рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Методика діагностики сім’ї

Методика діагностики сім’ї - раздел Философия, СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА ДІАГНОСТИКА Науково-методичний посібник Для студентів вищих навчальних закладів   Сім’Я – Мала Соціальна Група, Заснована На Шлюбі, Кровній Спо...

 

Сім’я – мала соціальна група, заснована на шлюбі, кровній спорідненості або індивідуальних потребах людей в союзі один з одним. Її відрізняють єдина економічна основа, спільність побуту, взаємозалежний спосіб життя її старших і молодших членів, певна структура ролей і норм взаємодії, емоційно-етичні зв’язки, відносини допомоги, підтримки і захисту.

Сім’я – базисна основа первинної соціалізації особи. Саме з сім’ї починається процес засвоєння дитиною суспільних норм і культурних цінностей. Соціологічними дослідженнями виявлено, що вплив сім’ї на дитину сильніший, ніж вплив школи, вулиці, засобів масової інформації. Отже, від соціального клімату в сучасній сім’ї, духовного і фізичного становлення в ній дітей найбільшою мірою залежить успішність процесів розвитку і соціалізації дитини.

Діючи на користь дитини, соціальний педагог покликаний надавати необхідну допомогу і підтримку сім’ї. В його задачі входить:

· встановлення контактів з сім’єю;

· виявлення проблем і труднощів в сім’ї;

· стимулювання сім’ї і окремих її членів до участі в спільній діяльності;

· надання посередницьких послуг у встановленні зв’язків з фахівцями – психологами, соціальними працівниками, лікарями, юристами, а також з представниками органів влади, громадськістю.

Соціальний педагог забезпечує суспільне визнання і суспільну підтримку сім’ям, які добре виховують своїх дітей, використовує індивідуальні методики роботи з сім’ями, які потребують особливої допомоги (сім’ям „групи ризику”, багатодітним, неповним та ін.), сприяє розвитку сімейно-сусідських форм кооперації і взаємодопомоги на основі здійсненні ґрунтовного соціального діагнозу.

Насамперед слід визначити типологію сімейної структури:

· за ступенем емоційної духовної єдності – згуртовані (інтегровані) та роз’єднані (дезінтегровані);

· за характером психологічної й ціннісно-орієнтаційної єдності – гармонійні та дисгармонійні сім’ї;

· за ознакою комунікативних установок членів – прагматичні та альтруїстичні;

· за критерієм соціального положення сім’ї – гомогенні (подружжя з однієї соціальної сходинки) і гетерогенні (походять з різних соціальних груп, каст, класів);

· за критерієм просторово-територіальної локалізації – патрилокальні, матрилокальні, які проживають самостійно;

· за кількістю дітей;

· за кількістю і характером комунікативних зв’язків – відкриті та закриті;

· за характером розподілу влади – єдиновладні та демократичні.

За критерієм влади розрізняють:

· патріархальні та матріархальні сім’ї;

· партнерська сім’я – з сумісним обговоренням сімейних рішень.

Сучасний етап розвитку суспільства показує, що сім’я докорінним чином змінена. Це зумовлено цілою низкою обставин економічного і культурного характеру. Соціологи серед них називають:

· зростання економічної незалежності жінок та їх активне включення в трудову діяльність (що викликає прагнення жінок до більшої самостійності, перегляду традиційної структури сімейних відносин, до змін традиційних функцій сім’ї, рівноправ’я з чоловіками у прийнятті рішень, у контролі над видатками і майном сім’ї);

· утворення двох центрів життя – праці і дому (раніше професійна діяльність і домашнє господарство існували в єдності, в межах однієї сім’ї);

· винахід надійних контрацептивних засобів проти запліднення.

Ці та інші причини викликали появу різного роду тенденцій розвитку сучасної сім’ї. До них належать:

· зростання розлучень (абсолютне і відносне);

· зростання кількості неповних сімей і дітей, народжених поза шлюбом;

· зменшення середньої тривалості шлюбу;

· проживання подружніх пар без оформлення шлюбу;

· зменшення кількості членів сім’ї та народжуваності дітей з наступним постарінням населення;

· збільшення кількості одиноких людей, які не беруть шлюб;

· зменшення кількості повторних шлюбів.

Діагностика сім’ї – постійно присутній елемент діяльності соціального педагога. Враховуючи складність проблем, необхідна система періодичного збору, узагальнення і аналізу соціально-педагогічної інформації про процеси, що протікають у сім’ї, ухвалення на цій основі стратегічних і тактичних рішень.

Основне призначення діагностики і моніторингу (як системної форми) – складання висновку про стан конкретної сім’ї і тенденції, властиві сім’ям, що обслуговуються соціальним педагогом. Діагностичні методики, що використовуються, традиційні: спостереження, анкетування, опитування, тестування тощо. На основі одержаної інформації здійснюється диференціація сімей, що дозволяє розробити стратегію і тактику соціально-педагогічної роботи відносно конкретної сім’ї і з сім’ями загалом, забезпечити адресність і результативність соціально-педагогічної підтримки і допомоги.

Основні принципи моніторингу:

· достовірність, повнота, системність інформації;

· оперативність отримання відомостей і їх систематична актуалізація;

· співставлення одержуваних даних, яке забезпечується єдністю обраних позицій при зборі і аналізі інформації;

· поєднання узагальнюючих і диференційованих оцінок і висновків.

Сутність соціально-педагогічного моніторингу сім’ї полягає в комплексному використовуванні всіх джерел даних про процеси і події сімейного життя, що носять як природний характер (інформація, пропонована членами сім’ї за власною ініціативою; безпосередній і опосередкований нагляд, твори і графічні роботи дітей про сім’ю тощо), так і одержані в ході спеціально організованого дослідження (опитування, анкетування, метод експертних оцінок, біографічний метод, психологічні методики на виявлення показників внутрісімейних відносин тощо).

Важливу роль в здійсненні соціально-педагогічного моніторингу грає уміння соціального педагога систематизувати збір інформації та одержані результати. Способів систематизації може бути декілька.

Оскільки сім’я – це складна система, соціальний педагог бере до уваги підсистеми усередині сім’ї, відношення між індивідами і підсистемами.

Шлюбна підсистема (чоловік – дружина). Соціальному педагогу важливо бачити особливості взаємостосунків між чоловіком і дружиною в сім’ї, здатність подружжя оцінювати і підтримувати один одного. З одного боку, дана підсистема багато в чому визначає мікроклімат сім’ї. З іншого – це чинник, який надалі гратиме істотну роль у вибудовуванні дитиною власних статеворольових взаємостосунків. Дана підсистема – одна з найскладніших для вивчення, вона багато в чому прихована від очей сторонніх. Неодмінною умовою результативної діагностики є встановлення дружніх і/або партнерських відносин соціального педагога з подружжям (опора на точку зору одного з них може послужити джерелом упередженої, спотвореної інформації). Дієвим засобом тут виступає спостереження.

Батьківська підсистема (мати – батько). Соціальний педагог концентрує увагу на взаємодії шлюбної пари як батьків дитини (дітей); прийняті в сім’ї норми взаємостосунків: мати – діти, батько – діти, стиль батьківського відношення до дітей. Виховний потенціал сім’ї багато в чому визначається змістом і характером функціонування батьківської підсистеми. Помилки, які допускають батьки, їх спотворені ціннісні установки, суперечності в системах вимог і багато інших чинників у результаті визначають десоціалізуючий вплив сім’ї на дитину.

Підсистема „брати – сестри”. Соціальний педагог концентрує увагу на відносинах дітей, особливостях виконання соціальної ролі кожною дитиною, яким чином в сім’ї розподілено обов’язки між братами – сестрами. Відносини між дітьми в сім’ї – незамінний досвід спілкування і взаємодії тривалого характеру, коли обов’язкові розподіл обов’язків, терпимість, уміння вирішувати і попереджати конфлікти, ділити турботу і увагу дорослих, що проявляється по відношенню до них. Для більшості дітей дані відносини на тривалий період набувають характеру найзначущіших. Проте тут прихований значний потенціал десоціалізуючого впливу (відносини підкорення, „сімейна дідівщина”, моральне і психологічне насильство, конкурентне протистояння і багато що іншого). Для вивчення системи відносин і взаємодій „брати-сестри” також можуть бути використані психологічні і педагогічні методики діагностики міжособового спілкування.

Підсистема „батьки – діти”. Соціальний педагог прагне визначити специфічні риси взаємодії між батьками і дітьми, межі влади, свободи і відповідальності, що стали нормою цих відносин. Взаємодія і відносини дитини з батьками – один з найчастіших предметів соціально-педагогічної турботи і уваги. Саме тут приховане джерело більшості конфліктів, що порушують нормальний перебіг як сімейного життя в цілому, так і життєдіяльності дитини як самостійної істоти. Разом з тим ці відносини допускають можливість непрямого впливу на дитину з боку соціального педагога (наприклад, в ситуаціях корекції поведінки, соціальної реабілітації та ін.).

Сім’я як система на різних етапах розвитку, в динаміці вивчається завдяки застосуванню методів аналізу, синтезу, моделювання, генограми, історичного методу тощо.

Розглянемо ці методи більш детально.

Спостереженняце цілеспрямоване, планомірне сприйняття явищ та об’єктів з метою подальшого їх аналізу та використання для потреб практичної діяльності. Спостереження буває:

· включеним (коли експериментатор на певний час стає рівноправним членом сім’ї, яка досліджується). Допомагає виявити особливості, недоступні іншим методам;

· невключеним (спостереження зі сторони, коли дослідник не належить до сім’ї, яку спостерігає). Використовується при підготовці програми дослідження, для уточнення та конкретизації гіпотези, визначення методів, вихідних положень дослідження;

· відкритим (коли сім’я знає, що вона є об’єктом вивчення);

· прихованим (коли сім’я не підозрюють, що за нею ведеться спостереження, при цьому використовуються телекамери, магнітофони, спеціальні кімнати з стінами однобічного бачення);

· лабораторним (коли спостерігається експериментальна ситуація, більш-менш наближена до реальності модель);

· польовим (коли об’єктом спостереження є реальний соціальний процес).

Умови успішного проведення спостережень: обов’язкова наявність мети спостереження та її відповідність завданням дослідження; вибір способів спостереження і способів фіксації явищ, що спостерігаються; планомірне проведення спостережень за певною схемою; перевірка результатів спостереження з точки зору їх обґрунтованості та надійності; об’єктивна позиція спостерігача; комплексній та аналітичний характер спостережень.

Метод спостереження має свої „плюси” та „мінуси”.

„Плюси”: дозволяє зафіксувати явище в момент його здійснення в реальній ситуації. „Мінуси”: вплив суб’єктивної точки зору спостерігача; знання об’єкта про те, що за ним спостерігають.

Хронометраж – це один з видів спостереження, що триває протягом тривалого часу з метою виявлення того, скільки, у середньому, часу здійснюється звичайно певна дія тією чи іншою особою в різних умовах. Соціологами було проведено хронометраж часу спілкування батьків і дітей у сім’ї. Були отримані такі дані:

1) витрати вільного часу, який використовують батьки на виховання дітей: для робітників – чоловіків – 23 хвилин в будній день і 36 хвилин у вихідний, для жінки-працівниці – 17 хвилин і 30 хвилин; для чоловіків-селян – 14 хвилин в будній день і 23 хвилини у вихідний, для жінок селянок – 18 і 25 хвилин. Названі цифри не включають час, який проведений батьками з дітьми на прогулянках, заняттях спортом, в кіно, театрах, на видовищних заходах тощо;

2) серед сімей кожним з батьків на виховання дітей щоденно витрачалось в середньому 35 хвилин. При цьому 76 % опитаних батьків займаються вихованням дітей систематично. Більше вільного часу приділяють заняттям з дітьми молоді батьки – в середньому 45 хвилин щоденно;

3) дітям допомагають у підготовці домашніх завдань 29 % матерів і 32 % батьків. Не допомагають, але постійно контролюють підготовку домашніх завдань 49 % матерів і 36 % батьків. У багатьох сім’ях має місце належний контроль за проведенням дозвілля дитини. Майже 50 % матерів і 33 % батьків завжди знають, чим займаються їхні діти у вільний час;

4) в різні періоди дитини частка батьківської і материнської уваги не постійна. Можна навіть говорити про своєрідні „піки” його. Перший такий „пік” – „пік” захопленості – припадає на перші роки життя дитини. В подальшому, в міру дорослості дітей, прояву їхньої самостійності, час, який приділяється батьками, поступово скорочується. Заняттям з підлітками-учнями батьки приділяють в 1,5-2 рази менше часу, ніж з дошкільнятами і молодшими школярами. Слід сказати, що витрати часу, який йде у батьків на спілкування з дітьми, різняться в залежності від того, скільки дітей в сім’ї, чи є сім’я простою чи складною, благополучною чи педагогічно слабкою, міською чи сільською. Є сім’ї, в яких вільний час на виховання дітей майже відсутній;

5) мати частіше, ніж батько, відвідує батьківські збори, зустрічається з вчителями. Зате батьки бувають в дитячих садочках, організовують забави з дітьми, любительські заняття.

Одержані дані свідчать про далеко неоднакову виховну активність батьків і матерів, різний рівень їх спілкування з дітьми. Батьки частіше (майже у 2 рази), ніж матері, обговорюють з дітьми політичні події в Україні і в світі, спортивні теми (майже у 3 рази). Зате у багатьох інших напрямах виховної практики активність батьків значно поступається активності матерів. Останні частіше, ніж батьки, проводять бесіди з дітьми про сімейні справи, взаємовідносини з товаришами, особливості свого характеру, значно частіше – про прочитані книжки, переглянуті фільми, телепередачі, моду тощо.

Стосунки дітей з матерями складаються в більшості випадків сприятливіше, ніж з батьками. Юнаки й дівчата в більшій мірі рахуються з порадами і вимогами матері, частіше спілкуються і дружать з нею, і тому ступінь її впливу на них більш високий.

Методи опитування – це методи збору первинної інформації на основі безпосередньої чи опосередкованої взаємодії респондента і дослідника. Опитування буває груповим чи індивідуальним, очним чи заочним, усним та письмовим.

До „плюсів” опитування належить легкість обробки результатів, масовість, швидкість отримання інформації.

Бесіда – це діалог на певну тему з метою отримання інформації. Питання можуть бути прямі й непрямі, але за продуманим планом, відповідати меті дослідження, бути чіткими та етичними. Бесіда передбачає створення обстановки довіри, розуміння, вільного, неформального спілкування. Відповіді повинні фіксуватися, але непомітно.

Інтерв’ю – це діалогова форма опитування, для якої характерними є прямі питання, які ставить тільки дослідник, певний відрізок часу, нейтральна позиція дослідника, більш швидкий, ніж у бесіді, темп розмови.

У основі будь-якого спілкування „дорослий-дитина” – питання про індивідуальній внесок кожного учасника в психологічне непорозуміння. Необхідно виявити, з ким треба працювати далі та як розставити акценти.

Інтерв’ю повинно включати кілька обов’язкових питань:

1. Що найбільше Вам не подобається у вашій дитині?

2. Що найбільше Вас радує в ній?

3. Чи вважаєте Ви, що майбутнє дитини більш-менш щасливе?

4. Чи вважаєте Ви, що Вашу дитину спіткає важка доля?

5. Чому саме особисто Ви завдячуєте таким якостям дитини, як... (перелічуються гарні риси, названі у питанні 2)?

6. Як Вам заважали такі недоліки, як... (перелічуються риси, названі у питанні 1)?

7. Як Ви вважаєте, якою часткою свого внутрішнього світу дитина завдячує спілкуванню з Вами?

Під час інтерв’ю важливим є отримання максимально конкретних, чітких відповідей та ілюстрацій із повсякденного життя.

Якщо мова йде про девіантну поведінку, важливо виявити, як часто здійснювалися проступки.

Критеріями патогенного (тобто такого, що порушує психологічну рівновагу дитини) виховного стилю є: а) нездатність прийняти позицію дитини (поведінка та риси характеру оцінюються з точки зору комфорту дорослого); б) генералізація сприйняття дитини (дуже узагальнена оцінка її життєвого шляху з далекими наслідками); в) відчуженість, нездатність дорослого реконструювати зв’язок між власним психологічним образом та портретом дитини.

Результати такого інтерв’ю дозволяють прийняти перше рішення про необхідність психотерапії.

В інтерв’ю використовуються динамічні оцінки стану сім’ї: екокарту, генограму, сімейну скульптуру.

Екокартаце створення схеми, яка відбиває: 1) стосунки сім’ї з навколишнім середовищем (школою, медичними закладами, родиною батьків, дорослими братами і сестрами, роботою); 2) склад сім’ї і якість стосунків між членами сім’ї; між сім’єю і середовищем (добрі, слабкі, стресові); 3) потреби і можливості сім’ї, ресурси, які їй надає навколишнє середовище для задоволення потреб сім’ї та її окремих членів. Створення екокарти здійснюється соціальним педагогом разом з членом сім’ї шляхом відповідей на прямі запитання (Чи є у вас робота?) та на інформаційні (Які у вас стосунки з батьками?), які поступово переходять у розповідь члена сім’ї про себе, родину, потреби, ресурси тощо. Екокарта відбиває взаємостосунки сім’ї як системи з іншими значущими для неї та її членів суспільними системами та інститутами. Це дозволяє виявити шляхи допомоги їй, спланувати подальшу роботу з сім’єю на основі існуючих ресурсів і потреб. Але вона дозволяє вивчити стан сім’ї на окремий момент, не дає інформації про причини таких стосунків.

Це дозволяє зробити генограмасхема, яка складається у бесіді з членом сім’ї і показує сімейну історію, родовід (генеалогію), основні сімейні події, які відбилися на її життєдіяльності; осіб, які впливають на життя сім’ї та її функції; існування й якість стосунків між поколіннями сім’ї, шлюбних, кровних. Це дозволяє визначити причини конфліктів і проблем у сім’ї, шляхи їх розв’язання. Разом з тим генограма не показує, як впливає мікро- і макросередовище на сім’ю, як це робить екокарта.

Скульптура сім’ї – це прийом створення живого сімейного портрету всіма її членами (в той час як екокарта і генограма можуть створюватися соціальним педагогом з 1 чи 2 членами сім’ї) і дає можливість одержати інформацію про відсутніх при бесіді членів сім’ї. Але ця інформація не завжди об’єктивна). Отже, скульптура сім’ї дозволяє одержати об’єктивну інформацію про стан стосунків у сім’ї, ролі кожного у сім’ї, але зібрати всіх членів сім’ї буває важко (це може бути кризова ситуація); до того ж, скульптура сім’ї у кожного своя (версії можна порівняти) і дозволяє задіяти осіб, які не хочуть розмовляти. Соціальний педагог пропонує кожному члену сім’ї представити своє тіло в глині, яке гнучке і кожна його частина відбиває члена сім’ї та його взаємостосунки з іншими членами сім’ї. Рухи тіла відбивають емоційні зв’язки, фізичні дії і просторові стосунки у сім’ї. Створює скульптуру соціальний педагог, а інші члени сім’ї мовчки спостерігають за цим процесом, приховуючи свої позиції і думки (що усуває сварки). Порівняння скульптур дозволяє виявити причини порушення родинних зв’язків, негативної девіантної поведінки окремих членів сім’ї. Але цей метод не дозволяє виявити зв’язки сім’ї із середовищем, міжпоколінні зв’язки, отже, він, як і екокарта, показує стосунки в сім’ї на момент її вивчення, але з урахуванням думок всіх членів сім’ї.

Анкетування – це письмова форма опитування через структурно організовані питання.

Анкети бувають: а) відкриті (питання ставляться так, що відповідь може бути будь-якою: „Які предмети в школі тобі найбільш подобаються?”); б) закриті (питання даються разом з варіантами відповідей); в) напівзакриті (питання даються разом з варіантами відповідей, але можна запропонувати і свій варіант). Анкети включають прямі й непрямі, основні та контрольні питання.

Вимоги до складання анкети: питання повинні відповідати меті дослідження, бути логічно пов’язаними, послідовними, чіткими, короткими, зрозумілими респонденту, відповідати віку, підготовці. З метою підвищення надійності анкет часто до основного переліку запитань додають ще й групу питань, які дозволяють оцінити ступінь щирості людей при відповіді на основні питання. Наведемо частину запитань, які входять до „шкали брехні” дитячого опитування з метою виявлення двох властивостей темпераменту (екстраверсії – інтроверсії) та емоційної стабільності – нестабільності:

1. Чи буваєш ти роздратованим, сердитим?

2. Чи завжди ти виконуєш відразу все так, як тобі кажуть?

3. Чи ти коли-небудь порушував правила поведінки в школі?

4. Чи ти коли-небудь говорив неправду?

5. Чи ти завжди виконуєш те, що тобі кажуть дорослі?

6. Чи було коли-небудь, що до тебе звернулися по допомогу у господарстві, а ти з якоїсь причини не зміг цього зробити?

7. Чи любиш ти інколи похвалитися?

8. Чи шумиш ти інколи в класі, коли там немає вчителя?

Наведемо приклад анкети для виявлення гендерної рівності в сім’ї та типу сім’ї, на яку відповідають чоловік і дружина окремо, не знаючи про відповіді один одного:

1. Чи зловживає хтось у Вашій сім’ї владою?

2. Чи є в сім’ї суворі правила які мають примусовий характер?

3. Чи має кожний із членів сім’ї рівні права та можливості?

4. Чи традиційно розподіляються хатня робота та обов’язки в сім’ї?

5. Чи є в сім’ї розподіл економічної відповідальності?

6. Чи має хтось у сім’ї якісь пільги чи привілеї щодо хатньої роботи?

7. Чи є повага до особистого життя членів родини?

8. Чи всі члени сім’ї беруть участь у прийнятті рішень?

9. Чи є повага й довіра в сім’ї?

10. Чи рівномірно розподілені батьківські обов’язки?

11. Чи є секрети та таємниці від членів сім’ї?

12. Чи визнаються зроблені помилки?

13. Чи беруть члени сім’ї на себе відповідальність за проблеми, що виникають?

14. Чи плануються діти, і чи є вони бажаними?

15. Чи мають члени сім’ї відчуття безпеки?

16. Чи опираються члени сім’ї будь-яким змінам?

17. Чи підтримується дисципліна в сім’ї за рахунок сили та приниження?

18. Чи маєте Ви відчуття незахищеності від насильницьких дій, образ у сім’ї?

19. Чи є в сім’ї хтось, кого обмежують у діях, не переконуючи його?

20. Чи існує в сім’ї спільне культурне дозвілля, предметне спілкування?

21. Чи обговорюються в сім’ї її спосіб життя, мета життєдіяльності, потреби кожного з її членів?

22. Чи є хтось із сім’ї обмеженим у виборі свого життєвого шляху, самовизначенні?

23. Чи правда, що в сім’ї завжди панує злагода?

24. Чи коли-небудь „виноситься сміття” з сім’ї?

25. Чи можна сказати, що в сім’ї гнучкі правила розпорядку?

26. Чи бувають у сім’ї випадки фізичного, сексуального, психологічного, економічного насильства?

27. Чи є у вас голова сім’ї?

28. Чи є правилом вислуховувати думку кожного члена сім’ї?

29. Чи правда, що в сім’ї частіше звучить критика?

30. Чи переважають похвала, заохочення над покараннями?

31. Чи схвалюється потяг до освіти?

32. Чи висуває хтось із членів сім’ї вимоги, не пояснюючи їхньої необхідності?

33. Чи піклуються в сім’ї про підтримання здоров’я кожного з членів?

34. Чи кожний із членів сім’ї має свою „територію”, речі?

35. Чи є в сім’ї хтось, хто маніпулює іншими?

36. Чи всі в сім’ї мають право поводитися самостверджувально, самореалізуючись (звичайно, коли це не порушує моральних та юридичних норм)?

37. Чи члени сім’ї харчуються спільно?

38. Чи має хтось привілеї в їжі?

39. Чи правда, що в сім’ї ніколи не буває бійок?

40. Чи бувала в сім’ї „свята брехня”?

41. Чи ставлення до хворих членів сім’ї є терплячим і доброзичливим?

42. Чи потрібна рівність у сім’ї?

43. Чи реалізована у Вашій сім’ї рівність?

Аналіз цих відповідей дозволить зробити висновки про можливі причини девіантної поведінки дітей, конгруентність стосунків ніж батьками, про тип сім’ї. У поєднанні з іншими методами вивчення сім’ї ці висновки стануть більш обґрунтованими.

Методи якісних (експертних) оцінок застосовуються тоді, коли є необхідність з кількох запропонованих варіантів обрати оптимальний, враховуючи матеріальні й фінансові можливості, морально-правові та інші конкретні умови; визначити сформованість певних якостей особистості, цінності колективу тощо. Основним джерелом інформації є судження експертів, їхні якісні та кількісні оцінки варіантів рішень, які пропонуються. Оскільки характер інформації є різним, то використовуються й різні методи її обробки та аналізу: метод парних порівнянь, метод множинних порівнянь, метод ранжування альтернатив та ін.

Метод парних порівнянь. Його суть полягає в тому, що експерту послідовно пред’являються пари альтернативних проектів рішень і пропонується вказати для кожної з них найбільш оптимальний, з точки зору експерта, варіант. Наприкінці з усіх пред’явлених експерту пар визначаються альтернативні варіанти, які є ранжованими за ступенем оптимальності. Соціальний педагог обирає той варіант розв’язання із залишених, який є найбільш сприйнятливим у даних умовах.

Метод множинних порівнянь. Він відрізняється від попереднього тим, що експертам послідовно пред’являються не пари альтернативних рішень, а трійки, четвірки та ін. варіантів, що менш вірогідно, але можливо. Процедура оцінок та ж сама. Перевага полягає в тому, що при більшій кількості варіантів, рішень є можливість систематизувати найближчі і класифікувати їх за співпадаючими показниками.

Метод ранжування альтернатив. У процесі цього методу експерт упорядковує за перевагою усі наявні варіанти рішення досліджуваних проблем. Способи ранжування можуть бути різними, наприклад, за ступенем найбільшої переваги по відношенню до всіх інших. Указаний експертом найбільш (чи найменш) переважаючий варіант виключається з подальшого розгляду (його ранг уже визначено). Потім така ж процедура повторюється із варіантами, що залишилися, поки всі вони не будуть мати певний ранг. Таке групування альтернативних варіантів полегшує кінцевий вибір одного з них, який найбільш відповідає можливостям та умовам.

Метод діагностичних ситуацій – це організація виконання завдань, які вимагають володіння певними знаннями і практичними вміннями, їх застосування в різних умовах з метою діагностики знань, умінь, життєвих установок, спрямованості, ціннісних орієнтацій, нахилів, вибору, оцінки. Ситуації можуть бути: на аналіз та оцінку; на вибір та його обґрунтування; на прийняття рішення; за рівнем творчості: стандартні і нестандартні; за характером діяльності: імітуючими, моделюючими, відтворюючими реальність, реальними.

Тест – це система завдань, яка вимірює та виявляє різницю між індивідами або між реакціями індивідів у різних умовах.

Тестування – це метод психологічної діагностики, що використовує стандартизовані питання та задачі (тести), які мають певну шкалу значень. Розрізняють тести: інтелектуальні, особистісні, тести досягнень та спеціальних здібностей, інтересів, установок, цінностей, тести, що діагностують міжособистісні стосунки.

Аналіз – це поділ цілого на частини з метою вивчення частин і на цій основі – більш головного розуміння цілого.

З метою поліпшення стосунків між батьками і дітьми можна запропонувати батькам вдома самостійно відповісти для себе на аналітичні питання: Які втрати були у Вашому житті, коли Ви були дитиною? У якому віці, за яких обставин це трапилося? Яку допомогу Ви тоді одержали? Чого Вам не вистачало, чого не змогли одержати і з яких причин? Який вплив ця втрата і допомога у важких обставинах здійснили на Ваше життя в подальшому? Як Ви вважаєте, Ваша дитина може переживати щось подібне зараз? Яку допомогу їй Ви можете запропонувати? Такий аналіз дозволяє батькам виявити емпатію, зрозуміти дитину і допомогти їй при необхідності.

Аналіз може бути: структурний, функціональний, морфологічний, історичний тощо. Може здійснюватися завдяки таким прийомам:

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА ДІАГНОСТИКА Науково-методичний посібник Для студентів вищих навчальних закладів

Національна Академія педагогічних наук України... Науково дослідний центр проблем соціальної... Та соціальної роботи Національної Академії педагогічних наук України та Луганського національного...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Методика діагностики сім’ї

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Історіографія соціально-педагогічної діагностики
Історія розвитку педагогічної діагностики налічує стільки ж років, скільки вся педагогічна діяльність. Будь-який педагог, що будував свою професійну діяльність планомірно і цілеспрямовано, завжди н

Предмет, сутність та функції соціально-педагогічної діагностики
  Соціально-педагогічна діяльність, як і всяка інша професійна діяльність, має предмет, цілі, завдання, зміст, форми, методи і результати. Якщо соціально-педагогічна діагностика є скл

Структура й рівні соціально-педагогічної діагностики
  У структурі діагностичного дослідження загальна теорія діагностики визначає три аспекти – семіотичний, технічний і логічний. Семіотичний аспект припускає, що соціаль

Рівні соціально-педагогічної діагностики
Рівень діагностики Методи дослідження Описова функція педагогічного моделювання Прогнозуюча функція пед-го моделювання

Діагностичні процедури та критерії соціально-педагогічної діяльності
  Соціально-педагогічна діагностика завжди вимагає особливої уваги, особливої чуйності до дитини, обов’язкової його згоди і схильності. Соціально-педагогічна діагностика пови

Діагностична професіограма соціального педагога
Показники Признаки прояву якостей Яскраво проявляються Проявляються Слабо проявляються Не прояв

Вивчення рівнів вихованості учнів ІV – ІХ класів
Показники Признаки прояву якостей Яскраво проявляються Проявляються Слабо проявляються Не прояв

Діагностична програма вивчення рівнів вихованості учнів Х – ХІ класів
Показники вихованості Ознаки прояву різних рівнів вихованості 4 – високий 3 – середній 2 – низький

Критерії вихованості особистості школяра
У якості критерію вихованості особистості школяра розглядаються її активна громадянська позиція, що проявляється в ціннісних стосунках особистості до дійсності. З безлічі таких стосунків можна вичл

Критерії оцінки вихованості учнів
Якості життя Вікові прояви якостей I – IV класи V – VIII класи IX – XI класи 1. Гром

Якісні та кількісні методи соціально-педагогічної діагностики
  Під психодіагностуючою діяльністю розуміється процес, в ході якого (із використанням діагностичного інструмента або без нього), додержуючись необхідних наукових критеріїв яко

Принципові відмінності між якісними й кількісними методами.
Ці відмінності полягає перш за все в особливому емпіричному куті зору при розгляді соціально-педагогічної дійсності. Якщо кількісні методи при соціально-педагогічних дослідженнях спрямовані на зага

Якісні діагностичні методи
Найбільше поширеним є спостереження як метод пізнання педагогічних явищ на основі їх безпосереднього сприйняття. Основна функція спостереження полягає у вибірковому доборі відомостей про процес, що

Кількісні діагностичні методи
Кількісні діагностичні методи містять у собі різноманітні види тестування і шкалування. Тести – це невеликі стандартизовані завдання (питання і задачі), при допомозі яких про

Табулювання даних і обчислення частот
Перший крок в узагальненні соціальним педагогом отриманих у ході вимірів даних – це їхнє табулювання, тобто представлення у вигляді таблиці. Розглянемо приклад: 50 школярів Х класу складал

Результати екзамену з історії України
Оцінка Кількість студентів, отримавши цю оцінку „відмінно” „добре”

Результати екзамену з історії України
Оцінка Абсолютна частота Відносна частота Відсотко-ва частота Кумулятивна (накопичена) частота

Медіана – це серединне значення у варіаційному ряду результатів вимірів.
Тобто це значення, яке ділить упорядковані множини даних навпіл так, що одна половина значень виявляється більше медіани, а інша – менше. Якщо дані містять непарне число різних значень, на

Вибір міри центральної тенденції
При виборі міри центральної тенденції необхідно враховувати таке: · моду можна визначати для ряду вимірів, які здійснюються за допомогою шкали будь-якого типу; · медіану можна виз

Кореляційна залежність
Кінцевою метою наукового аналізу, зазвичай, є знаходження зв’язків (залежностей) між змінними. Соціального педагога часто цікавить, як пов’язані між собою дві ознаки, які вивчаються, у цій групі ос

За рівнем статистичної значущості
Рівень статистичної значущості кореляційної значущості коефіцієнта кореляції Оцінка сили кореляції p £ 0,01 Висока

Матричне структурування.
Цей метод передбачає складання матриці, стовпчики якої утворюють варіанти, що обговорюються, а рядки – їхні атрибути, умови, обмеження (що? де? коли? яким чином?..). Рішення з’являються при поєднан

Програма вивчення сім’ї учня
1. Структура сім’ї – склад (повна проста – батьки, діти; повна складна – батьки, діти, бабуся, дідусь, інші члени сім’ї). 2. Батьки – вік, освіта, професія, рід занять. 3. Житлові

Діагностика дитячих та молодіжних об’єднань
  Світоглядний плюралізм, багатопартійність в суспільно-політичному житті відкривають простір для створення і організації роботи різноманітних дитячих та молодіжних громадських органі

І. ЯКІСНІ МЕТОДИКИ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ З УЧНЕМ
1.1. Методика „Що таке добре і що таке погано?” Мета:за допомогою анкетування встановити етичні уявлення учнів (про чуйність, принциповість, чесність, справедливіст

Методика „Bіяло” [2].
Мета: проаналізувавши вислови дітей, визначити рівень знання ними норм і принципів моралі. Хід виконання. Учні IV-V класів відповідають на запитання, які пропонуються

Методика „Розклади картинки” [2].
Мета: з’ясувати, чи усвідомлюють діти етичну сторону взаємин у наочній діяльності. Хід виконання. Кожній дитині дається набір картинок, на яких зображені різні вчинки дітей.

Методика „Справедливість” [2].
Мета: з’ясувати правильність розуміння учнями категорії „справедливість”. Хід виконання. Варіант 1. „Чашка” (для молодших школярів).

Методика „Математика та ввічливість” [3].
Мета: перевірити, як розуміють вихованці слова „ввічливість” та „чуйність”. Хід виконання. Дітям пропонується для вирішення наступне завдання: „У таборі було 20 хлопчиків і 2

Методика „Що ми цінуємо в людях?” [2].
Мета: вивчити ціннісні орієнтації й етичні ідеали учнів. Хід виконання. Найбільш сприятливий час для проведення роботи – класна година. Тематика її може бути різноманітною.

Методика „Закінчи речення” [2].
Мета: виявити ставлення до етичних норм, що визначають деякі етичні якості (самокритичність, колективізм, самостійність, справедливість, принциповість, чесність). Хід виконання.

Методика „Давайте обговоримо” [2].
Мета: виявити думки та ставлення старшокласників до моральних проблем, що реально існують у класі. Хід виконання. I варіант. Для обговорення бе

Методика „Робота на конвеєрі” [2].
Мета: виявити у школярів особливості етичного ставлення до інших людей (стосунки взаємодопомоги, товариства). Хід експерименту. Учням дається будь-яке завдання (наприклад, пі

Методика „Емоційна спрямованість” [2].
Мета: встановити емоційну спрямованість учнів старших класів. Порядок проведення. Соціальний педагог зачитує учням наступну інструкцію: „У даній анкеті немає „поганих” і „хор

Методика „Музичний образ” [2].
Мета: виявити вміння учнів висловлювати відчуття, що виникають при сприйнятті музики. Хід роботи. Учні прослуховують мелодію, запропоновану їм соціальним педагогом. Потім соц

Методика „Характеристика” [2].
Мета: дати якісну та кількісну оцінку етичній поведінці учнів, проявів у ній суспільної активності, товариства, самокритичності, відповідальності. Хід виконання: соціальний п

Методика „Самооцінка скромності” [2].
Мета: самоаналіз скромності учня. Хід виконання. Школярам надається анкета ознак прояву скромності. Читаючи анкету пункт за пунктом, учні повинні оцінювати ступінь вираженост

Методика „Самооцінка колективізму” [2].
Мета: самоаналіз колективізму школяра. Хід виконання. Школярам надається анкета ознак прояву колективізму. Читаючи анкету пункт за пунктом, учні повинні оцінити ступінь вираж

Методика „Ти громадянином бути зобов’язаний”.
Мета: виявити уявлення учнів про якості людини, що характеризують її ідейно-політичну сферу. Хід експерименту. Учням пропонується список слів:  

Ознаки відсутності працьовитості.
1. Відсутність інтересу до трудової діяльності в школі та вдома при одночасному прагненні до розваг. 2. Небажання долати труднощі в дорученій справі. 3. Небажання організовувати с

Методика „Трудовий досвід” [2].
Мета: виявити ступінь володіння учнями деякими внутрішніми засобами діяльності. Хід виконання. Вчитель праці на кожному уроці за п’ятибальною системою оцінює наявність трудов

Приклади прислів’їв.
1. Бідність – не порок. 2. Гусак свині не товариш. 3. Час – гроші. 4. Усякий цвіркун знає свою жердину. 5. Говорити правду – втрачати дружбу. 6. Горбато

Визначення ступеня емоційної єдності в класі. Методика „Естафета” [2].
Мета: виявити наявність або відсутність у класі дієвої групової емоційної ідентифікації (ДГЕІ). Хід виконання. Клас ділиться на 4 команди (по 7-9 осіб), між якими проводиться

Методика „Коло” [2].
Мета: визначення емпіричного показника дієвої групової емоційної ідентифікації (ДГЕІ). Хід виконання. Кожному учневі дається олівець

Методика „Референтометрія” [2].
Мета: виявлення референтної групи школяра в класі. Хід виконання. Соціальний педагог повинен скласти план індивідуальної бесіди зі школярем, основний зміст якої полягає в нас

Методика вивчення згуртованості групи „Що важливіше?” [2].
Мета: визначення ціннісно-орієнтаційної єдності класу. Хід виконання. Учням пропонується анкета, кожні п’ять якостей якої характеризують ставлення до навчання (1, 6, 16, 18,

Методика „Скільки голів, стільки розумів?” [2].
Мета: визначити рівень ціннісно-орієнтаційної єдності класу. Хід виконання. Старшокласникам дається наступна інструкція: „Вам зараз будуть запропоновані відомі присл

Методика вивчення еталонності класного колективу „Ідеальний клас” [2].
Мета: виявлення еталонності класного колективу в сприйнятті окремих школярів. Хід виконання. Соціальний педагог повинен підібрати приблизно 30 позитивних якостей, що характер

Варіант 1.
Хід виконання. Учням пропонується за семибальною шкалою оцінок (від „абсолютно задоволений, повністю згоден” – 7 балів, до „абсолютно не задоволений, абсолютно не згоден” – 1 бал) відповісти

III серія
1. У нашому класі прийнято допомагати один одному без нагадувань. 2. У нашому класі допомога надається тільки своїм друзям. 3. У нашому класі допомагають тільки тоді, коли про це

Методика вивчення структури міжособистісних стосунків в учнівському колективі „Соціометрія” [2].
Мета: виявлення міжособистісних стосунків у класі. Хід виконання. Експеримент може протікати в двох формах: шляхом вибору товариша по парті і „вибору в дії”. У першому випадк

Матриця вибору
№ Хто обирає Кого вибирають

Методика „Вибір у дії” [2].
Мета: вивчення міжособистісних стосунків у класному колективі. Хід виконання. Дослідження починається зі вступної бесіди соціального

Методика „Відмітка другу” [2].
Хід виконання. Перед початком експерименту учням доцільно розповісти про значення дослідження, пообіцяти повідомити кожному остаточні висновки, залишивши при цьому в строгій таємниці особист

Матриця оцінок стосунків учнів
№ Прізвища учнів Антон

Методика вивчення положення школяра в системі міжособистісних стосунків „До кого ти звернешся?” [2].
Мета: визначення положення школяра в системі міжособистісних стосунків залежно від виду спілкування. Хід виконання. Для визначення к

Методика „Вибір однокласників” [2].
Мета: з’ясування мотивів вибору в системі міжособистісних стосунків. Хід виконання. Кожному учневі пропонується оцінити всіх своїх товаришів за такими якостями: щирий, добрий

ДІАГНОСТИКА СІМ’Ї
І. ЯКІСНІ МЕТОДИКИ ДІАГНОСТИКИ БАТЬКІВ [1]:   1.1. Психодіагностика мотиваційних і особистісних особливостей дорослої людини. Методика „Підставної самооцінки

Інструкція.
Пропонуємо Вам відповісти на такі запитання: 1. Ваша сім’я багатодітна, у ній виховується: · 3 дітей; · 4 дітей; · більше 5 дітей_________________________

Опитувальник.
1. Мені часом не вистачає витримки. 2. Якщо мої бажання заважають мені, то я вмію їх стримувати. 3. Батьки як більш зрілі люди повинні влаштувати сімейне життя своїх дітей.

Ключ до тесту К. Томаса
№ Супер-ництво Спів-праця Компро-міс Уникан-ня Присто-сування  

Методика „Наша дитина” [2].
Мета: визначити рівень етичної поведінки учня в уявленні його батьків (дисциплінованість, чуйність, працьовитість, скромність, принциповість, самокритичність, відповідал

Інструкція до тесту
Дитині дають простий олівець середньої м’якості й стандартний чистий аркуш паперу формату А4. Використання будь-яких додаткових інструментів виключається. Інструкція:

Інтерпретація результатів тесту
Отримане зображення, як правило, відображає ставлення дитини до членів її сім’ї, те, якими вона їх бачить, і яку роль у сімейній конфігурації відводить кожному. 1. Оцінка загальної

Визначення найпривабливішого персонажу
Його можна виявити за наступними ознаками: · він зображається першим і поміщається на передньому плані; · він вищий і більший за решту персонажів; · виконаний з більшою л

Дитина про себе
Якщо дитина більше за всіх виділяє на малюнку свою фігуру, малює себе ретельніше, детально, яскраво, так що впадає в очі, а решта фігур складає просто фон, то тим самим вона виражає важливіс

Додаткові персонажі
Малюючи сім’ю, дитина може додати людей, що не належать до сімейного кола, або тварин. Така поведінка трактується як спроба заповнити порожнечі, відшкодувати брак близьких, теплих стосунків,

Батьківська пара
Зазвичай батьки зображаються разом: батько вище й більшим поміщається ліворуч, мати нижче праворуч, за ними слідують інші фігури в порядку значущості. Як уже відмічено, слід враховувати, що

Ідентифікація
У малюнку сім’ї має місце й такий показовий чинник, як ідентифікація. Дитина легко ототожнює себе з тим або іншим персонажем свого малюнку. Вона може ототожнювати себе з батьком або матір’ю.

Відмова від зображення того або іншого члена сім’ї.
Якщо дитина малює себе на відстані від решти членів сім’ї, то, ймовірно, вона переживає почуття самотності та ізольованості. Якщо ж дитина взагалі відсутня на малюнку, то мов

Опитувальникпотреби спілкування .
Тестовий матеріал. 1. Мені приносить задоволення брати участь у різного роду торжествах. 2. Я можу подавити свої бажання, якщо вони суперечать бажанням моїх товаришів. 3.

РАБ може здійснюватися в кількох методичних варіантах.
РАБ-1. Аналіз літературних джерел різного типу: а) документальні; б) художні твори. РАБ-2. „Подробиці моєї біографії” з метою виявлення:

Опитувальник.
1. Чи зловживає хтось у Вашій сім’ї владою? 2. Чи є в сім’ї суворі правила, які мають примусовий характер? 3. Чи має кожний із членів сім’ї рівні права та можливості? 4.

Алгоритм вивчення сім’ї [7].
1. Склад сім’ї, структура:повна, неповна, з однією дитиною, багатодітна, розведені і т.ін. 2. Житлово-побутові умови. 3. Матеріальна забезпеченість.

Соціальний паспорт сім’ї [7].
До карти вносяться наступні дані. 1. Адреса (населений пункт, вулиця, будинок, телефон). 2. П.І.Б. чоловіка, дата народження. 3. П.І.Б. дружини, дата нар

Карта обстеження сімей, які мають неповнолітніх дітей [7].
1. Склад сім’ї: мати, батько, бабуся, дідусь (5), тільки мати і батько (4), мати і вітчим, або мачуха і батько (3), одна мати або один батько (2), немає батьків (1). 2. Кількість

Анкета для подружжя „Який Ваш шлюб?” [10].
Інструкція. На запитання можна відповідати: „так”, „іноді”, „ні”. На аркуші паперу напишіть у стовпчик 9 чисел. Відповідаючи на запитання, нараховуйте собі відповідні очки.

Інтерпретація результатів.
Для чоловіка: 69 і більше. Ви не дуже щасливі в сімейному житті. Причина – ваша власна поведінка. Постарайтесь приділяти дружині більше уваги. Бути уважним до дружини це о

Додаткові ознаки високого творчого потенціалу особистості дитини.
1. Бажання привнести у виконувану роботу елемент новизни. 2. Прагнення освоїти незнайому справу. 3. Проявляє завзятість у досягненні мети, не дивлячись на невдачі. 4. Спо

Методика „Радощі та засмучення”.
Методика допомагає виявити місце пізнавальної діяльності в системі ціннісних орієнтацій дошкільників. Після організованого пізнавального заняття з формування елементарних математичних уявл

Інструкція
Вам пропонується оцінити рівень сформованості дев’яти характеристик, які зазвичай спостерігаються в обдарованих дітей. Уважно вивчіть їх і дайте оцінку вашій дитині по кожному параметру, к

Обробка результатів
Відмітки внесіть до таблиці. Природно, що результат буде об’єктивніший, якщо ці відмітки, незалежно одна від одної, поставлять і інші дорослі, які знають дитину.  

С. Вищі процеси
VII. Осмислення: 1) просте, тобто правильне складання окремих малюнків зі смислом або без смислу (наочних недоцільностей); 2) комбінуюче, тобто серія картин, пов’язаних одн

Д о д а т о к
А.Родовідне дерево. Б.Характеристика сім’ї. В.Характеристика інших прошарків суспільства, груп, де знаходиться суб’єкт. Г.Характеристика стосунків, що відзначаються залеж

Вікова діагностична шкала Е. Меймана
(1912) Вік (років) Тести, що виявляють розвиток Тести, що виявляють обдарованість Тести, що виявляють вплив оточення

Вікова діагностична шкала Л. Термена і Г. Чайльдса
(1912) Вік (років) Тестові завдання Уміння правильно назвати ключ, ніж і монету Розглядання картини й перерахування на ній предметів та

Загальна характеристика
Соціальний педагог, скориставшись представленою методикою, може отримати первинну інформацію про спрямованість інтересів молодших школярів. Це, у свою чергу, дасть можливість об’єктивніше судити пр

Бланк запитань
Кожне запитання починається зі слів: „Чи подобається Вам ...” 1) вирішувати логічні завдання та завдання на кмітливість; 2) читати самостійно (слухати, коли тобі читають) казки, р

Обробка результатів
Питання складені відповідно до умовного розподілу здібностей дитини на сім сфер: · математика й техніка (1-й стовпчик у листі відповідей); · гуманітарна сфера (2-й стовпчик);

Обробка результатів
Підрахуйте кількість плюсів і мінусів по вертикалі (плюс і мінус взаємно скорочуються). Домінування там, де більше плюсів. При підведенні підсумків і особливо при формулюванні висновків слід зробит

Загальна характеристика
Ця методика створена автором на основі методики Хаана і Каффа. Вона відрізняється від методики вищеназваних авторів тим, що для обробки результатів було „викинуто” декілька запитань по кожному розд

Інструкція.
Перед вами 80 запитань, систематизованих по десяти відносно самостійним областям поведінки та діяльності дитини. Уважно вивчіть їх і дайте оцінку вашій дитині з кожного параметру, користуючись наст

Бланк запитань.
1. Схильна до логічних міркувань, здатна оперувати абстрактними поняттями. 2. Нестандартно мислить і часто пропонує несподівані, оригінальні рішення. 3. Вчиться новим знанням дуже

Бланк відповідей

Творче мислення в малюнках
Невербальний буклет А На малюнку зображена пляма нерівної форми. Придумай і намалюй такий предмет або малюнок, частиною яких буде ця пляма. Постарайся придумати свій власни

Вербальний буклет А
Завдання 1-3 „Запитання й здогадки”. Перші три завдання будуть пов’язані з малюнком, який ти бачиш. Ці завдання дозволяють дізнатись, чи вмієш ти задавати питання й будувати здогадк

Інтерпретація
„Автопортрет”. Тест „Автопортрет” широко використовується психологами в Сполучених Штатах. Наведемо значення тих елементів, які можуть бути у вашому малюнку. · Голова. Малю

ДОДАТОК Г
ДІАГНОСТИКА ДІТЕЙ „ГРУПИ РИЗИКУ” І. ЯКІСНІ МЕТОДИКИ ДІАГНОСТИКИ ДІТЕЙ „ГРУПИ РИЗИКУ” 1.1. Карта обстеження соціально-дезадаптованих неповнол

Загальні відомості про дитину.
2. Стан здоров’я:особливості фізичного розвитку, відповідність фізичного розвитку віку: зріст, вага, недоліки зору, слуху, порушення постави і т.ін.. 3. Спрямовані

Опитувальник.
1. Оцініть, на скільки поширені наступні форми поведінки, що відхиляється від норми у тих групах дітей, з якими вам доводиться працювати за шестибальною шкалою: 0 – зовсім не зустрічаються

Опитувальник.
1. Які форми поведінки ви назвали б такими, що відхиляються від норми:   1. Порушення правил поведінки в школі (зриви уроків, прогули,

Опитувальник.
1. Які форми поведінки ви назвали б такими, що відхиляються від норми:   1. Порушення правил поведінки в школі (зриви уроків, прогули,

Запитання для дівчаток.
1. Я прагну в одязі слідувати найсучаснішій моді або навіть випереджати її. 2. Буває, що я відкладаю на завтра те, що повинна зробити сьогодні. 3. Якщо була б така можливість, то

Бланк відповідей
П.І.Б.______________________________________________ Стать ______________________Вік ____________________   Так ні

Чоловічий варіант
1. Шкала установки на соціально бажані відповіді. 2 (ні), 4 (ні), 6 (ні), 13 (ні), 21 (ні), 23 (ні), 30 (так), 32 (так), 33 (ні), 38 (ні), 47 (ні

Жіночий варіант
1. Шкала установки на соціально бажані відповіді. 2 (ні), 4 (ні), 8 (ні), 13 (так), 21 (ні), 30 (так), 32 (так), 33 (ні), 38 (ні), 54 (ні), 79 (н

Таблиця округлених значень коефіцієнтів корекції
Чоловічий варіант Жіночий варіант „Сирі” бали за шкалою №1 Коефіцієнти корекції „Сирі” бали за шка

Таблиця норми
Чоловічий варіант (п = 375) Жіночий варіант (п = 374) „Сирі” бали Т-бал „Сирі” бали Т-бал

Опитувальник.
1. Довго пам’ятаєте образи, які вам нанесли. 2. Практично постійно з’ясовуєте з кимсь стосунки (або з однією і тією ж людиною, або з різними партнерами). 3. Вам дуже важко зробити

Опитувальник.
1. Зазвичай висловлюєте свої думки людям відверто, не особливо замислюючись над вибором слів і виразів. 2. Швидко починаєте злитися або впадати в гнів. 3. Можете вдарити кривдника

Методика діагностики батьківського відношення А. Варга, В. Столін
Тест-питальник батьківського відношення (ПБВ) являє собою психодіагностичний інструмент, орієнтований на вияв батьківського відношення до осіб, що звертаються за психологічною допомогою з питань ви

Ключі до Питальника
1. Прийняття – неприйняття: 3, 4, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 20, 24, 26, 27, 29, 37, 38, 39 ,40, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 49, 52, 53, 55, 56, 60. 2. Образ соціальної бажаності пов

Методика діагностики соціально-психологічної адаптації К. Роджерса й Р. Даймонда
  Питальник СПА   Відчуває незручність, коли вступає з ким-небудь у розмову. Немає бажання розкриватися перед іншими. У всьому любить суперечк

Гра „Рукавички”.
Мета: Гра сприяє налагодженню взаєморозуміння з партнером, розвитку вміння налагоджувати контакт з оточуючими. Тренер робить заготовки: вирізає з поперу рукавички, кількість пар рукавичок

Міні-лекція „Як допомогти аутичній дитині”.
Оскільки „аутизм” – медичний діагноз, корекційна робота з дитиною повинна проводитись комплексно групою спеціалістів: лікарем, психологом, педагогами. Причому, головне завдання – не вилікувати діте

ЛІТЕРАТУРА
1. Актуальные проблемы социального воспитания. – Запорожье : УНИЦ АПН СССР, 1990. – 165 с. 2. Андреева Т. Н. Интернет и профилактика наркотических проблем / Т. Н. Андреева. – Казань, 1999.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги