Функціональні параметри технічних об’єктів

Зовнішня і внутрішні функції ТО є найважливішими його параметрами, оскільки якщо об’єкт не виконує свого призначення, тобто верстат не обробляє заготовку, а автомобіль не перевозить пасажирів або вантаж, то такий ТО може використовуватись хіба що в якості виставочного експоната або макета, навіть і при відповідності значень параметрів інших категорій заданим значенням.

Вище вже говорилось (див. розд. 5.3.1) про залежність ступеня абстрактності функції від числа умов та обмежень, що накладаються на її реалізацію. Опис функції також залежить від зовнішніх умов. Наприклад, функцію транспортування виконують автомобілі, поїзди, судна, ракети, конвеєри, підйомні крани. Однак тільки автомобілі забезпечують реалізацію функції безрейкового транспортування по суші; легкові автомобілі - безрейкового транспортування пасажирів по суші; спортивні автомобілі - безрейкового транспортування пасажирів по суші з максимальною швидкістю. Таким чином, опис функції ускладнюється разом зі збільшенням числа врахованих умов. Вказане наочно ілюструє схема ієрархії функцій „транспортування” залежно від ступеня абстрактності, наведена на рис. 7.1. Кожний конкретний ТО може бути досить точно визначений через описану виконувану ним функцію.

Функції ТО можуть відрізнятись різноманітністю і складністю. Розглянемо деякі функції, що виконуються при виробництві автомобілів: виготовлення колінчатого вала, випробовування двигуна, загальне складання. Число умов в наведених функціях збільшується від першої до третьої, відповідно зменшується ступінь абстрактності і зростає складність. Даний приклад показує наявність певної ієрархії функцій. При виробництві автомобілів необхідно, окрім названих, реалізувати ще ряд складних функцій, що можна розділити на більш прості (випробовування системи запалювання, складання шасі) і елементарні функції (обточування шийки вала, загвинчування гайки).

Практично будь-яка задана функція може бути виконана різними ТО (див. розд. 2.1). Рівню складності функції відповідає рівень складності ТО. З іншої сторони, один і той самий ТО може виконувати різні функції. Так, наприклад, гвинт з’єднує дві деталі, забезпечує перетворення обертального руху у поступальний або служить для зміни зазору між двома деталями. Конструюючи ТО, звичайно прагнуть, щоб він виконував максимальне число функцій. Такий зв’язок між множиною функцій і множиною ТО схематично показаний на рис. 7.2. Можливості для більш широкого застосування ТО зменшуються з ускладненням функції, для виконання якої він призначений.

Вже відмічалось, що для виконання основних операцій необхідно реалізувати ряд допоміжних дій (див. розд. 4.2). Згідно із цим, всі функції можна додатково розділити на основні (робочі) та допоміжні (обслуговування, ремонту, підготовчі, керування і регулювання). Однак необхідно враховувати відносність даних категорій. Як правило, допоміжна функція ТО більш високого рівня здійснюється через ТО нижчого рівня, для якого дана функція є основною. Так, наприклад, при виконанні основної функції виготовлення деталі на токарному верстаті допоміжна функція фіксації заготовки реалізується за допомогою трикулачкового патрона. Але при здійсненні операції фіксації заготовки функція патрона буде основною.

Вище наведений приклад зміни ступеня абстрактності функції залежно від числа врахованих умов (див. рис. 7.1). Однак умови транспортування по суші і по дорозі допускають ряд додаткових множин варіантів


 

Ф Ф1 Ф2 Фn ТО
Функція без умов Функція з одною умовою Функція з двома умовами Функція з n - умовами Приклади ТО, що реалізують функції Фn



ТО, що реалізують дану функцію (наприклад, автобуси і велосипеди). У зв’язку із цим, необхідно вказати додаткові умови, що конкретизують і функцію і ТО. В нашому прикладі це може бути максимальні відстань і кількість пасажирів, якість дороги і т.д. Таким чином, користуючись методом аналізу, ми можемо констатувати, що дані про перетворення, його умови, об’єкт впливу являють собою функціональні параметри. Вони дозволяють обрати серед усього різноманітності ТО саме той, що потрібний для реалізації заданої функції. Дані функціональні параметри у подальшому аналізуються і систематизуються разом із параметрами інших категорій.