будь-які прояви аутизму, він може направити батьків до психолога або порекомендувати провести обстеження дитини в невропатолога.

Як правило, досвідчені педагоги завжди можуть згадати випадки з практики спілкування з такими дітьми. Ці випадки допоможуть зробити теоретичний матеріал більш доступним, доповнять список ознак, за якими можна виявити аутичну дитину в групі.

Гра „Полювання на динозавриків”.

Мета: Ця гра вчить взаємодії з оточуючими не тільки вербально, але й невербально, сприяє формуванню вміння фіксувати найдрібніші зміни в міміці партнера по спілкуванню, що є необхідним при роботі з аутичними дітьми.

Зміст: Група учасників стає колом. Той, що буде водити стає за колом, спиною до групи, і починає голосно рахувати до 10. У цей час учасники передають один одному маленького іграшкового динозаврика. По закінченні лічби, той, у кого залишається звірятко, витягає руки наперед, закриваючи його долонями. Інші учасники повторюють цей жест. Завдання дитини, яка водить, – знайти, у кого в руках знаходиться динозаврик.

Обговорення: Група обговорює, як ця гра може допомогти під час роботи з аутичними дітьми. Як правило, аутичним дітям важко одразу включитися в гру, тому спочатку необхідно дати їм можливість спостерігати за тим, як грають інші діти, а потім, якщо дитина сама захоче, залучити її до гри.

Міні-лекція „Як допомогти аутичній дитині”.

За статистикою 70% дітей, маючи синдром аутизма, після відповідної корекційної роботи, проведеної з ними в дошкільному віці, можуть відвідувати… Аутичні діти із задоволенням займаються такими видами діяльності, як плоскінне… Аутичним дітям важко включитися в сюжетно-рольові ігри в групі, особливо якщо це не зовсім звична для них гра. Тому…

Гра „Великий puzzle”.

Мета: Гра сприяє єднанню групи, розвитку здатності установлювати контакт з партнерами, вмінню досягти кінцевої мети, чітко сформульованої.

Зміст: Тренер заздалегідь готує картки: розрізає велику яскраву картину на багато дрібних деталей (за кількістю граючих або в 2-3 рази більше). Потім він роздає кожному з учасників по 1-2-3 картки. Завдання групи – зібрати загальну картину. Можна ускладнити умови гри, обмеживши час виконання завдання. Можна провести гру за підгрупами, кожна з яких збиратиме свою картину. Можна ввести заборону на вербальне спілкування. Можна провести гру в два етапи: 1 етап – вербально, 2 етап – невербальне.

Під час обговорення учасники обмінюються враженнями про те, що заважало й що допомагало їм під час виконання завдання.

Практичне завдання „Робота з поопераційними картами” (робота в підгрупах).

Для того, щоб аутична дитина почувала себе впевнено під час навчання (гри) й виконання режимних моментів, рекомендується використовувати під час роботи з ними поопераційні карти. З метою вироблення вихователями навичок у складанні таких карт, рекомендується виконати таке практичне завдання.

Кожна підгрупа отримує картку із завданням скласти поопераційну карту в процесі роботи з дітьми.

1. Збори на прогулянку.

2. Ліплення фігури тварини.

3. Чергування перед обідом.

4. Малювання тварини.

Після закінчення виконання завдання відбувається загальне обговорення й обмін готовими поопераційними картами.

Міні-лекція „Робота з батьками аутичної дитини”.

Оскільки дитина проводить у дитячому садку (у класі) лише частину часу, необхідно здійснювати роботу в тісному контакті з батьками, дізнаючись від них подробиці поведінки дитини вдома й на вулиці. Тільки в процесі спільної роботи можна створити окремі стереотипи виховання аутичної дитини. Необхідно надати реальну допомогу батькам, які не завжди розуміють особливості поведінки своїх дітей і часто не знають як з ними спілкуватися. Можна порекомендувати батькам використовувати маркування, інструкції, поопераційні карти й інші прийоми й методи, які вже використовуються під час роботи з їхньою дитиною педагогом. Потрібно знайомити батьків з рольовими іграми дітей групи або класу, з книгами, які їм читають, а також з особливостями виконання режимних моментів. Бажано, щоб батьки вдома намагались не ламати стереотипи виховання дитини, вироблені в групі.


ЛІТЕРАТУРА

2. Андреева Т. Н. Интернет и профилактика наркотических проблем / Т. Н. Андреева. – Казань, 1999. – 216 с. 3. Баб’як Т. І. Психокорекційна робота з дітьми та підлітками, що зазнали… 4. Бевз Г. М., Пєша І. В. Дитина в прийомній сім’ї: нотатки психолога / Г. М. Бевз, І. В. Пєша. – К. : Український…

КРАСНОВА Наталія Павлівна

ХАРЧЕНКО Людмила Павлівна

ЮРКІВ Ярослава Ігорівна

СЬОМКІНА Інна Сергіївна

СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА ДІАГНОСТИКА

Науково-методичний посібник

Для студентів вищих навчальних закладів

За редакцією авторів

Комп’ютерна верстка – Юрків Я. І.


Здано до склад. 25.02.2011 р. Підп. до друку 25.03.2011 р.

Формат 60х84 1/16. Папір офсет. Гарнітура Тimes New Roman.

Друк ризографічний. Ум. друк. арк. 24,94. Наклад 300 прим. Зам. № 56.


Видавець і виготовлювач

Видавництво Державного закладу

„Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”

вул. Оборонна, 2, м. Луганськ, 91011. Т/ф: (0642) 58-03-20.

e-mail: alma-mater@list.ru

Свідоцтво суб’єкта видавничої справи ДК № 3459 від 09.04.2009 р.


[1] См.: Голицын Н.Н. Исторические этюды Древней Греции: Пифагор // Москвитянин. – 1855. – № 19, 20.

[2] См.: Голицын Н.Н. Исторические этюды Древней Греции: Пифагор // Москвитянин. – 1855. – № 19, 20.

[3] См. там же

[4] Басов М.Я. Тесты: Теория и практика. – М., 1928. – С. 54.

– Конец работы –

Используемые теги: Соціально-педагогічна, Діагностика, Науково-методичний, посібник, студентів, вищих, навчальних, закладів0.091

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА ДІАГНОСТИКА Науково-методичний посібник Для студентів вищих навчальних закладів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Навчальний посібник (для студентів технікумів залізничного транспорту)
Навчальний посібник... для студентів технікумів залізничного транспорту Кременчук...

Методичні вказівки: Основи державної атестації випускників вищих навчальних заходів україни
Київський національний університет будівництва і архітектури... Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова... Методичні вказівки для спеціальності Управління проектами...

Навчальний посібник з англійської мови для студентів І курсу
Херсонський державний університет... Факультет дошкільної та початкової освіти... Кафедра іноземних мов...

Посібник для студентів вузів
На сайте allrefs.net читайте: Посібник для студентів вузів. М Г Проценко...

Методичний посібник До практичних занять З англійської мови професійного спрямування Для студентів II курсу спеціальності “Агрономія”
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ ТА УПРАВЛІННЯ... Кафедра іноземних мов...

Навчально-методичний посібник з розділу курсу „Опір матеріалів” для студентів машинобудівних спеціальностей
НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ХАРКІВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ... Конкін В М...

У навчальному посібнику з дисципліни „Метеорологія та кліматологія” розглядається склад і будова атмосфери, сонячна
Міністерство освіти і науки України... Національний педагогічний університет...

Навчальний посібник з дисципліни Економіка праці та соціально-трудові відносини
ОДЕСЬКИЙ НАЦИОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Навчальний посібник з дисципліни... Економіка праці та соціально трудові відносини...

У навчальному посібнику надано інформацію про характерні риси сучасної української літературної мови
УДК... Українська мова за професійним спрямуванням Навчальний посібник для вищих... Автори доц Мачай Т О доц Шавлак Л В доц Лазарєва Л К проф Семенова Л П ст викл Алтухов В М ст викл...

Фінанси: у схемах та таблицях. Навчально-методичний посібник
ДОНЕЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УПРАВЛІННЯ... Петрушевська В В...

0.023
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам