Розробка конструктивних схем

Полегшити створення КС і особливо схем складних ТО може застосування модульного принципу – розділення ТО на конструктивні елементи різного рівня складності і розробка їх окремо з подальшим об’єднанням. Даний принцип застосовується і на етапах виготовлення та експлуатації ТО (заміна несправного конструктивного елемента).

Зображення КС ще в більшій мірі ніж для ПС регламентовано відповідними стандартами і нормами (в Україні - ДСТУ, ГОСТ, ЄСКД, ЄСТПВ). Розробка КС проводиться, як правило, на основі ФС або ПС шляхом визначення та зображення конструктивних параметрів ТО. Часто робиться декілька послідовних наближень до оптимального варіанта КС (ітераційне проектування). При реалізації ітераційного методу, на основі розрахунків або експериментів на дослідному зразку, визначаються робочі параметри ТО, що характеризують його ефективність. Після порівняння їх із заданими, вказаними у технічному завданні (ТЗ) на розробку ТО, аналізується необхідність удосконалення дослідного зразка – зміни параметрів тих чи інших конструктивних елементів, в результаті чого змінюється і КС. Проводиться повторний розрахунок або виготовляється і випробовується другий дослідний зразок. При необхідності цикл доведення повторюється ще кілька разів. На заключній стадії проектування на основі остаточно відпрацьованих спрощених КС виконується складальне креслення ТО і деталювання його неподільних конструктивних елементів.

 

5.3.4. Порівняння моделей технічних об’єктів і їх перетворення

Розглянуті в розд. 5.3.1 – 5.3.3 види моделей ТО можна порівняти між собою за детальністю представлення його реального зразка в системі координат ступінь абстрактності (СА) – число врахованих параметрів (ЧП) (рис. 5.5). Дана діаграма ілюструє співвідношення між видами моделей.

ТО може бути повністю визначений на стадії конкретного конструювання – створення КС – під час виявлення всіх якісних і кількісних конструктивних параметрів.

Наведена на рис. 5.5 діаграма дає лише загальну орієнтацію в процесі конструювання, оскільки визначення кількісної міри для такої величини, як ступінь абстрактності представляє певні труднощі. Перехід від моделі одного виду до іншого здійснюється шляхом абстрагування від ряду принципових або конструктивних параметрів ТО або навпаки – шляхом їх визначення. Оскільки кожен з таких параметрів може бути реалізований при різних варіантах ФС, ПС і КС, під час перетворень моделей можна отримати декілька прототипів.

Саме перетворення моделей ТО і є метою розв’язання більшості задач ІТ, у зв’язку з чим ТТС має особливо важливе значення для раціональної організації і підвищення ефективності конструювання.