рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Додаток 10.

Додаток 10. - раздел Философия, Методичні рекомендації до вивчення курсу соціальної психології Діагностика Соціометричної Структури Групи / Псих...

Діагностика соціометричної структури групи / Психологічний клімат колективу/ Упоряд.: О.Марінушкіна, За заг. Ред. С.Максименко, О.Главник. – К.: Главник, 2004. – 96с. – (Психол. Інструментапій) – С.38 -40.

Концептуальний опис методики. Соціометрія (від лат. societas – суспільство і грец. metreo – вимірюю; буквально «соціальне вимірювання») набула популярності у психології після появи у 1934 році роботи американського психолога Дж. Морено «Хто виживе?». За визначенням Дж. Морено, соціометрія має справу із внутрішньою структурою соціальних груп, які можна порівняти із ядерною природою атома чи фізіологічною структурою клітини.

Соціометрична структура групи несе важливу інформацію про характер міжособистісних емоційних стосунків у групі.

Методика соціометричного оцінювання міжособистісних стосунків неформального типу (симпатії чи антипатії) має декілька модифікацій.

Досліджуваним потрібно обрати (назвати прізвища) членів групи за певними критеріями соціометричної анкети. Критерій – це вид діяльності, для спільного виконання якої індивіду потрібно обрати або відхилити одного чи кількох членів групи. За змістом критерії можуть бути формальними та неформальними. За допомогою перших вимірюються стосунки з приводу спільної офіційно визнаної діяльності (праця, навчання). Друга група виявляє емоційно-особистісні взаємини (наприклад, вибір товариша для проведення дозвілля).

Питання складаються за схемою:

· Позитивний формальний критерій : З ким би ви хотіли спільно працювати? До кого з учнів вашого класу ти звернешся за допомогою у навчанні?

· Негативний формальний вибір: З ким би ви не хотіли б разом працювати? До кого з учнів вашого класу ти не хотів би звертатися за допомогою?

· Питання для позитивного вибору в емоційній (неформальній) сфері: Кого б з групи ти запросив би на день народження? З ким із вашого класу ти б пішов у кількаденний похід?

· Негативний неформальний критерій: Кого б з групи ти не хотів би запрошувати на день народження? З ким би з учнів вашого класу ти не пішов би у похід?

Можливі три основні способи вибору:

а) кількість виборів обмежується 3-5 особами;

б)дозволяється повна свобода вибору (кожен може записати стільки рішень, скільки побажає);

в)досліджуваний ранжирує всіх членів групи залежно від запропонованого критерію.

З точки зору простоти і зручності обробки результатів більш доцільним є перший спосіб. З точки зору надійності й вірогідності отриманих результатів - третій. Крім того, методом ранжування можна зняти побоювання за негативний вибір. Однак, слід враховувати, що варіант із фіксованою кількістю виборів значно легше піддається математичній обробці: можна уникнути складних розрахунків, що особливо важливо для вчителя, який проводить експеримент з практичною метою.

Процедура опитування. Кожному члену групи дають список групи й лист опитування із інструкцією і двома критеріями емоційного змісту, наприклад:

1. З ким із групи Ви спілкуєтеся або хотіли б спілкуватися у вільний від занять час?

2. З ким із групи Ви рідше за все спілкуєтеся або менш за все хотіли б спілкуватися у вільний від занять час?

Приклад інструкції, яку зачитують досліджуваним: «Шановний товаришу! З метою поліпшення психологічного клімату і підвищення ефективності навчання просимо Вас взяти участь в опитуванні. Нагадуємо, що якість наших рекомендацій буде цілком залежати від щирості і точності Ваших відповідей.

Перед вами список групи за абеткою. Ліворуч від кожного прізвища стоїть номер, що є шифром відповідного учня Вашої групи. Виберіть зі списку 5 (або 3) осіб у порядку їх переваги (або відкидання) і вкажіть їхні шифри у прямокутниках, розташованих нижче питання. Гарантуємо нерозголошення Ваших відповідей.

 

1. З ким із групи Ви спілкуєтеся або хотіли б спілкуватися у вільний від занять час?

1/   2/   3/   4/   5/

 

2. З ким із групи Ви рідше за все спілкуєтеся або менш за все хотіли б спілкуватися у вільний від занять час?

 

1/   2/   3/   4/   5/

 

Дякуємо Вам за активну участь в опитуванні!»

 

Обробка результатів:

· За даними аркушів опитування заповнюється соціометрична матриця за критерієм емоційного тяжіння.

· Підраховується кількість позитивних («+») виборів для кожного учасника групи. Вона дорівнює кількості «+» виборів у кожному стовпчику матриці.

· Підраховується кількість позитивних («+») балів для кожного учасника. За перший вибір досліджуваному привласнюється 2 бали, за другий – 1 бал, за всі наступні вибори – 0,5 бала.

· Підраховується кількість відкидань («-» виборів) для кожного учасника.

· Підраховується кількість балів за відкидання («-» бали) для кожного учасника ( бали привласнюються аналогічно до балів за позитивні вибори тільки зі знаком «-»).

· Якщо застосування п`яти перерахованих критеріїв для однозначного визначення статусу виявляється недостатнім, то використовують у якості додаткового порядковий номер учасника у алфавітному списку. Так, наприклад, якщо два або й більше учасників мають однакові значення, то більш високе місце займає учасник, у якого більш низьке місце у списку групи.

· Будується соціограма. Вона являє собою графічне зображення емоційних зв`язків між учасниками групи. На схемі символічно позначаються учасники групи, вказуються їхні вибори і напрям цих виборів (стрілками).

 

Приклад соціометричної матриці:

 

Соціометрія класу (групи) ______сш №__ ____дата заповнення_________

 

 

№ п/п     Той, хто вибирає Той, кого вибирають  
    Александров Іванов Ковальов Петров Сидоров   хх   +2 +2 +1   +1 хх -2       -2 +2 хх -2 -2     -2 +1 хх +2   +2 +1   +1 хх
Кількість «+» виборів Кількість «+» балів Кількість «-» виборів Кількість «-» балів Порядковий номер
Статус

 

Кількість виборів, отриманих кожним учнем, визначає його "соціометричний статус" (положення в системі міжособистісних взаємин).

Наочне уявлення про соціометричну структуру класу дає соціограма.

Приклад соціограми:

 

Дівчатка Хлопчики

 

Односторонній вибір Двосторонній вибір

 

Кожне коло в соціограмі має своє значення.

I.Внутрішнє коло - це так звана "зона зірок", в яку потрапляють лідери, що набрали максимальну кількість виборів (6 і більше).

II.Друге коло - "зона наближених", в яку входять особи, що набрали виборів у кількості вище середнього показника.

III. Трете коло - "зона знехтуваних", в яку входять індивіди, що набрали виборів у кількості нижче середнього показника.

IV. Четверте коло - "зона ізольованих", це ті, хто не отримав жодного вибору.

Якщо ж особа отримала тільки негативні вибори (відхилення), то її відносять до категорії "відторгнених".

Соціограма наочно представляє наявність мікрогруп та взаємини між ними (симпатії, контакти).

Індекс соціометричного статусу особистості в групі можна вирахувати за формулою:

С = b / n - 1

 

де b - кількість одержаних виборів учня;

n - кількість членів групи.

Для кожного з членів групи має значення не стільки число виборів, скільки задоволеність своїм положенням в групі. Коефіцієнт задоволеності визначається формулою:

К3 = n* / n ∙ 100%

де n - кількість виборів, зроблених даним учнем;

n* - кількість взаємних виборів.

Наприклад, якщо учень А в соціометричному дослідженні вибрав 4 однокласники ( n = 4), з яких 2 вибрали і його (n* = 2), то коефіцієнт задоволеності положенням учня А буде дорівнювати

К3 = 2/ 4 ∙ 100% = 50%;

Залежно від коефіцієнта задоволеності положенням в групі, учнів можна віднести до однієї з 4-х груп:

I - учні К3 яких від 75 до 100%

II - школярі з К3 від 50 до 75%

III - учні з К3 від 25 до 50 %

IV - діти, що мають мінімальні показники - від 0 до 25%. Вони або взагалі не мають взаємного вибору, або мають взаємний вибір менше ніж з 1/4 вибраних ними учнів.

Існує і такий соціометричний параметр, як "Індекс групової згуртованості"

C3 = n*/ n 100 %

де n* - сума взаємних (двосторонніх) виборів;

n - загальне число теоретично можливих виборів в групі (Загальне число теоретично можливих виборів вираховується із кількості опитаних, помноженої на кількість можливих виборів. Наприклад, групі з 30 осіб запропонували відповісти на соціометричні питання, називаючи по три прізвища: 30 3 = 90. Припустімо, що сума взаємних виборів дорівнює 45. Тоді 45 / 90 100% = 50%.)

В результаті соціометричного дослідження експериментатор отримує інформацію:

· про персональне положення кожного члена групи в системі міжособистісних взаємин. Наприклад, якщо коефіцієнт задоволеності людини дорівнює 0, а статус (кількість отриманих виборів) дорівнює 3, то ця ситуація свідчить про те, що людина взаємодіє не з тими, з ким їй хотілось би;

· про загальний стан міжособистісних стосунків в групі. Характеризується він особливим діагностичним показником - рівнем благополуччя взаємин (РБВ). РБВ може бути високим в групі, якщо "зірок" і "наближених" в сумі більше, ніж "знехтуваних", "ізольованих" та "відторгнених" членів групи Середній рівень благополуччя групи фіксується у випадку приблизної рівності ("зірки" + "наближені") = ("знехтувані" + "ізольовані" + "відторгнені"). Низький РБВ відмічається при переважній кількості в групі осіб з низьким статусом, а діагностичним показником вважається "індекс ізоляції" - відсоток людей, позбавлених виборів у групі.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Методичні рекомендації до вивчення курсу соціальної психології

Криворізький державний педагогічний університет... Кафедра загальної та вікової психології... Н М Токарева...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Додаток 10.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Загальні положення
Сучасні інтеграційні процеси в Україні зумовлюють впровадження європейських норм і стандартів в освітньо-виховний процес, перехід до динамічної ступеневої системи підготовки фахівців, зокрема педаг

Тема № 1: Загальна характеристика соціальної психології як науки.
В.В.Москаленко наголошує, що соціально-психологічна реальність виявляється через такі групи явищ: · мінливі психічні групові утворення як відображення певних соціальних ситуацій у конкретн

Тема: Загальна характеристика соціальної психології як науки.
Мета:: з'ясувати особливості предмету, завдань та основних розділів соціальної психології, засвоїти специфіку основних груп методів соціальної психології. Розглянути сучасну пробле

Галузі знань Основні положення
1) Соціальна психологія. а) Вивчення міжособистісної взаємодії. 2) Загальна психологія. б) Вплив «Я» на соціальні умови життя людини. в) Вивчення основних закономірностей

Тема : Закономірності спілкування і взаємодії людей.
Мета:Засвоїти основні закономірності спілкування, усвідомити соціально - рольовий контекст спілкування та взаємодії людей, розглянути значимість спілкування у психічному житті люди

Психологічний практикум.
1. Гра «Нестандартний підхід» Мета гри: вивести закономірності взаєморозуміння, розвинути навички управління увагою і настроєм партнера по спілкуванню, зокрема шляхом варі

Тема : Соціально-психологічний аналіз конфліктної взаємодії.
Мета: Засвоїти соціально-психологічні поняття із конфліктології. Формувати навички конструктивної поведінки у конфліктній ситуації. Питання для підготовки:

Психологічний практикум
1. Гра "Поведінка в конфлікті" Мета гри: а) сформувати поняття про види поведінки в конфлікті; б) показати основні психологічні фактори, що виз

Тема: Соціально-психологічні характеристики груп і колективу.
Мета:Закріпити понятійний апарат з теми. Засвоїти соціометричну методику дослідження міжособистісних стосунків у групі. Питання для підготовки: 1

Суспільство, колектив, група, реальна група, реальний світ, мала група, соціальна група.
2. Порівняйте поняття «конформізм» та «колективізм». Поясніть, яке слідування особистості за групою є проявом колективізму, а яке – конформізму. Наведіть приклади.   3. Визна

Психологічний практикум
  1. Діагностика психологічного клімату у малій виробничій групі. Користуючись методикою В.В.Шпалінського та Е.Г.Шелест (дивіться додаток №9) визначте особли

Лист відповідей
Перелік Предметів Індивід. оцінка Групова оцінка Оцінка експертів Різниця Х - Е Різниця У – Е

Варіант "Чекати рятувальників" (за думкою експертів, кращий).
1. Півтора літра води на кожного. У пустелі необхідна для втамування спраги. 2. Кишенькове дзеркало. Важливо для сигналізації повітряним рятувальникам. 3. Легке напівпальто на кож

Тема: Розвиток особистості в системі міжособистісних взаємин
Мета:Засвоїти основні положення концепції соціалізації як частини теорії формування гармонійної особистості. Визначити психологічні механізми розвитку особистості в системі міжособ

Психологічний практикум
1. Вправа «Позитивне самосприйняття» Для успішного подолання складних життєвих ситуацій у процесі соціалізації особистості абсолютно необхідне позитивне сприйняття людиною

Тема : Психологічні закономірності управління соціальною групою
Мета:засвоїти теоретичні знання про суттєві ознаки управління і поняття управлінської діяльності, її структури та функцій. Питання для підготовки:

Тема 1 : Історія становлення соціальної психології як науки.
Можна говорити про декілька стадій розвитку соціальної психології. Б.Д.Паригін виділяє три стадії оформлення соціальної психології як самостійної науки: 1) формування соціальної п

Тема 1 : Історія становлення соціальної психології як науки.
Мета:Проаналізувати основні етапи розвитку соціальної психології як науки. Виявити роль окремих етапів у становленні соціально-психологічної парадигми знань. Розглянути сучасні нап

Соціальної психології
1)Психоаналіз, а) людська поведінка аналізується на 2)Біхевіоризм, основі суб’єктивного світу особистості; 3)Когнітивізм, головна увага приділяється проблемам 4)Інтеракціонізм. ко

Тема № 2: Характеристика соціально-психологічного мислення
Мета: з'ясувати особливості соціальної психології як форми організації мисленнєвого досвіду. Розвинути навички аналізу сфери соціальної взаємодії в контексті соціально-психологічни

Тема № 3 : Психологічні умови ефективного спілкування.
Мета:Оволодіння досвідом оптимального спілкування у процесі організації міжособистісної взаємодії. Формування навичок конструктивної комунікації.   П

Обробка результатів.
1) Складання таблиці на основі групового обговорення індивідуальних результатів     Перелік характеристик   Кількість с

Вправа «Модальність тверджень».
Мета: формування у студентів навичок безконфліктної взаємодії, оволодіння такою моделлю комунікативної взаємодії, як «Я – повідомлення». Хід виконання:

Види психологічних впливів
Вид психологічного впливу Засоби впливу Переконання   Самопросування  

Завдання 3
У сприйманні людей важливу роль відіграє принцип контрасту, що впливає на те, якою ми бачимо різницю між двома об’єктами. Спробуйте експериментально підтвердити або ж спростувати цей феномен, викор

Завдання 6
Великого значення при сприйнятті людиною інших людей набуває їх соціальний статус, посада, авторитет. Спробуйте експериментально підтвердити або ж спростувати це твердження. В ситуації зна

Гра «Аплодисменти».
Мета гри: розвивати здатність слідувати вимогам групи. Ведучий пропонує одному із учасників вийти із кімнати, а іншим пропонує придумати для нього певне завдання, справу. При цьому будь-як

Тема № 5: Соціально-психологічні аспекти впливу засобів масової інформації (ЗМІ) на розвиток особистості.
Мета: формувати навички аналізу впливу ЗМІ на особистість, визначати можливості протистояння деструктивним впливам; розвивати здатність оцінювати конструктивність психологічних впл

Додаток1.
Ознайомлення з методикою брейнстормінгу («Мозкового штурму») Мозкова атака (інакше – мозковий штурм, брейнстормінг) застосовується у тих випадках, коли перед групою стоїть

Додаток 2.
Тест для визначення рівня потреби у спілкуванні (Ю.М.Орлов, В.І.Шкуркін, Л.П.Орлова) // Москаленко В.В. Соціальна психологія: Підручник.- Київ: Центр навчальної літератури, 200

Бланк відповідей
Тип Номери тверджень СБ В

Додаток 5.
Приклад аналізу конфлікту: Ситуація : Не дивлячись на те, що вона досить пристойно вчилася і дисципліну не порушувала, вчителі ненавиділи Зою. І

Етап 2. З`ясування учасників конфлікту?
Вирішіть, хто є головними учасниками конфліктної взаємодії. Ви можете внести в список окремих осіб або ж цілі команди, відділи, групи або організації. У тій мірі, у якій втягнені у конфлікт люди ма

Етап 4. Вироблення варіантів рішень.
Процес картографії конфлікту має наступні переваги: · обмежує дискусію певними формальними рамками, що дозволяє уникнути надмірного виявлення емоцій; · утворює гр

Додаток 7.
Тест визначення стилю поведінки людини у конфлікті / К.Томас/ Інструкція: У кожній парі суджень щодо поведінки особистості у конфліктній ситуації вибе

Додаток 8.
Тест «Оцінка глибини конфлікту»// Емельянов С.М. Практикум по конфликтологии. – СПб.: Питер, 2001. – С. 78 – 80. Інструкція: З метою оцінки конфлі

Опитувальник
Ознаки здорового психологічного клімату Шкала оцінки Ознаки нездорового психологічного клімату 1.Я рідко бачу на початку

Додаток 11.
Методика «Визначення стилю управління трудовим колективом» // Лучшие психологические тесты для профотбора и профориентации / Отв. Ред. А.Ф.Кудряшов. – Петрозаводск: Петроком, 1

Додаток 12.
Тест «Управлінська ситуація і спрямованість керівника» Інструкція: Виберіть для кожної управлінської ситуації найбільш доцільний для вас варіант повед

Додаток 12.
Тест «Мотив влади» (Семиченко В.А. Проблемы мотивации поведения и деятельности человека. Модульный курс психологии. Модуль «Направленность». – К.: Милленниум, 2004. – 521с. – С.227

Додаток 13.
Тест на асертивність (Шпалінський В.В., Помазан К.А. Психологія управління. – Харків:Веста: Видавництво «Ранок», 2002. – 128с. – (Серія «Управління школою») – С.71- 75). А

Питання до заліку із курсу соціальної психології.
1.Специфіка соціальної психології як науки. 2. Предмет та основні розділи соціальної психології. 3. Основні етапи становлення та розвитку соціальної психології як

Питання до іспиту із соціальної психології.
1. Специфіка соціальної психології як науки. 2. Предмет та основні розділи соціальної психології. 3. Передумови виникнення соціальної психології. 4. Основні етапи становл

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги