рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

До самостійної роботи з гігієни та екології

До самостійної роботи з гігієни та екології - раздел Философия, Львівський Національний Медичний Університет Імені Данила Галицького...

Львівський національний медичний університет

імені Данила Галицького

Кафедра загальної гігієни з екологією

 

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

До самостійної роботи з гігієни та екології

Для студентів II курсу

Стоматологічного факультету

Спеціальність: 7.110106 - “Стоматологія”

 

 

Модуль “Гігієна та екологія”

 

Львів-2013


Методичні рекомендації до самостійної роботи з гігієни та екології для студентів II курсу стоматологічного факультету за спеціальністю: 7.110106 - “Стоматологія” підготували: проф. В.І. Федоренко (теми 2, 6), доц. І.Г. Мудра (тема 1), доц. Л.М. Кіцула (теми 2, 3, 4), к.м.н., ас. Н.В. Москвяк (тема 5).

 

Під загальною редакцією зав. кафедри загальної гігієни з екологією, професора В.І. Федоренко.

 

Рецензенти:

Б.А. Пластунов, доцент, завідувач кафедри гігієни і профілактичної токсикології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.

 

О.П. Корнійчук, професор, завідувач кафедри мікробіології, імунології та вірусології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.

 

Методичні рекомендації схвалено методичною комісією з профілактичної медицини і рекомендовано до друку (протокол № 2 від 19.04.2013р.).

 

 

Відповідальний за випуск: перший проректор з науково-педагогічної роботи ЛНМУ імені Данила Галицького, професор М. Р. Гжегоцький.

 


Методичні рекомендації з гігієни та екології для студентів стоматологічного факультету складені на основі навчального плану, розробленого на принципах Європейської кредитно – трансферної системи (ECTS) і призначені для допомоги студентам у підготовці та виконанні самостійної роботи.

Методичні рекомендації до самостійних робіт включають: актуальність теми; навчальні цілі; базові знання, вміння та навички; зміст теми; рекомендовану літературу; матеріали для самоконтролю та самостійної роботи студентів (контрольні питання, тести, задачі, тестові завдання).

Самостійна робота виконується студентом у робочому зошиті у вигляді письмових відповідей на контрольні питання, вирішення ситуаційних задач і тестів. Консультації студентам з виконання роботи надає викладач.

В академічному журналі викладач відмічає виконання самостійної роботи.

 


Зміст

Модуль «Гігієна та екологія»

 

№ п/п Теми самостійних робіт Стор.
Методика гігієнічної оцінки клімато-погодних умов та їх впливу на здоров’я людини. Акліматизація.
2. Вплив забрудненого атмосферного повітря, води та харчування на стоматологічну захворюваність населення. Аліментарна профілактика основних стоматологічних захворювань.
3. Фізіолого-гігієнічне значення основних нутрієнтів харчового раціону. Склад та властивості харчових продуктів.
4. Гігієнічні проблеми харчування в умовах забрудненого навколишнього середовища та шкідливих виробництв. Лікувально-профілактичне харчування.
5. Гігієнічні основи організації санітарно-протиепідемічного режиму у стоматологічних лікувально-профілактичних закладах.
Особливості комбінованої, комплексної та поєднаної дії шкідливих факторів на організм лікаря-стоматолога та зубного техніка. Методика розслідування випадків професійних захворювань та отруєнь у роботі лікаря-стоматолога і зубного техніка.
Перелік питань та практичних умінь до підсумкового модульного контролю з дисципліни “Гігієна та екологія”

Тема 1. Методика гігієнічної оцінки клімато-погодних умов та їх впливу на здоров’я людини. Акліматизація

Актуальність теми

Особливості впливу різних типів клімату на здоров’я, гігієнічні умови життя та праці зумовлені рівнем теплового навантаження на організм людини, напруженням всіх ланок пристосувально-захисних механізмів терморегуляції. Профілактика патологічних станів, що виникають унаслідок впливу клімато-погодних факторів має важливе значення для оптимізації умов перебування людини в різних кліматичних районах, збереження здоров’я, підвищення працездатності і сприяння акліматизації.

 

Навчальні цілі

Знати особливості впливу клімато-погодних умов на здоров’я, умови життя та працездатність населення. Оволодіти методикою гігієнічної оцінки клімато-погодних факторів з метою запобігання їхнього негативного впливу на організм людини.

 

Базові знання, вміння та навички

Знати шляхи тепловіддачі, механізми та методи оцінки терморегуляції в умовах нагрівного та охолоджувального мікрокліматів, методи гігієнічної оцінки параметрів мікроклімату. Барометричний тиск та його вплив на здоров’я (нормальна фізіологія, загальна гігієна з екологією).

Зміст теми

Атмосфера, її структура та властивості. Природний хімічний склад атмосферного повітря та гігієнічне значення окремих його складових. Атмосферний тиск та його вплив на організм. Погода, погодоформуючі та погодохарактеризуючі фактори. Клімат, гігієнічне значення, класифікація. Кліматоформуючі та кліматохарактеризуючі фактори і показники. Кліматичні зони України. Курортотерапія та кліматотерапія. Акліматизація, як складний соціально-гігієнічний процес. Види атмосферної циркуляції: антициклони, циклони, атмосферні фронти. Медичні класифікації погоди. Вплив погоди на здоров`я людини (прямий і опосередкований). Методика гігієнічної оцінки прямого та опосередкованого впливу погоди і клімату на здоров`я людини. Геліометеотропні реакції та геліометеотропні захворювання, їхня профілактика.

 

Рекомендована література

Основна:

1. Бардов В.Г. Гігієна та екологія / Бардов В.Г., Москаленко В.Ф., Омельчук С.Т., Яворовський О.П. [та ін.] // В. : Нова Книга, 2006. – С. 106-122.

2. Даценко І.І., Габович Р.Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології. – К.: Здоров’я, 2004. – С.75-98, 124-141.


Додаткова:

1. Загальна гігієна. Посібник для практичних занять/За ред. І.І. Даценко. – Львів, Світ, 2001. – С.40-48.

2. Даценко І.І., Габович Р.Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології. – К.: Здоров’я, 1999. – С.70-96, 124-135.

3. Загальна гігієна. Пропедевтика гігієни/За ред. Є.І. Гончарука. – К.: Вища школа, 1995. – С. 157-192.

 

Матеріали для самоконтролю та самостійної роботи студентів

Контрольні питання

2. Атмосферний тиск та його вплив на організм. 3. Погода, погодоформуючі та погодохарактеризуючі фактори. 4. Клімат, гігієнічне значення, класифікація. Кліматоформуючі та кліматохарактеризуючі фактори і показники.

Актуальність теми

Антропогенне забруднення навколишнього середовища негативно впливає на стан здоров’я населення. Тривалий та інтенсивний вплив несприятливих факторів довкілля на організм людини призводить до виснаження його адаптаційних можливостей і, як наслідок, до зростання захворювань, у тому числі і стоматологічних, особливо серед дитячого населення. Організм дитини, зокрема й тканини порожнини рота у дітей, дуже чутливі до дії шкідливих хімічних речовин, які можуть впливати на ураженість зубів карієсом, розвиток гінгівітів тощо. Недостатнє і нераціональне харчування, надмірне споживання легкозасвоюваних вуглеводів також сприяє зростанню стоматологічних захворювань. Здійснення профілактичних заходів, зокрема, аліментарних, є дієвим засобом зниження стоматологічної захворюваності.

Навчальні цілі

Ознайомитися із основними забруднювачами навколишнього середовища та оволодіти знаннями про їхню роль у виникненні та розвитку стоматологічних захворювань.

Інтерпретувати вплив харчування на стоматологічне здоров’я.

Засвоїти гігієнічне значення харчових речовин (білків, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів), продуктів харчування у профілактиці стоматологічних захворювань; поняття про біологічно активні добавки.

Базові знання та вміння

Знати значення білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин у харчуванні здорової людини, рекомендовані величини потреб в енергії і харчових речовинах для різних груп населення України (1999 р.) (фізіологія, біохімія, гігієна та екологія); основні чинники, які шкідливо впливають на тверді тканини зубів. Протикаріозна дія фтору (гігієна та екологія, терапевтична стоматологія). Поняття про біогеохімічні провінції та мікроелементози (гігієна та екологія).

Зміст теми

Основні забруднювачі навколишнього середовища. Вплив забрудненого атмосферного повітря, води та продуктів харчування на стоматологічну захворюваність населення.

Зв’язок харчування з виникненням та розвитком основних стоматологічних захворювань, зокрема карієсу та некаріозних порушень зубів. Стоматологічна захворюваність дітей у Львівській області. Гіпоплазія зубної емалі та флюороз у дітей м. Соснівка Сокальського району.

Нутрієнтний склад харчового раціону та його можливий вплив на розвиток стоматологічних захворювань. Гігієнічне значення харчових речовин (білків, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів), продуктів харчування у профілактиці стоматологічних захворювань.

Дієтичне харчування при лікуванні стоматологічних захворювань.

 

Рекомендована література:

Основна:

1. Даценко І.І., Габович Р.Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології. – К.: Здоров'я, 2004. – С. 86-98.

Додаткова:

1. Загальна гігієна. Пропедевтика гігієни / За ред. Є.Г.Гончарука. – К.: Вища школа, 1995. – С. 454-458.Кариес: риск-факторы и фториды / Под ред. В. Д. Ванханена и В. Р. Окушко. – Донецк: «Донеччина». 1995 – 96 с.

2. Довкілля та здоров’я. – 2008. – № 1(14). – С. 53-56, 65-68.

3. Ніколішин А.К. Флюороз зубів. – Полтава, 1999. – 136 с.

4. Нейко Є.М., Рудько Г.І., Смоляр Н.І. Медико-геологічний аналіз стану довкілля як інструмент оцінки та контролю здоров’я населення. – Івано-Франківськ – Львів. – 2001. – 349 с.

5. Ванханен В.Д., Ванханен В.В., Ципріян В.І. Нутриціологія: Підручник. – Донецьк: Донеччина, 2001. – С. 218-224.

 

Матеріали для самоконтролю та самостійної роботи студентів

Контрольні питання:

1. Основні забруднювачі навколишнього середовища.

2. Визначення поняття гранично допустима концентрація (ГДК), ГДК в атмосферному повітрі, воді, продуктах харчування.

3. Вплив забрудненого атмосферного повітря, води та продуктів харчування на стоматологічну захворюваність населення.

4. Вплив нутрієнтного складу харчового раціону на розвиток стоматологічних захворювань.

5. Гігієнічне значення харчових речовин (білків, вуглеводів, мінеральних речовинах, вітамінів), продуктів харчування у профілактиці стоматологічних захворювань.

6. Дієтичне харчування при лікуванні стоматологічних захворювань.

Контрольні тести:

1. Поширеність та інтенсивність карієсу серед дитячого населення залежить від наступних показників якості питної води: а) жорсткості; б) вмісту нітратів; в) мікроелементного складу; г) рН; д) вмісту залишкового хлору.

2. Поширеність та інтенсивність карієсу серед дитячого населення залежить від мікроелементного складу питної води, а саме: а) вмісту фтору та стронцію; б) вмісту йоду; в) вмісту міді; г) вмісту цинку; д) вмісту заліза.

3. У дітей, які мешкають на екологічно-забрудненій території інтенсивність карієсу є високою і може бути зумовленою високим вмістом у повітрі: а) сажі; б) формальдегіду; в) вуглекислого газу; г) фтористого водню; д) сірчистого ангідриду.

4. Карієс-протективну дію мають такі солі питної води: а) мідь; б) цинк; в) магній; г) фосфор; д) кальцій.

5. Виникнення стоматиту характерно для: а) гострого та хронічного отруєння ртуттю; б) хронічного отруєння бензолом; в) хронічного отруєння миш’яком; г) хронічного отруєння фтором; д) хронічного отруєння нітратами.

6. Виникнення гінгівіту характерно для: а) гострого та хронічного отруєння миш’яком; б) отруєння свинцем; в) отруєння трихлоретиленом; г) отруєння фтором; д) хронічного отруєння нітратами.

8. Періостит (запалення окістя щелеп) характерний для: а) гострого та хронічного отруєння ртуттю; б) хронічного отруєння фосфором; в) хронічного отруєння миш’яком; г) хронічного отруєння фтором; д) хронічного отруєння нітратами.

9. Інтенсивне пошкодження зубів карієсом і незадовільний стан порожнини рота спостерігається передусім при дефіциті у навколишньому середовищі: а) олова; б) срібла; в) цинку; г) йоду; д) кобальту.

10. Зуби стають більш чутливими до негативної дії фтору унаслідок дефіциту в раціоні: а) кальцію; б) фосфору; в) олова; г) заліза; д) марганцю.

11. Уведення в раціон харчування яких вітамінів зменшує токсичний вплив фтору: а) групи В (В1., В2, В6) та РР; б) А, С; в) Д, К; г) Е, В12; д) Н, U.

12. Поглинання кальцію з харчових речовин зубною емаллю знижується внаслідок: а) надлишку заліза; б) надлишку фосфору; в) недостатності цинку; г) недостатності міді; д) надлишку селену.

13. У разі потрапляння в організм радіоактивного стронцію доцільно вживати їжу збагачену на: а) вітамін РР; б) вітамін К; в) кальцій; г) фосфор; д) вітамін С.

14. Які мікроелементи сповільнюють мінералізацію тканин зуба? а) мідь; б) цинк; в) селен; г) марганець; д) олово.

15. Вживання яких нутрієнтів призводить до порушення гомеостазу у порожнині рота? а) тваринних білків; б) рослинних білків; в) легкозасвоюваних вуглеводів; г) складних вуглеводів; д) жиророзчинних вітамінів.

Тестові завдання

А. Вітаміну Д; В. Кальцію; С. Фосфору; D. Вітаміну С; Е. Цинку. 2. При проведенні токсикологічного експерименту на лабораторних тваринах, у раціонах яких було недостатньо вітамінів,…

Контрольні задачі

Задача 2.При медичному огляді дітей одного з населених пунктів у них виявлено косметичні дефекти зубів верхньої та нижньої щелепи; на… 1. Обгрунтуйте діагноз. 2. Поясніть причини захворювання.

Класифікація факторів ризику карієсу зубів

(В.Д. Ванханен та ін., 1995)

А. Індивідуальні.

а) місцеві (порожнина рота): зниження швидкості секреції слини, в’язка слина, кисла реакція середовища порожнини рота, зниження антибактеріального… б) системні: індивідуальні генетичні особливості, молодий вік, стать,… 2. Екзогенні:

Б. Популяційні.

а) генетичні і фенотипічні особливості популяції. 2. Екзогенні: а) природні: недостатність у воді та грунті фтору, міді, титану, ванадію, молібдену, бору, нікелю, цинку, заліза,…

Класифікація засобів профілактики карієсу за О.В.Удовицькою

а) безлікарська: - профілактика токсикозів вагітності; - грудне вигодовування дитини;

Тема 3. Фізіолого-гігієнічне значення основних нутрієнтів харчового раціону. Склад та властивості харчових продуктів

Актуальність теми

Якість та склад продуктів харчування мають провідне значення для здоров’я. Для нормальної життєдіяльності людини необхідний повноцінний набір продуктів харчування з урахуванням її індивідуальних особливостей, характеру і інтенсивності роботи та умов проживання. Цей набір повинен включати в оптимальному співвідношенні всі необхідні для людини компоненти: білки рослинного та тваринного походження, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини тощо. Недостатня чи надмірна кількість продуктів харчування, які споживає людина, значне порушення необхідного співвідношення нутрієнтів та зловживання деякими продуктами харчування призводить до порушення стану здоров’я людини.

Навчальні цілі

Оволодіти знаннями про роль основних нутрієнтів у харчуванні людини.

Засвоїти значення у харчуванні людини основних продуктів харчування рослинного і тваринного походження, їх склад та властивості.

Знати харчову і біологічну цінність продуктів рослинного і тваринного походження, у т.ч. продуктів моря.

 

Базові знання та вміння

Знати фізіологію, біохімію травлення, фізіолого-гігієнічне значення білків, жирів вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин у харчуванні здорової людини, рекомендовані величини потреб в енергії і харчових речовинах для різних груп населення України (1999 р.) (фізіологія, біохімія, гігієна та екологія).

Зміст теми

Фізіолого-гігієнічне значення білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин у харчуванні здорової людини. Наукове обгрунтування потреб організму в основних нутрієнтах. Показники якості основних нутрієнтів, джерела надходження. Значення нутрієнтів для розвитку зубів. Мікро- та макроелементози, їх прояви і профілактика. Значення різних видів продуктів рослинного і тваринного походження для людини. Харчова і біологічна цінність основних продуктів харчування тваринного походження (молока, молочних продуктів, м’яса та м’ясних продуктів, риби, нерибних продуктів моря, яєць та яйцепродуктів). Харчова і біологічна цінність основних продуктів харчування рослинного походження (хліба, хлібобулочних, круп’яних виробів, бобових та інших продуктів перероблення зерна, овочів, фруктів, ягід).

 

Рекомендована література:

Основна:

1. Даценко І.І., Габович Р.Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології. – К.: Здоров'я, 2004. – С. 322-358.

2. Гігієна харчування з основами нутриціології: Підручник; у 2 кн. – Кн. 1 / Т.І. Аністратенко, Т.М. Білко, О.В. Благодарова та ін.,; За ред. проф. В.І.Ципріяна. – К.: Медицина, 2007. – С. 94-136, 327-478.

Додаткова:

1. Загальна гігієна. Посібник для практичних занять / За ред. І.І. Даценко -Львів: Світ, 2001. – С. 147-158.

2. Даценко І.І. Габович Р.Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології. – К.: Здоров’я, 1999. – С.322-358.

3. Гігієна харчування з основами нутриціології / За ред. В.І. Ципріяна. – К.: Здоров'я, 1999. – С. 199-302.

4. Азбука харчування. Раціональне харчування / За ред. Г.І. Столмакової, І. О. Мартинюка. – Львів, Світ, 1991. – С. 4-29, 96-176.


Матеріали для самоконтролю та самостійної роботи студентів

Контрольні питання:

1. Фізіолого-гігієнічне значення білків, жирів, вуглеводів у харчуванні, добова потреба в залежності від віку, основні джерела надходження.

2. Фізіолого-гігієнічне значення вітамінів та мінеральних речовин у харчуванні, добова потреба в залежності від віку, основні джерела надходження.

3. Мікро- та макроелементози, їх прояви і профілактика.

4. Групи харчових продуктів. Речовини, що визначають біологічну та харчову цінність продукту.

5. Гігієнічна та нутриціологічна характеристика основних продуктів харчування.

6. Середній хімічний склад основних продуктів харчування рослинного і тваринного походження.

7. Харчова і біологічна цінність основних продуктів харчування тваринного походження (молока, молочних продуктів, м’яса та м’ясних продуктів, яєць та яйцепродуктів).

8. Харчова і біологічна цінність гідробіонтів (риби та морепродуктів).

9. Харчова і біологічна цінність основних продуктів харчування рослинного походження (хліба, хлібобулочних, круп’яних виробів, бобових та інших продуктів переробки зерна).

10. Харчова і біологічна цінність овочів, фруктів, ягід.

 

Контрольні тести:

1. У зернобобових найбільше міститься:

а) білків; б) жирів; в) вуглеводів; г) харчових волокон; д) вітамінів.

2. Енергоцінність овочів і фруктів у середньому становить (ккал):

а) 300-350; б) 250-300; в) 100-120; г) 50-70; д) 10-20.

3. У яких продуктах харчування міститься найбільша кількість йоду?

а) у прісноводній рибі; б) у морській капусті; в) у м’ясі; г) у молоці; д) у сирі.

4. Для ремінералізації зубної емалі у раціон людини необхідно передусім включати харчові продукти, які містять: а) залізо; б) кальцій; в) цинк; г) мідь; д) срібло.

5. Безпосередню участь в процесах мінералізації емалі приймає участь: а) вітамінн РР; б) вітамін К; в) біотин; г) фолієва кислота; д) оротова кислота.

6. Зв’язування іонів Ca з органічним матриксом гальмує недостатність: а) вітаміну РР; б) вітаміну К; в) біотину; г) фолієвої кислоти; д) оротової кислоти.

7. Сприяють включенню і утриманню кальцію і фтору в емалі і гальмують продукцію кислот зубним нальотом такі мікроелементи: а) алюміній; б) мідь і цинк; в) олово; г) залізо; д) марганець.

8. Зуби стають більш чутливими відносно негативної дії фтору внаслідок: а) недостатності в раціоні кальцію та фосфору; б) надлишку в раціоні кальцію та фосфору; в) недостатності в раціоні олова; г) недостатності в раціоні заліза; д) недостатності в раціоні марганцю.

9. Властивість акумулювати фториди мають такі харчові продукти: а) цукор; б) сіль; в) чай; г) горох; д) капуста.

10. Найбільше виникненню карієсу сприяють такі харчові продукти: а) цукерки з липучими властивостями; б) тістечка; в) торти; г) крупи; д) овочі.

11. Найбільше виникненню карієсу сприяють такі напої: а) кока-кола; б) газована солодка вода; в) солодкі соки; г) кава; д) мінеральна вода.

12. До продуктів які очищають ротову порожнину відносяться: а) яблука; б) ріпа; в) редька; г) морква; д) огірки.

13. На розвиток зубощелепної системи позитивно впливає вживання: а) сухарів; б) сухої ковбаси; в) тортів; г) сухої риби; д) картопляного пюре.

14. Тверді сири є важливим джерелом:

а) кальцію; б) рибофлавіну; в) ретинолу; г) холекальциферолу; д) ніацину.

Тестові завдання

А. Са, В. Р, С. Mg, D. Fe, Е. Zn 2. При вивченні харчування 18-річних юнаків було встановлено, що їхній… А. Тіаміну, В. Ніацину,

Контрольні задачі

Задача 1.Визначте, скільки білків, жирів, мінеральних речовин (Са, Р, Fe) одержить доросла людина за добу, споживаючи 150 г сиру голандського, 200 г риби «Минтай», 180 г капусти білокачанної.

Задача 2. Визначте, скільки білків, жирів, мінеральних речовин (Са, Р) та лактози надійде в організм дитини шкільного віку при споживанні протягом доби 300 мл коров’ячого молока, 50 творогу жирного, 120 мл кефіру жирного, 80 г морозива вершкового, 60 г печива здобного.

Тема 4. Гігієнічні проблеми харчування в умовах забрудненого навколишнього середовища та шкідливих виробництв. Лікувально-профілактичне харчування

Актуальність теми

З харчовими продуктами в організм людини надходить 70 - 90 % шкідливих речовин. До основних забруднювачів харчових продуктів належать сполуки, що утворилися у процесі технологічного та кулінарного оброблення, харчові добавки, а також домішки (мінеральні добрива, пестициди, нітрати, важкі метали, радіонукліди). Раціональне харчування в умовах забрудненого довкілля сприяє підвищенню резистентності організму.

У комплексі оздоровчих заходів, спрямованих на збереження й зміцнення здоров'я робітників, важливе значення набуває організація лікувально-профілактичного харчування в умовах виробництва. Лікувально-профілактичне харчування входить як обов'язковий компонент у систему запобіжних та оздоровчих заходів, спрямованих на обмеження негативної дії на організм шкідливих чинників виробничого середовища, підвищення захисних сил й реактивності організму, попередження професійних захворювань та отруєнь.

Навчальні цілі

Знати основні джерела забруднення продуктів харчування; основні контамінати харчових продуктів (мінеральні добрива, пестициди, нітрати, важкі метали, радіонукліди).

Оволодіти знаннями про харчові добавки, їх класифікацію, призначення та застосування у харчовій промисловості; соціально-гігієнічні проблеми пов'язані із їх використанням.

Засвоїти поняття про біологічно-активні добавки та генетично-модифіковані продукти.

Ознайомитися з основними принципами екологічно-захисного та лікувально-профілактичного харчування.

Оволодіти знаннями про види лікувально-профілактичного харчування та продукти лікувально-профілактичного призначення.

 

Базові знання та вміння

Знати фізіологію і біохімію травлення, фізіолого-гігієнічне значення білків, жирів вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин у харчуванні здорової


людини (нормальна фізіологія, біохімія, гігієна та екологія).

Вміти обгрунтувати фізіолого-біохімічні вимоги до харчування, рекомендовані величини потреб в енергії і харчових речовинах для різних груп населення України (1999 р.) (фізіологія, біохімія, гігієна та екологія).

Знати харчові отруєння спричинені домішками хімічних речовин, основні принципи профілактики (гігієна та екологія).

Зміст теми

Основні джерела та шляхи забруднення харчових продуктів шкідливими хімічними речовинами. Контамінати у продовольчій сировині та харчових продуктах (мінеральні добрива, пестициди, нітрати, важкі метали, радіонукліди).

Основи харчування в екологічно несприятливому довкіллі. Лікувально-профілактичне харчування, види. Раціони лікувально-профілактичного харчування. Поняття про продукти лікувально-профілактичного призначення. Класифікація.

Науково-технічний прогрес та його вплив на якість продуктів харчування. Поняття про харчові добавки, їх класифікацію, призначення та застосування у харчовій промисловості. Поняття про біологічно-активні добавки. Поняття про генетично-модифіковані продукти.

 

Рекомендована література:

Основна:

1. Гігієна харчування з основами нутриціології: Підручник; у 2 кн. – Кн. 1 / Т.І. Аністратенко, Т.М. Білко, О.В. Благодарова та ін.,; За ред. проф. В.І.Ципріяна. – К.: Медицина, 2007. – С. 247-290.

2. Гігієна харчування з основами нутриціології: Підручник; у 2 кн. – Кн. 2 / В.І. Ципріян, І.Т. Матасар, В.І. Слободкін та ін.; За ред. проф. В.І.Ципріяна. – К.: Медицина, 2007. – С. 227-251.

3. Даценко І.І., Габович Р.Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології. – К.: Здоров'я, 2004. – С. 86-98.

Додаткова:

1. Загальна гігієна. Посібник для практичних занять / За ред. І.І. Даценко -Львів: Світ, 2001. – С. 147-158.

2. Гігієна харчування з основами нутриціології / За ред. В.І. Ципріяна. – К.: Здоров'я, 1999. – С. 164-188, 332 – 345, 366-384.

3. Ванханен В.Д., Ванханен В.В., Ципріян В.І. Нутриціологія: Підручник. – Донецьк: Донеччина, 2001. – С. 218-224.

4. Загальна гігієна. Пропедевтика гігієни / За ред. Є.Г.Гончарука. – К.: Вища школа, 1995. – С. 454-458.

5. Даценко І.І. Габович Р.Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології. – К.: Здоров’я, 1999. – С.415-421.

6. Азбука харчування. / За ред. Г.І. Столмакової, І. О. Мартинюка. – Львів, Світ, 1993. – С. 10-43.

 

Матеріали для самоконтролю та самостійної роботи студентів

Контрольні питання:

1. Принципи харчування в умовах екологічно забрудненого середовища.

2. Основні забруднювачі і шляхи забруднення харчових продуктів шкідливими

хімічними речовинами (мінеральні добрива, пестициди, нітрати, важкі метали, радіонукліди).

3. Поняття про лікувально-профілактичне харчування.

4. Поняття про продукти лікувально-профілактичного призначення.

5. Види лікувально-профілактичного харчування.

6. Раціони лікувально-профілактичного харчування.

7. Поняття про харчові добавки, їхня класифікація, призначення та застосування у харчовій промисловості.

8. Поняття про біологічно-активні добавки.

9. Поняття про генетично-модифіковані продукти.

Контрольні тести:

1. Надходження ксенобіотиків з їжею від загального надходження в організм складає….(%): а) 10 - 20; б) 20 - 40; в) 40 - 60; г) 70 - 90; д) 90 - 100.

2. Найбільша кількість ксенобіотиків в організм дітей надходить з: а) атмосферним повітрям; б) харчовими продуктами; в) водою; г) через брудні руки.

3. Допустима добова доза нітратів для людини становить (мг/кг маси тіла):

а) 1; б) 2; в) 5; г) 10; д) 15.

4. Харчові добавки – це природні або синтезовані хімічні речовини, які додаються до харчових продуктів з метою:

а) підвищення якості харчових продуктів; б) підвищення енергоцінності раціону; в) стимуляції травлення та імунозахисних функцій організму; г) надання продуктам необхідних властивостей і не вживаються самостійно у вигляді харчових продуктів;д) збагачення харчових продуктів вітамінами і мінеральними речовинами.

5. Генетично змінений живий організм - це:

а) будь-який живий організм, що не володіє новою комбінацією генетичного матеріалу; б) будь-яке біологічне утворення, що не здатне до передачі генетичного матеріалу; в) будь-яке біологічне утворення, що здатне до передачі або реплікації генетичного матеріалу; г) будь-який живий організм, що володіє новою комбінацією генетичного матеріалу, створеною сучасною біотехнологією; д) будь-яке біологічне утворення, що не здатне до реплікації генетичного матеріалу.

4. Генна інженерія відрізняється від традиційної селекції тим, що:

а) всі гени, як бажані, так і небажані, переносяться з пилком від чоловічої рослини до жіночої; б) всі гени, як бажані, так і небажані, переносяться з пилком від жіночої рослини до чоловічої; в) грунтується на перенесенні певних генів від одного живого організму – рослини, тварини чи мікроба – до іншого; г) всі РНК одного організму вносяться у клітини іншого організму; д) грунтується на перенесенні всіх генів від одного живого організму до іншого.

7. Перерахуйте основні принципи організації лікувально-профілактичного харчування:

а) прискорення виведення шкідливих речовин із організму; б) затримка надходження шкідливих речовин в організм; в) захист окремих органів та систем від дії шкідливих речовин; г) прискорення або уповільнення метаболізму токсичних речовин; д) підвищення загальної реактивності організму.

8. До виробничих шкідливостей належать ......…. фактори:

а) хімічні; б) біологічні; в) комбіновані; г) фізичні; д) всі перераховані.

9. Лікувально-профілактичне харчування призначається:

а) здоровим людям; б) хворим людям; в) дітям і людям похилого віку; г) робітникам, що працюють у шкідливих та особливо шкідливих умовах праці; д) людям, що схильні до алергічних захворювань.

10. Лікувально-профілактичне харчування призначається з метою:

а) профілактики аліментарних захворювань; б) профілактики захворювань серцево-судинної системи; в) профілактики захворювань неспецифічної (багатофакторної) природи; г) профілактики харчових отруєнь; д) профілактики професійних захворювань.

11. Які з перелічених вітамінів належать до антиоксидантних речовин:

а) ретинол; б) холекальциферол; в) токоферол; г) тіамін; д) аскорбінова кислота.

Тестові завдання

А. Карбгемоглобін; В. Карбоксигемоглобін; С. Редукований гемоглобін; D. Оксигемоглобін; Е. Метгемоглобін. 2. Біологічно активні добавки – це природні (або ідентичні природним) речовини, призначені для споживання з їжею з…

Контрольні задачі

1. Яке захворювання може викликати у дітей надмірне надходження в організм нітратів? 2. Як впливають на організм токсичні елементи? 3. Що підсилює абсорбцію свинцю в організмі дітей?

Тема 5. Гігієнічні основи організації санітарно-протиепідемічного режиму у стоматологічних лікувально-профілактичних закладах

Актуальність теми

Належний санітарно-протиепідемічний режим у лікувально-профілактичному закладі стоматологічного профілю, що передбачає дотримання особистої гігієни персоналу і хворих, правил асептики, антисептики, стерилізації та дезінфекції є необхідним для створення оптимальних умов перебування пацієнтів й праці медичного персоналу, а також профілактики внутрішньолікарняних інфекцій (ВЛІ), які об’єднують велику кількість нозоформ, характеризуються значною поширеністю без тенденції до зниження і завдають значної економічної шкоди.

 

Навчальні цілі

Знати основні принципи та методи поточного санітарного нагляду за лікувально-профілактичними закладами, вплив санітарно-протиепідемічного режиму лікувальної установи на стан здоров'я пацієнтів і персоналу та поширеність внутрішньолікарняних інфекцій.

Вміти проконтролювати якість проведених дезінфекційних і стерилізаційних заходів у стоматологічних лікувально-профілактичних закладах.

Засвоїти вимоги щодо забезпечення санітарно-протиепідемічного режиму лікувальної установи стоматологічного профілю та гігієнічні заходи профілактики внутрішньолікарняних інфекцій.

 

Базові знання, вміння та навики

Знати гігієнічні вимоги до системи забудови, планування ділянки та основних структурних підрозділів лікувально-профілактичного закладу. Вміти оцінити результати замірів параметрів мікроклімату та освітлення приміщень, хімічного складу повітря, показників ефективності роботи вентиляційного устаткування, якості питної води, санітарного стану ґрунту, умови праці медперсоналу (гігієна та екологія). Знати роль мікроорганізмів у виникненні інфекційних захворювань (мікробіологія), вміти приготувати розчини із заданою концентрацією препарату (неорганічна хімія).

Зміст теми

Санітарно-протиепідемічний режим лікувальної установи, його сутність та завдання. Поняття про внутрішньолікарняні інфекції (ВЛІ). Шляхи передачі ВЛІ. Профілактика внутрішньолікарняних інфекцій в закладах стоматологічного профілю. Особливості організації дезінфекційно-стерилізаційного режиму у стоматологічних закладах. Лабораторно-інструментальний нагляд за дотриманням санітарно-гігієнічних та протиепідемічних вимог щодо утримання та експлуатації стоматологічних закладів.

Рекомендована література

Основна:

1. Даценко І.І., Габович Р.Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології / І.І. Даценко, Р.Д. Габович/ - К.: Здоров'я, 2004. – С. 597 – 608.

2. Основи стоматологічної діяльності (організаційно-правові, гігієнічні, деотологічні / під загальною редакцією В.Г. Бардова. Видання 2-е. – Вінниця: Нова Книга, 2011. – С. 173 – 216.

Додаткова:

1. Загальна гігієна. Посібник для практичних занять / За ред. І.І. Даценко. – Львів: Світ, 2001. – С. 372– 393.

2. Гігієна та екологія. Підручник. / За редакцією В.Г. Бардова. – Вінниця: Нова Книга, 2006. – С. 485-493.

3. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології / І.І. Даценко, Р.Д. Габович– К.: Здоров'я, 1999.- С. 647 – 659

4. Никберг И.И. Гигиена больниц. - К.: Здоров'я, 1993.- 320 с.

5. Санітарні правила устаткування, обладнання, експлуатації амбулаторно-поліклінічних закладів стоматологічного профілю, охорони праці і особистої гігієни персоналу №2956 а-83 від 28.12.1983р.

 

Матеріали для самоконтролю та контролю самостійної роботи студентів

Контрольні питання

2. Методи і засоби дезінфекції. Вимоги до прибирання стоматологічних кабінетів і приміщень зуботехнічних лабораторій. 3. Поняття про асептику і антисептику. 4. Стерилізація, етапи проведення та методи. Передстерилізаційне очищення інструментів. Контроль якості усіх етапів…

Контрольні тести

а) головний лікар; б) старший ординатор; в) старша медсестра; г) персонал лікарні; д) головний лікар територіальної санепідстанції. 2. Які предмети догляду за хворими складають найбільшу небезпеку для поширення… а) підкладні судна; б) катетери; в) ендоскопи; г) білизна; д) посуд; е) розчини для внутрішньовенних ін'єкцій; є)…

Тестові завдання

А. Виявлення залишків крові; В. Виявлення залишків мийних засобів; С. Виявлення залишків дезінфекційних препаратів;

Контрольні задачі

Дати гігієнічну оцінку елементів санітарно-протиепідемічного режиму лікувально-профілактичного закладу, запропонувати оздоровчі заходи:

1. Асептичний та септичний операційний блоки відділення хірургічної стоматології розташовані у суміжних приміщеннях одного коридору.

2. Контроль якості передстерилізаційного очищення стоматологічного інструментарію здійснюється з використанням бензидинової проби та перевіркою 0,5% усіх інструментів.

3. Після проведення операції хворому з гнійним ураженням білявушної слинної залози, в анамнезі якого є дані про перенесений гепатит В, хірург-стоматолог обробив руки 0,5% розчином хлоргексидину біглюконату у 70%
етиловому спирті, а потім промив теплою водою з температурою + 40°С.

 

Тема 6. Особливості комбінованої, комплексної та поєднаної дії шкідливих факторів на організм лікаря-стоматолога та зубного техніка. Методика розслідування випадків професійних захворювань та отруєнь у роботі лікаря-стоматолога і зубного техніка

 

Актуальність теми

Лікар-стоматолог та зубний технік під час роботи зазнають комбінованої, комплексної й поєднаної дії хімічних, фізичних, біологічних та психофізіологічних факторів виробничого середовища. Знання впливу на організм шкідливих факторів, дотримання гігієнічних нормативів і санітарних правил, упровадження профілактичних та оздоровчих заходів дозволить запобігти випадкам професійних захворювань та отруєнь.

Навчальні цілі

Знати види комбінованої, комплексної та поєднаної дії факторів у роботі лікаря-стоматолога і зубного техніка, порядок розслідування професійних захворювань та отруєнь, основні заходи їхньої профілактики.

Вміти за даними ситуаційних задач охарактеризувати сумісну дію різних факторів на організм, оцінити тип комбінованої (комплексної, поєднаної) дії.

Вміти проводити розслідування професійних захворювань та отруєнь, впроваджувати профілактичні заходи щодо їхнього виникнення.

Базові знання, вміння та навики

Знати: фізіолого-гігієнічну характеристику професійної діяльності стоматологів, професійні захворювання; шкідливі та небезпечні фактори виробничого середовища лікаря-стоматолога і зубного техніка та їхній вплив на організм (виробничий пил, свинець, ртуть, монооксид вуглецю; віддалені ефекти шкідливих факторів – канцерогенний, мутагенний, ембріотоксичний, гонадотоксичний, тератогенний та алергічні і біологічні чинники).

Вміти проводити поточний санітарний нагляд за утриманням стоматологічних кабінетів і зуботехнічних лабораторій. Вміти опрацьовувати заходи профілактики шкідливої дії хімічних, фізичних та біологічних чинників на організм стоматологів і зубних техніків.

 

Зміст теми

Значення гігієнічного нормування шкідливих хімічних речовин, фізичних і біологічних факторів. Принципи гігієнічного нормування. Поняття про комбіновану, комплексну, поєднану дію. Основні типи комбінованої дії – антагонізм, потенціювання, адитивність, незалежна (неспільна) дія.

Особливості комбінованої, комплексної та поєднаної дії шкідливих факторів виробничого середовища у стоматологічних кабінетах на організм лікаря-стоматолога, в основних та спеціальних приміщеннях зуботехнічних лабораторій на організм зубного техніка. Порядок розслідування випадків професійних захворювань та отруєнь. Форми документів, які використовуються при розслідуванні випадків професійних захворювань чи отруєнь. Методи та засоби профілактики негативної дії шкідливих факторів, професійних захворювань і отруєнь.

Рекомендована література

Основна:

1. Бардов В.Г. Гігієна та екологія / Бардов В.Г., Москаленко В.Ф., Омельчук С.Т., Яворовський О.П. [та ін.] // В. : Нова Книга, 2006. – С. 373-380.

2. Основи стоматологічної діяльності (організаційно-правові, гігєнічні, деонтологічні / Під загальною редакцією В.Г. Бардова. Видання 2-е. – Вінниця: Нова Книга, 2011. – С. 224-236.

3. Гігієна та охорона праці медичних працівників / За ред. В.Ф. Москаленка, О.П. Яворівського. К.: Медицина, 2009. – С. 76-81; С. 112-134.

Додаткова:

1. Загальна гігієна. Посібник для практичних занять / За ред. І.І.Даценко. – Львів: Світ, 2001.- С. 308-318.

2. Загальна гігієна. Пропедевтика гігієни / За ред. Є.Г. Гончарука. – К.: Вища школа, 1995. – С. 138-142, 385-412.

3. Санітарні правила устаткування, обладнання, експлуатації амбулаторно-поліклінічних закладів стоматологічного профілю охорони праці та особистої гігієни персоналу № 2956-83 від 28.12.1983.

3. “Положення про порядок розслідування та проведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві”, затв. Постановою Кабінету Міністрів України № 1094 від 21.08.2001 р.

Матеріали для самоконтролю і контролю домашньої самопідготовки студентів до практичного заняття

(підготовчий етап заняття – 15%)

Контрольні питання

2. Поняття про комбіновану, комплексну та поєднану дію. 3. Основні типи комбінованої дії. Адитивність, антагонізм, потенціювання.… 4. Комбінована (комплексна, поєднана) дія у виробничих приміщеннях зуботехнічних лабораторій (основних приміщеннях,…

Контрольні тести

а) двох і більше хімічних чинників, що надходять інгаляційним і пероральним шляхом; б) двох і більше хімічних чинників, що надходять інгаляційним… 2. Комплексна дія – це: а) дія двох речовин, що одночасно надходять інгаляційним шляхом; б) дія двох речовин, що одночасно надходять…

Тестові завдання

А. Зору; В. Нервової системи; С. Серцево-судинної системи; D. Кісткової системи; Е. Дихальної системи. 2. В основному виробничому приміщенні зуботехннгічної лабораторії температура повітря 280С, шум при шліфуванні…

Контрольні задачі

1. Назвіть, які санітарно-гігієнічні вимоги порушено у кабінеті лікаря? 2. Перелічіть можливі причини, що обумовили зміни у стані здоров’я лікаря. 3. До яких професійних захворювань може призвести тривалий вплив зазначених негативних факторів?

– Конец работы –

Используемые теги: самостійної, роботи, гігієни, екології0.071

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: До самостійної роботи з гігієни та екології

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Опорний конспект лекцій з курсу Основи екології Тема 1. Предмет, історія, структура та методи екології 1. Предмет, об’єкт і завдання екології 2. Історія розвитку екології як науки
Кафедра екології харчових продуктів та виробництв... Опорний конспект лекцій... з курсу Основи екології...

Командний рядок. Робота з файлами. Командний рядок. Робота з пакетними (bat, batch) файлами. Командний рядок. Робота з командами SET, IF GOTO. Windows XP. Створення файлу відповідей
Лабораторна робота Командний рядок Робота з файлами Лабораторна робота Командний рядок Робота з пакетними... ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ...

Тестові контрольні завдання з дисципліни Загальна гігієна та охорона праці гігієни та екології № 2
тестові контрольні завдання з дисципліни Загальна гігієна та охорона праці для студентів курсу...

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИКОНАННЯ ТА ОФОРМЛЕННЯ РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНОЇ РОБОТИ 1.2.1 Зміст розрахунково-графічної роботи 1.3 Порядок захисту роботи
ВСТУП... РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИКОНАННЯ ТА ОФОРМЛЕННЯ РОЗРАХУНКОВО ГРАФІЧНОЇ РОБОТИ... Завдання до роботи Організаційні вказівки...

КУРСОВА РОБОТА з дисципліни Операційні системи ЗАВДАННЯ НА ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ Розробка додатків з використанням різних бібліотек та технологій
Інститут інформаційно діагностичних систем... Кафедра безпеки інформаційних технологій... КУРСОВА РОБОТА ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА...

Методичні рекомендації до самостійної роботи з обліку нематеріальних активів з навчальної дисципліни «Фінансовий облік-І» для студентів напряму підготовки «Облік і аудит» усіх форм навчання
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Методичні рекомендації до самостійної роботи з обліку нематеріальних активів з навчальної дисципліни Фінансовий...

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ТА ІНСТРУКЦІЇ ДО самостійної РОБоТи З АСТРОНОМІЇ
ЗАПОРІЗЬКИЙ АВІАЦІЙНИЙ КОЛЕДЖ... ІМ О Г ІВЧЕНКА... МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ТА ІНСТРУКЦІЇ...

Методичні матеріали для самостійної роботи курсантів з навчальної дисципліни «Теорія пенітенціарії»
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ЮРИДИЧНИЙ КОЛЕДЖ... Цикл кримінально правових дисциплін... Навчальна дисципліна Теорія пенітенціарії...

ДО ВИКОНАННЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ З КУРСУ ВИЩА МАТЕМАТИКА ДО ТЕМИ ДИФЕРЕНЦІАЛЬНЕ ЧИСЛЕННЯ ФУНКЦІЇ БАГАТЬОХ ЗМІННИХ
ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД... УКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ХІМІКО ТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ...

0.031
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам