Розробка принципових схем

Розробка ПС може викликати певні труднощі у проектувальників, які звикли мати справу з більш конкретними конструктивними схемами, на яких ТО представлений спрощеними зображеннями неподільних елементів, що за виглядом наближаються до ескізів його деталей (болтів, гайок, кришок, валів і т.д.). В подібних ситуаціях може допомогти видова класифікація ПС: залежно від галузі техніки в якій передбачається використовувати розроблюваний ТО слід визначити, на принципові елементи якого виду і якого призначення він може бути поділеним. Далі згідно із діючими стандартами та нормами визначається, як принципові елементи повинні зображуватись на схемі.

ПС може бути створена на основі ФС або КС. В першому випадку визначають основні принципові ознаки та параметри ТО і його елементів, в другому – абстрагуються від конструктивних ознак та параметрів.

 

5.3.3. Конструктивні схеми технічних об’єктів

На конструктивній схемі технічний об’єкт зображується згідно із основними вимогами стандартів та норм до оформлення конструкторської документації (складальних креслень, специфікацій). Допускаються лише незначні спрощення (пропуск дрібних елементів, другорядних розрізів і видів), якщо це не затемнює розуміння функцій ТО та його елементів, принципу їх дії та конструкції. В будь якому випадку, конструкція непоказаних елементів повинна бути також продумана і приведена у відповідність із КС. Допустимим є також спрощене або принципове зображення відомих або стандартних елементів.

Розробка КС являє собою початкову стадію створення проекту ТО. КС достатньо точно визначає склад елементів ТО, їх основні параметри (геометрична форма, розміри, матеріал), просторове розташування, типи і характеристики з’єднань – все те, що дозволить реалізувати задані зовнішню та внутрішні функції і принцип дії. При цьому повинні максимально враховуватись всі вимоги до ТО, умови його експлуатації, у зв’язку із чим, число критеріїв оцінювання КС у порівнянні із ФС і ПС значно зростає.

КС розробляються для станів експлуатації і монтажу (складальне креслення), а також демонтажу ТО (деталювання).