рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Емпіричні соціальні дослідження

Емпіричні соціальні дослідження - раздел Философия, ТЕМА 1. ПРЕДМЕТ, СТРУКТУРА ТА ФУНКЦІЇ СОЦІОЛОГІЇ . Специфіка соціологічного аналізу соціальних явищ Становлення Та Розвиток Соціології Відбувався Одночасно Із Поширенням Соціаль...

Становлення та розвиток соціології відбувався одночасно із поширенням соціальних досліджень різних сфер суспільного життя. Емпіричні дослідження проводилися у галузі економіки, політики, демографічних процесів, що стимулювало розвиток соціального пізнання. Так, німецький соціолог Фердінанд Тьонніс(1855-1936), чия концепція отримала назву формальної соціології,розмежовує поняття „спільність" та „суспільство". Для першої характерні реальні зв'язки, або зв'язки органічного життя, для другого - ідеальні, механічні утворення.

Соціологічні ідеї Георга Зіммеля(1858-1918) базуються на теорії історичного розуміння.Вона полягає у тому, що певний вид діяльності стає зрозумілим лише у тому разі, коли психічні процеси, на основі яких склалася усвідомлена соціальна дія, викликають у дослідника такі ж реакції, як і у діючої особи.

Продовжувачем традиції позитивізму був французький соціолог і філософ Еміль Дюркгейм(1858-1917). Він вважав соціологію близькою до природничих наук із характерним для них індуктивним методом та принципом об'єктивного спостереження. Разом з тим соціологія є наукою самостійною, має власні поняття[ розуміння і пояснення, предмет. Е.Дюркгейм визначив предмет соціології як соціальні факти, що існують поза індивідом, і чітко розмежував поняття індивідуального та колективного (соціального). Саме колективне, за Е.Дюркгеймом, має пріоритет над індивідуальним.

Значний внесок у соціологію кінця XIX - початку XX ст. зробив німецький вчений Макс Вебер (1864-1920). Він є основоположником так званої „розуміючої соціології"" та теорії соціальної дії. „Розуміюча соціологія" є таким вивченням соціальної діяльності людини, яке передбачає розуміння сенсу людських дій та їх пояснення на цій основі. На думку М.Вебера, соціальною є дія, яка свідомо співвіднесена з діями інших людей і спрямована на них. Він виділяє чотири типи соціальної дії: традиційна, афективна, ціннісно-раціональна та цілераціональна.

Одним із представників гуманістичного напрямкув соціології є польський філософ та соціолог Флоріан Знанецький(1882-1958). Вважаючи, що предметом соціології є соціальні системи, він виділив чотири їх види: соціальні дії, соціальні відносини, соціальні особи та соціальні спільності, висунув вимогу враховувати так званий „людський коефіцієнт".

У 30-х рр. XX ст. у американській соціології формується символічний інтеракціонізм- теорія, що зводить соціально-психологічні процеси і явища до впливу людей один на одного, і звідси пояснює суть, походження та розвиток міжособистісних відносин. Основні ідеї були сформульовані американським соціологом Джорджем Мідом(1863-1931). І особу, і суспільство він розглядає як продукти


об'єкта внаслідок впливу на нього деяких керованих і контрольованих чинників (змінних).

Соціальний експеримент виконує дві основні функції:

а) перевірка наукової гіпотези щодо причинних зв'язків між
явищами;

б) досягнення певного ефекту в практично-перетворювальній
діяльності.

Специфіка експерименту в конкретному соціологічному дослідженні як методу одержання соціальної інформації полягає в особливостях об'єкта дослідження, яким є люди, що можуть усвідомлювати себе, свої відносини із зовнішнім світом, пізнавати його, будувати теорії і плани. Ще однією особливістю експерименту у соціології є якісно вищий рівень причинної залежності соціальних явищ. Це виявляється у значно більшій, ніж у природно-науковому експерименті, кількості змінних, що детермінують дане соціальне явище.

Експерименти можна класифікувати за різними критеріями, наприклад за характером об'єкта і предмета дослідження, за специфікою поставленого завдання, за характером експериментальної ситуації, за логічною структурою доведення гіпотези.

Так, за характером об'єкта та предмета дослідження експерименти поділяють на соціологічні, педагогічні, економічніта інші. За цим критерієм можна виділити реальніта уявніексперименти. Реальні експерименти проводять як на генеральній сукупності, так і на натуральній моделі (вибірці). Уявний експеримент здійснюють шляхом маніпулювання інформацією про реальні об'єкти без втручання а хід подій.

За специфікою поставленого завдання розрізняють наукові і прикладніексперименти. Перші націлені на одержання нових знань, другі є елементом управління.

За характером експериментальної ситуації бувають контрольовані і неконтрольованіексперименти. Перші здійснюють, як правило, в лабораторних умовах, оскільки в польовому експерименті проконтролювати змінні непросто, часом взагалі неможливо. Серед польових експериментів виділяють активно спрямовані і природні, коли дослідник займає позицію спостерігача і не втручається в хід подій.

За логічною структурою доведення гіпотези розрізняють лінійні та послідовніексперименти. При проведенні лінійного експерименту аналізові піддається одна і та сама група. Доведення гіпотези опирається на порівняння стану досліджуваного об'єкта до і після впливу експериментального чинника. В паралельному експерименті одночасно задіяні дві групи: контрольна та експериментальна - ідентичні за своїми основними характеристиками. Доведення спираються напорівняння стану цих двох об'єктів спостереження в один і той самий час.

Орієнтуючіексперименти досліджують маловідомі ситуації,


 




Включене спостереження- спостереження, за якого дослідник тією чи Іншою мірою безпосередньо включений у досліджуваний процес. Існують різні типи включеного спостереження. Один з найпоширеніших - коли спостерігач і його дослідницька мета невідомі тим, за ким він веде спостереження. На виробництві він може виступати в ролі практиканта чи стажера, а спостерігаючи за лекціями, зборами, дискусіями, - в ролі їх звичайного учасника.

Застосування включеного спостереження повинно бути морально обґрунтованим. Ніхто не має права спостерігати за явищами і подіями, які люди спеціально приховують від сторонніх. Дослідник може спостерігати лише за тим, що члени колективу не приховують один від одного.

Щодо мети, характеру об'єкта спостереження поділяють на дискретні, пошукові, вузькоспеціалізовані, самоспостереження.

Дискретне спостереження- спостереження, за якого дослід­жуваний процес не має суспільного характеру. Воно актуальне тоді, коли соціальний процес прихований, а спостерігачеві доступні його явища, зумовлені заздалегідь змодельованими ситуаціями.

Монографічне спостереження- спостереження, яке охоплює велику кількість різнобічних взаємопов'язаних соціальних явищ. Об'єктом такого спостереження є компетентність, стиль роботи, організаторські здібності, ерудиція, самостійність у прийнятті рішень, вміння спілкуватися з підлеглими, колегами, керівниками.

Пошукове спостереження- спостереження, яке використовують з метою пошуку фактів, коригуючи тему дослідження. Соціолог так організовує спостереження, щоб охопити широке коло учасників соціального процесу та знайти серед них тих, хто становить особливий інтерес.

Вуз ькос легалізоване спостереження- спостереження, яке виділяє із об'єкта дослідження соціальне явище, що є метою наукового пошуку.

Самоспостереження- спостереження, яке дає змогу заглянути у приховану сферу досліджуваного соціального процесу.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ТЕМА 1. ПРЕДМЕТ, СТРУКТУРА ТА ФУНКЦІЇ СОЦІОЛОГІЇ . Специфіка соціологічного аналізу соціальних явищ

ПЕРЕДМОВА... ТЕМА ПРЕДМЕТ СТРУКТУРА ТА ФУНКЦІЇ СОЦІОЛОГІЇ... Специфіка соціологічного аналізу соціальних явищ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Емпіричні соціальні дослідження

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ПЕРЕДМОВА
Наукою, яка утверджує погляд на суспільство як на об'єктивно взаємопов'язане ціле, є соціологія. Саме вона з'ясовує місце І функції кожного соціального явища і процесу в рамках цілісної системи, да

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Американськая социология: перспективи, проблемьі, методи. - М 1972. 2. Андреев Ю.П., Кортевская Н.М., Костина Н.Б. Социальньїе институтьі: содержание, функции, контроль.- Свердл

Специфіка соціологічного аналізу соціальних явищ
Соціологія- наука про тенденції, закони функціонування і розвитку соціальних систем, про прояви даних законів у діяльності суб'єктів -великих і малих соціальних груп і спільностей

Специфіка соціологічного аналізу соціальних явищ
Соціологія- наука про тенденції, закони функціонування і розвитку соціальних систем, про прояви даних законів у діяльності суб'єктів -великих і малих соціальних груп і спільностей

Структура та функції соціологічної системи знань
У розгляді структури соціології виділяють декілька підходів. По-перше, це спроба розглянути ЇЇ за спеціальними соціологічними теоріями. Проте просте їх перерахування без систематизації призводить д

Структура та функції соціологічної системи знань
У розгляді структури соціології виділяють декілька підходів. По-перше, це спроба розглянути ЇЇ за спеціальними соціологічними теоріями. Проте просте їх перерахування без систематизації призводить д

Розвиток соціальних знань у XVII - XVIII ст.
В історії становлення і розвитку західноєвропейської соціологічної думки виділяють наступні етапи: • перший етап - протосоціологія- охоплює час від епохи античності до

Соціальні уявлення стародавності
Соціологія як окрема наукова галузь виникає в середині XIX століття, після того, як Огюст Конт запропонував термін „соціологія" та обґрунтував необхідність наукового підходу до вивчення суспіл

Соціологічна думка епохи Середньовіччя та Відродження
Релігійний мислитель епохи середньовіччя Аврелій Августин(354-430) розвинув вчення про людство як Боже створіння. Життя суспільства він визначав як постійне протистояння двох проти

Розвиток соціальних знань у XVII - XVIII ст.
Англійський філософ Френсіс Бекон(1561-1626) вважав, що людей об'єднує справедливість, яка полягає у тому, щоб не робити іншому того, чого не бажаєш собі. З його точки зору, джерел

Соціометрія та процедура соціометричного опитування
Поява соціометричного методу або просто соціометрії в арсеналі соціологічного дослідження пов'язано з іменем американського соціального психолога і соціолога Якоба Морено (1892-1974 рр.). Термін „с

Виникнення і розвиток соціології як окремої науки
Термін „соціологія" запропонував французький філософ Огюст Конт(1798-1857). Він обґрунтував необхідність наукового підходу до вивчення суспільства, виділення соціології як окр

Натуралізм у соціологи XIX- XX ст.
Погляди О.Конта лягли в основу багатьох пізніших напрямків соціологічної думки, представники яких шукали причини суспільних змін поза суспільством - у природних та біологічних факторах. Цьому сприя

Натуралізм у соціологи XIX- XX ст.
Погляди О.Конта лягли в основу багатьох пізніших напрямків соціологічної думки, представники яких шукали причини суспільних змін поза суспільством - у природних та біологічних факторах. Цьому сприя

Психологічні школи у соціології
Психологічна соціологія намагалася звести прояви соціальності до психологічних феноменів людського буття. Дана течія була досить неоднорідною, а тому в ній можна виділити декілька напрямів:

Сучасна західна соціологія
З початку XX ст. у соціології утверджуються різноманітні напрями та школи, які різняться розумінням предмета дослідження, формують ряд теорій стосовно певних сфер суспільного життя. Так, п

Розвиток соціальної думки в Київській Русі
Витоки української протосоціології сягають часів Київської Русі, про що свідчать пам'ятки усної та писемної творчості. В них втілені перші спроби осмислення подій, явищ, процесів соціального характ

Соціально-політична думка в Україні у XVI - XVII ст.
Соціально-економічне, політичне і духовне життя різко змінилося у XIII ст. у зв'язку з пануванням на українських землях монголо-татарського іга. У XIV ст. центрально українські землі були захоплені

Аналіз документів як метод соціологічного дослідження
Документ- це засіб закріплення різним способом на спеціальному матеріалі інформації щодо фактів, подій, явищ об'єктивної дійсності й розумової діяльності людини, Інформаці

Розвиток ідей Просвітництва в Україні
Істотний внесок у розвиток соціологічних ідей зробив видатний український філософ, гуманіст, просвітитель Григорій Сковорода(1722-1794), який науку про людину вважав головною, найв

Генеральна та вибіркова сукупність. Репрезентативність дослідження та його критерії
Часто об'єкт дослідження нараховує сотні, тисячі, ато й десятки та сотні тисяч людей, всі вони не можуть бути опитані, тому соціологічне  

Соціальні ідеї у творчості членів Кирило-Мефодіївського товариства
Певний внесок у розвиток пізнання, людини, суспільства, гуманітарної освіти, науки та культури зробили представники Кирило-Мефодіївського товариства, створеного наприкінці 1845 - на поч. 1846 рр. Д

Початок української соціологи
Соціологічна наука України ввібрала думки, ідеї, теоретичні узагальнення багатьох1 мислителів минулого, яких можна назвати засновниками вітчизняної протосоціології. їхні соціально-філосо

Поняття програми соціологічного дослідження та її структура
Програма соціологічного дослідження- це науковий документ, що вміщує методологічні і процедурні передумови дослідження соціаль­ного об'єкту. У програмі викладаються основн

Поняття методикиі техніки соціологічного дослідження
Метод- це систематизований спосіб одержання теоретичного чи практичного результату, вирішення проблеми чи отримання нової інформації на основі певних регулятивних принципів пізнанн

Розвиток вітчизняної соціології у XX ст.
Соціологічна думка в Україні завжди розвивалась як складова загальноєвропейської культури. Так, на межі XIX І XX ст. на розвиток соціології в Україні значний вплив здійснив сформований на Ідеях О.К

Види соціологічного дослідження.
Розвідувальнедослідження полягає у випробуванні інструментарію, тобто методичних документів (анкет, бланк-інтерв'ю, опитувальних листів, карток спостереження). В його ході уточнюєт

Соціологія громадської думки
Соціологія громадської думки- галузева соціологічна наука, предметом вивчення якої є закономірності і механізми формування і функціонування оціночного ставлення великих соціальних

Ознаки суспільства. Основні умови розвитку і функціонування суспільства
Поняття „суспільство" має не одне визначення. Суспільство - найзагальніша система зв'язків і відносин між людьми що складається в процесі їхньої життєдіяльності („людське суспільство"). Ц

Соціологія книги і читання
Соціологія книгиі соціологія читання- це споріднені соціологічні дисципліни, які відокремились в процесі диференціації соціологічного знання із соціології культури

Соціологія вільного часу
Соціологія вільного часу- галузь соціології, яка вивчає життєдіяльність, відносини й орієнтації людей у сфері вільного часу. Соціологічний аналіз вільного часу, як соціаль

Методологічні принципи вивчення суспільного життя
Методу соціології - це системний спосіб досягнення теоретичного та практичного результату, вирішення проблем з метою одержання нової інформації, усвідомлення специфіки предметної с

Історичні типи суспільства: традиційне, індустріальне, постіндустріальне
Традиційне суспільство- суспільство з аграрним устроєм, малорухомими соціальними структурами та із заснованим на традиції способом соціокультурної регуляції. Традиційне суспільство

Історичні типи суспільства: традиційне, індустріальне, постіндустріальне
Традиційне суспільство- суспільство з аграрним устроєм, малорухомими соціальними структурами та із заснованим на традиції способом соціокультурної регуляції. Традиційне суспільство

Соціологія моралі та виховання
Соціологія моралі- це галузь соціології, яка досліджує емпіричними методами закономірності практичної моралі на різних соціальних рівнях. Об'єктом дослідження соціології моралі є м

Соціологія релігії
Соціологія релігії- одна із галузей соціології, об'єктом дослідження якої є різні релігійні феномени. ЇЇ виникнення і розвиток пов'язаний перш за все з іменами Е.Дюркгейма і М.Вебе

Соціологія освіти і науки
Освіта - це певна система навчальних і виховних закладів, що здійснюють різноманітні форми залучення їх досвіду у засвоєння культури. Це система навчальних форм діяльності. Соціоло

Соціологія політики
Соціологія політики- галузь соціології, яка вивчає взаємовідносини політичної сфери з іншими сферами суспільного життя, політичних Інститутів з іншими соціальними інститутами. Соці

Поняття соціальної структури та її елементи
Поняття соціальної структури можна розглядати в кількох аспектах: у широкому розумінні - це будова суспільства, система зв'язків між усіма його компонентами. Тобто соціальна структура характеризує

Економічна соціологія
Економічна соціологія- спеціальна соціологічна теорія, яка вивчає економічні процеси, економічні відносини, явища економічного життя суспільства, його різні сфери, соціальні інстит

Поняття соціальної стратифікації, ЇЇ особливості у сучасному суспільстві
Нерівність характерна для всіх етапів розвитку людства, навіть для найпростіших культур, де немає різниці за рівнем багатства чи власності, але є різниця між чоловіками і жінками, дорослими та моло

Функціональний та конфліктологічний підходи до соціальної стратифікації та проблеми нерівності
Теорії соціальної нерівності поділяються на два принципові напрямки: Функціональний(Е.Дюркгейм, Р.Мертон, Т.Парсонс) виводить нерівність із розподілу праці: - мех

Причини девіацій. Підходи до вивчення причин девіантної поведінки
У соціології девіантної поведінки немає єдиної точки зору щодо причин та обставин походження девіації. Так, наприкінці XIX ст. італійський лікар Чезаре Ломброзонамагався обґрунтува

Поняття девіантної поведінки. Причини і різновиди девіацій
Девіація(соціальне відхилення) - це вчинки, діяльність людей, соціальних груп, які не відповідають встановленим у даному суспільстві нормам або визнаним шаблонам і стандартам повед

Соціальна мобільність та ЇЇ механізми
Мобільність- процес руху індивідів між ієрархічно чи іншим чином організованими елементами соціальної структури: класами, прошарками, групами, статусами, позиціями. За хар

Соціальна мобільність та ЇЇ механізми
Мобільність- процес руху індивідів між ієрархічно чи іншим чином організованими елементами соціальної структури: класами, прошарками, групами, статусами, позиціями. За хар

Поняття соціальної взаємодії та соціального контролю
Соціальна взаємодія- це така форма спілкування осіб, соціальних спільностей, верств, угруповань, за якою систематично здійснюється їх вплив один на одного, реалізується соціальна д

Предмет та основні напрямки соціології культури
Соціологія культури- це спеціальна соціологічна теорія, яка вивчає закономірності функціонування культури у суспільстві. Соціологічний аналіз культури був започаткований О

Поняття субкультури, контркультури, елітарної та масової культури
Залежно від того, хто створює культуру і який її рівень, розрізняють такі її види:загальнолюдську, елітарну, народну, масову та різновиди:субкультуру, контркультур

Соціальний статус та соціальна роль особи
Соціальний статусособи - це певне місце людини, особи в суспільній ієрархії, обумовлене її походженням, професією, віком, статтю, сімейним становищем. У статусі фактично фіксується

Типологія особистості у соціології
В основу побудови типології особистостей у соціології покладений аналіз особистості через життєдіяльність, через її спосіб життя. Найважливішим типологічним критерієм при цьому є рівень активності,

Соціальний статус та соціальна роль особи.
8.1. Поняття особистості всоціології Основним елементом будь-яких соціальних спільностей і систем є людина. Включення особистості у суспільство здійснюється через її входж

Етапи і засоби соціалізації особи
Процес входження індивіда в суспільство, в різні типи соціальних спільностей відбувається через засвоєння ним елементів культури, соціальних норм і цінностей, на підставі яких формуються соціально

Луцьк 2012
УДК 36 ББК 605 П 53 Соціологія. Методичні вказівки до виконання контрольних робіт для студентів напряму 0305 – Економіка та підприємництво заочної форми навчання/ Пі

Луцьк 2008
УДК 36 ББК 605 П 53 Соціологія. Методичні вказівки до семінарських занять для студентів усіх напрямів денної форми навчання/ Піменова Ольга Олександрівна. – Луцьк: Р

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги